21.4.2024 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

EVROPA: Vajíčkové blogování

V posledních dnech jsme svědky téměř neznámého, nebo možná spíše už zapomenutého jevu, kterým je náhlé prudké zvýšení cen vajec. Všichni víme nebo bychom vědět měli, že takovéto velké výkyvy cen v normálně fungující tržní ekonomice neprobíhají – probíhají jen tam, kde do trhu nemístným způsobem zasahuje stát. Nemám sebemenších pochyb o tom, že je tomu tak i v tomto případě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočí 16.3.2012 8:50

Kde zůstal vědecký přístup?

Všechno jakž takž beru, ale fakt mi hlava nebere proč jsou vajíčka jinde levnější. Souhlasím s tím, že to není záležitost trhu. Je to otázka regulace a monopolizace. Takže vinu bych hledal u antimonopolního úřadu a kartelových dohod. Protože většina řetězců je německých, tak prostě nemůžu pochopit, že v německu se dá koupit za půlku. Jediné vysvětlení je, že u nás si to můžou dovolit. Dohodnou si zvýšení v čechách a pěkně nás podojej.

A. Hrbek 16.3.2012 8:48

bláboly pana Klause

byly již vyvráceny v diskusi přímo na LN.

Pan prezident vajíčka nakupovat nechodí a v příhraničí nebydlí. Jinak by zjistil že v Německu a Rakousku žádný nedostatek vajec není a že tam vejce z volného chovu (!) oproti roku 2010 podražily max. o 8% a stojí polovinu toho, co chtějí žraloci na českých trzích za vejce z klecového odchovu. V přepočtu na paritu kupní síly dokonce mnohem méně.

Přitom jak Německo, tak Rakousko jsou ve stejné EU jako my.

Jinak změna velikosti klece byla odsouhlasena již v roce 1999.

Doufám že o vaječné krizi a o tom, že za to může EU napíše pan Klaus další knihu. Ale nesmíme se ho zeptat, co za ni dostane, nebo kdo ji bude sponzorovat.

O. Uživatel 16.3.2012 9:49

Uživatel požádal o vymazání
S. Netzer 16.3.2012 10:01

Re: bláboly pana Klause

V Německu platí už 2 roky zákaz chovu slepic v klecích, a přesto jsou zde vajíčka levnější než v Česku, a je jich dostatek.

Člověk musí být zřejmě ekonomický génius a navíc i profesor, aby z toho vyvodil, že je tomu tak vinou EU.

:-/

J. Hejna 16.3.2012 11:53

Re: bláboly pana Klause

Jestli umíte číst, tak si ten článek přečtěte ještě jednou.

Nebudete, snad, psát nesmysly.

J. Kulheim 16.3.2012 13:37

Re: bláboly pana Klause

Takové polopravdy tady píšete pane  A. Hrbku, už alespoň 10 let. Přečtěte si co napsala Autor: J. Kanioková Datum: 16.03.2012 13:04.

A. Hrbek 16.3.2012 17:24

Re: bláboly pana Klause

1. Co z toho, co jsem napsal není pravda? Prosím konkrétně a s důkazem.

2. Paní Kanioková papouškuje paní Dagmar Tůmovou, předsedkyni svazu chovatelů slepic, což rozhodně nelze pokládat za příliš objektivní informaci.

3. I když by to byla pravda a jediný důvod(nemohu si to teď ověřit), tak jak to, že v Německu si dokáží, což je v tržním hospodářství obvyklé, smluvně zajistit ceny na delší časové období a u nás ne?

4. Svalovat zvýšení cen vajec v ČR na EU dokáže buď jen pan prezident, zaslepenec nebo neználek. Nějak jsem si nevšiml, že by v Německu nebo Rakousku zvyšovali DPH, čímž zdražili nejen výstup, ale i většinu vstupů. O tom, že pohonné hmoty jsou v okolních státech většinou lacinější než u nás byla již také řeč. Samozřejmě, že za to může Brusel.

