27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

ENVIRONMENTALISMUS: Ideologie lži

Tam, kde převládne víra, že ideologicky uvědomělý politik nebo úředník může na cestě ke všeobecnému dobru ignorovat i přírodní zákony, si nakonec lžou všichni navzájem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 28.6.2018 23:14

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Metylalkohol je přísada do potravin? Do kterých?

J. Lepka 27.6.2018 22:34

Ještě k CO2:

https://echo24.cz/a/SQ9Yc/britanii-suzuje-nedostatek-oxidu-uhliciteho-pivovary-prerusuji-vyrobu

V. Braun 27.6.2018 22:24

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Opakuji co jsem napsal výše, netušil jsem, že lidé si kupují diesly kvůli nižším emisím CO2, v tom případě jsem zřejmě výjimkou, protože já jsem si jej koupil z důvodu nižší spotřeby. Opravdu věříte, že nižší emise CO2 jsou důvodem proč si lidé diesly kupují? Viz odůvodnění autora proč byly údajně diesly do osobních aut prosazeny. Spíše si ten argument, že se v Evropě diesly rozšířily z důvodu snižování emisí CO2, autor vymyslel. Rozdíl mezi Evropou a USA, zmiňovaný autorem, je spíše dán tradicí a cenou pohonných hmot. Takže autoro uvádí neco, co není pravda, buď z neznalosti nebo záměrně.

V. Braun 27.6.2018 22:17

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Tak zatím největší státní buzeraci posledních let prosadil Babiš ve formě EET a některých dalších daňových opatření.

J. Zbořil 27.6.2018 21:27

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Nižší spotřeba a nižší emise oxidu uhličitého jsou dvě veličiny neoddělitelně propojené. Prostě, diesely mají spalování za vyššího tlaku, což nutně přináší větší účinnost (díky bohu), ale také částečně oxidaci dusíku - a to je ten problém. Blázniví ekologisté tlačili na snížení emisí oxidu uhličitého a tento tlak vedl ke snižování obsahu (tzv. downsizing). Ovšem, jako zákazníci jsme chtěli od motoru stejný výkon a tak se zvyšovaly parametry spalování a rostl obsah oxidů dusíku ve výfukových plynech a začalo se nestydatě lhát o předčasných úmrtích v důsledku těchto emisí. Jestliže ovšem lidé nejsou narkomani aby leželi u výfuku a čichali, tak lze konstatovat, že z tohoto hlediska je kouření podstatně problematičtější (a to i pasivní) a využívat těchto blbin ke křížovému tažení proti dieselům je naprosto nestydaté a environmentalizmus je škodlivější, než ony emise včetně kouření. Snad se už konečně vzpamatujeme a ony dobré lidičky vyšleme páchat dobro (nejlépe za své) a budeme veškeré zákazy a pod. produkovat na základě ověřených vědeckých poznatků a nikoli koupených také vědců. K tomu nám dopomáhej i pan Diesel!

M. Pivoda 27.6.2018 20:45

Upřesnění pro Lepku ohledně Havla

Teď jsem si všiml, že jste výše napsal nikoliv Václav Havel, ale Ivan Havel. Bratr Václava, Ivan Havel, o umělé inteligenci jen filosofoval. Nebyl schopen dotáhnout své myšlenky do počítačového programu, na rozdíl od doc. Poláka, se kterým jsem spolupracoval já.

M. Pivoda 27.6.2018 20:40

Re: Pro J. Lepku: české školství

1. Za inteligenci (ať umělou nebo přirozenou lidskou či zvířecí) se všeobecně považuje schopnost řešení problémů. O rozdílu mezi umělou inteligencí a moudrostí jsem se dnes dočetl zde (

https://www.linkedin.com/pulse/difference-between-artificial-intelligence-wisdom-stanley-bergman/?trk=eml-email_feed_ecosystem_digest_01-recommended_articles-6-Unknown&midToken=AQEE57-6tMfITg&fromEmail=fromEmail&ut=1dLZhe04_k7Ek1)

2. Systémy řízení automobilů bez řidiče-člověka by měly dostat humánní hodnotový systém, který by minimalizoval počet mrtvých v případě neodvratné havárie.

3. Klausova Neviditelná ruka trhu neřešila inovace, k tomu je nutná inteligentní ruka. Bankovní úředník Klaus inovacím nerozuměl, a proto je nechtěl cíleně podporovat (položil jsem mu osobní dotaz ohledně inovací někdy v roce 2000 na univerzitě ve Zlíně). Tři čtvrtiny české ekonomiky dnes nepatří Čechům, je to pro Čechy levná ekonomika. Bez inovací nemůžete si nárokovat větší peníze. Takže o inovace je třeba pečovat v každé době, i té nepříznivé, jako byl přechod od socialismu ke kapitalismu.

I v prostředí českého socialismu byly před listopadem 1989 ostrůvky nadějných potenciálních inovací. Byl jsem u jednoho z nich. --- A s Havlem jsem neměl nikdy nic společného. Respektoval jsem jeho morální odpor k politickému režimu před listopadem 1989, ale fakt je, že po listopadu 1989, bohužel, sehrál roli užitečného idiota.

