30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

KLIMA: Hlavní překážkou jsou ekoaktivisté

Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 25.9.2019 21:19

" P. Rada 25.9.2019 14:11 Fanatický odpor proti čemukoli je o fanatičnosti."

A Rada je o Radovi. :-P

L. Novák 25.9.2019 23:07

O fanatickém ;-O blbovi s nickname "Rada"... Rv

J. Dvořák 25.9.2019 18:22

Přitahování pozornosti k ekologickým potřebám společnosti, tak jak se proto obětují studenti a žáci, je zároveň odvádění pozornosti od kvality a výsledků jejich výuky a studia. Dovolí si teď vláda a parlament pokračovat v úvahách o povinné maturitě z matematiky (o programování nemluvě)?

P. Rada 25.9.2019 19:44

Nevím jaký jste Vy ročník a co jste o problematice klimatu věděl když Vám bylo zhruba 15 až 18 let. Imise v té době už přesto započaly své zhoubné dílo. Přesto typuji, že jste maturitu zvládnul. Takových lidí je ostatně mnoho. Na druhou stranu je mizivě těch kteří vědí do čeho civilizace pro svou fosilní závislost dnes jde a co se s tím dá reálně dělat. Také jsem maturoval v době kdy u nás vrcholily imise síry ale o rizicích CO2 jsem v té době nevěděl prakticky nic (měl jsem naivně za to, že CO2 pohltí vegetace..) a doted pro skluz v poznání nevím jak jednoduše a bez ztrátově proces klimatické změny zpomalit, zastavit či dokonce zvrátit.

Přes matematicko-maturitně měřenou úspěšnost klasického vzdělání nyní dochází v naší zemi k jevům se kterými si společnost vůbec neví co počít. Zkáza lesů na temenech kopců nížin je mnohým asi málo výmluvným mementem. To přesto, že o působení skleníkových plynů se sice ví už století ale vážně se alespon mezi vědci o GW uvažuje až posledních asi 30let od vydání prvé zprávy IPCC. Školní výuka s dopady na sucho až desertifikaci jako reality dneška prakticky nepočítá ačkoli to jsou zásadní okolnosti které nastupující generaci budou dál dlouhodobě limitovat a možná více jak kouření, alkohol či dokonce drogy se kterými si společnost rovněž neví rady.

Nnení tedy divu, že si to dnešní mladí spontálně připomínají a začínají vzdorovat zaběhané mašinerii extenzivního růstu který je připravuje o budoucnost.

Lehkovážnost až ignorivání dopadů s jakým i Vy upřednostnujete klasické vzdělání oproti reflexi akutních celosvětovým problémům mi proto přijde až zarážející ve smyslu postoje at si mladí pořádně natlučou na nevědomosti o našich dluzích k životnímu prostředí - jen když si "mejdan na dluh" ještě co nejvíce součastníci u koryta užijí.

P. Golich 25.9.2019 20:12

Některým lidem ten CO2 zatemňuje intelekt. Ti si potom pletou růst technologický s růstem spotřeby a nechají pro domělé dobro zemřít lidi.

J. Vintr 25.9.2019 23:46

Mladí sice "začínají vzdorovat zaběhané mašinerii extenzivního růstu", ale budou vzdorovat jen do té doby, než jim někdo řekne, že to zastavení zmiňované mašinérie by v nejlepším případě vedlo k návratu k životnímu stylu jejich pradědečků, v tom horším případě do jeskyní. S tím, že v obou případech se takto neuživí všíchni a někteří budou muset z kola ven.

Co se týká toho vzdělání, tak nedostatek obecné vzdělanosti dělá z člověka snadno manipulovatelného blba, který se nedokáže zorientovat ve světě kolem sebe. Příkladem je třeba mnohokrát zmiňovaná Greta.

J. Lukavsky 26.9.2019 19:43

"zastavení zmiňované mašinérie by v nejlepším případě vedlo k návratu k životnímu stylu jejich pradědečků," No Vy jste se snad zbláznil! Chcete říci, že by šli okopávat brambory či řípu motykou, tahat vodu ze studny rumpálem, sekat dříví do kamen sekyrou, chodit pěšky.... a podobné nesmysly? Přeci jim MUSÍ zůstat všechno pohodlíčko, mobily, TV, práce u PC v klimatizované kanceláři.... ale to vše naprosto eko- a klima- příznivé, bezodpadové a hlavně ZADARMO. Hákovat 12 hodin za kus žvance rukama jako pradědeček? Ani nápad! J.L. end

L. Novák 25.9.2019 17:21

Klimatická změna. Co když je vše jinak? ;-)

https://youtu.be/oIFNhcznyNE

P. Rada 25.9.2019 20:00

"Všechno" jinak nejspíše nebude.

