29.9.2020 | Svátek má MichalDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Havlův totalitářský Římský klubVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 2, poslední: 12.2.2012 19:26, přehled diskusí

Je to ještě horší:
Autor: J. Kovaříček Datum: 6.2.2012 6:14

Dobrý článek, díky. Římský klub je podivná parta podivných lidí, většina z nich se domnívá, že jsou pupkem světa. Jenže moderní svět se nejen globalisuje ale i centralisuje. Už žijeme v postkapitalistickém věku, kde drobný podnikatel je jen exotickou ozdůbkou na dortu. Výrobu a obchod dnes většinou řídí (i řití) velké korporace, v mnnohém podobné socialistickým leviatanům, ba jsou ještě horší, poněvadž jsou výkonnější. Stejně tak demokracie je, až na pár pozoruhodných vyjímek, pouze šalbou. Žijeme v době obrovské manipulace, která nemá v dějinách obdoby. Je to následek moderní komunikační technologie. Občané jsou tak denně bombardovány trivialitami z televize i tisku. A majitelé těch sdělovacích prostředků jsou vládnoucí silou, oni ovlivňují koho bude oblbnutý volič volit. Oni také určují trendy všemožných aspektů společenského života - třeba módu, jakou hudbu kupovat, co číst a jíst atd. Římský klub, to jsou jen připodotýkači, nějaký vliv mají, ale ne zas až tak významný. Příznačné pro dnešní zmatenou dobu je rozpad kultury (i na tom se Havel podílel, třeba podporou dekadentních hudebních skupin apod.). Ten rozpad je předvěstí zániku. Ale je to možná jen přirozený proces. Každý člověk ve stáří také začne upadat až zákonitě zanikne.

Vesmír je řízen pevnými a universálními zákony. Ty nemůže ovlivnit ani Římský klub, ani nikdo z nás. Můžeme jen dbát svého života, uctívat kulturu a dobře vychovat své děti. A to není málo, takže není nutno propadat pesimismu.

Re: Je to ještě horší:
Autor: J. Dobrý Datum: 6.2.2012 9:20

Bohuzel je to presne tak. Ale komunikacni technologie nejsou jen spatne. Davaji nam svobodu overovat si informace z ruznych zdroju. Kdyz CT24 tvrdi, ze na demonstraci proti ACTA bylo 300-400 lidi staci se kouknout na fotografiie porizene na miste abych zjistil ze tady nekdo "nemluvi pravdu". Soucasna situace na Slovensku (Gorilla) by take v situaci, kdy blato na hlave ma kdekdo z vlady i opozice beznym tiskem neprosakla (vydani knihy zastavil dokonce soud). V situaci, kdy poradkove slozky pri -10 kropi lidi vodou se neda zict nic jineho, nez ze vlada vyhlasila valku vlastnim obcanum misto odstraneni provokateru (provokater nemusi byt nasazeny, muze to byt je nejaky iniciativni ....).

Prot NESMI dojit k situaci, kdy jedine informace ktere budou k dispozici jsou z novin placenych predevsim reklamou nebo TV placene bud z reklamy nebo vuli politiku. ACTA ani jina cenzura nesmi projit.