20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

POLEMIKA: Zelený úděl EU a „dezinformace“

I kdyby bylo pravdou, že existuje přímá souvislost mezi emisemi kysličníku uhličitého ze spalování uhlí a změnou klimatu, je Čína jasně včele pomyslného žebříčku producentů. Staví více uhelných elektráren než celý zbytek světa dohromady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Eliáš 14.2.2023 13:27

Hele a jak byste tu páru z atmosféry dostal, když obsah páry odpovídá stavu atmosféry? ;-D

V. Kolman 12.2.2023 0:07

Současně ale jako lidstvo také máme štěstí, že jsme se narodili do doby hojnosti fosilních paliv. Naši potomci si budou rvát zbytky vlasů na hlavě, že jsme jim takové krásné a zajímavé chemické suroviny jen tak bohapustě spálili.

No jo, ale jak 100ho ven??? Jaderné elektrárny - O.K. Elektromobily (v budoucnu) - snad. Automobily/letadla na jaderný pohon jsou zatím neřešitelnou utopií. Lze použít u balistických raket, kde je radioaktivita (oproti civilnímu použití) naopak vítaným bonusem:-(:-(:-(:-(:-(

J. Mk 11.2.2023 18:41

Nechápu proč pan Rada to tvrzení, že lidsto za poslední tři desetiletí vypustilo tolik CO2 jako za celou dřívější historii, neprokáže?Tvrzení bez důkazu je přesně ten druh neinformovaného racionálního rozhodnutí , které vede k chybným závěrům..Pokud to ovšem není politicky korektní záměr.

O. Zuckerová 13.2.2023 0:47

Civilizačně sebevražedný je celý gryndýl!

R. Polášek 11.2.2023 11:42

R^R^R^

Objevuje se už i zelená cenzura, napřáíklad v diskuzi k https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/shell-zaloba-klima-krize-odpovednost-reditele-planeta.A230210_125635_ekoakcie_jla

jsem n apsasl svůj názor a dostal jsem ban na tři hodiny.

M. Vinkler 11.2.2023 16:29

R^

J. Zdvora 10.2.2023 15:27

Otázka je,co se bude spalovat až dojdou fosilní paliva.

P. Diviš 10.2.2023 15:57

Doba bronzová nenastala proto, že došly pazourky. :-P

R. Langer 10.2.2023 16:16

Kdyby se to nechalo na přirozeném vývoji, jistě by se na něco přišlo. Podporovat 150 let staré technologie akumulátorů dotacemi je leda tak na houno.

P. Hák 11.2.2023 9:50

Otázka je v pořádku, ale tlačení GD na sílu a v této podobě není nejlepší přístup. Možná kdyby se 10 % prostředků, co se vyházejí na GD, dalo do vývoje inovací, mohl být problém brzo vyřešen.

Ono nejde jen o fosilní paliva, ale také o plundrování lesů po planetě, aby byla biomasa do elektráren.

P. Vychodil 10.2.2023 15:25

v dnešní diskuzi bych si dovolil ocenit soudruha Pavlíka Radů, který s neochvějnou vírou ve vítězství komunismu (eh čo to táram, ve vítězství Green Dealu) neohroženě bojuje proti ideologické podvratné činnosti nepřátelských západních struktur (sorry, ...východních struktur imperiálního Ruska a zločinného režimu Číny) ohledně ničení naší zemegule zrádným broukem, zvaným CO 2. CO2 je nestrašnější zbraň proti hodnotám západu, jeho vize spravedlivého světa, založeného na pravidlech. Proti této zbrani je však možno čelit nejen primárně efektivní redukcí obyvatelstva (viz případovou studii "do posledního ukrajince"), nebo (případová studie "covid").

Máme zde další efektivní možnoti redukce brouků CO2. Vybijeme například skot, který prdí...(mimochodem, zkuste zadat AI otázku "chemické složení prdu")

Pavlík Radů navrhuje zbourat všechny neekologické stavby, včetně mé roubenky, a nahradit je ekologickými bunkry...no, ekonomická stránka věci jej samozřejmě naprosto míjí a neřeší ji...

