16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Reichardt 31.5.2024 17:08

Rychlé šípy taky našli mrtvého kluka Karla Dymáka, zavřeného v koši v domě zvaného Kocouří hrádek.

P. Hák 31.5.2024 9:50

Zajímavá úvaha, myslím tu Fenclovu, knihu jsem nečetl. Foglar se opravdu jakoby vyčlenil z času a prostoru.

R. Langer 31.5.2024 16:42

A to bylo DOBŘE. Ale obávám se, že dnes už to málokdo chápe. Já osobně rozhodně nemám morální kodex daný jakousi "židovskokřesťanskou historií Evropy", ale právě Foglarovým odkazem Rychlých šípů a vztahem bolševických kuvev k nim a k němu . To mi dalo do života hodně, a nikdy jsem toho nelitoval. Řídil jsem se tím vždycky, a řídím se tím dodnes! V

P. Hák 31.5.2024 18:13

Foglar nadčasově definoval morální hodnoty pro daný věk, kdy by se mělo dokončit osobnostní formování dítěte. Máte pravdu, že něco podobného by nemělo být závislé na režimu.

To, že ho komančové neměli rádi, je vlastně taky podružné - je to k ostudě jim, ale Foglara samotného to asi už moc neovlivnilo. Mne taky ne, kdyby byl povolený, měl bych jeho hrdiny rád úplně stejně. Nemám je rád z protestu, ale normálně :-)

Myslím, že s Foglarem jsou, co se týká obrazu "správného světa" u dětí v mé generaci, srovnatelní jen Karel May a Arthur Ransome.

P. Hák 31.5.2024 18:17

Jo a máte pravdu, že na rozdíl od Maye Foglar vytěsnil nejen politické režimy, ale i náboženství. Opravdu je to dobře, protože v tomhle věku děti na politiku ani náboženství ještě nejsou připravené a jen papouškují, co slyší od autorit.

P. Hatina 31.5.2024 2:45

Tedy - že jsem si trochu vzpomněl / už je to desítky let co jsem to četl/, už tak ta zmíněná " využitá epizoda v Tajemství Velkého Vonta je dost brutálně popsaná, i s tím děsivým "rozuzlením, kdy umírající chlapec označí viníka který ho tam zavřel a nechal zemřít.

Zatímco (i když to zmíněné dílo Život a smrt Maxmiliána Drápajsem jsem nečetl), tak postavit detektivní příběh na tom, že se v tom motá drahá známka, to už v té době bylo dosti vyčpělé klišé, které používal ze spisovatelů kdekdo. Taková maličká, snadno uchovatelná ale strašně drahá známka, přebírala pozici té dřívější strašlivě těžké bedny s pokladem.