2.12.2021 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

SVĚT: Rebelie lhářů

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 14.10.2019 21:11

Ceny fotovoltaických modulů klesly za posledních deset let o více než 80 %.

Rozvoj vlastní výroby elektřiny lze v Česku realizovat nejsnadněji právě pomocí výstavby solárních elektráren na střechách domů. Aktivní roli spotřebitelů, tedy například právě domácností, podporuje nová evropská legislativa. Energetický balíček EU, který má Česko do svých zákonů implementovat již do konce příštího roku, definuje roli aktivního spotřebitele energie (prosumers, active consumers), tedy jednotlivce či skupiny jednotlivců, kteří vyrábějí elektřinu, ale jejichž výroba elektřiny není předmětem podnikání.

Mezi základní výhody aktivních zákazníků patří například právo působit na energetickém trhu bez nutnosti vlastnit licenci. Bytové jednotky (domácnosti) nebo firmy si budou moci sdílet vlastní vyrobenou elektřinu bez zbytečných překážek nebo poplatků. Přelomovým nástrojem jsou také smlouvy o dodávkách přebytků energie uzavírané přímo mezi zákazníky s vlastním obnovitelným zdrojem. Jde o takzvané peer-to-peer kontrakty, zkráceně též P2P, což je koncept který známe například ze sdílení dat po internetu. Právě svět internetu a různé formy elektronického sdílení tato nová forma v energetice nejvíce připomíná.

Evropa posiluje také práva spotřebitelů, kteří si chtějí vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu. Česku tak bude muset například zrušit limit, do kterého lze u nás provozovat výrobu elektřiny bez licencí. Nyní je to možné pouze do 10 kilowattů, ale nově by neměl být žádný strop.

Evropský energetický balíček je obrovská příležitost k proměně současného pojetí dodávek elektrické energetice. Evropa dává domácnostem, které jsou dnes odkázané na dodávky od elektrárenských společností, impuls v podobě odstranění bariér, aby mohly vyrábět, sdílet nebo skladovat svou vlastní vyrobenou elektřinu například ze solární elektrárny na střeše.

M. Prokop 14.10.2019 21:27

O stabilitě sítě zřejmě nic neslyšela ani Evropa, ani vy. To jsou ty problémy s UI.

M. Pivoda 14.10.2019 21:43

Zdroj textu: http://blog.aktualne.cz/blogy/martin-sedlak.php?itemid=34964

J. Vintr 14.10.2019 21:45

Už je to hodně dávno, co jsem vyšel ze školy a ani tehdy jsem nedával moc pozor, ale tuším, že jsem slyšel něco o tom, že střídavý proud, vyrobený ze stejnosměrného elektronickými střídači, který nemá sinusový průběh, vytváří v síti problémy s takzvanými vyššími harmonickými frekvencemi. Pokud se bude do sítě připojovat větší množství malých lokálních zdrojů, bude to nejspíš způsobovat právě tyto problémy.

M. Pivoda 14.10.2019 21:53

Ve svém článku na aktualně.cz autor M. Sedlák píše toto:

"... Evropa posiluje také práva spotřebitelů, kteří si chtějí vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu. ...Evropa dává domácnostem, které jsou dnes odkázané na dodávky od elektrárenských společností, impuls v podobě odstranění bariér, aby mohly vyrábět, sdílet nebo skladovat svou vlastní vyrobenou elektřinu..."

L. Novák 15.10.2019 0:02

Blbosti jako obvykle. O oboru, o němž nemáte vůbec šajnu... Slyšel jste někdy o tzv. bilionovém tunelu OZE, kecálku ;-O Pivodo? Rv

L. Zach 15.10.2019 8:14

Místo naštvaného emotikonu dejte raději nějaký odkaz, pane Nováku.

Pokud možno do nezávislého zdroje.