21.4.2024 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Odpovědnost ve scénářích nenajdeme

V polovině listopadu zasedne státní uhelná komise a vydá doporučení, dokdy skončí uhelný průmysl v Čechách. Zatím kolují různé dohady, které že to bude datum, zda rok 2033 nebo 2035, nebo 2038 nebo 2043 nebo 2045.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 12.11.2020 10:08

Kdybyste tu neměli pana Radu, o čem byste debatovali? O čem byste přemýšleli? O čem byste pochybovali? To byste tu byli jako ti - ano, tak je to spravne, tak to ma byt... :-) To je přímá cesta k mozkovému zakrnění. Pravda je třeba mít někdy pevnější nervy, abyste nevypadali jako tajtrlík vyskakující z krabice. Každému to není dáno.:-)

P. Rada 12.11.2020 10:07

Takto přemýšlet nad velkým problémem je rozumné ale velmi velmi pracné a znepokojivé.

Odpovědí by mohla být zejména cesta ke snížení vlastní spotřeby aby konzum i imise brzo poklesly třeba na polovinu a méně + diverzifikace zdrojů energií na rozsáhlejším území jak jen český kotlík + akumulace energie + využívání paro-plynu... recyklovat... aby se celý životadárný systém zas mohl stát stabilní.

Zkuste přitom analogicky zauvažovat i o potravinové soběstačnosti jen Čech a Moravy (ta byla naposled reálná za prvé republiky) a o dalších okolnostech dnes provázaného světa. Obecně by se muselo jednat o rozsáhlejší společnost extenzivního nerůstu.

Mě s toho jen při dnešní spotřebě a při železné oponě na hranicích vychází naprostá utopie dokonce s celé řady důvodů. Takže se někde lidem stala dost obludná chyba o které ale naopak nejčastěji nechtějí "přemýšlet".

P. Milan 12.11.2020 9:58

Pan Novák (a třeba já) je zde nejspíš sám za sebe.

Čímž se dostáváme k zajímavé otázce, za koho zde je Rada. Sám za sebe asi ne, pokud se takhle blbě ptá, tak by bylo zajímavé, kdo ho kam zvolil.

P. Milan 12.11.2020 9:54

Jaderná fůze bude k dispozici za cca 20 let. Už déle, než půl století .... :-P

Jinak souhlas.

P. Milan 12.11.2020 9:53

Na typu reaktoru moc nezáleží, černobylský typ už se nestaví.

Peníze závisí hlavně na schopnosti stavět efektivně (čemuž brání jednak korupce, druhak nápady EU) a kdyby nebyl trh s energiemi doprasen dotacemi a povinným výkupem "zeleniny", tak se jaderka bohatě rentuje (rentuje se i tak, ale už ne tolik).

P. Milan 12.11.2020 9:50

AK 47? :-P

P. Rada 12.11.2020 9:49

Hledat vakcínu mezi šílenými jen na jednobarevné šílenství je právě projevem šílenství.

P. Rada 12.11.2020 9:48

"Všechno bylo připravené"?

A kdo to tedy pro jaký typ reaktoru "připravil" a za jaké peníze?

P. Selinger 12.11.2020 9:47

Nenašla by se někde vakcina proti zelenému šílenství ?

P. Rada 12.11.2020 9:46

Trochu jsem to přehnal/popletl (mělo být napsáno "může být" a OZE je přes 30%) :

https://oenergetice.cz/vetrne-elektrarny/studie-vetrne-zdroje-mohou-do-2040-pokryt-tretinu-spotreby-v-cr

https://www.igwindkraft.at/?mdoc_id=1028478

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/po-roce-2025-se-v-rakousku-nebude-vyrabet-zadna-elektrina-z-uhli.A180807_115511_pozice-tema_lube

S. Dedic 12.11.2020 9:35

Neomarxista je jen souhrnna nalepka ... ale oznaceni zde sedi. Pan Rada (a jeho sekta) vi nejlepe jak maji vsichni ostatni zit aby (aktualni cil si doplnte). Staci aby byli vsichni uvedomeli, a ty neuvedomele donutime aby sli s davem.

