6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

KLIMA: Hlavní překážkou jsou ekoaktivisté

Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dvořák 25.9.2019 18:22

Přitahování pozornosti k ekologickým potřebám společnosti, tak jak se proto obětují studenti a žáci, je zároveň odvádění pozornosti od kvality a výsledků jejich výuky a studia. Dovolí si teď vláda a parlament pokračovat v úvahách o povinné maturitě z matematiky (o programování nemluvě)?

P. Rada 25.9.2019 19:44

Nevím jaký jste Vy ročník a co jste o problematice klimatu věděl když Vám bylo zhruba 15 až 18 let. Imise v té době už přesto započaly své zhoubné dílo. Přesto typuji, že jste maturitu zvládnul. Takových lidí je ostatně mnoho. Na druhou stranu je mizivě těch kteří vědí do čeho civilizace pro svou fosilní závislost dnes jde a co se s tím dá reálně dělat. Také jsem maturoval v době kdy u nás vrcholily imise síry ale o rizicích CO2 jsem v té době nevěděl prakticky nic (měl jsem naivně za to, že CO2 pohltí vegetace..) a doted pro skluz v poznání nevím jak jednoduše a bez ztrátově proces klimatické změny zpomalit, zastavit či dokonce zvrátit.

Přes matematicko-maturitně měřenou úspěšnost klasického vzdělání nyní dochází v naší zemi k jevům se kterými si společnost vůbec neví co počít. Zkáza lesů na temenech kopců nížin je mnohým asi málo výmluvným mementem. To přesto, že o působení skleníkových plynů se sice ví už století ale vážně se alespon mezi vědci o GW uvažuje až posledních asi 30let od vydání prvé zprávy IPCC. Školní výuka s dopady na sucho až desertifikaci jako reality dneška prakticky nepočítá ačkoli to jsou zásadní okolnosti které nastupující generaci budou dál dlouhodobě limitovat a možná více jak kouření, alkohol či dokonce drogy se kterými si společnost rovněž neví rady.

Nnení tedy divu, že si to dnešní mladí spontálně připomínají a začínají vzdorovat zaběhané mašinerii extenzivního růstu který je připravuje o budoucnost.

Lehkovážnost až ignorivání dopadů s jakým i Vy upřednostnujete klasické vzdělání oproti reflexi akutních celosvětovým problémům mi proto přijde až zarážející ve smyslu postoje at si mladí pořádně natlučou na nevědomosti o našich dluzích k životnímu prostředí - jen když si "mejdan na dluh" ještě co nejvíce součastníci u koryta užijí.

P. Golich 25.9.2019 20:12

Některým lidem ten CO2 zatemňuje intelekt. Ti si potom pletou růst technologický s růstem spotřeby a nechají pro domělé dobro zemřít lidi.

J. Vintr 25.9.2019 23:46

Mladí sice "začínají vzdorovat zaběhané mašinerii extenzivního růstu", ale budou vzdorovat jen do té doby, než jim někdo řekne, že to zastavení zmiňované mašinérie by v nejlepším případě vedlo k návratu k životnímu stylu jejich pradědečků, v tom horším případě do jeskyní. S tím, že v obou případech se takto neuživí všíchni a někteří budou muset z kola ven.

Co se týká toho vzdělání, tak nedostatek obecné vzdělanosti dělá z člověka snadno manipulovatelného blba, který se nedokáže zorientovat ve světě kolem sebe. Příkladem je třeba mnohokrát zmiňovaná Greta.

J. Lukavsky 26.9.2019 19:43

"zastavení zmiňované mašinérie by v nejlepším případě vedlo k návratu k životnímu stylu jejich pradědečků," No Vy jste se snad zbláznil! Chcete říci, že by šli okopávat brambory či řípu motykou, tahat vodu ze studny rumpálem, sekat dříví do kamen sekyrou, chodit pěšky.... a podobné nesmysly? Přeci jim MUSÍ zůstat všechno pohodlíčko, mobily, TV, práce u PC v klimatizované kanceláři.... ale to vše naprosto eko- a klima- příznivé, bezodpadové a hlavně ZADARMO. Hákovat 12 hodin za kus žvance rukama jako pradědeček? Ani nápad! J.L. end