24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

KLIMA: Sucho

Vědecká práce zveřejněná v Nature / Communication Earth & Environment autorky M. Ionitové má zajímavý název: Minulá extrémní sucha ve střední Evropě byla delší, drsnější a [zároveň] méně horká oproti současným suchým obdobím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 16.11.2021 14:05

Pamatuji si, jak koncem šedesátých let se strašilo s příchodem doby ledové. Hollywood v té době natáčel katastrofické filmy ze zaledněného New Yorku.

P. Rada 16.11.2021 16:05

Pamatujete si možná také to, že v té době šedesátých let nebyly elektrárny odsířené, odpopílkované, železná opona bránila výměně informací...

V té době ještě klimaticky významě soupeřil sice krátkodobě působící ale výrazný ochlazovací vliv od aerosolů s pozvolněji ale podstatně vytrvaleji působícím vlivem sklenékových plynů kde vliv CO2 teprve začal výrazněji nanarůstat.

Dnes už je bilance už prakticky jednoznačná - viz radiační bilance:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Radia%C4%8Dn%C3%AD_p%C5%AFsoben%C3%AD

V budou si zas možná něco pamatovat někteří co přijdou po nás ale s tím, že v dnešní době ještě relativně byly prostředky pro nastolení odklonu - ale pro laxnost jedněch a chtivost jiných byly promrhány a na lidech tak už přeestalo při vývoji klimatu prakticky záležet.

V. Klepetko 16.11.2021 18:22

... ti co přijdou po nás... Pane Rado, omlouvám se za příliš osobní otázku a nemusíte na ni odpovídat -

ale kolik máte vnoučat?

P. Rada 16.11.2021 20:37

Mám také otázku. Proč to brát jen ryze osobně geneticky?

Vždyt přeci ... "všechno jsou to naše děti". Egoisté, asociálové... ale posuzují okolí docela jinak, úžeji, mnohdy i u svých geneticky přímo příbuzných. Takový papež František vnímá všechny živé bytosti jako své děti. Čím méně má kdo těch svých - tak tím spíše zbývá uvažovat daleko šířeji jak je obvyklé. Někeré církve tento odpozorovaný poznatek praktikují už dlouhá století.

V. Klepetko 16.11.2021 22:03

Díky za odpověď... V žádném případě to nechci redukovat, a nemíním ani zlehčovat ušlechtilé pohnutky které by Vás mohli motivovat k lásce k lidstvu, všemu živému nebo zeměkouli. Jen dvě poznámky. Milovat takto globálně je věrohodné když umíte produktivně milovat lidi v svém bezprostředním okolí (i sám sebe). Erich Fromm o tom napsal krásnou knížku... Ty odtažité obstraktní objekty lásky deklaratovně sloužily příliš mnoha fanatikům, diktátorům a všemožným Maratům jako záminka, aby v jejich jménu páchali zlo! Člověk je mimo jiné i nahá opice, a z tohoto pohledu příliš mnoho mocných mužů a žen, co rozhodují o naší budoucnosti nemají děti!

A poznámka druhá. Bez ironie. Je ušlechtilé, že milujete naši planetu. Ale jakmile pochopíte, že Vás samotného miluje Bůh - tak naleznete klid a rovnováhu, "klimatické optimum duše"! A přestanete se snažit nás všechny zachránit, protože pochopíte, že jedině když sám zachránite svou nesmrtelnou duši, tak celá planeta dojde spáse, a teplota nestoupne více jak o 1,5 stupňů! Vše je provázané, efekt motýlích křídel je reálný, a někdy osud jediného člověka může posunout žádoucím směrem klimatickou rovnováhu Země!

Znamenalo by to ale psát méně diskuzních příspěvků a více meditovat... Věřte v mocné rámě Hospodina, který Vás vede údolím klimatického smutku, a plateta bude žít!

P. Rada 16.11.2021 23:33

Dobrá zkrátím to a půjdu "meditovat"...

Pro "zlo" je příznačné, že pochází s uvěření ve falešné - třeba v to, že planeta bude spasena jaksi zvenčí, kýmsi velmi mocným... - tedy aniž pro to fakticky odpovědní cokoliv udělají.

Efekt motýlých křídel má sice reálné opodstatnění a popisuje se jako velká odezva na extrémě malý podnět.

Považte, že takovýchto křídel ale mává v klimatickém systému tolik, že jeho popis by se stal nereálným a přesto už dnes ten popis máme a celá desetiletí relativně věrně funguje.

Vývoj počasí na něm sice staví své limity ale vývoj klimatu už ho k dostatečně věrohodném popisu prakticky nepotřebuje. Proč ho potřebujete Vy?

V. Klepetko 17.11.2021 12:12

Kdysi dost dávno jsem složité systémy sám modeloval a z toho pramení má skepse: nevěřím že současné klimatické modely jsou opravdu věrohodné... Každých 10 let se vždy objeví nějaký nový faktor, který může mít na nelineární zpětně vazby zásadní vliv. Oceánský tepelný výměník a mořské proudy, vliv planet na kolísání sluneční aktivity, významné změny v odhadech jednotlivých složek koloběhu uhlíku, vliv vodní páry atd atd - to vše se do modelů přidávali postupně a proč myslíte, že za 20 let nebude současný model vypadat jako parní stroj vedje jaderného reaktoru?