Pavlíku ! blahopřejeme !

P. Rada 10.2.2023 20:13

V šaškárničkách můžete být jednička. Sebevědomé presentování na sobě samém Vám totiž zřejmě nevadí a dokonce s toho máte jakousi škodolibou radost aniž nejspíše víte jak hloupě plácáte....

Příkladem tohoto typu tlachání je nápad:

..."Vybijeme například skot, který prdí" ... a navíc s doporučením k chem. posouzení anální plynatosti.( U lidského flatu převládá dusík a vodík.)

Hloupost je to od Vás pro zhruba dvacetinásobnou převahu vypouštění metanu hubou - oproti anální cestě jako důsledku specifického počátku trávení u přežvýkavců.

K tomu jak hloupost sám na sobě zesměšnujete "blahopřeji".

P. Vychodil 11.2.2023 9:58

Pavliku, tvůj problém je, ze neumis pochopit psany text.

Nebo snad není pravda , ze skot prdí ? Zminuji se v textu o metanu ? A o procentuálním poměru vypouštění různými tělních otvory ? Není pravdou, ze zeleni fašisté by rádi vybíjeli skot ?

Samozřejmě jsem mohl napsat, vybijeme skot, velkého to producenta skleníkového plynu, zvaného metan...

Nebo jsem mohl použit místo krav slepice, tam se svou metalovou moudrosti byl perdeli...

Jsi Pavliku takový přemoudřelý chodici lexikon, ale stejně jako on či dnešní AI nedokazeš pochopit nadsázku, ironii, ...

Ale jak sehnat prašule pro důchodce, aby si místo chalup ve třídách blížících se k G mohli postavit něco úsporného , to neumiš ...ale treba mi muses pomoci sám , půjč mi 30 mega bez úroků na dobu neurčitou ...

V. Novak 12.2.2023 1:19

Skot hlavně krká. Tedy ten se 4 žaludky, jak Skot v sukni, nevím.

P. Sura 10.2.2023 14:36

Doufám, že se vyjádří i zdejší jediní odborníci na klima - R.Tolasz a l. Metelka.

L. Novák 10.2.2023 18:44

;-D

P. Sura 10.2.2023 14:23

Rád konstatuji, že když se pan Bartoň pustí do technokratického tématu a přestane se zastávat Babiše, dokáže vyplodit velmi užitečný a potřebný článek. Z předloženého shrnutí plynou mnohá varování, která jsou ovšem ekozlodějskou lobby zcela zastírána. Jde především o nekontrolovanou a těžko kontrolovatelnou (ačkoli nejjednodušeji kontrolovatelnou) světovou porodnost. Od ní se odvíjí jednak rostoucí spotřeba a tudíž nutná produkce potravin včetně vybíjení živočišných druhů, jednak spotřeba energií včetně jejich rostoucí těžby, což vede k plundrování nerostného bohatství planety. Čína je zářným příkladem "pokroku utrženého ze řetězu", kdy společenský systém pod rouškou zlepšení životní úrovně obyvatel přestal brát ohledy na cokoli a chová se vůči zbytku světa jako mnohem horší kolonistický predátor, jaké kdy historie poznala. A to vše jen proto, že se najde větší polovina lidstva - lidí bez názoru a "užitečných idiotů", která jí za to ráda zatleská.

Dokud světová oligarchie měla kořeny v zakladatelích a budovatelích kapitalismu, šlo ještě hovořit o snaze o pokrok, byť peníze začínaly hrát větší roli než samotný pokrok lidstva. Když ale "oligarchii" začali vytvářet výhradně zlodějské a predátorské struktury, pokrok se stal pouhým "vedlejším produktem" a je to na něm celosvětově vidět. Budu rád, pokud se ještě dožiji návrhů na řešení, jak tomuto zvrácenému vývoji světa začít čelit. Green Deal to ale zcela jistě není.

