20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Důchodová reforma je časovaná bomba

Lidé často pro stromy nevidí les. Řeší malichernosti, podstatné věci jim unikají. A tak je to i s důchodovou reformou. Najednou se o ní vlastně nemluví. Jako by byla vyřešena. Nebo jako by už nepředstavovala problém.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Rychlík 7.7.2014 18:55

Ukládat peníze do fondů

je u nás stále velmi riskantní. Jakmile by se fondy "opeřily", začnou přitahovat pozornost bolševiků ze všech stran a nikdo jim nezabrání " v zájmu sociální spravedlnosti peníze přerozdělovat ", případně rovnou úspory zrekvírovat. Bohužel voliči ve své většině to rádi podpoří. Takže paradoxně nejrozuměji se chovají sociální parazité, kteří státu nic nedávají, naopak čerpají kdejakou dávku a přitom mají jistotu, že nakonec nějaký důchod se z eráru vyhrábne. A přes všechny kecy o reformách budou mít ten důchod plus minus stejný jako všichni ostatní.

F. Žůrek 7.7.2014 18:36

Řešit problém a vyřešit problém

To jsou dvě důležité věci. Mnohokrát však zcela rozdílné věci.

Když vlastně problém vyřešíte - tak co potom budete mít na práci? Copak jste se s takovým problémem v životě nesetkali?

Všechno je přece velice složité, takže pořád se to musí řešit a pořád to není možné vyřešit, protože každý si prosazuje své a nedbá na toho druhého, kterému se to zase nelíbí... A tak to pokračuje do nekonečna.

F. Žůrek 7.7.2014 17:56

Špásujeme také s důchody

Dnes si děláme již srandu ze všeho. Zásadní otázkou přece je: zda se má stát starat o důchodce? A odtud se má vycházet: má občan státu přispívat a potom jaký bude mít "státní" důchod? Garantovaný státem anebo kým?

Jednou se má známá usmívala. Já budu mít malý důchod! Měla pravdu. Jako úspěšná podnikatelka platila státu minimum, ale osobní konto jí nárůstalo řádově v milionech. Věřte tomu, že boháči a podnikatelé mají z důchodů srandu, ti přece žijí z různých tučných kont a různých přijmů. Tak co potom chcete reformovat? Nějaká komise kolem důchodů je skutečně na prd, takovým lidem zase jde jen o kšefty.

J. Klepal 7.7.2014 14:31

netrvalost příznaku

Užití sedmého pádu ve vazbě "je pravdou" naznačuje netrvalost příznaku a tak je tomu i s diskutovaným důchodovým pilířem, jehož cílem bylo namastit kapsu některým rovnějším mezi všemi rovnými. Je více než zřejmé, že tento hustě bilboardovsky propagovaný počin nenašel mezi racionálně uvažujícími lidmi výraznou podporu, také i proto, že podle zkušeností světa znalých fondy tohoto druhu nezřídka končí krachem a z našetřených financí se díky inflaci za desítky let stane "pile of shit". Stejně tak je zřejmé, že obíráním dnešních důchodců o státní příspěvky odkláněné do tohoto fondu namísto do průběžného systému je současný systém schopen obtížněji uchovat alespoň reálnou hodnotu důchodů, namísto jejího setrvalého poklesu.

V. Halašta 7.7.2014 20:29

Nesmysl v každé větě.

Cílem II. pilíře bylo ulehčit (po určité době) I. pilíři, jenže to by socanští kleptomani museli uvažovat i v budoucím čase. Výraznou podporu nenašel pro jasně vyřčený plán jen ideologicky uvažujících socanů II. pilíř zrušit (což také dělají a což skutečně lze označit krachem). Ad věta 1., jenže ten budoucí čas....

K dokonalosti přesměrování mých peněz, které mi ale jinak stát bere pod pohrůžkou násilí do I.pilíře, došli paradoxně až socani, kteří mi celý II. pilíř vyplatí. Takže ve výsledku I. pilíř nyní nechají oslabený za což v budoucnu budu mít menší penzi, ale nepřinutímě (jak nutí současné podmínky) tyto peníze využít na penzi až v penzi. Ne, že by se mi to nelíbilo. Paradoxně systém o kousíček přiblížili k ideálu - neplatit státu žádné sociální pojištění a nechtít pak po státu žádný důchod.

Pospěšte si, ještě máte možnost se přidat.

J. Vintr 7.7.2014 12:54

Žádná reforma nevyřeší demografický problém

a to, že všechny zdroje peněz jsou limitované. Aby mohl stát financovat své výdaje bere lidem peníze, takže si většina nemůže dostatečně spořit na stáří. Zároveň z těch vybraných peněz zbývá čím dál méně na rostoucí počet důchodců. Jediný vývoj, který je možný - důchody budou čím dál nižší a lidé se prostě budou muset buď smířit s čím dál horší chudobou, nebo si budou muset nějak pomoct sami.

J. Boleslav 7.7.2014 15:51

Re: Žádná reforma nevyřeší demografický problém

Rozumní mladí to taky již dělají. Ti pitomí, podporovaní v setrvávání ve svém bludu různými Špidly - zdroje jsou, na tom jistě budou podstatně hůř. A dobře jim tak.

