28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

ENERGIE: Hezké a nehezké zdroje

Šetřit je normální, plýtvat je z pohledu lidské společnosti hloupé. Nepleťme do toho planetu - je spousta druhů, které z lidské plýtvavosti profitují, a spousta druhů, kterým naše plýtvání škodí. Totéž se ale dá říci i o „zelených“ technologiích. Plýtvání čímkoli je však znevažováním práce spousty lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 31.12.2022 10:48

https://www.megaknihy.cz/humanitni-vedy/2975734-kriticke-mysleni.html

P. Diviš 31.12.2022 10:48

Nejen v Evropě.

A k těm opravám, pokud to člověk nedokáže sám, obvykle se to nevyplatí. Příliš vysoká cena práce a daně.

P. Rada 31.12.2022 10:45

"Hezké" je i pro člověka pravidelně ro co se komplexně rozvíjí - vede dokonce k POKLESU ENTROPIE SYSTÉMU.

Intuitivně si zdraví lidé ještě dodnes alespon doma udržují pořádek, zalévají květiny... Podobně se ale chovají i ostatní druhy které s principu všechny vznikly rozrůzněním společné životadárnosti. Na komplexu pralesů je nárůst rozmanitosti a jšednotě i protikladech vidět snad nejmarkantněji.

Jízda parního vlaku často připomene lidem jejich dětství - to může být vysvětlením proč je to "táhne".

Pochybujii, že i Vy osobně by jste chtěl přes všechny řeči obývat místnost kam ústí komíny... Takovou je nám všem ale tato planeta.

Z. Lapil 31.12.2022 10:38

To je blbina. "Sociální čuch" se týká bezprostředního okolí. Už sousední okres je příliš daleko a i v případě tornáda na jižní Moravě potřebuje Pražák i Ostravák televizi, aby se dozvěděl, že je tam sociální průšvih.

Podobně "muslimska" imigrace. Mé sociální intuici je srdečně jedno, že je to populační Hrnečku, vař. Já jen vím, že je tu nechci.

Druhý odstavec jsem moc nepochopil. To mi vyčítáte kritickou poznamku k výběru statistického vzorků? Klidně namitejte proti vyslovené hypotéze a třeba se dobereme k něčemu lepšímu, ale fakt, že upozorním na možnou chybu, mám za úplně obyčejnou poctivost.

B. Havel 31.12.2022 10:31

Moja řeč.

Dříve se vše opravilo, dnes se vyhodí, všechno se snědlo nebo zavařilo. Dnes nikdo nemyslí na zimu. Ta vytvořila prosperující společnost v Evropě.

Z. Lapil 31.12.2022 10:23

Hezká není dobré kriterium. Léta pravidelně jezdim kolem Chvaleticke elektrárny. Ještě jsem se na ni nepřestal těšit. FV pole jsou nuda a větrné elektrárny ohavnost, která- je-li v zorném poli - cuká ocima a už se mi stalo, že jako řidič jsem měl problém udržet pozornost na silnici tak vyrazny, že to znamenalo problém projet kolem.

A znáte příběh Cutty Sark? Dokonalá plachetnice stvořená k rychlosti, od níž se očekávat rekord při přepravě nové sklizně čaje do Anglie; tehdy jim na tom dost záleželo. Rekord se ovšem nekonal; vyhrála technická novinka - parník. Smrduty, ošklivý, ale nezávislý na větru. Cutty Sark byla zastaralá málem dřív, než opustila loděnice.

Všimněte se, kolik lidí se schází na jízdy parních vlaku. I ta nejmodernější vodikova souprava je proti tomu nuda.

P. Rada 31.12.2022 10:18

Proč fandíte textů plným nenávistných afektů?

P. Rada 31.12.2022 10:15

Děti mohly spontálně správně odpovědět na základě niterně zabudované u idí zvláště výrazné vlohy k sociállní agresivitě která v pradávných dobách měla pozitivní dopad na rozšíření druhu po celé planetě.

"Kritické myšlení" by mohlo vést ke snížení škod podsouváním nekorektní doměnky, že sama četnost druhu bez zohlednění míry spotřeby (metabolické výkonnosti) atd.... může být kriteriem vzdělanosti.

P. Rada 31.12.2022 10:06

Odpověd opakuji dokola - definic života je řada, všechny se prakticky shodují na podstatě - snaze života o pokles ENTROPIE - nemusíte se ale přesto dočkat svého porozumění ani do konce dalšího a dalšího roku...

Z. Lapil 31.12.2022 10:03

Brácha učí angličtinu na jazykové škole, a o čem má jeden furt konverzovat, že. Tak pokládal dětem spíš starším otázku: je 8 mld lidi na Zemi příliš mnoho, přiměřeně nebo málo. Bez zaváhání všichni věděli, že příliš mnoho. Následovala zákeřná otázka Proč. Na odpověď se zmohl jediný člověk, a ta zněla: Učili jsme se to ve škole.

Tolik ke kritickému myšlení lidstva.

Vzorek nevím. Deset? Dvacet? Víc ne. Ale určitě je to výběr nenahodny, protože na mimoškolní angličtinu nechodí děti z rodin inteligenčně a vzdělanostně řekněme zanedbanych.

P. Rada 31.12.2022 10:01

Pane Ganaure vždyt je to tak jednoduché až to mnohdy přehlížíme a než bychom natvrdo říkali pravdu raději "držíme pár facek". Nechtěně to totiž popsal i Roller!!!

Měla by být HEZKÁ.

"Hezké" je totiž odjakživa pro zdravě uvažující tvory to, když roste uspořádanost v jejich prostředí - klesá entropie - viz všechny definice života.

Konkrétněji roste druhová rozmanitost, dělba práce.... to vše můžeme ještě vidět kolem sebe když se Život rozvíjí. Zkuste se někdy rozhlédnout v prosperujícím lese, po korálovém útesu... a nebo naopak po vytěženém povrchovém dole který se né náhodou zdravým jeví jak mrtvá krajina.

Naopak "KAPITÁL" roste jen sám pro sebe, odtrženě od rozvoje druhů... a vyzačuje se tím, že jej nelze přírodovědními prvky (jouly, kilogramy...) popsat, poměřit. Největší nárůst kapitálu lze od reality odtrženými penězi evidovat naopak tam, kde se po jeho působení rozrůstá zpustošená krajina.

V. Petr 31.12.2022 9:45

A přesto i hloupí Češi, volí Slepenec, jehož premiér považuje grýndýl za "příležitost" (nechápu k čemu?!) a myslí si, že jeho kombinace jádra s Občasnými zdroji může fungovat. Jádro k sobě žádné Občasné zdroje NEPOTŘEBUJE a je málo vhodné k vyrovnávání jejich výkyvů.

J. Ganaur 31.12.2022 9:38

Neustále píše, co je špatně.Tak mě zajímá, co by mělo, podle něj, být správně.Odpovědi se samozřejmě nedočkám....:-/

M. Mucha 31.12.2022 9:25

R^

M. Mucha 31.12.2022 9:24

R^

P. Dvořák 31.12.2022 9:22

Pojmem "nevinná ptáčátka" jste se nainfikoval kde? 8-o

M. Mucha 31.12.2022 9:22

R^R^R^

P. Dvořák 31.12.2022 9:20

A ještě účelově přepisují biologické dějiny planety.

P. Diviš 31.12.2022 9:17

Už tak tu dost plevelí a nic rozumného z něj stejně nevyleze.

V. Špička 31.12.2022 8:57

R^

R. Tichý 31.12.2022 8:49

Po dlouhe dobe opet ekopokrytec Rada.

Takze znovu, ekofasisto (ano, nalepkuji Te):

Zakon zachovani energie nam pravi, ze OZE jsou pouze zlodejskym pokusem o perpetuum mobile! Jak pise p. Roller-rozdil mezi stabilnimi zdroji a OZE je v rozlozeni nakladu v case. Zatimco levne (a trochu fujkfujky) stabilni zdroje jsou levne pri vyrobe, zdotovane drahe hracky jsou pri vyrobe drahe. Hlavnim smyslem OZE je odvedeni penez do spravnych kapes a presun fujkyfujky vyroby a nakladu daleko, kam az oci postizene zelenym zakalem nevidi. Je jedno, ze zdevastujeme Afriku a Amazonii i prirodne, hlavne ze se muzeme ukajet nad "cistou" energii.