P. Molík 10.2.2023 13:08

Green deal je podvodný projekt a proto tento projekt pochopitelně prosazují dezinformátoři a nepřátelé demokracie, protože pro naplnění snů a tužeb největších podvodníků, tunelářů a politických hochštaplerů je Zelený úděl ideálním podvodným projektem, jelikož jeho filosofie je postavená na ušlechtilých myšlenkách ochrany zdraví a životů. Stávající budování tuhého restriktivně-příkaznického režimu pod kuratelou Bruselu velmi komplexně zohledňuje na bázi neporušitelných axiómů o ochraně životního prostředí nejzhoubnější zájmy zelených fanatiků a dalších exponentů zeleného fašismu, jehož škůdcovský potenciál je již nyní násobně větší než kdysi škůdcovský potenciál hnědého fašismu. Zelený úděl už nyní je především anticivilizační, opovrhující přirozenostmi vývoje lidské společnosti. Nesmíme dopustit nadvládu arogantních prosazovatelů Zeleného údělu, neboť bychom se stále víc zamotávali do jejich sítí autodestruktivity a sebeobětování k větší slávě ikonických hlasatelů zelených dogmat.

P. Sura 10.2.2023 14:29

R^R^R^R^

P. Vychodil 10.2.2023 12:38

nikdo si tady neklade kontrolní otázku, soudruzi: Komu ten EU zelený úděl slouží ? Kdo z něj profituje již teď a bude v budoucnu ? Proč je to téma v podstatě jen pro EU, přičemž se všichni shodují na tom,že i když EU celé zezelení, nic to nezmění ? A teď nemám namysli její fascinaci nacistou (pardon největším světovým demokratem) zelenskym, i když v tomto směru zelensky dělá dobrou práci likvidací zbytečných lidiček ( a je v tom důkladný, hodlá tento závazek splnit do posledního ukrajince)

PS. Osvěta však působí..i my ve vidlákově jsme se začali chovat více ekologicky. Ty vyrovnané ohromné metry dřeva u baráků jsem tady nikdy neviděl...což mne přivádí k otázce, proč v rámci ozelenění nevysazujeme více lesů ? S takovým tempem, jak jsme je začali spalovat, si příroda ve své regeneraci neporadí...

končím, jdu přiložit polínku do kachláků...

PPS. temná stránka je ta, že dříve jsem si dříví objednal a druhý den topil, dnes jsem v pořadníku na půl roku...

V. Petr 10.2.2023 12:45

Dříví bylo málo už ve druhé polovině 18 století. Marie Terezie i Josef II vyhlašovali zákony na šetření dřevem, včetně jedné obecní rakve, která měla sloužit k převozu mrvol, které se pak pohřbívaly bez rakve (je to vidět ve filmu Amádeus).

Uhlí se na Ostravsku začalo těžit už roku 1782!

K. Křivan 10.2.2023 14:48

Na chatě jsme topili šiškama, a dřevem, to jsem šel do lesa, opřel se o soušku, rozkýval jí, a pak vytrhl ze země. Když jsem jich mél za dopoledne deset, tak odpoledne pracovala pila. Žádná motorovka, ty snad ještě neexistovaly. Když byl někdy silný vítr, tak padaly vrby do Sázavy. To jsme likvidovali s kamarádem od sousedů. Kmeny až 50 cm v průměru. Dost dřeva na zimu.

Chtělo by to začít vysazovat lesy. Za každý vykácený hektar alespoň dva hektary nového. Problém je čas, než z toho bude les, to uplynou desítky let. Sázeli bychom pro děti vnuků.

P. Rada 10.2.2023 17:36

Sázení stromů je významné zejména v osídlených oblastech pro lokální mikro-klimatizační přínos.

Bylo by celostátní nadějí, pokud by se druhová skladba začala obměnovat už před zruba třemi sedetiletími když bylo vědě dostatečně jasné, jak se bude klima vyvíjet. I naše země sice v té době podepsala rámcovou úmluvu ale Klaus a po něm Zeman tyto závazky prakticky negovali. Sněmovna pak před desetiletími zákonný nárůst obměny porostů odložila a zato schválila tendrový systém těžeb který posléze umožnil kůrovcovou kalamitu.

Jaký druh dřeviny by jste si představoval pro "děti vnuků" ? Tedy aby vydržela občasné mrazy cca - 20C a na druhou stranu i letní horka občas až kolem 50C a zároven byla odolná na sřídání sucha i deštivosti?!

