Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAPANORAMA: Muzikant na mýtince

diskuse (33)
Japonského rockového či popového muzikanta, který mě skutečně zaujal, jsem objevil až předloni. Lépe řečeno, byl mi objeven. A to posluchačem o generaci mladším - vlastním synkem.

Japonského rockového či popového muzikanta, který mě skutečně zaujal, jsem objevil až předloni. Lépe řečeno, byl mi objeven. A to posluchačem o generaci mladším - vlastním synkem.

Synka jsem jako středoškoláka nenásilně uvedl do poslechu muziky takových spolků, jako jsou King Crimson, Nine Inch Nails či Limp Bizkit. Rammsteiny mi ve sbírce vyčuchal sám. Tato hudební investice se mi zjevně vrátila, když synek řídě jednoho dne auto, zapnul přehrávač a zeptal se mě „A co tohle?“ Po chvilce vpravování se do hudby jsem zjistil, že se mi hodně líbí. Vyzval jsem ho, aby muzikanta perlustroval.

Vyšlo najevo, že pachatelem onoho hudebního krásna je jistý Susumu Hirasawa, podle pozdějšího dohledání na internetu v hudbě činný či alespoň známější od půlky 80. let minulého století, kdy podle internetového průzkumu provozoval cosi jako electropunk. Jeho hudební tvorbu l zaškatulkovat jen obtížně, či lépe, skoro každá skladba se vejde do několika škatulek najednou: elektronický rock, industrial, psychedelia, ambient, punk, ale také inspirace tradiční japonskou a východoasijskou hudbou, ale i zemitou keltovinou. Hirasawa občas cituje jiné umělce, především ty ze sedmdesátých let, gřeba Queen, Focus. Ovšem pouze cituje. Zřetelně a se smeknutým kloboukem, nikoliv s úmyslem je pokoutně pajcovat.

Podle synka žije Hirasawa v japonském akaděmgorodku Tsukuba, kde jsem v roce 1991 začínal svůj japonský život i já. Není tedy vyloučeno, že jsme se někde v obchodě minuli. Tsukubská komunita vlastně ani komunita není, tamní měšťané jsou dosti atomizováni. Kdysi jsem zaslechl, že toto město má nejvyšší sebevražednost v Japonsku. Možná právě pro tu vzájemnou odcizenost. Susumu Hirasawa je prý velice plachá osobnost, lidem i publicitě se úzkostlivě vyhýbá. Tomu by volba města Tsukuba plně odpovídala. Na koncertech nevystupuje ani trochu jako suverén, ale v souadu s polocimrmanovským názvem dnešního článku - uspořádal koncert, ale začali mu tam chodit lidi, tak ho zrušil.

Alba vydává v poměrně rychlé kadenci s maximálně dvou až tříletým odstupem. V současnosti pod vlastním jménem, ale původně i pod hlavičkou Mandrake či Kaku P-Model. Zvlášť poslední formace má blízko k industrialu, mě osobně velmi zaujal „koncert pro dvě rozbušovačky“ Bílí obři, na který se ůžete podívat. Hirasawa skládá i filmovou hudbu. K poslechu i shlédnutí silně doporučuji Parade z filmu Paprika. Na tu skoro švankmajerovskou scénu muselo, panečku, padnout trávy:-D

Toto povídání jsem připravoval v době, kdy už se vybíralo jméno pro novou japonskou éru Reiwa (令和), která nastane poté, co na chryzantémový trůn usedne další z více než dvoutisícileté císařské dynastie, korunní princ Naruhito. Po své smrti ponese i on jméno této éry. Ke změně vládce dojde 1. kvěna po abdikaci jeho otce, císaře Akihita, jehož posmrtné jméno bude Heisei (平成). Letos se píše 31. rok této éry. Novým svátkem v kalendáři se stanou Naruhitovy narozeniny, které připadají na 23. únor. Současný císař se narodil 23. prosince, kteréžto datum se v Japonsku žijícím Evropanům líbí, neboť nám umožňuje věnovat se vánočním přípravám.

Autor je výzkumník a podnikatel žijící už téměř třicet let v Japonsku. Převzato z jeho blogu na stránkách JAPONSKO.JP, kde jsou k dispozici další videoklipy Susumu Hirasawy

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Petr Kamberský
13. 7. 2024

Chlívek nepatří k naivům, kteří bezelstně adorují Británii. V českém prostředí převažují...

13. 7. 2024

Podobá se velké duté kremroli a v centru Prahy na ni narazíte skoro na každém rohu. O skutečném...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz