15.4.2024 | Svátek má Anastázie


POLITIKA: Dotace

23.3.2017

aneb Co byste se dozvěděli, kdybyste se nebáli zeptat...

Tak nějak všichni tuší, že dotace nám tu bují rychlostí (a s účinky) rakoviny. Málokdo však si dá tu práci a zkusí se pídit po tvrdých datech.

Pro státní úroveň tu máme sice neúplný, ale aspoň nějaký seznam – CEDR. Jen od roku 2000 do roku 2015 je tam hodně přes milion dotací.

Pak tu máme další orgány... kraje, úřady práce, obce a další. Zajímá vás, kolik dotací a v jaké výši rozděluje třeba váš kraj? Zdálo by se, že není nic snazšího. Máme tu přece „právo na informace“. A tak začnete zkoumat.

Anabáze „Kraj“

Překonáte-li úvodní vytáčky většiny krajů, se kterými se pustíte do komunikace podle zákona 106/99 Sb. O svobodném přístupu k informacím, budete většinou zaskočeni. Kraj totiž prohlásí, že vám sdělí podrobnosti o všech dotacích, musíte ale zaplatit. Částky to jsou nemalé, zpravidla ve stovkách tisíc, smutným rekordmanem je Středočeský kraj s požadavkem více nežli 5,5 milionu, následován krajem Vysočina s hezkými 3,5 milionu. Ano, nejen že dotace platíte, ale když chcete vědět, kam vaše peníze jdou, musíte být multimilionář. O vašich penězích má ale stát čím dál větší přehled, nebojte.

Díky Baťovi

Jediná světlá výjimka je pak Zlínský kraj. Díky němu se můžete dozvědět, že v letech 2002-2015 rozdělil skoro 120 tisíc dotací a utratil při tom pěkných 85 miliard korun.

Vzhledem k tomu, že jde o lehce podprůměrný kraj, který představuje zhruba dvacetinu celé ČR, vynásobte si zhruba dvaceti a máte odhadem 2,5 milionu dotací a přibližujete se ke dvěma bilionům (2.000.000.000.000) přerozdělených korun. Škoda, že o nich moc nevíme a vědět nebudeme.

Ministerstva – ti nejlepší z nejlepších sluhů lidu

Libertariánský institut zastupuje pár podnikatelů, kteří zkrachovali kvůli dotacím, které dostali jejich konkurenti a na které oni neměli nárok.

Vybrali jsme tedy šest z konkurentů, kteří byli dotováni (nejlepší „čerpač“ vyinkasoval cca 95 milionů), a obrátili se na Ministerstvo průmyslu a obchodu s tím, že bychom rádi získali informace o všech dotacích, které firmy z polygrafického průmyslu dostaly, a zároveň viděli dokumentaci k dotacím zmíněných šesti firem.

I zamysleli se úředníci, služebníci lidu, nesoucí těžké břímě služby národu. Něco poslali datovou schránkou. Pak poslali seznam dotací. Neúplný. Poštou, i když tím porušili zákon. A někam se jim ze seznamu u těch šesti firem ztratily dotace za 77 milionů.
A neuplynuly ani dva měsíce a pak si řekli o hezkých 64 tisíc korun (500 korun na hodinu) za „mimořádně rozsáhlé vyhledávání“, aby nám vyhledali zmíněné podrobné dokumenty k vybraným dotacím. No řekněte, kolik z těch, co je platí, vydělává tolik, co tito kvalitní služebníčci?

Takhle si tu žijeme

Reakce lidí, pokud se o tomto dozví, jsou různé. Někdo začne vyjmenovávat domácí zvířata (prasata, dobytek), někdo divoce žijící (lišky, hyeny), někdo libující si v lidské anatomii vyjmenovává pohlavní orgány. Málokdo už ale zpochybňuje, že stát je špatný sluha a zlý pán.

www.LibertarianskyInstitut.cz