M. Šejna 16.3.2012 8:46

Klaus nepochopil

Pan prezident nepochopil, že předpisy a normy se musí dodržovat i v tržním prostředí. No a pokud se nedodržují, mohou nastat sankce. O normách pro slepičí klece se vědělo už několik let. Také se vědělo, že od roku 2012 bude možno zakázat dovoz vajec z drůbežáren, kde normy neplní.

Pan prezident asi netuší, že Česko dnes není soběstačné v produkci vajec, a že tedy může dojít při využití možnosti zakázat dovoz vajec k tržnímu chování našich producentů. Polská a vejce, nesplňující normy, nevrátili zpět do Polská úřednící EU, ale naši úředníci na popud českých výrobců. Ti využili jen o pouze možností, které jim nabídla neviditelná ruka trhu, zachovali se tržně a zlikvidovali zahraniční konkurenci. Polští producenti se zachovali také tržně a vysr@li se na evropské normy v domnění, že investice do klecí jsou zbytečné, protože důležitější je okamžitý vysoký zisk a nikoli nižší zisk dlouhodobý. Trh je přece trh a neviditelná ruka zajímavější, než dodržování norem.

V Německu jsou dnes vejce v obchodech levnější než v Česku. Trh tam totiž reagoval na tržní realitu jinak než v Česku. Kdepak udělali soudruzi čeští tržní komsomolci chybu?

Mimochodem je velmi zajímavé, že zatímco v Československu nastala v roce 1969 tvrdá normalizace pod ruskou okupací, tak náš pan prezident tenkrát pobýval v USA a filozofoval s americkým vědcem nad nedostatkem vajec v totalitou trápené Praze. Ten pobyt v USA panu Klausovi  asi zajistili jistí nomentklaturní aparátčíci, kteří uznávali tržní chování tehdejší bolševické moci. Tehdy to byla neviditelná ruka bolševika.

J. Mannheim 16.3.2012 12:33

Re: Klaus nepochopil

ale fuj, takhle sprostě si do pana prezidenta kopnout... podepsán J. Hejna

J. Václavíková 16.3.2012 13:01

Re: Klaus nepochopil

Jako obvykle vynikající příspěvek, pane Šejno!

J. Adler 16.3.2012 21:53

Re: Klaus nepochopil

Ale opravdu fuj pane Sejno - v roce 1969 jeste zadna tvrda normalizace nenastala, to si jenom bolsevik brousil drapky. To jeste byla napriklad studentska stavka, kterou nikdo nerozehnal, demostrace 21. srpna, ktere sice rozehnane byly, ale celkem zadne nasledky, v te dobe jeste spousta lidi vyjelo - jednim slovem, bolsevik se pouze chystal. To opravdove "normalizovani" zacalo az v roce 1970 (tim nechci rict, ze to byl v 1969 raj na zemi - to rozhodne ne, ale spousta lidi v te dobe jeste celkem snadno vyjizdela ven (asi v tom meli stranicti vudci bordel). Takze tahle "trefa" byla uplne zbytecna. Ze nesouhlasite se zavery pana Klause je vase vec, o kterou se samozrejme muzete se vsemi podelit, ale tyhle udery pod pas jsou, uprimne receno, na zvraceni.

H. Koláček 16.3.2012 7:35

Velká informační hodnota článku

V celém článku má informační hodnotu jedině sdělení, že pan profesor na jaře roku 1969 studoval v USA a v této době byl na večeři u jednoho amerického profesora astrofyziky. Jetě se z toho dá dovodit, že v té době již znal anglicky (minimálně slova "No", "Egg" - v množném čísle a předložku "in").

Ostatní je opravdu blábol, jehož jediným smyslem je kopnout si do EU. V tomto případě pan profesor Všeználek opravdu "střelil kozla".

Až bude odpovědný sám za sebe, ať si plácá blbosti, ale jako prezident by se měl držet zpátky.

