16.4.2024 | Svátek má Irena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 2.3.2024 15:21

Emise dosáhly rekordního maxima v roce 2023. Velkým motorem tohoto nárůstu bylo extrémní sucho, které v některých zemích snížilo výrobu vodní energie. + A prognostici předpovídají, že nás čeká velmi horký rok 2024.

Emissions reached a record high in 2023. A big driver of that increase was extreme drought, which cut hydropower production in some countries. + And forecasters predict we’re in for a very hot 2024.

L. Novák 2.3.2024 9:50

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Milan Smutný (1.3.2024)

https://medium.seznam.cz/clanek/milan-smutny-kolapsem-uhli-ve-volebnim-roce-2025-hrozi-dokonala-boure-v-energetice-i-ekonomice-ceska-49442

M. Pivoda 1.3.2024 17:45

Případová studie: Apple Park. https://cs.wikipedia.org/wiki/Apple_Park

Cituji Wikipedii: Apple Park (nebo také Apple Campus 2) je sídlo firmy Apple Inc. nacházející se v kalifornském Cupertinu na západním pobřeží Spojených států amerických. Pro část zaměstnanců bylo otevřeno v dubnu 2017 a k celkovému dokončení došlo v závěru stejného roku.

Budova má kruhový tvar a média ji podle toho nazvala „kosmickou lodí". Rozkládá se na 71 hektarech, uvnitř pracuje více než 15 000 zaměstnanců na 260 000 metrech čtverečních. 80 % tohoto areálu tvoří zeleň, speciálně uzpůsobená proti suchu v Kalifornii. O vybudování tohoto sídla snil již i Steve Jobs. Apple za vybudování celého komplexu zaplatil v přepočtu více než 100 miliard korun. Nejdražší byla samotná budova, která vyšla v přepočtu na necelých 10 miliard korun.

Komentář: Co následovalo již v roce 2019? Výskyt světové pandemie Covid-19. Viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Covid-19. Jako prevence byla tehdy doporučována tato opatření:

1. očkování, 2. minimalizace vzájemných kontaktů (physical distancing) a vyhýbání se větším shromážděním lidí (social distancing) . ...

V době mocnější přírodou vynucených omezených lidských kontaktů (tj. v důsledku pandemie Covid-19), programátoři Apple si navykli na nové technologické možnosti práce z domova, tzv. home office, a odmítali chodit do stále neodepsaného zařízení Apple Parc, jehož výstavba stála CZK100 miliard.

Co následovalo pak? Za Apple Parc firma Apple, Inc. stále musela platit, ale relativně chudí zaměstnanci, programátoři, tam nechtěli jezdit ani svými automobily se spalovacím motorem, ani elektromobily. Vedení firmy Apple proto vydalo proto příkaz, že zaměstnanci do Apple Park musí jezdit minimálně 3 krát týdně (kolik to bylo dnů, nevím dnes sice už přesně, ale vyhrůžka povinné účasti zaměstnanců na pracovišti byla v Apple povinná). Jinak vyhazov zaměstnance z firmy.

V. Církva 1.3.2024 21:55

Nepochopil jsem o co vám go ale jako šéf firmy bych lidi hnal do zaměstnání. Z mnoha důvodů z nichž především 1) větší flákání 2) menší komunikace o řešeních. ale je těch důvodů mnohem víc

M. Pivoda 2.3.2024 15:11

A co by dělal diskutující V. Církva v pozici zaměstnance, tzn. nikoliv šéfa firmy?

Co se skutečně tehdy stalo?

Někteří zaměstnanci firmy Apple, Inc. skutečně z té velké a bohaté firmy tehdy odešli. Odešli do firem, které zaměstnancům-programátorům nabízely možnost tzv. home office.

Home office firma Apple, Inc. tehdy nenabízela například uklízečkám s hadrem a smetákem v ruce. Možná se ale tehdy dala usmlouvat flexibilní pracovní doba i pro uklízečky.

Důvodů (pro práci zaměstnanců ve firmě) pro firmu Apple Inc., bylo skutečně více, ale tak se řeší konkrétní případové studie. Dokonce i na Harvardu.

Vůbec tedy nejde o to, co já osobně bych tehdy chtěl.

Celkové poučení: Proti silným vývojovým trendům nelze dlouhodobě úspěšně bojovat. Ale to říká i dávná lidová moudrost rčením: "Proti větru čůrat nelze."

Občan Karel Šebesta, český Všeználek, vám to vysvětlí podrobněji.

I. Lyčka 1.3.2024 17:04

Zelená elektřina se pozná jednoduše. Její elektrony mají zelené čepičky. A modré trenýrky se znakem EU.

V. Petr 1.3.2024 17:06

R^R^R^;-D

M. Šejna 1.3.2024 16:46

Celý článek a většina diskutujících mají velkou starost o chudý lid. ;-D

Já myslel, že je to tady samej podnikatel, manažer nebo bohatý pravičák, ale ve skutečnosti je to tady samej socan hajici zájmy chudého proletariátu. ;-D

Ta pitomost o tom, že chudí dotují bohaté, je obyčejná komunistická lež.

V. Petr 1.3.2024 17:06

Chudí lidé elektromobily nekupují, kupují je bohatí. Protože elektromobily jsou dotovány (třeba už tím, že nemusí kupovat dálniční známky a neplatí spotřební daně), je jisté, že chudí bohaté majitele elektromobilů opravdu dotují!

J. Lambert 1.3.2024 18:41

Prekvapuje mne, ze reagujete na hloupe provokace EU-fanatika Valenty: prece

co Brusel ridi, dobre ridi!!!

V. Církva 1.3.2024 22:00

S těma prvníma dvěma odstavcema jste to trefil.

Ten poslední, no nevím, pokud vím tak jakékoliv dotace skutečně sežerou především velké firmy a třeba tady v elektromobilitě bohatší lidé co už mají na elektromobil.

Přesto samozřejmě to může být celospolečensky přínosem. Pokud ale vezmeme že 90 procent emisí nevzniká mimo Evropu a z těch 10 snad jen 2 až 3 osobní dopravou pak nevím jestli ta šaškárna stojí za to.

I. Schlägel 1.3.2024 14:08

R^

P. Brich 1.3.2024 12:46

"Po korekci dotací sice tento rozruch ustal, avšak státní dotace a podpora obnovitelných zdrojů tak jako tak vycházely na 40 miliard korun. Z toho platí 27 miliard stát, zbytek pak spotřebitelé v ceně jimi odebírané elektřiny."

A stát kombajnem sklízí 27 miliard na polích ležících ladem.:-)

O. Kaucký 1.3.2024 19:04

R^ Mne napadlo to samé.

L. Písařík 1.3.2024 11:53

Perfektní článek o nesmyslnosti elektroaut. Minulý týden podobný článek o zeleném vodíku. Odjakživa lidé používali takový prostředek, který obsahuje nejvíce energie a ten se také jeví jako nejekonomičtější. A navíc, nikdo ještě skutečné nespočítal, jak velký vliv má činnost člověka na klima a jak velký podíl mají přirozené jevy - končí doba ledová, že pane Rado, jeho příspěvek vidím kousek pod svým. Navíc, pokud se vůbec něco změní snížením produkce CO2 v Evropě o 10% a ostatní kontinenty sníží o 50% a mnozí vůbec, jaký bude za 200 let výsledek? Je tady vůbec někdo, kdo by to dokázal vypočítat?

R. Langer 1.3.2024 14:20

Prodavači deště lžou, jako když Rudé právo tiskne! ;-€

M. Šejna 1.3.2024 16:49

V čem jsou elektroauta nesmyslná?

V. Petr 1.3.2024 17:07

Jsou drahá, pomalu se nabíjejí a mají delší dojezd.

V. Petr 1.3.2024 17:09

KRATŠÍ dojezd. Navíc, není problém si dát do kufru auta dva kanistry ale baterii navíc auto neuveze.

P. Rada 1.3.2024 11:29

Pane Wágnere s G.D. a nezbytnými změnami je to docela jinak než tvrdím že lživě podsouváte.

Předně proto, že analogické procesy nejsou zdaleka jen Evropské a dokladem toho bylo jednání COP27 o kterém víte.

Nejchudší budou proto celosvětově mezi prvými nejvíce postiženi právě v případě, pokud se celosvětově nedosáhne dekarbonizace a to celým širokým spektrem změn v dosavadním životě.