Co třeba víme o klasické roli vodní páry ve stratosféře? Nic. Jen to že může být významná...

Ale abych se vrátil k hlavnímu - planeta nečeká na žádnou spásu ani zvenčí, ani od člověka. Pořadí si sama! Myslím že klima je mnohem stabilnější než se zdá, pokud jde o schopnost vykompenzovat různé faktory, které se snaží vychylit systém z rovnováhy. A pokud jde o člověka - je vlastně také jen zpětná vazba Přírody. Vyvinula člověka, aby v kompenzovat kritický úbytek CO2 v atmosféře v čtvrtohorách, kdy s každou novou dobou ledovou byla situace stále horší a už hrozilo zastavení fotosyntézy a zánik života jak ho známe od začátku cambria!

Posláním lidstva je spálit fosilní paliva a vrátit tak uhlík do oběhu - aby mohl život na Zemi pokračovat alespoň další miliardu let!

Nebuďte tak antropocentrický... I v tom se může skrývat zlo, jen v jiné podobě.

V. Klepetko 17.11.2021 12:14

oprava - "Co třeba víme o KLIMATICKÉ roli vodní páry ve stratosféře"...

R. Tichý 16.11.2021 19:48

Dosly Vam evidentne vedecke argumenty, uz v tom mate "chamtivost kapitalu" :-D

Vase nenavist k lidstvu je zjevna, proletari uz se maji dobre, uz nemate koho mistrovat.

J. Jurax 16.11.2021 20:04

No jo, a za takových 40 let nám někdo vědecky vysvětlí, proč se už planeta neupekla a proč je třeba bojovat proti ochlazení nebo suchu nebo přílišným srážkám nebo něčemu jinému, na čem se taky bude dát vydělat.

P. Rada 16.11.2021 20:49

Pane Juraxi nejspíše plácáte nesmysly. Už dnes Vám přeci může věda vysvětlit, že za 40 let se planeta rozhodně neupeče. Za tu dobu průměrná teplota nejspíše vzroste jen o necelý stupen. I to ale rozhodně nemusí být maličkost.

Pokud někdy půjdete procházkou někam nejlépe do hor, pak si můžete pro ilustraci povšimnout, že některé stromy rostou jen do určité nadmořské výšky - a dál konec. To s výškovou přesností do sto metrů. Taková tolerance ale odpovídá tepelnámu rozdílu jen cca 0.2C.

Nebo nemusíte ani nikam chodit a na internetu, google... si postupně vyhledávat místa s nějakou průměrnou roční teplotou, srážkovostí, nadmořskou výškou... a porovnávat si obrázky běžných porostů v dotyčných lokalitách.

Možná na tom postupně také jaksi "vyděláte".

Š. Hašek 16.11.2021 21:02

To se nedá, Rado! Mějte občansko klimatický soucit s penzistou!!!

Zdá se, že byste si měl doma naštelovat nižší teplotu na kotli.

Mám na trávníku v sadě jinak, letos tam stála i voda. Pozvu na to televizi a Vás. S tím, že od nějakých výškových metrů už něco neroste - na to jste přišel v kolika letech? Sám? Sicílie a Norsko, teplo zima, vejška .... to jsou mi věci!

P. Rada 16.11.2021 23:55

Pane Hašku pro penzisty jako penzista trochu pochopení mám. Pokud Vy žijete ve víře, že Vám všechno odjakživa roste jak v ráji - budte rád - Vaše věc.

V mém okolí tomu ale tak zdaleka není. Nemám proto už ale zdaleka tolik pochopení pro víru která popírá jak pozorovanou realitu tak fyzikálně ověřitelné principy které vedou k potvrzení klimatického vývoje a jeho už dnes reálně pozorovaných dopadů - a navíc přidrzle avizuje posměšky.

J. Fráňa 16.11.2021 11:50

Zjistil jsem, že diskuse o klimatu zde na NV je ztráta času. Raději teď sleduji na YouTube přednášky vědců. Zaujala mě přednáška Petra Pokorného - Současná klimatická změna v perspektivě posledních staletí. Hezky popisuje jak se dají číst výsledky měření, tak aby dokazovali prakticky jakoukoli vědeckou hypotézu. Nebo přednáška Jana Pokorného - Opomíjená úloha vegetace v distribuci sluneční energie a utváření klimatu. Doporučuji si pány poslechnout, určitě jejich názory vedou k zamyšlení.

M. Šejna 16.11.2021 11:57

Jan Pokorný je docela dost vostrej klima-alarmista. ;-)

V. Klepetko 16.11.2021 15:21

Petr Pokorný napsal vynikající knížku o klimatických změnách české krajiny v holocénu "Neklidné časy", vřele doporučuji!

