Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RYCHLÉ ŠÍPY: Život a smrt Maxmiliána Drápa

diskuse (6)

Kdo byl Maxmilián Dráp? Jejda, tak to ví prakticky každý.

Ale můžu se mýlit, takže se opravuji: „Kdo je Maxmilián si pamatuje každý, kdo četl Rychlé šípy.“

Jednalo se o sběratele známek, kterého našli kluci ze slavného klubu na půdě mrtvého, a to poté, co tam seděl už snad několik desetiletí. Chm. Když jsem to četl někdy v šesti letech poprvé, ani trochu jsem se nad podobnou situací nepozastavoval. Kostra na půdě, no a co? Ve skutečnosti je pravděpodobnost celé historie malá a Foglar ji sám ještě umenšil tím, když výslovně uvádí, že sběratele známek Drápa naposled viděli stoupat na půdu. Přesto ho tam nikdo nehledal, přesto ho tam nikdo nenašel.

Je vzhledem k tomu všemu zatrolená odvaha postavit na takovéto komiksové báchorce dvousetstránkovou knihu, ve které se luští, zda to náhodou nebyla rafinovaná vražda, jejímž motivem je získání jednoho z mála existujících modrých mauriciů.

Foglar si ve třicátých letech s celou půdní eskapádou nedělal hlavu a určitě také proto, že situaci více či méně vědomě převzal z existující beletrie. Dokonce je víc možných zdrojů a dá se pouze spekulovat, který je pravý anebo hlavní. Každopádně to byl francouzský spisovatel André Laurie (1844-1909), vlastním jménem Pascal Grousset, kdo napsal román Robinsonův dědic, a na konci najdou hrdinové ostrov legendárního (a podle vize knihy ne fiktivního) Crusoea. Na ostrově i jeskyni s jeho mumií. Četl to Foglar? Každopádně tu stojí: Bezmasá ruka držela ještě pero zhotovené z husího brku, ale zbyl jen střední stvol; prapor brku se dávno rozpadl v prach. Široké brýle se upíraly na list pergamenu na stole, ale za brýlemi byly místo očí jen prázdné důlky a na pergamenu vysoká vrstva prachu. Zežloutlá a vyschlá tvář se skláněla nad stůl v tak přirozené poloze, že muž působil dojmem živého, píšícího člověka.

Obdobný moment zasadil ovšem do jednoho příběhu zhruba z téže doby i Arthur Conan Doyle, duchovní otec Sherlocka Holmese (a jistěže taky lékař). Jeho povídka se jmenuje Zapečetěný pokoj a verze budoucího Maxmiliána Drápa je líčena takto:

Před sebou jsme měli stůl se židlí, kde seděl zády k nám člověk, jenž cosi psal. Jeho silueta a pozice, kterou zaujímal, vyhlížely přirozeně jako život sám, ale když na něj dopadlo světlo naší lampy, zježily se mi vlasy hrůzou. Měl černou, svraštělou šíji, jež nebyla o nic silnější než moje zápěstí, a na sobě vrstvu prachu. Žlutý prach v tlusté vrstvě, ležící na vlasech, ramenou i scvrklých rukách citronového odstínu. Hlava mu sklesla na hruď. Na vybledlém papíře dosud spočívalo pero.

U Doyla takto muž seděl sedm let, zatímco jeho žena se domnívala, že odcestoval do zahraničí. I o Drápovi si to mysleli. Doylův nešťastník se však otrávil a místnůstku, kde to udělal, fakticky hlídal sedm let jeho věrný komorník. Kostrbatě je i zvodněno proč.

A dál? Ne že by Foglar nemohl tuhle povídku číst a ne že by nemohl znát i Laurieho román, ale pravděpodobněji přišel k nápadu lidštější cestou. Historku nejspíš vyprávěl u táboráku některý člen jeho oddílu a Foglar ji mohl mít za výplod dětské lidové tvořivosti. Mezi 2. a 16. zářím 1939 ji poté každopádně zužitkoval v časopise Mladý hlasatel ve známých komiksových příbězích Rychlé šípy luští tajemství, Rychlé šípy najdou rezivý klíč a Rychlé šípy objevují hrob.

Je pravda, že ve Foglarově rodném domě v Korunní 16, kde žil - na dohled náměstí Míru - většinu života, kolovala za jeho dětství „varovná“ báchorka o chlapci, který beze stopy zmizel na půdě. Zůstal jí uhranut, takže ji využil hlavně v knížce Tajemství Velkého Vonta, ale odleskem je i „Drápova causa“. Navíc…

Viděno očima obyčejného, ne-li „řádného“ občana, ze sebe Foglar fakticky už zaživa „vypreparoval“ skutečně dospělého muže, i stal se sám - svým způsobem - jakousi mumií. Metaforicky vnímáno. Aniž bych to považoval za odsudek. Sotva ale lze popřít, že byl Foglar v několika rovinách (i když třeba méně podstatných) „mrtvý a skrytý“ už zaživa. Z hlediska pravého měšťáka určitě. A částečně sice neodumřel nikde na půdě, ale sám v sobě ano.

Ani nadále to neodsuzuji a jen se ptám: co když jeho podvědomí tu situaci trochu vyjádřilo i skrz Maxmiliána Drápa? Ano, je to přehnané; i tak mě ale napadá, že je ten kostlivec tam na obrázku, tam u stolu nad tím papírem, do jisté Foglar sám. Foglar, ten nejskutečnější Robinson…

A Pavel Horna? Ve své knize Život a smrt Maxmiliána Drápa se naštěstí podobnými úvahami nezatěžuje a premisu s půdou zaonačil tak, že je o hodně věrohodnější než v komiksu. Rychlé šípy pak nechá pátrat, zda nešlo o vraždu, a vysoce efektivně vytěžuje skvělou non fiction Helen Marganové Modrý mauricius: honba za nejcennějšími známkami světa (česky 2016). Do příběhu zapojeno i zlovolné (a zde podplacené) Bratrstvo kočičí pracky a zapomenuto není ani na oběžník TAM-TAM, který Šípy (zdatní novináři) píší a vydávají. Pan Horna nezanedbává nic z univerza vytvořeného Foglarem a knize jen trochu škodí, že se detektivní pátrání obírá spíš tím dospělým světem. Sotva to ale bylo možné zařídit jinak, vždyť jde o Drápa, a nutno dodat, že i Pavel Horna buduje jisté momenty na už starší knize jiného autora, kterou je Ostrov pokladů.

sip

Snad si vzpomenete, že na Stevensonově ostrově kdosi strašil piráty dávno zesnulým zloduchem Bonesem, z něhož (také) už zbyla jen kostra. A na ostrově zněly i výkřiky „samé dukáty“. Nuže, pan Horna tohle strašení v závěru své knihy vtipně transformoval i aplikoval - a nebudu prozrazovat víc. Po Tleskačovi má teď svou knihu i Dráp.

Pavel Horna: Život a smrt Maxmiliána Drápa. Ilustroval Vojtěch Šeda. Albatros. Praha 2024. 208 stran.

Život a smrt Maxmiliána Drápa - Pavel Horna | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz