30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


KLIMA: Další podvodník

27.2.2012

climate gate

PŘEDSEDA PANELU PRO VĚDECKOU ETIKU ODVOLÁN KVŮLI PODVODU

Hlasatel teze, že klimatologové nepodvádějí, se přiznal k podvodu, krádeži a zřejmě je autorem falzifikátu. Prý ho zaslepila nenávist.

Gleick

Aféra, o které jsem psal v článku Důkaz o spiknutí popíračů klimatu byl podvrh, má pokračování, jaké by si nevymyslel ani spisovatel...

(Obrázek vpravo: V Climategate vědci nepodváděli a Michael Mann byl očištěn už v 7 nezávislých vyšetřováních... říká podvodník Gleick. Zdroj, zdroj)

V zajetí konspiračních teorií

Alarmistům se hroutí jejich plány, evropská uhlíková burza krachuje, nový Kjotský protokol byl uložen k ledu. Zoufale se snaží najít viníka, na koho své neúspěchy svalit. Stvořili k tomu účelu konspirační teorii, že za tím stojí démonické spiknutí ropných korporací, které si platí loutkové vědce.

Ve snaze podpořit tuto teorii důkazem, v únoru 2012 klimatičtí alarmisté zaútočili na klimaskeptický think-tank Heartland Institute a uloupili jeho účetní výkazy. Obsah je ale zklamal, důkazy o spiknutí nenašli. Tak přistoupili k osvědčenému postupu, který známe už z hokejkového grafu. Když důkazy nejsou, tak se vyrobí. Tak vznikla obdoba Protokolu Sionských mudrců, průhledné falzum.

Heartland pohrozil, že až zjistí, kdo to udělal, pošle na něj svoje právníky. Hrozba zabrala a provinilec se přihlásil. Snad k podvodu využil svůj osobní počítač a tuší, že jeho IP se dá vysledovat. Třeba spoléhá, že přiznání je polehčující okolnost.

Je to Peter Gleick, zakladatel a ředitel kalifornského Pacific Institute (1987), vydavatel série analýz "World’s Water", redaktor časopisu Climate Change, člen komise OSN pro vodu (World Water Assessment Programme) atd. Dlouhý přehled jeho funkcí ZDE. Takovíhle lidé dělají kariéru.

Text Gleickova doznání

Gleick tvrdí, že první dokument, zřejmě to falzum, prý dostal poštou od neznámého cizince. Další dokumenty získal sám metodou internetových podvodníků, které se říká "phishing".

Peter Gleick. The Origin of the Heartland Documents. Huffington Post 20. února 2012

Vzhledem k potenciálním dopadům jsem se však pokusil potvrdit pravdivost informací v tomto dokumentu. To mě vedlo k činu, kterým jsem se ve chvíli selhání úsudku prohřešil proti profesionální etice a pod falešnou identitou jsem získal další dokumenty přímo od Heartland Institute.

Úsudek mi zaslepila frustrace z lidí – často anonymních, dobře financovaných a koordinovaných – kteří útočí na klimatickou vědu a vědce a blokují věcnou debatu. Byl jsem frustrovaný nad nedostatkem transparentnosti organizací, které do toho jsou zapojené. Nicméně hluboce lituji svého jednání a nabízím osobní omluvu všem, kterých se to dotýká.

Rukopis heartlandský je falzum

Ten nejšťavnatější ze zveřejněných dokumentů je falzum, podvrh. Confidential Memo: 2012 Heartland Climate Strategy. Gleick tento dokument nemohl dostat od insidera zevnitř Heartland Institute, jak tvrdí, ale spíše ho sepsal sám.

  • Falzum je naskenovaný papír. A parametry tohoto souboru říkají, že sken vznikl na západním pobřeží USA (kde má Gleick kancelář) a nikoli na východě v Chicagu (kde sídlí Heartland).
  • Text je psán Gleickovým jazykem. Klimaskeptik by nenapsal, že chce učitele odradit od výuky vědy. My nepokládáme klimablábol za vědu.
  • Nikdo by sám o sobě nenapsal, že se snaží něco "podkopávat". To je pejorativní pojem.
  • Klimaskeptici sami sebe neoznačují za "anti-climate". My jsme proti pseudovědě, ne proti klimatu.
  • V textu je zmíněn jediný alarmista, Gleick. Jako hrdina alarmismu. Údajní klimatičtí spiklenci si v textu stěžují, že magazín Forbes publikuje Gleicka.
  • Falzum musel psát někdo, kdo znal ty zveřejněné účty Heartlandu, protože z nich cituje. Kdyby falzum Gleickovi poslal anonym, proč by mu k tomu rovnou neposlal hned i ty účty, ze kterých cituje?
  • Klimaskeptik by o Gleickovi nepsal jako o špičkovém vědci (highprofile climate scientist), pro nás je to druhořadý mamlas. Což chatrná úroveň tohoto falza potvrzuje.