L. Novák 1.3.2024 12:21

Už zase ;-O blábolíš dementní KRAVINY? ?!!8-o

R. Tichý 1.3.2024 13:21

Se kterym konkretnim udajem v clanku nesouhlasis a proc?

P. Rada 1.3.2024 15:16

Jak jsem už napsal - konkrétně se jedná o fakt, že CHUDOBU v celosvětovém pojetí už nyní navozuje NEJBOHATŠÍMI na světě navozená klimatická změna tím, že v DOHHODOBÝCH DŮSLEDCÍCH globálně zdražují potraviny.

To nejvíce dopadá na ty, kteří za ně už nyní vydávají největší část příjmů ale paradoxně nesou za situaci nejmenší odpovědnost. Češi proto mezi postižené pravidelně nepatří - daleko spíše je to naopak! Viz měrné kumulativní imise za poslední století v přepočtu na obyvatele.

https://chmibrno.org/blog/emise-co2-a-dalsich-sklenikovych-plynu/

Závazky napravovat tuto lidskou POKŘIVENOST, opakovaně uznaly všechny země světa - i ČR! Tyto křivdy však zřejmě neuznává/nereflektuje Wágner.

Průměrného českého člověka se dopady faktické lidské chudoby zatím zdaleka tolik netýkají - ale právě takovému čtenáři Wágner falešně argumentuje článkem "chudí platí na bohaté".

Jen průměrný český člověk přeci už od dob totalitních doposud - tedy prakticky více jak půlstoletí spotřebovává zdroje širokého životního prostředí o násobně velké rozloze. Chová se tedy dlouhodobě vzhledem k širšímu okolí ze kterého zároven čerpá zdroje, jako relativně VELMI BOHATÝ a navíc i oproti průměrným Evropanům ostudně PLÝTVAVÝ.

R. Tichý 1.3.2024 16:56

Takže zase nic.

Chudobu způsobují jen a pouze tamní společenské systémy, které nedávají lidem možnost zbohatnout!! Také se přidává přemnožení v místech, kde nejsou žádné dobré podmínky-to je skutečně zaviněno bílými-dobrotrusy.

Vaše řeči o nespravedlnosti jsou prostě jen kecy- před 150 lety jsme tu taky byli chudí.

Dneska se opět projevuje jiná část multinicku Rada - tipuji nějakou veganskou ezoteričku s rudou knihou pod zeleným kabátem ;-€

O. Kaucký 1.3.2024 19:16

Globálně se zdražují potraviny, kvůli zeleným nesmyslům. Kvůli GD se tlačí na snižování osevních ploch, na omezování hnojení, omezuje se chov dobytka a potom chybí v půdě humus, omezuje se používání pesticidů a herbicidů. Tím vším rostou náklady. Kromě toho se pěstují plodiny, na všelijaké „šmakulády” do paliv a které opakovaným výsevem devastují půdu.

K. Wágner 1.3.2024 16:19

Pane Rado, naučte se číst, ať už nemusíme svoje dojmy vydávat za moje pojmy.

A přestaňste si, prosím, brát už moje jméno do úst. Děkuji.

J. Hajský 1.3.2024 11:27

Zaujala mě pasáž o „zelené“ elektřině - tedy elektřině z OZE, která bude k dispozici na nabíjecích stojanech pro elektroauta. Jestli to tak opravdu bude, tak si elktroautomobilsté za bezvětří a v noci neškrtnou.

Ostatně něco podobného tady už bylo. V Rakousku se prodávala udělátka do zásuvky, Která nepropustila elektřinu vyrobenou v jaderných elektrárrnách. A lidé to prý dokonce kupovali.

L. Písařík 1.3.2024 11:56

Ano, v době zahájení výstavby Temelína jsem v Rakousku viděl ohromné protestní plakáty a na nich nalepené malé inzeráty toho krabičkového vykuka.

K. Wágner 1.3.2024 16:22

Však on u nás nějaký chytrolín na něco takového také přijde ;-D[>-]

J. Marik 1.3.2024 11:19

ja myslim,ze tato teralogie obajsnuje, co se nyni deje ve svete:

IDEOLOGIE: Tragédie korporátního socialismu - Neviditelný pes (lidovky.cz)