M. Koutný 31.12.2022 8:36

Největší a neomluvitelnou vinou zelených fanatiků je to, že diskreditují upřímnou a smysluplnou snahu o ochranu přírody a životního prostředí. Ze slova ekolog, které normálně popisuje vědce v celkem zajímavém a užitečném oboru, se stala prakticky nadávka. Zároveň svými jakobínskými postoji brání serioznímu zkoumání přírodních procesů, jako jsou právě klimatické změny (ke kterým nepochybně dochází), určení míry vlivu člověka na ně a tím hledání adekvátních reakcí na ně.

J. Ganaur 31.12.2022 8:35

Vyzývám pana Radu, aby nám popsal, jak by měla vypadat společnost dle jeho představ, čím by se měla zabývat, čím topit atd.!Mně stále uniká, o čem vlastně píše.:-/Pozn.:Myslím, že neodpoví nebo dá jen nějaký éroj odkaz....:-(

K. Potoček 31.12.2022 7:42

Příroda je krásná. Dělám v lese a často slýchám, jak se lidé rozněžňují, jak je jim v lese dobře, že je tam idilka.

Kdyby se podívali pozorněji, viděli by, že když jeden strom o kousek přeroste druhý, okamžitě nad něj začne natahovat větve, aby mu vzal světlo a měl ho sám víc a je mu jedno, že ten pod ním uschne. Kapradí je šuma fuk, když zakryje malou sazeničku a tím jí udusí, planý chmel sám nahoru jít neumí, tak použije mladý stromek, čímž mu škodí, kuna, když vybírá ptačí hnízda nemá problém, že hubí nevinná ptáčátka.

Ano, příroda je krásná, ale neidealizujme si jí. Tam se nikdo s nikým moc nepáře, jelikož s ním se nemazlej taky. Berme ji takovou, jaká je a ne takovou, jakou bychom ji chtěli mít.

P. Princ 31.12.2022 7:40

To ale nic nemění na významu článku pana Rollera, ve kterém poukazuje na posun ve veřejném diskursu od "obnovitelné" k "podporované", kterýžto posun zdůvodňuje.

L. Harvánek 31.12.2022 5:51

To, že někdo vyznává obecné ekologické postoje ještě neznamená, že má pravdu. Pan Roller jen střízlivě popsal, jak to vlastně v přírodě funguje. Že ignoruje Vámi hlásané pravdy ale spíš znamená, že ještě dovede pouýžívat zdravý rozum a nenechává se ovlivnit výmysly chorých mozků.

R. Langer 31.12.2022 5:11

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

P. Rada 31.12.2022 3:17

Pan Roller předvádí fantazie o společnosti podle obrazu svého. Na obecné ekologické postoje a obecné významy pojmů které jdou specifikovány až definovány.... přitom zřejmě nehledí.

Háže primitivně do jednoho pytle kolektivní viny všechny politiky - jako by sám nedokázal mezi nimi rozlišovat a nedokázal porozumět pozitivním významům politiky, bez které by se lidé podle technologické úrovně a lidnatosti v uzavřeném prostředí až fatálně servali. Právě k tomuto jsme přeci jako evropané až lidstvo v posledním roce zas s řinčením ba duněním zbraní velmi nebezpečně nakročili.

Rollerovou osobní politikou je i dnes na Silvestra navíc vedle výsměchu politikům bez rozdílů i výsměch těm nejmladším - což považuji za tuplovanou ubohost.

Pokud se i ve své učitelské profesi odreagovává nedomyšlenými pomluvami jako zde a pokud je takových dost (doufám, že nikoli) - pak bych to mohlo být vysvětlením, proč je část mládeže na alkoholu, (Silvestr mnozí ani jinak už oslavit neumí...), další část dokonce na drogách,.... někteří beznadějně lavírují ... a ti nejosobitější co ještě nepropadli beznaději, že vzdorovitě stávkují.

J. Joudová 31.12.2022 2:43

R^

P. Diviš 31.12.2022 0:08

To máte marný. Jde o prachy, zelená ideologie to jen kamufluje.