Můžeme sice spekulovat, že dnešní znalosti fyziky a všeho co je na ní postavené jsou mylné - ale to by se nevyplnovaly i její předpovědi které ukazují vysokou koreaci s realitou.

Už před stoletím např Arrhenius odvodil s vlastností radiačně aktivních plynů vliv na teplotu při zdvojnásobení koncentrace CO2. V té době jen netušil, že se to může reálně stát. Dnešní precizní modely jeho výpočty potvrzují.

Od zprávy IPCC před 30lety se takto jen dál vše potvrzuje a podle imisí upřesnují scénáře. Scénaře nyní tak neblahé, že to u leckoho s odpovědných/postižených může až navodit racionalizační fantazie typu "všechno je jinak".

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

P. Golich 25.9.2019 20:15

Nepotvrzuje se nic. Asi máte na mysli jednostránkové výcucy ze správ IPCC, no ty jsou hnůj. Samotný numerický model je zatížen chybou a stejně tak i výsledky experimentů, které se nad ním provádějí. Navíc modely IPCC nejsou validované dodnes, protože to ani není v lidských silách.

J. Ganaur 25.9.2019 20:15

Je to všechno jinak.Viz minulost, klimatické změny byly, jsou a budou.

L. Novák 25.9.2019 16:53

Oslavujte CO2. Zakladatel Greenpeace kritizuje zelené radikály

http://jdem.cz/fe8345

;-)

L. Novák 25.9.2019 15:18

Greenpeace je hlavně "mašina na výpalné". Jejich už dlouhá desetiletí používaný princip "zaplať, nebo tě mediálně zničíme", byl opakovaně na konkrétních případech zdokumentován. Jim nejde o planetu a život na ní. Jde jim především o udržení a rozšíření příjmů pro své propagandistické akce na cestě k ovládnutí celé planety, podobně, jako se snažili jejich rudí konkurenti. Kam to všechno vedlo, už dobře víme. A že se metody zelených fašistů navlas podobají těm hnědým či rudým, už je také snadno k rozeznání, a lze také předvídat, kam aktivity zelených fanatiků směřují... Rv

J. Krynický 25.9.2019 13:23

Ono to není jen jádro. Úplně stejné je to s fanatickým a nesmyslným odporem proti GMO.

Ekoaktivisti budou klidně jíst rostliny a plody rostlin vyšlechtěných pomocí radiací a chemikáliemi způsobeného zvýšení množství NÁHODNÝCH mutací, ale kdyby měli pozřít rostlinu ve které byl změněn nebo přidán jeden přesně vybraný gen, tak by to s nimi šlehlo. A to přes to že ta MNOHEM MENŠÍ změna genomu byla otestována mnohem pečlivěji.

Nebýt kampaně proti GMO, tak by bylo množství vyrobených a použitých pesticidů nesrovnatelně nižší a nižší by bylo i množství vypotřebovaných pohonných látek. Ale ne. VONO TO NEJNI PŘIROZENÝ.

Jo. Banán bez semínek je přirozený. Vinné hrozny prakticky bez pecek jsou přirozené. Obilné klasy jsou přirozené. Hlávkové zelí, kapusta, růžičková kapusta, dřeňová kapusta, kedluben, květák, brokolice a další verze brukve jsou přirozené. Váš ajfoun je přirozený!

P. Rada 25.9.2019 14:11

Fanatický odpor proti čemukoli je o fanatičnosti. Např. nekompromisní jednostranné odsuzování typu ..."Ekoaktivisti budou klidně ..... přesně vybraný gen, tak by to s nimi šlehlo"... může tedy právě být příznakem fanatičnosti. Eko-pasivistů je podle měnícího se okolí zřejmě více, jsou příznačně lhostejnější a tak k manipulacím všech typů povolnější - že?

Můžete tedy mít ve svém náhledu kus pravdy a to i s více příčin. Dnes už totiž není pro fanatika teoreticky vůbec žádný problém pozměnit přesně vytypovaný gen třeba tak, aby to nikdo zprvu nepoznal - ale zastavilo to možnost existence jakýchkoli dalších jeho generací třeba jen vzhledem k barvě pleti.... Pro rasisty jakékoli rasy učiněné dobro - že?

Pro mnohé s genetikou si fanaticky zahrávající lidi je proto dokonce obchodně nepřijatelné, že by o typu genetické manipulace mělo být např. na obalech potravin informováno - nebo dokonce to, že by takové potraviny neměly podléhat schvalování dovozu a prodeje.

L. Novák 25.9.2019 15:05

Fanatici postižení blbostí jako jsi ty, "Rado" jsou pro planetu Zemi a lidskou civilizaci zhoubou. Tady si poslechni projev své "ideové soudružky" Gréty:

https://youtu.be/ZMUANJ8_W7c

Nesoudná a nemocná 16 letá školačka zneužitá podobnými darebáky, jako jsi ty. Jsem velmi zvědav, kdy se z té zátěže zhroutí a skončí na psychiatrii... Rv

P. Rada 25.9.2019 20:10

Nenávisti postižený Nováku nech si přidrzlosti a hloupé pomluvy pro blízská dobře placená setkání s psychiatry.