Ovsem podobne jako u minulych marxistu (nikoliv Marxe ! ackoliv v jeho dile je rozporu take vice nez dost, prece jen dokazal myslet) prazdny sud nejvic duni, demonstruje a diskutuje. A tudiz ma nejvetsi sanci byt slysen skrz masova media a "tvorit" verejne mineni.

Ono se staci podivat na toho zminovaneho kurovce. Kazdy trouba vi, ze napadeny strom se musi okamzite zlikvidovat, odvezt, idealne osetrit misto kde byl skacen. A lesak by pridal jeste par dalsich.

Ovsem to je proti teoretickym floskulim vysoce specializovanych odborniku z kancelare, kteri strom nebo les ... v podstate nikdy nevideli. Vysledek prace odborniku vidime na leteckych fotomapach.

Ale ze by oni odbornici dostali flastr, platili pokuty za hloupe rady, chybne analyzy, ideologicke zavery - ne ze by to dokazalo (ani z male casti) nahradit skody, co zpusobili, ale jako trest a odstrasujici priklad pro dalsi blabolisty ? Nikoliv - udajne za to pry muzeme my vsichni.

Blbost. Leda tim, ze nedokazeme odlisit prespecializovane, vystudovane, presto vsak hlupaky, od skutecnych expertu.

J. Nevrkla 12.11.2020 9:18

Až tato idiotska politika přivede ke ztrátě konkurenceschopnosti a kolapsum průmyslové podniky, pak třeba té elektriky nebude tolik třeba. Ale veselé to rozhodně nebude - kromě těch vyvolených.

J. Lukavsky 12.11.2020 8:18

Dík. Tak pouhých 40 E? No to je zadarmo, nekupte to. J.L.

J. Lukavsky 12.11.2020 8:17

"chci mít můj elektroměr na elektřinu z jádra." no to bude snadné, v rakousku prodávali takovou plastovou zástrčku co uměla filtrovat radioaktivní elektřinu z temelína a nepouštěla jí do domu. O Dukovanech se nějak nemluvilo. Takže jí stačí obrátit a bude pouštět jen tu škodlivou jadernou. Docela by mě zajímalo kolik za pumbprdentní vychytávka stála a kolik se jí prodalo. J.L. end

J. Kubů 12.11.2020 7:40

Tipoval bych, že pan Novák je hrdým zástupcem těch, kteří se rozhodně nehodlají vzdát svého pohodlí. A částečně samozřejmě také za ty, kteří druhé, s odlišným názorem, neváhají okamžitě nazvat "neomarxisty". To se stalo v poslední době také hodně populární.

Nicméně, nutno dodat, že nesdílím představu EU o energetickém fungován v budoucnosti.

V. Mokrý 12.11.2020 7:36

Přitom Temelín II mohl být vlastně už v provozu.

Ale je to s ním jako s dálnicemi - po r.1989 se přestalo stavět, přitom bylo všechno připravované.

K. Salajka 12.11.2020 7:18

Co nemají, dovezou si z Čech.

J. Basler 12.11.2020 7:03

jj, ale tohle náhodou vím: ze zásuvky - mně vždycky říkají :-)8-o

L. Písařík 12.11.2020 6:54

Skutečně třicet procent? Kde bych si to, prosím, mohl ověřit, tedy kromě vašeho tvrzení?

L. Písařík 12.11.2020 6:52

Možná, že za ty, kteří vědí, že při současném stavu je záležitost více než neřešitelná, ledaže by byla elektřina na příděl na hlavu a den, co potřebuješ navíc, vyrob si sám pomocí ebonitové tyče a liščí kůže.

L. Písařík 12.11.2020 6:47

Před mnoha lety, když ještě nestál Temelín, jsme přijeli k sousedům, do Rakouska, i byla tam veliká letáková kampaň a taky jeden vykuk, který za 40 € prodával aparátek, co zastrčíte do zásuvky a on rozpozná elektřinu z atomu a tu vrátí zpátky a jedete jen na tu čistou. Neviděli jsme nikoho, kdo by si ten přístroj koupil. S potěšení hledím na mohutné silové vedení z Dukovan, kolem Znojma a stále k jihu, prý až do Vídně a nikde nečtu, že by se rakušanům elektřina z jádra nějak zajídala.;-D

L. Písařík 12.11.2020 6:37

Přidal bych elektroauta, když se těch vizionářů ptám, kde se vezme potřebná elektřina, když slunce v noci nesvítí, nedostává se mi odpovědi.

