28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

EVROPA: Vajíčkové blogování

V posledních dnech jsme svědky téměř neznámého, nebo možná spíše už zapomenutého jevu, kterým je náhlé prudké zvýšení cen vajec. Všichni víme nebo bychom vědět měli, že takovéto velké výkyvy cen v normálně fungující tržní ekonomice neprobíhají – probíhají jen tam, kde do trhu nemístným způsobem zasahuje stát. Nemám sebemenších pochyb o tom, že je tomu tak i v tomto případě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hudzieczek 16.3.2012 23:45

Sehr geehrter Herr President

před 12 lety se naši chovatelé nosnic dověděli, že budou  muset svoje slepičí koncentráky drobátko zvětšit - asi tak na 27,5 x 27,5 cm. Tuhle povinnost odsunuli na poslední chvíli; a současný humbuk skrze vajec je toho výsledkem.

Takže žádný EU rynek, nýbrž jakási pravidla redukující ždímáná slepiček. Jestliže nějaký chovatel nestihl za ta léta svoje adptovat na požadavky EU, těžko mu spílat - ostatně svá vejce udá někde dále  v sousedství své země...

B. Rybák 18.3.2012 11:27

Všechno je jinak pane B. Hudzieczeku

Na poslední chvíli to logicky odsunuli ti nejchudší a to byli např. zemědělci polští, kteří tím ztratili právo vajíčka vyvážet (proti těm chudším členským zemím, jsou pro urychlení vítězství v Merkozy-hospodářské válce jsou taková opatření EU také přece vymýšlena, a proto také ti chudší dostávají poloviční zemědělské dotace). Ti naši to tentokrát většinou stihli, ale o očekávaném zhroucení EU-vaječného trhu je nikdo neinformoval (to věděli jenom EU-byrokrati a ti nám nic užitečného nepoví). Takže u nás se vajíčka zdražila a v Polsku mohou dělat vajíčkové bitvy. Doufám, že je přenesou do úřadů bruselských.

P.S. To, že něco je darebáctví a navíc pitomost se ani za 12 let nezmění (mnozí občané ještě nepochopili, že EU-blbosti a EU-darebáctví jsou jako každé jiné socialistické zhovadilosti neodstranitelné, na jejich nápravu za pouhých 12 let je tedy marno čekat). Už brzo jim to určitě dojde.

B. Hudzieczek 18.3.2012 22:14

Re: Všechno je jinak pane B. Hudzieczeku

Jenom naše civilizační nenažranost dohnala slepice do klecových velkochovů. Když Pán Bůh řekl Adamovi a Evě "Panujte nad rybami mořskými, a nad ptactvem nebeským, i nad všelikým živočichem hýbajícím se na zemi" (Genesis 1, 28) určitě nechtěl, aby člověk spoutal hospodářská zvířata do koncentráků.