A zde je tak trochu asrologický pohled na věc :

https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/veda-muze-za-sucho-klima-nebo-neco-jineho.A200818_230124_p_klima_wag/tisk

P. Rada 16.11.2021 17:22

Petr Pokorný je žel schopen hlavně znejistovat až klamat. Klamat konkrétněji záměnou lokálních jevů s globálními. To co se dělo v oblasti čech je příkladem právě lokálního jevu - nikoliv dokladem globálního trendu.

Holocén přitom globálně vykazoval po celou dobu mimořádnou teplotní stabilitu v toleranci +-0.5. Podnebí ale vykazovalo jevy které známe dodnes.

V. Klepetko 16.11.2021 18:15

Ta jeho knížka je ale napsána krásnou češtinou, a je to hlavně na slovo vzatý odborník,

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Petr_Pokorn%C3%BD_(biolog)

s jeho argumenty se nemůžete vypořádat tak jednoduše, jako když narazíte na nějakého alternativně inteligentního "popíračů" :-). Je to člověk stejné krevní skupiny jako Václav Cílek... Přiznám se že toto celé není můj obor, ale Cílka a Pokorného su čtu velmi rád - ty jejich knížky, to není jen věda, ale i vyznání lásky k naší české krajině. Miluj bližního svého, pečuj o svou krajinu... Ideologové a fundamentalisti všech ritů místo toho "milují" vzdálené oběti svého sobeckého altruismu a chtějí zachránit planetu. Nebo raději snad rovnou Mléčnou dráhu? :-))

"Neklidné časy..." - to je nádherná knížka!

M. Šejna 16.11.2021 19:05

Petr Pokorný ale není popírač.

On nepopírá skleníkový efekt a uznává vliv CO2 na oteplování. ;-)

V. Klepetko 16.11.2021 19:17

Pochopitelně. Není to žádný blb :-)

Ake i tak s ním pan Rada hluboce nesouhlasí :-)))

P. Rada 16.11.2021 20:54

"Hlubce nesouhlasím" spíše s Vámi a to proto, že mi navíc s posměškem podsouváte něco co jsem takto neuvedl.

V. Klepetko 16.11.2021 21:28

Byla to jen má domněnka...

A neposmívám se Vám, byl to přátelský úsměv, adresovaný panu Šejnovi.

M. Šejna 16.11.2021 11:20

Tak jsem pátral po rekonstrukcích TSI obsahujících posledních 1000 let a moc úspěšný jsem nebyl.

Zde je rekonstrukce od roku 1600, která ale ukazuje, že v současnosti není solární aktivita vysoká:

https://spot.colorado.edu/~koppg/TSI/Historical_TSI_Reconstruction.png

Ostatní rekonstrukce, sahající do starších doby, jsou výrazně rozdílné a není možné z nich vyčíst, zda bylo tehdy Slunce aktivnější nebo slabší. Jedenáctiletý cyklus tam nenajdeme vůbec.

Proto by mě zajímalo, z jakého prstu si autoři studie, o které píše pan Šálek, ten graf vycucali.

S. Kneifl 16.11.2021 12:05

Každý si může svobodně vybrat rekonstrukci TSI, která se mu hodí:

https://www.realclimate.org/index.php/archives/2011/08/how-large-were-the-past-changes-in-the-sun/

M. Šejna 16.11.2021 13:11

Ano,

tenhle odkaz znám. Ty rekonstrukce jsou tam řádově dost rozdílné. Je ale pravda, že současnou aktivitu Slunce také nijak zvlášť nevyzdvihují.

Prostě Slunce si momentálně dává oddych. ;-)

P. Rada 16.11.2021 17:38

Momentálně už nikoliv. Od roku 2020 sluneční aktivita roste. Maximum se očekává kolem roku 2025 kdy mohou být polární záře nejběžnější a možná i od nás pozorovatelné. Index Kp je sice zrovna v těchto chvílích minimální ale letos už dosáhl hodnotu 8 při které jsou v severských zemích zřetelné polární záře:

https://www.stream.cz/zajimava-videa/dechberouci-zabery-polarni-zare-64239837

Z. Jiroušek 16.11.2021 17:55

Lžete! Poslední tři sluneční cykly měly sestupnou tendenci.

14.11.2021 21 skvrn

15.11.2021 23 skvrn

M. Šejna 16.11.2021 18:15

Solární aktivita klesá už od polovinu 20.století.

To byste měl jako známý alarmista vědět.

Posledni 11-letý cyklus byl nejslabší od za poslednich 180 let. Ten nastávající je predikován jako podobne slabý.

P. Pepax 16.11.2021 13:31

Aktivity slunce zde na zemi v minulých staletích se dají pouze odhadovat i když se jedná o vědecké odhady, mohou být pouze hypotezou.

P. Rada 16.11.2021 17:45

Zkuste si alespon ujasnit co vědně znamená pojem "hypotéza" a jeho rozdílnost od pojmu spekulace.

..."výpověď, jejíž platnost se pouze předpokládá, ale je zároveň formulovaná tak, aby ji bylo možno potvrdit nebo vyvrátit."...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypot%C3%A9za