M. Mikulec 27.6.2018 20:32

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Třeba 16 druhů modifikovaného škrobu, z toho pouze 1 není modifikován chemicky. Dále soli kyseliny etylendiamintertaoctové, což je podstata Calgonu a dalších změkčovadel pro prací prostředky...mám pokračovat?

Zde se kochejte a dobrou chuť:

https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek

J. Lepka 27.6.2018 20:25

Re: Doporučuji přečíst si

Klesá? Jde také o to kde a o kolik. Stále existují oblasti, kde převažuje názor, že je nutné mít co nejvíc dětí, aniž si ale kdokoliv uvědomuje, že ještě nedávná dětská mortalita působila jako protiváha. Je sice hezké, že zdravotnické organizace se realizují v této nesmírně citlivé oblasti, ale pokud nedojde zároveň k masivní kampani omezující početí a také vysvětlování používání prostých kondomů (tak dráždících římskokatolickou církev) nikam se lidstvo nepohne.

J. Lepka 27.6.2018 20:09

Re: Pro J. Lepku: české školství

Jenže problém umělé inteligence nelze zjednodušit do prostého rozhodovacího procesu. Něco jiného je to např. na výrobní lince, kde jsou de facto všechny vstupní parametry dané, něco jiného právě v dopravě, kde je tolik proměnných, že je sice hezké naprogramovat "chování "robota, ale asi sám víte, že v reálném provozu je občas nutné zachovat se nepředvídaně. Zatím vám robot nikdy nevyhodnotí situaci tak, že je třeba vjet na chodník (samozřejmě nejdou li po něm lidé) když uhýbáte sanitce nebo vám selžou brzdy a řítí se na vás tramvaj- oba příklady z mé vlastní zkušenosti.

Co se týká montoven v devadesátých letech, ač p. Klause nemusím a s jeho názory obvykle hluboce nesouhlasím, je nutné si uvědomit v jaké technologické situaci bylo Československo po řádění bolševiků ( ti ještě v akademickém slovníku z roku 1951 prohlašovali kybernetiku za buržoazní pavědu), kdy se počet NC soustruhů dal počítat na prstech a karoserie Škodovek brousili muklové, to se sice dá teoreticky vymysle cokoliv, ale prostě nelze to ani odzkoušet, není na čem.

Jo a dost mě překvapilo, že jste v souvislosti s UI nezmínil I. Havla.

J. Lepka 27.6.2018 19:52

Re: Diskuse s environmentalisty?

Znáte povídku Profesor A.Dounda od Stanislawa Lema?

J. Lepka 27.6.2018 19:46

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Metylalkohol vám nestačí? Ale budiž, asi máte na mysli něco jiného. Co třeba různé konzervanty či ochucovadla tak hezky se kryjící po kódem E xxx. Jako hezký příklad viz:

https://www.stobklub.cz/clanek/surimi/

I. Širůček 27.6.2018 17:44

Re: Doporučuji přečíst si

A co by s tím měl dělat? Vždyť porodnost už klesá, klesá a klesá. Vyřeší se to úplně samo, žádný strach!

M. Pivoda 27.6.2018 17:31

Kdyby L. Novák nevážil 475 kg, tqk ...

... tak by na tomto blogu nemohl nikdy diskutovat.

Bohužel, Neviditelný pes se stal kolbištěm neviditelných diskutujících, tzn. anonymů, kteří mohou ze své huby vypustit cokoliv, čemu nerozumí.

L. Novák 27.6.2018 17:11

Re: Ideologie produkující lži je opravdu problém.

Rado, vy jste naprostý šílenec, když nás zásobujete odkazy na články v časopisech typu "Vlasta"... :-D

L. Novák 27.6.2018 17:06

Re: Doporučuji přečíst si

A je ticho... :-)

L. Novák 27.6.2018 17:01

Re: Miroslav Pivoda

Kdybyste skutečně byl expertem v IT na vývoj umělé inteligence, už byste dávno seděl v nějaké bohaté světové IT firmě a usilovně pracoval. Jenomže "lovci hlav" o vašich geniálních schopnostech asi ještě neslyšeli a neuslyší, protože nečtou Neviditelného psa. A kdyby jej náhodou četli i s vašimi komentáři, pochybuji, že by to pro ně byla motivace se s vámi spojit... :-P

J. Schwarz 27.6.2018 16:50

Re: Diskuse s environmentalisty?

Jenže vy nepřenášíte "proud informací" ale čistý šum, čímž přispíváte leda tak k růstu entropie...

J. Schwarz 27.6.2018 16:48

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Jó, programy, to jo. Já mám kupříkladu program vyrobit ještě jednu zeměkouli a nechat ji obíhat po stejné dráze jako tu existující, jen na opačné straně průměru dráhy. A tam by ještě žili dinosauři a všechno kromě blesků by bylo zakázáno. Už jsem si naostřil tužku a jestli mi pan Rada přispěje pár miliony do začátků hned se dám do díla. Počítám, že bych odletěl na Kapverdy a začal studovat, kolik asteroidů bych asi potřeboval...

