Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MODERNÍ FOLKLOR: Písně z druhé světové války

diskuse (1)

Řada lidí má lidovou slovesnost (neboli folklor) spojenu s 18. a 19. stoletím. Povědomí o tom, že tento fenomén uplatňuje i v moderní společnosti, je stále relativně slabé. Málo se například ví, že existují lidové písně z první světové války nebo lidové písně reagující satiricky na kolektivizaci v 50. letech.

Mě osobně jako historika a folkloristu vždy zajímaly folklorní projevy, které nějakým způsobem reflektují historické události a dobové podmínky. Před lety jsem zkoušel pátrat i po lidových písních z druhé světové války. Věděl jsem, že na Slovensku se dochovala řada folklorních písní souvisejících s partyzánským odbojem a se Slovenským národním povstáním. Podobně je tomu i v prostředí jihoslovanském. V českém prostředí však jako by písně související přímo s bojovou tematikou chyběly. Vysvětluji si to tím, že na rozdíl od první světové války mělo v této době jen málo Čechů frontovou zkušenost (a že v české společnosti také již nehrála ústní tradice tak významnou roli).

Při svém pátraní jsem narážel spíše na umělou nebo naivní anonymní tvorbu u vojenských jednotek nebo i v prostředí vězňů koncentračních táborů, avšak nic co by v pravém slova smyslu zlidovělo (tj. začalo žít v ústním podání vlastním životem). Pokud existoval nějaký folklor, pak to byly spíše drobné satirické popěvky a říkanky tradované tzv. v zázemí, např. říkanky na Hitlera nebo Emanuela Moravce, a pochopitelně i anekdoty.

Uvedu zde jeden příklad za všechny:

Jsi-li dobrým Čechem,
vytři prdel mechem.
A ten kousek papírku,
ten dej Němcům na sbírku.
Takto pravil krasavec
Emanuel Moravec.

S písní, která by reflektovala tragický rozměr druhé světové války, jsem se setkal až o mnoho let později. V Prusicích na Kouřimsku se mi podařilo zachytit baladu o vyvraždění Lidic, začínající slovy:

Poblíž Buštěhradu
stávala vesnice,
překrásně stavěná,
byly to Lidice.

Pokojná dědina,
kde nebylo bolů,
nejvíce havířů
chodilo do dolů...

Od folkloristy Jaroslava Markla jsem se dozvěděl, že o této písni kolovala již za druhé světové války jakási „fáma“ – vyprávění, že existuje velmi krásná a smutná píseň o Lidicích. Přesto ještě dlouho po roce 1945 trvalo, než byla tato píseň z ústního podání zachycena a otištěna. Markl zmiňuje i to, jak po ní velmi obtížně pátral na Kladensku celý tým etnologů.

V ústním podání se s tímto textem spojily nejméně tři různé nápěvy. Dva z nich byly zveřejněny již v 50. a 70. letech. S jednou z těchto dvou melodií jsem se setkal i já na Kouřimsku v roce 2016, třetí jsem zachytil o něco později od muže z Uherskobrodska. (Zájemce o celou píseň i s nápěvem mohu odkázat na Marklův článek v Českém lidu z roku 1972 nebo na druhý díl svých Lidových písní z Kouřimska, samotný text je dostupný na internetu zde (Odkaz))

Bylo pro mě překvapením, když mi před necelými dvěma měsíci telefonoval muž z Jeseníků, který se o mně doslechl, že sbírám lidové písně. Ptal se mě na píseň, kterou znal ze svého rodinného prostředí a která pojednávala o bitvě u Sokolova. Mnozí asi budou vědět, že bitva u Sokolova byla jednou z nejvýznamnější a nejtvrdších bitev, jichž se účastnily československé zahraniční jednotky. Odehrála se v březnu 1943. Letos jsme si tedy připomněli její osmdesátileté výročí. Padl v ní mezi jinými i jeden ze známých vojenských velitelů, nadporučík Otakar Jaroš.

Píseň o bitvě u Sokolova jsem neznal. To, co jsem se dozvěděl, mě pochopitelně zaujalo. Místo toho, abych tazateli řekl znění písně, tak jsem si od něj zapsal vše, co si z ní pamatoval a co ještě doplnil s pomocí sourozenců. Slíbil jsem mu také, že budu po písni pátrat. Nakonec z toho byly celé tři sloky v následujícím znění:

Rodiče moji, rodiče drazí,
jak jste mě těžko vychovali.
Když mám pomáhat, o vás se starat,
na vojnu si mě zavolali.

Na Ukrajině u Sokolova
strhla se bitva převeliká,
tam bojovali Čechoslováci,
ti naši chlapci roztomilí.

Na Ukrajině u Sokolova,
hroby jsou hluboko vykopány,
tam spočívají Čechoslováci,
nejedna mamička ruky lomí.

Původně prý píseň byla o mnoho delší. Zajímavé je, že text nese slohové znaky lidových písní; první sloka byla patrně z některé lidové písně převzata. I další okolnosti naznačují, že je to píseň přinejmenším zlidovělá a svým tématem v tomto žánru poměrně výjimečná.

Na závěr článku bych rád připojil prosbu: Pokud by někdo z čtenářů píseň znal a věděl třeba i jen kus dalšího textu, pak budu rád, když mě nějakým způsobem kontaktuje (např. na adrese votruba@muzeumkolin.cz ) a budu případně vděčný i za jiné folklorní útvary podobného druhu.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz