27.5.2024 | Svátek má Valdemar


GLOSA: Cesta bojovníka proti korupci

1.8.2013

Lenka Zlámalová (Poptávka zatýkat, LN 27.7.2013) se ptá, jakou odpovědnost vyvodí Ivo Ištvan, když mu soud smete jeho "realizaci". Ale on přeci již několikrát odpověděl, že v právním státě nemůže každé obvinění skončit odsouzením a že ho "doprovodné jevy" vazby a vyšetřování nemohou a nesmějí zajímat. Pád vlády a mezinárodní skandál? Ivo Ištvan ověřuje právní názor.

Že skončí Ištvangate blamáží, je dnes téměř jasné. Jana Nagyová bude s největší pravděpodobností soudem osvobozena, protože nemohla překročit své pravomoci úkolováním rozvědky, neboť nikdy žádné takové neměla. Ano, vojáci budou zcela jistě po zásluze potrestáni. Na obhájení obří "realizace" to bude samozřejmě málo.

Budoucí vývoj si představuji takto: Proti Ištvanovi dnes stojí osm nejlepších advokátních kanceláří, tedy stovky právníků, kteří čekají na jeho chyby. Aby nebyl suspendován za chyby při vyšetřování, rezignuje Ivo Ištvan na funkci státního zástupce. V nadcházejících volbách bude jako nezávislý s podporou SPOZ (nebo ČSSD) kandidovat do Senátu jako spravedlivý bojovník proti korupci. A bude zvolen. Získá imunitu. Ištvangate končí.

Autor je senátor ODS

LN, 30.7.2013