P. Dvořák 12.11.2020 6:34

Přemýšlím, kolik bychom toho prosvítili a vyrobili, kdybychom na to v letošním listopadu měli elektřinu jenom ze solárů a fofrníků.

Už druhý týden prakticky jenom prší nebo aspoň mrholí, občas zafouká nějaký ten vítr, který roztočí tak leda větrník vystřelený na pouti.

J. Lukavsky 12.11.2020 6:08

"Budeme mít dost slunce a větru?" žádný problém. Poručíme větru dešti, kdy má pršet a kdy vát! No o Slunci tam sloka chyběla, ale to se dá snadno dopsat.

"kdo za to ponese odpovědnost." Samozřejmě že ne zelení dobrotrusové, přeci příslušný odpovědný ministr. Od kdy ti co to myslí dobře také nesou odpovědnost za své chiméry?Mysleli jsme to dobře-dopadlo to jako vždy! J.L. end

J. Basler 12.11.2020 6:02

Celosvětově bude problém s energeticky náročnými výrobami: železo, ocel, cement, umělá hnojiva, hliník, sklo atd. Na to Slunce, vítr, voda, baterky asi nestačí. Takže jaderná energie ze štěpení čehokoliv vhodného a pak snad jaderná fúze. Ta má už hodně zpoždění, ale snad se dočkáme.

Do té doby to asi nepůjde jinak než jak to jde zhruba dnes. Až začnou výpadky a obecně problémy s dostupností elektřiny, začne se to řešit u voleb - lidé se pohodnosti a dostatku jen tak nevzdají. Uvidíme...

R. Vacek 12.11.2020 5:51

Máme chytré elektroměry. Proto v dnešní době není problém těm z nás, kterým leží osud planety na srdci, poskytovat elektřinu pouze v době, kdy jí bude dostatek. Zajisté to pochopí.

Dobrovolně se hlásím, že chci mít můj elektroměr na elektřinu z jádra.

P. Rada 12.11.2020 5:22

Pane Nováku dokážete mi alespon vysvětlit za koho zde vystupujete?

P. Rada 12.11.2020 5:16

Pane Fernci "odpovědnost" právě i ve Vašem příspěvku nenalézám. Navíc se zásadně ve svých úvahách např. i závěrem mýlíte. Nejen že : ...."část podnikatelů není schopna bez dotací ani stavět"...

Je to dokonce především tak, že celá dnešní technické společnost si navykla na život hrazený přes energetický (fosilní) i materiálně-surovinový dluh a to při produkci dominantně nerecyklovatelných externalit. ten dnes tvoří dokonce viditelně hory nevyužitelného odpadu na zemi, ostrovy v oceánech a až 40 i více % některých složek vzduchu ve vzduchu.

To vše poškozuje životní prostředí a tak novozuje i pokles ekosystémových služeb - které pokrytecky do bilancí vůbec nezohlednujete - ačkoli jsou v reálném světě základní životním kamenem. Přesahují totiž více jak dvojnásobně celosvětové HDP.

Jinak řečeno sunem se už dlouhá desetietí do vleklého kolapsu za situace kdy právě v efektivita energetiky (EROEI) už století dominantně klesá - roste jen masivnost. Kolaps tak hrozí navíc za Vašeho výsměchu těm několika málo obnovitelným technologiím které doposud naopak ukazují progresivní parametry a na nihž se jiným částečně daří stavět. Např. větrnou energií kryjeme jen sotva procento spotřeby - zatímco na podmínky podobné Rakousko už dokáže takto krýt 30% své spotřeby.

L. Novák 12.11.2020 4:39

Marnost nad marnost. Když si vláda do "uhelné komise" pozve zelené magory a Greenpeace, pak si tu uměle vyvolanou energetickou krizi asi zasloužíme...

Zelený komunista "Rada" nám to se EU zeleně věřícím "Kostelanským" jistě rádi vysvětlí... ;-D