Něco na té extrémní zátěži mladých které jsme ve zblázněném světě připravili o budoucnost ale je:

https://luxor.cz/popularne-naucna/vsichni-zijem-v-blazinci--218270/

J. Vintr 25.9.2019 20:21

Nejde o tu psychicky postiženou dívku, ale o to, co je schopná svým fanatismem spustit. Když si od ní dnes politici nechají nadávat a ještě tomu tleskají, co se stane příště? Budou plnit její rozkazy?

J. Ganaur 25.9.2019 20:26

Čekají naše potomky těžké časy.To mě připravuje o klidné stáří, abych parafrázoval GT-čko.Za našeho mládí se tak označovaly nadupané auťáky.

J. Krynický 25.9.2019 15:15

Koukám, že máte o genetice dost zajímavé představy. To máte z nějaké sci-fi?

L. Novák 25.9.2019 15:23

"Rada" vychodil základní školu v době, kdy genetika byla "buržoazní pavědou", podobně jako kybernetika. Tomu odpovídají i jeho dnešní senilní představy smíchané v guláši se zelenou propagandou... :-P

P. Rada 25.9.2019 20:15

Ano - genetika to je opravdu jakési scifi dneška a v některých ohledech se už realizuje - jindy to nevyjde...

https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/spatna-zprava-komari-mutanti-selhali

J. Lukavsky 26.9.2019 19:50

"pro fanatika teoreticky vůbec žádný problém pozměnit přesně vytypovaný gen třeba tak, aby to nikdo zprvu nepoznal - ale zastavilo to možnost existence jakýchkoli dalších jeho generací třeba jen vzhledem k barvě pleti...." už jste se přihlásil o Nobelovu cenu? Za takový objev v genetice by Vás určitě neminula. Měnit gen aby to nikdo nepoznal - to je bomba. A je to i slušný balík! A výlet do Stockholmu, večeře v ceně! Neváhejte! J.L.

S. Donát 25.9.2019 12:53

Přesně. Každý, kdo hodlá bojovat s CO2, aby zachránil planetu a zároveň odmítá jadernou energii, je nechutný pokrytec.

J. Lukavsky 25.9.2019 13:03

"Já elektrinu něpotrebujem. Na telku sa možem pozerať aj pri sviečke" Pravila jedna moudrá činovnice strany zelených na Slovensku. A tato slova jsou moto pro zelené všech 32 pohlaví a národností. J.L. end

J. Kombercová 25.9.2019 15:46

Jedna taková myslitelka nedávno bědovala nad tím, jak ničíme Zemi, která už existuje 2019 let.

J. Ganaur 25.9.2019 20:18

To je omyl, Země byla stvořena 4004 let před naším letopočtem.Hájek to opsal z údajů z bible.;-D

P. Rada 25.9.2019 13:20

Jste velice nepřesný. Možná ale navazujete na některé technokratické pisatele scifi povídek.

Jaderné zdroje jsou přeci odvěkou podstatou života. Ten nejdokonalejší jaderný kvantově fůzní sluneční zdroj ale nikomu s lidí naštěstí nepatří. Zároven v podobě slunečního svitu dodává biosféře i každému obyvateli např ČR zhruba 1MWh energie na m2 ročně. Další pak v podobě větrné energie atd. včetně udržování stálé hladiny CO2 ke ktrému napomáhá i jaderně štěpnýzdoj zemského nitra (cca 100mw/m2).

Leckomu je to ale zřejmě málo, chce mít více jak druzí a více... a tak baží vlastnit co možná neomezeně výkonnou JE a co možno v koncentrovaně kapse pro vlastní potřebu na krytí nekonečně fantazijně bobtnajících libůstek.

Takovýmto monstrům se ale opravdový život včetně toho rozumného co možná vyhýbá.

J. Krynický 25.9.2019 13:25

Bozicku. 1MWh energie na m^2 ročně. To je skvělé!

Hustota energie vám nic neříká že? Využitelnost už vůbec ne. Tak doufám, že jste nám sem ten canc poslal pomocí doma vypěstovaného dřevěného počítadla!

P. Rada 25.9.2019 14:17

Pokud jde o počítadla tak ty se doposud vyznačují vyšším tokem informací na úkor spotřebovávané energie - přičemž justota energie na čipu zůstává podobná.

Zkuste si v tomto ohledu vzít trochu příklad s toho co navozuje reálnou pokrokovost. Mohlo by se Vám pak i bez "božíčků" podařit i při hustotě energie která byla odvěká přežít do budoucna spíše jak při hustotě naprosto neobvykle vysoké.