22.4.2024 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

EVROPA: Vajíčkové blogování

V posledních dnech jsme svědky téměř neznámého, nebo možná spíše už zapomenutého jevu, kterým je náhlé prudké zvýšení cen vajec. Všichni víme nebo bychom vědět měli, že takovéto velké výkyvy cen v normálně fungující tržní ekonomice neprobíhají – probíhají jen tam, kde do trhu nemístným způsobem zasahuje stát. Nemám sebemenších pochyb o tom, že je tomu tak i v tomto případě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Soukup 16.3.2012 1:04

Vajíčka! Volové máte v kapsách vajíčka!

Kouzelná replika z filmu Páni kluci. To byla čestvá vajíčka od slepic, které na venkově mívali všichni a dobře si pamatuji, jak jsem jako kluk lezl do kurníku hledat tu lahůdku - čerstá vejce. A pak mi babi chytala čmelíky! No nic trochu jsem odbočil.

Děkuji za info. Já jsem spíš myslel svůj příspěvek jako glosu k situaci, která hýbe médii. Je neuvěřitelné, co všechno novináři rozebírají, aby naplnili stránky svých novin. A nakonec se k tomu vyjádří i prezident!

Naštěstí nepatřím k nízkopříjmovým a tak zdražení vajec nevidím tak tragicky a v podstatě je mi to jedno. Budu pořád kupovat vejce z té nejdražší kategorie. Mám dva důvody. Za prvé nechci podporovat "trapiče" obrázky z klecového chovu jsou něco hrůzného. A za druhé, vejce z podestýlky nebo od slepic krmených obilím, jsou chuťově opravdu jinde než ta vybledlá syntetika z regálu s nejnižší cenou.

B. Soukup 16.3.2012 0:33

Vajíčka?

Něco mi asi uniklo. DPH se zvýšila o 4% a EU omezila pěstitele slepic v klecích. Jenže to se mně vůbec netýká, tedy DPH ano, ale to je zanedbatelná položka. Léta kupuji pouze vejce "z podestýlky" tedy od slepic s volným pohybem. Jenže i tahle vajíčka teď stojí dvojnásobek! A navíc v Německu jsou tato vejce výrazně levnější. Takže jsem přešel na vejce křepelčí. Mimo to, že mají úžasnou chuť, tahle vejce se nezdražila. Někdo asi zapomněl křepelky informovat o mrazech a poplachu kolem slepičích vajec.

A. Holík 16.3.2012 0:40

Re: Vajíčka?

Vajicka jsou samozrejme drazsi protoze jich je malo. A malo je jich hlavne proto, ze polsti dodavatele velkych retezcu na klece nepresli. Asi doufali, ze se to nejak uhraje. Ale COI na to vlitla a kulovy, vajicka se vratily do Polska. Cimzto velke retezce nemaji .. tim padem je rychle dochazeji vajicka vsude. Pritom vetsina ceskych dodavatelu presla v klidu a zavcasu.

M. Krátký 16.3.2012 0:13

Vašku, nedej se

stojíme za tebou