T. Kočí 16.3.2012 7:41

Re: Velká informační hodnota článku

Jediným smyslem vašeho příspěvku je kopnout si do presidenta.Teď je to snadné a tak podobní pitomci neodolají.Jinak jste nepochopil nic.Ani prostý příklad používající vejce.

H. Koláček 16.3.2012 7:48

Re: Velká informační hodnota článku

Pochopil jsem, že prezident nemohl být úplně při smyslech, když to psal.

R. Jonák 16.3.2012 8:19

Re: Velká informační hodnota článku

Jste úplný idiot, jinak se to nedá říct. Nebo neumíte vůbec pochopit napsaný text, což vlastně nevylučuje moji první větu.

H. Koláček 16.3.2012 13:17

Re: Velká informační hodnota článku

Máte částečně pravdu. Neumím pochopit to, co VK napsal a navíc ani, proč tak učinil.

P. Lenc 16.3.2012 8:25

Re: Velká informační hodnota článku

Pane Koláčku,nebyl jste včera také demonstrovat?Váše dnešní přizpěvky by tomu odpovídaly.

H. Koláček 16.3.2012 13:15

Re: Velká informační hodnota článku

To, že neobdivuji prezidenta, ještě neznamená, že se přidám ke každému, kdo ho neobdivuje také.

A. Bocek 16.3.2012 7:16

Úředníci blbnou je čas nakoupit kuřice.

Do Velikonoc to se snůškou nezachráním , ale za dva měsíce již  budu zásobovat sousedy. Je jen otázkou , kdy se zbavíme hloupých eurohujerovitých úředníků.

J. Chládek 16.3.2012 7:12

trefa...

Opět zásadní článek, plný objevů a přístupů, zapojení vědeckého postoje  a průnik z výšin ekonomie i do tzv. měkkých vědních oborů(klimatologie - v zimě bývá mráz, biologie - když je mráz slepice nenesou atd.) A vše psáno živým neotřelým jazykem se  spisovatelským gryfem, podobně jako zprávy z cest typu - jeli jsme na večeři do hotelu a v Peru bylo horko. Hlavně ani slovo o tom, že nedodržení parametrů chovných klecí v Polsku, umožnilo našim dodavatelům vajec zakázat jejich dovoz sem. Za všechno může Brusel a EU. V době kdy začala dluhová a ekonomická krize a všichni čekali na zásadní článek, zmohl se pan profesor jen na stručné sdělení, že by nechal banky padnout a ostatní vyřeší trh. Co se týče prognóz a řešení zásadních problému státu a světa bylo slyšet z Hradu pouze ohlušující ticho. Také v současné době, kdy zde probíhá demontáž nikoliv sociálního státu, ale státu vůbec, tento bojovník za naši suverenitu mlčí. Zbývá dodat pouze jedno, ten článek není obyčejný - je to totiž diagnóza, to dokazuje i výběr tematu.

J. Mrázek 16.3.2012 8:36

Re: trefa...mimo....

Navrhněte průchodný systém, jak se vyhnout nesmyslům se zdrojem v Bruselu. Posloucháme= kolaps. Neposlechneme= kritika a donucovací sankce. Vaše řešení je jaké ???? Plácání nic nespraví, konkrétní řešení, prosím. Neříkejte, že jste jako Sobotka  a kromě kritizování nic jiného nezvládáte, evidentně máte řešení, tak sem s ním !

J. Mrázek 16.3.2012 6:56

Sebedehonestace několika diskutujících je hrozivá

Ani po tolika letech nepochopit princip  tržního hospodářství a stále trvat na regulacích zavedených "moudřejšími regulátory trhu" svědčí o tristním stavu školní výuky a nevalných duševních pochodech. Následují pochody s transparenty "vraťte nám vejce", namísto správného vraťte nám rozum...