J. Schwarz 27.6.2018 16:42

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

O co víc úředníci spolu s "odborníky" pečují o bezpečnost a zdraví Lidu, o to víc roste byrokracie, buzerace a klesá míra pohody i radosti ze života. Zlatá devadesátá léta po pádu bolševických buzerací s poměrně vstřícnými úředníky a neviditelnými policajty... Teď máme zpátky kohorty arogantních byrokratů, stát, co sám nedodržuje svoje pravidla a je za to nepostižitelný a namísto PS VB "Městskou policii"...

P. Han 27.6.2018 16:29

Re: Diskuse s environmentalisty?

Rada má ekologickej počítač na šlapací dynamo. Může jak je den dlouhý osvětově působit a ještě má vysportovaný tělo.

P. Han 27.6.2018 16:27

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

To měli komouši taky vždycky ty nejmodernější a nejambicioznější programy. A nikdy to nevyšlo. Ono se toho od psacího stolu dá vymyslet...

P. Han 27.6.2018 16:25

Re: Lež o environmentalismu v Česku

To nic, to je Pivoda. On byl vždycky na špici pokroku, vždycky každému radil a vždycky ho kopli do prdele. Taková karma, :-)

P. Han 27.6.2018 16:23

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Já v tom vidím divného. Protože německá vláda napřed stimulovala k používání dieselů a pok otočila jako větrná korouhvička a ty diesely začala omezovat. Spousta lidí do toho nacpala peníze a teď aby kupovali nová auta a stará jsou neprodejná.

L. Novák 27.6.2018 16:22

Re: Diskuse s environmentalisty?

Když šílenci, lháři a manipulátoři jako vy vystupují v roli environmentalistů, tak se není co divit, že lidé takové pitomce odmítají. Ověřitelná fakta jste zatím nedodal ani jednou a odkazy vybrané přes Google podle zadaného slovního spojení jste ani nečetl. Jste blb.

P. Rada 27.6.2018 16:20

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Nevím kolik obecně pojato strachu ventiluje v legislativě EK a kolik naopak nadhledu ale typuji, že s hlediska celosvětového mají státy EU relativně nejmodernější a nejambicioznější programy. Přesto si myslím, že to samo o sobě nebude vůbec stačit. Fakt je totiž zatím ten, že s hlediska celkové spotřeby, imisí i závislosti na dovozech neobnovitelného nedávají země EU světu dostatečný příklad.

Pokud jde jen o to zdraví tak o to se navíc daleko méně bojí ministerstva zdravotnictví ve východní části EU. Základem toho zdraví je však absence válek uvnitř EU - řehož si cením prioritně.

Možná by bylo věcnější pokud by jste ale uvedl nějakou zemi/uskupení na světě ze které by si EK měla vzít příklad a v čem?

L. Novák 27.6.2018 16:18

Re: tak Ddiesly kupujeme jen kvůli nižším CO2?

Které "chemické přísady do potravin" máte na mysli?

L. Novák 27.6.2018 16:17

Re: Lež o environmentalismu v Česku

Co je tohle za blábol? Aha, Miroslav Pivoda... Už jste byl u MUDr. Chocholouška?

P. Rada 27.6.2018 16:03

Re: Diskuse s environmentalisty?

Pane Lepko předně děkuji, že jste dislusně reagoval alespon Vy a to i když k něčemu poněkud jinému.

Enviromentální pohled říká, že co se týká té elektřiny a informatiky tak právě to je systémově vzato příklad spíše pozitivní, kdy se stále nižšími energetickými výdaji lze přenést stále více informací při nižším zatěžování okolí neodbouratelnými externalitami.

Pokud by se takto rozvíjela většina oborů či alespon ty stěžejní a nejvíce okolí zatěžující a zároven s nimi by držela vývojový trend biosféra s člověkem v čele (klesala by entropie systému) - pak by i ty limity imisí a jejich našponování/překračování - které nadnesl autor - mohly být právek kritizovanou zbytečností.

Opak je žel spíše pravdou a jak vidím tak ti co na enviromentalistiku nejvíce sočí nejsou zřejmě schopni žádných ověřitelných argumentů potřebných k plodné diskusi ba co hůře zřejmě nevědí co se s nimi děje.

M. Pivoda 27.6.2018 15:22

Lež o environmentalismu v Česku

Někdy v 90. letech, asi v roce 1992 nebo 1993, byl vypsán tendr na rekonstrukci pražské městské čistírny odpadních vod.

Tou dobou byla v Česku ale jen jedna jediná česká firma (pro kterou jsem pracoval jako konzultant), která splňovala přísná ekologická kritéria na požadovanou kvalitu vyčištěné vody. Pražský magistrát proto snižil původně vysoce stanovená kritéria kvality vypouštěné vody, aby tu zakázku nedostala ta jediná česká firma.

A jakýsi pražský radní, tady dnes argumentuje environmentalismem jako ideologií lži. Ha. Ha. Ha.