14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

NETFLIX: Letošní nefilmy Wese Andersona

Proč jsem to nazval nefilmy? Pochopíte; ale čistě technicky jde o regulérní filmy, ačkoli krátké. Slovem krátký míníme čtvrthodinu, nejdéle pak 40 minut.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pospisil 29.11.2023 5:52

Té neznámosti Krysaře se třeba vůbec nedivím. Dahl u nás nemá tradici jako pohádkář a tak lidé později nevyhledají ani jeho dospěláckou tvorbu. Výsledek je ten, že drtivá většina populace to jméno nikdy neslyšela (jakkoliv každý viděl Karlíka), jistá část ano, ale zná pár drobků z jeho tvorby. Ty, kteří ho vyhledávají a čtou nějak cílevědoměji, byste mohl počítat na prstech zasloužilého stolaře.

I. Fencl 29.11.2023 9:15

Situace se tím posunula až obrátila. Já dospíval již v 70. letech a s výjimkou zveřejnění Karlíka na pokračování v Mateřídoušce, fakticky ještě před normalizací, sem jeho dětské bestsellery nesměly. Ale o knize povídek se vědělo, tyto povídky pro dospělé prošly a upozorňuji, že dokonce i ty erotické. četl jsem to a knihu ještě někde mám. Teprve po převratu byly postupně vydány všechny jeho knihy pro děti. Je pravda, že někdy to jsou kratičké příběhy, taky jen povídky: to už těžil ze své slávy. Jak jsem si všiml, velká část výtěžku z knih jde na dobročinné účely: mohou si to dovolit. Zrovna jako vydávání jeho dětských knih v jednotné edici a se stálým ilustrátorem. Ale je jasné, že tzv. dahlománie, která skutečně v Anglii a části světa zavládla už v 60. letech po vydání knihy Jakub a obří broskev (dnes i hezky zfilmované), ti nezavládla a nezavládne.