J. Chládek 16.3.2012 7:54

Re: Sebedehonestace několika diskutujících je hrozivá

Opakování připitomělých manter není názor a poklonkování teorii o tzv. neviditelné ruce trhu(asi proto, že u nás je černá) je větší sebedehonestací než cokoliv jiného. Pohádky o neregulovaném trhu vykládá jen pan profesor, jehož habilitační práci nesmí nikdo vidět. Jinak nikdo neví, kdy a kde existoval neregulovaný trh.

P. Maleček 16.3.2012 6:39

Nacpat ho polskými vejci a pak defenestrovat

Klaus jako vyšitý. Jedinou hodnotou života jsou podle něj peníze, jediným měřítkem společnosti ekonomické ukazatele. Protože jen takový systém umožňuje vyniknout autokratickým omezencům jeho typu. A že kope do centralizované Evropy, která je v podstatě to samé? To jen proto, že on není v jejím čele.

Ať je to s vejci jak chce jedno je jisté. To co teď produkuje agrární průmysl, zvláště ten polský, už není ani k žrádlu. Kdo jednou ochutnal vejce nebo maso z volně v přírodě ( či na dvorku)  z přírodních produktů ne chemie a hormonů a antibiotik žíjího tvora ví své.

Právě klausova volná ruku trhu a hon za ziskem udělali z jídla hmotu za minimální cenu. Jejím důsledkem jsou i líné spermie a nemocné dělohy, které Evropu vyhubí rychleji než útok islamistů. Takže návrat k zdravější výrobě vajec je malým krůčkem z pět k rozumu a zachování Evropy.

A že se na tom napakují hypermarkety už patří k systému, který Klaus prosazuje. Nezbývá než po česku poděkovat. Defenestrací. Ale kde se sežene hnůj aby dopadl po česku do měkka nevím. No aspoň Klaus na vlastním těle pocítí důsledky své hospodářské politiky.

K. Hinz 16.3.2012 5:38

Klece pro slepice.

Pane presidente,

nechci polemizovat o tom, zda větší klec je pro slepice lepší. Pokud jsou informace v tisku správné, tak nařízení (nebo doporučení ?) EU o větších klecích je z roku 1999. Kdo potom udělal chybu ?

J. Boleslav 16.3.2012 13:24

Re: Klece pro slepice.

Toť snadné a prosté. Soudruzi v Bruselu, kteří podobné pitomosti vymýšlejí. Na nic smysluplnějšího zřejmě nemají.

M. Gavlák 16.3.2012 4:43

co to ten chlap mele?

Zásahy státu být v oblasti potravin být musí, protože ti slavní chovatelé jsou bez zásahu státu schopni krmit zvířata třeba jedy, jen když to povede ke zvýšení výnosů za minimální náklady. Neviditelná ruka trhu vede právě k takovým kriminálním stavům (viz polská sůl). Problém není v nařízení o klecích (nevím, jak vy, ale já nechci jíst vejce od pološílených slepic bez peří, krmených antibiotiky, které nikdy neviděly slunce), nýbrž v absenci rozumné agrární politiky státu. To opatření platí v Německu taky a vajec jsou tam plné regály a za dobrou cenu.

Klaus je "otcem" transformace, které se po 20 letech povedlo dovést republiku do neuvěřitelného stavu, je na čase, aby už někam zalezl a byl rád, že je rád. Nikdy jsem ho nepokládal za dobrého ekonoma, byl to hoch vypěstovaný v teplíčku nomenklatury, nikdy nezkušivší řízení sebemenší firmy, teď už jsem na něj vysloveně alergický...

K. Tequilla 16.3.2012 5:17

Re: co to ten chlap mele?

Pochopil jsem to tak, že kdyby jste byl v pozici "neregulovaného" podnikatele, dával by jste s vidinou zisku do vajec třeba i jedy. Dle pravidle - podle sebe soudím tebe.

J. Hejna 16.3.2012 12:27

Re: co to ten chlap mele?

Na tu alergii by mohl stačit mokrý hadr na hlavu.

P. Košíček 16.3.2012 2:23

Dobra analyza, pane Profesore :-)