Brian Walsh. Climate Expert Peter Gleick Admits Deception in Obtaining Heartland Institute Papers. Time 20.února 2012

Klimatičtí aktivisté mají problém. Nyní, když Gleick přiznal, že se uchýlil k podvodu, aby se dostal k dalším dokumentům, samozřejmě vzniká podezření, že falšoval i ten původní dokument. (Aby bylo jasno, toto opravdu není nic jiného než podvod – žádný slušný investigativní reportér by neudělal to, co Gleick. Za něco takového by novinář dostal vyhazov)…

Takhle Gleick reaguje, když ho někdo někam pozve

Heartland komentuje Gleickovo přiznání: Gleick tvrdí, že prý zločin spáchal proto, že prý Heartland Institute brání "racionální debatě" o globálním oteplování. No to je neuvěřitelné. Heartland se přece opakovaně dožadoval skutečné debaty o tomto důležitém tématu. Přímo Gleicka jsme na jednu debatu o oteplování zvali jen pár dnů před tím, než ukradl ty dokumenty. Naše pozvání odmítl.

Heartland’s Invitation to Gleick – Details.Climateaudit.org 23.února 2012

Bylo nebylo, Gleick ve magazínu Forbes napsal 5. ledna 2012 útočný článek, v kterém vyhlásil nejhorší popírače roku 2011 (viz). Heartland o pár dnů později tamtéž publikoval reakci (viz). Z polemiky vyplynulo, že Heartland Gleicka pozval na debatu na své výroční schůzi. Gleick si ale kladl podmínku, že chce nejprve znát identitu sponzorů Heartlandu. Klimaskeptici to zveřejnit odmítli, protože alarmisté pak šikanují jejich sponzory. To chápu, vzpomeňme si na gigantickou špinavou kampaň Greenpeace proti Exxonu (Exxonsecrets.org). Z této výměny e-mailů je podle mne zřejmé, že TOTO byl okamžik, kdy se Gleick rozhodl účtů zmocnit ilegálně! Příběh nezačal tajemný neznámý, toho si Gleick vymyslel.

Věřím klimatologům OSN, protože podvodník Gleick říkal, že vědci nepodvádějí

Bravo, Gleickovi se podařilo, co by žádný klimaskeptik nedokázal. Jediným úderem rozmetal dva roky pečlivé mravenčí práce na ututlávání aféry Climategate. Věc už téměř utichla, když v tom… Znovu se nám připomnělo, co jsme viděli u hokejkového grafu a "Majkova triku". Že aktivističtí vědci jsou tak ovládáni svými emocemi, frustrací a nenávistí, že jsou ochotni i lhát a podvádět, jen když tím dosáhnou svého.

Gleick má z ostudy kabát. Pro alarmisty je to otřes, protože právě Gleick stál v čele kampaně hlásající, že klimatologové v aféře Climategate nepodváděli a jsou napadáni neprávem.

Po Climategate zorganizoval petici Climate Change and the Integrity of Science (Klimatologie a pověst vědy). Je v ní jako první signatář a jeho mail je uveden jako kontaktní. V petici naříkal, že se vědcům namočeným do Climategate vyhrožuje soudem. (We also call for an end to McCarthy-like threats of criminal prosecution against our colleagues). A vida, nakonec se mu může stát, že před soudem skončí on sám.

Mimochodem to byla ta petice, ke které redakce Science dala fotografii medvěda na tající kře. A pak se ukázalo, že jde o virtuální realitu, o animaci z Photoshopu. Znovu ve stylu "když nemáme důkazy klimatické katastrofy, tak si nějaké vyrobíme". Tento trapas potvrdil, že se dnes nelze spolehnout na peer review ani u tak známého vědeckého žurnálu.

Kvůli svému skandálu Gleick nyní přišel i o místo předsedy panelu pro vědeckou etiku (Task Force on Scientific Ethics), kterou Americká geofyzikální unie (AGU) zřídila v listopadu 2011.

AGU Encourages Integrity in all Aspects of Climate Change Discourse. 21.února 2012

Gleick v lednu 2012 nastoupil do NCSE (National Center for Science Education), aby jim radil, jak posílit výuku klima-alarmismu ve školách. První, co v nové funkci udělal, byl tento kamikaze pokus odhalit, že klimaskeptici by rádi šíření alarmismu ve školách čelili. NCSE dělá, že se zpackanou operací nemá nic společného, a přijala Gleickovou rezignaci.

Source of Heartland Leak Steps Forward. NCSE 20.února 2012

Gleick svým chováním zdiskreditoval i svůj dlouholetý projekt Integrity of Science Initiative (Iniciativa za vědeckou etiku). Zde hlásal, že vědci nepodvádějí a jejich etika je v pořádku, prý jsou to jen pomluvy šířené nepřáteli vědy. Pokud bude Gleick i nadále psát rubriku o vědecké etice, měla by se alespoň přejmenovat. Navrhuji titul "Kozel zahradníkem".

Na webu Gleickova programu Integrity of Science se píše následující.

Jak můžete přispět vy? Pokud víte o nějakém případu, kdy došlo k pošlapání principů vědy (science misuse and abuse)… napište nám na adresu integrityofscience@pacinst.org.

Můžete jim napsat.

******************************************************

(Diskutovat můžete i na: www.klimaskeptik.cz/diskuse)
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.