14.4.2024 | Svátek má Vincenc


ZELENÁ IDEOLOGIE: Tvrdá korekce

26.2.2024

V minulých dnech rezonovala na západ od nás zpráva, že společnosti JPMorgan Asset Management a State Street opustily v polovině února koalici investorů v hodnotě 68 bilionů dolarů, která se zaměřuje na dekarbonizační úsilí v podobě norem ESG.

Jak napsala agentura Reuters, současně jiná mocná investiční skupina BlackRock uvedla, že převedla své členství do své mezinárodní složky, čímž omezila své zapojení. Tato rozhodnutí znamenají, že bude staženo dohromady téměř 14 bilionů dolarů z celkových aktiv koalice známé jako Climate Action 100+. Ta vznikla v roce 2017 ve snaze investorů z Wall Streetu připojit se k boji proti změně klimatu a vytvořit „nové hodnoty pro své akcionáře“. Divize Asset Management banky JP Morgan, která je největší americkou bankou vůbec, spravuje aktiva v hodnotě 3,1 bilionu dolarů. Investiční skupina State Street zhodnocuje aktiva ve výši 4,1 bilionu dolarů. Odchodem společnosti BlackRock mizí z Climate Action 100+ dvě třetiny jeho tamních aktiv, tedy 6,6 bilionu dolarů. Reakce těchto firem byla šokující odpovědí na žádost klimatické koalice svým členům, aby ztvrdili své postoje zveřejněním svých plánů na boj se změnou klimatu a vymezili se proti odmítačům. Normy enviromentální a sociální správy společnosti (ESG) se staly v posledních letech výrazem prosazování zelené tranzice v rámci boje s tzv. klimatickou změnou.

„Nepřekvapilo by mě, kdybychom byli svědky dalších odchodů, zejména vzhledem k tomu, že nyní (kvůli ESG – poznámka autora) vznikají náklady, například potenciální soudní spory, které v době vstupu společností neexistovaly,“ řekl podle agentury Bloomberg Lance Dial, partner bostonské právní firmy K&L Gates LLP s tím, že „státní zástupci si povolávají představitele řady firem kvůli jejich členství v těchto skupinách.“ Klimatické koalice a finanční instituce s aktivitami ve prospěch ESG, které se k nim připojují, čelí v poslední době rostoucímu tlaku z pozice americké Republikánské strany. V prosinci vydal výbor pro soudnictví Sněmovny reprezentantů předvolání správcům aktiv Vanguard a Arjuna Capital, protože prý neodpověděli na dřívější žádosti o dokumenty týkající se jejich úsilí o prosazování politiky ESG.

S odporem proti ESG mezi republikány vyčnívá zejména floridský guvernér a bývalý uchazeč o Bílý dům Ron DeSantis. Guvernér loni v prosinci nařídil státu, aby se zbavil aktiv ve výši dvou miliard dolarů spravovaných fondem BlackRock právě kvůli jeho zásadám ESG. DeSantis dokonce loni v březnu vytvořil koalici 19 republikánských států s cílem omezit využívání ESG při investování na státní úrovni. Floridský státní zákonodárný sbor následoval guvernérova příkladu a přijal návrh zákona, který státním nebo místním samosprávám zakazuje využívat zohlednění ESG při vydávání dluhopisů; zakazuje jakékoli upřednostňování z důvodu faktorů nebo hodnocení ESG při zadávání veřejných zakázek a zakazuje zohledňování sociálního kreditního hodnocení bankami. Při oznámení podpisu zákona DeSantis uvedl, že Florida bude i nadále zaujímat vedoucí postavení na národní úrovni v boji proti bankám a investorům, „kteří se spolčili, aby vnesli na globální trh ideologii woke“. Ostatně Donald Trump usilující o nominaci své Republikánské strany na prezidenta USA jasně prohlašuje, že zvrátí všechny kroky současného prezidenta Jose Bidena týkající ze klimatické politiky a omezující podnikání v ropě a zemním plynu.

Poté, co významná klimatická legislativa prezidenta Joe Bidena přislíbila obrovské sumy na přechod USA na čistou energii, zaznamenal tento sektor v listopadu roku 2023 za předchozích šest měsíců prudký pokles hodnoty svých akcií o 30 miliard dolarů. Zvýšení sazeb, které ovlivňuje ziskovost velkých projektů, jako jsou solární a větrné farmy, vedlo ke zrušení projektů a dokonce k bankrotům v oboru, uvádí zpráva. Optimismus podnícený Bidenovým zákonem o snižování inflace se vytratil, což vedlo k 25% snížení tržní hodnoty amerických společností uvedených v indexu S&P Global Clean Energy Index v pololetí končícím 27. listopadu 2023. Markus Müller, hlavní investiční ředitel pro ESG v Deutsche Bank Private Bank, v podstatě vyhlásil rezignaci na aktivitu v prospěch čisté nuly, když prohlásil, že fondy udržitelnosti by měly zahrnovat i akcie tradičních energetických společností, tedy zejména ropných a plynárenských firem.

Graf: porovnání výkonnosti indexů S&P Clean Energy a S&P Oil and Gas Exploration and Production od ledna do listopadu 2023

Graf Bloomberg

Srovnání indexů SaP