K. Dvořák 7.7.2014 12:01

Tak nevim ...

"Expertka" Sichtarova strhala vladni duchodovou komisi (a celkem po pravu, kolikata komise uz to je?), nit nenechala suchou na investovani, na statu, a kdovi na cem vsem jeste ... Jen jsem nepostrehl ani naznak reseni. Jestli se v podobnem duchu nesou i vystupy, ktere svym, zakaznikum nabizi spolecnost Next Finance, rizena touto damou, to aby se snad Marketa Sichtarova radeji vratila k popularnejsi produkci typu Naha pravda nebo Setrna kucharka ;-)

J. Lepka 7.7.2014 13:30

Re: Tak nevim ...

To já vím. Stačí nevolit populisty, co mají na vše jednoduché řešení a přitom jim jde jen a pouze o vlastní korýtko. Tedy i socany. Ale říkejte to lidem, jejichž obzor je ohraničen přáním, mít lepší auto než ten syčák odnaproti.

J. Boleslav 7.7.2014 15:52

Re: Tak nevim ...

Je to tak.

M. Sedláček 7.7.2014 15:01

Re: Tak nevim ...

Vy evidentně klientem Next Finance nejste, tak co prudíte?

J. Plzák 7.7.2014 11:24

během jednoho roku propadnout třeba o 40 %

Kdyby paní Šichtařová byly o trochu starší, věděla by, že před poslední krizí se nic takového jako propad o 40% procent nekonalo po desítiletí. Naopak. Bohatství akciovek rostlo, jako rostlo bohatství domácností, kde všichni členové poctivě dělají. Samozřejme to neplatí absolutně a hlavně to neplatí vždy stejně na celém světě. To je halt ten kapitalismus a každý si z něj může vybrat to nejlepší.

Na druhou stranu opěvuje autorka zlato. Trh ze zlatem je daleko více manipulován, třeba právě Ruskem, než jsou manipulovány trhy akciové.

Kdo nevěří ani na jedno ani na druhé, tomu zbývají baráky. Ale ne proboha v Dolní Horní, ale v hlavním městě. V žádném hlavním městě, přinejmenším Evropy, ještě hodnota nemovitostí trvale neklesla.

Mnoho lidí je ochotno hledat "akce" na jídlo, hadry a všechno možné jiné. Téměř nikdo nemá zájem hledat "akce" na finančních trzích. A to je chyba.

R. Langer 7.7.2014 11:13

Copak zlato,

to je pro panikáře, jistota jsou Řecké státní dluhopisy... :-D

J. Boleslav 7.7.2014 15:52

Re: Copak zlato,

:-)))

P. Dvořák 7.7.2014 8:46

Zbytečné starosti. Řešení není.

Nikdy se ti, co zrovna byli, nestarali co bude, až oni tady nebudou. A když se starali, tak to dopadlo blbě a nic z toho neměli ani ti, co se starali, ani ti o které mělo být postaráno.

Co dám státu bokem v bláhové naději, že si to někdy užiji, tak stát hned rozfrcá na flákání se, na krmení a na bydlení těch, co v životě nevydělali a nikdy nevydělají ani korunu. Co vrazíte do soukromých fondů, s bídou se vám vrátí jen něco a jen někdy.

R. Gramblička 7.7.2014 8:40

Ať už je to

s 1. a 2. pilířem jakkoliv, nejlepší cesta je pilíř 3. Neboli, odkládat si, spořit si sám na sebe. (měsíčně mi na účtu přibývá 2000,-) Jen doufám, že se nedožijeme doby, kdy si stát troufne znárodňovat i pilíř 3. To už by bylo na revoluci, ikdyž pochybuju, zda by jí Evropané byli schopni vyvolat.

J. Hejna 7.7.2014 8:27

Hmmm,

a jak byste to řešila vy osobně?

F. Svoboda 7.7.2014 9:15

Re: Hmmm,

Nejlépe část úspor vložit do 3. pilíře, jak podotýká předchozí diskutující, a část do zlata.

V. Mlich 7.7.2014 11:51

Re: Hmmm,

Průběžné financování důchodů má tu výhodu, že peníze se okamžitě otáčí. Kdyby všichni začali hromadně spořit, značná část peněz se umrtví na účtech. Banky část z nich sice do oběhu dají, ale v situaci, kdy stát masivně brání podnikání vysokými daněmi, nesmyslným zákoníkem práce, kaucemi ve vybraných odvětvích, kamerama do provozů, zákazem zaměstnávání méně produktivních lidí (pod záminkou tzv. minimální mzdy) atd si berou úvěr jen ti největší šílenci. Takže to vede k deflaci, na kterou ČNB reaguje tím, že intervencí okrade všechny, co mají úspory.

Takže změna musí být sakramentsky pomalá. Ale změna nutná je, protože až dosáhnou důchodový věk tzv. husákovy děti, tak na jejich penze nebude mít kdo vydělávat, nadělali si málo dětí a dnes už je dost pozdě, po čtyřicítce už biologické hodiny odbíjejí dvanáctou.