Možná takový druh existuje ale rozhodně zárovn nepatří k dřevně produktivním typům. V produktivitě prostů ale tkví kámen úrazu protože při nenaplnění navozuje situaci, kdy se musí s lesnictví které dříve státu dávalo zhruba 10miliard korun zisku ročně stát naopak masivně dotované odvětví.

S jakých pozitiv rospočtu by jste to chtěl dotovat? To zejména v ještě obtížnější situaci která bude pro neplnění závazků většiny zemí nejspíše dál gradovat.

P. Sura 10.2.2023 20:36

Jo pane Křivan, ale to je (bylo) řešení pro vás. Zkuste si vynásobit tu vaši těžbu čtyřmi miliony domácností a snadno vám vyjde, že tolik lesů a vrb tu ani neroste, natož aby se stihly obnovovat....

R. Polášek 11.2.2023 11:05

Datum, kdy se uhlí začalo těžit nic neznamená. Protože formani s koňmi ho účinně nedokázali rozvézt dál než na nižší desítky kilometrů daleko od uhelného dolu.

Nahražení nedostatkového dřeva coby paliva na zimu a na vaření úhlím byla účinná až s rozvojem dálkové dopravy a ta byla spojena až s rozvojem železnic. Takže uhlí nahradilo nedostatkové dřevo a umožnilo selské a obecní lesy převést z výmladkového hospodaření, kde se dřevo muselo produkovat každoročně vyřezáváním nejsilnějších výmladků na klasickou produkci dřeva až v letech nějak 1850- 1900. Kdy se u nás postavila železniční síť, kterýá je u nás s výhradou pár zbouraných tratí dodnes.

J. Jurax 10.2.2023 13:09

Komu ten EU zelený úděl slouží? - tážete se.

A sám si zaobaleně odpovídáte: dříve jsem si dříví objednal a druhý den topil, dnes jsem v pořadníku na půl roku... :-)

A takovejch je ... :-)

P. Rada 10.2.2023 13:22

Nejsem váš "soudruh" - přesto na drzosti reaguji.

G.D. je idea která by v budoucnu mohla pomoci k resilienci oblasti. To může vadit zejména těm kteří stojí o její podmanění. Profitovat s odolnosti potenciálně mohou zejména potomci a pak ti kteří už dnes chtějí mít čistší svědomí.

Proč si naopak Vy nekladete reeálnou otázku s čeho už celá desetiletí dominantně profitujeme? Ekostopu totiž už i jako celé lidstvo překračujeme zhruba od roku 2000 a jam jako češi jsme s tím totaitně začali zhruba o půlstoletí dříve. Napsledy např bylo i Česko potravinově dominantně nezávislé na okolním světě za prvé republiky.

Odkud konkrétně Vy čerpáte informaci, že jen EU zelení?

Proč Vás fašisticky uvažujícímu který se "ve vidlákově" oháníte ekologií doposud nenapadlo, že věcné řešení vývoje lesů nemusí tkvět v extenzifikaxci (přikládání polýnek..) - ale v adekvátním tepelně technickém stavu budov?

L. Novák 10.2.2023 13:31

Tak k "resilienci oblasti", jo? ;-D Kde jsi to slovo vyhrabal, šašku počmáranej zelenej?!!

P. Vychodil 10.2.2023 14:34

jsi jenom blbý, spro. stý troll, radimíre pavloviči...kdopak mi asi zaplatí nový pasivní barák ? Ty ? fiala ? u nás ve vidlákově bychom v hospodě tě poslali, asi víš kam...pokud bys nedostal rovnou zdarma držkovou...

B. Carina 11.2.2023 2:29

Pane Vychodile,

je to možná ještě horší. Vzpomínám si, že před několika lety, ještě před kauzu Bohemia Energy, jsem zaznamenal, že moudrá OSN a její klimatičtí odborníci doporučili omezit, rozumějte zakázat, spalování dřeva. Má prý taky svojí uhlíkovou stopu, která "znemožňuje záchranu planety".