24.6.2024 | Svátek má Jan


ENERGETIKA: Chraňme životní prostředí před ekologií

28.5.2024

V poslední době byly publikovány kritické názory na způsob, jakým Evropská komise schválila stavbu pátého bloku v Dukovanech. Jedná se o článek bývalého ředitele ČEZ Jaroslava Míla „Komentář: Pátý blok v Dukovanech bude podle německých not. A to je problém.“ zde a o rozhovor redaktora Kaisera v Echu 2024/20 s energetickým odborníkem Jaroslavem Novákem „Komise chce, aby proud z Dukovan byl dražší“.

Zejména jde o kritiku toho, že 70% elektrické energie má být prodáváno na trhu (denním, vnitrodenním a na „futures“ trzích) a teprve zbytek na aukcích. Trhy nutí elektrárenskou společnost prodávat elektrickou energii na bázi krátkodobých kontraktů, což je v jaderné energetice nevýhodné.

Evropská komise dále požaduje, aby jaderný zdroj nevytlačoval ze soustavy výrobu tzv. obnovitelných zdrojů energie. To zkracuje roční využití maximálního výkonu jaderné elektrárny a tím zvyšuje její náklady na megawatthodinu: jaderná elektrárna je investičně náročná a potřebuje co nejvyšší využití (“najet a držet“) maxima. Uskakovat před náladovou produkcí pokrokových zdrojů na denní bázi nejde a tento požadavek znamená jadernou elektrárnu přes léto na několik měsíců vypnout.

To všechno je zákeřný útok proti jaderné energetice: prosadili jste si proti naší vůli jádro a my vám to „na zanďoura“ osolíme.

Stavovští „ekologové“ (oni si říkají ekologové) si tímto požadavkem vynucují vyšší využití zejména fotovoltaiky vytlačováním jádra fotovoltaikou. Na rozhraní jádra a fotovoltaiky však platí závislost „čím více fotovoltaiky, tím větší emise skleníkových plynů“. Podívejme se na to blíže, pánové Míl a Novák tuto okolnost nezmiňují.

Následující dva diagramy pocházejí ze zjednodušeného modelu „Verifikační model elektro-energetického mixu ČR“ zde. Žlutá je fotovoltaika, zelené je jádro, šedý plyn a čerchovaná čára je poptávka.

duk

Horní diagram ukazuje týden v roce 2019 s pětinásobkem fotovoltaiky (10000 MW) a zrušeným uhlím (oproti roku 2019). Takováto elektrizační soustava by byla neprovozovatelná, protože postrádá regulační výkon, model je v tomto ohledu příliš zjednodušený. Nahoře vidíme čtyři žluté špičky, kdy fotovoltaiky „propichují“ poptávku a musely by být vypínány, ve skutečnosti by se to muselo dělat kvůli regulačnímu výkonu mnohem níže než na čáře poptávky. Ekologové to (vypínání fotovoltaik) „řeší“ tak, že chtějí v létě vypnout jádro a udělat tak místo pokrokovým zdrojů. Dopadlo by to zhruba takto:

duk

Zde (mezi dolním a horním grafem) vidíme skokový růst klasické výroby z fosilních zdroje (plyn). Ano, vypínat jádro znamená, že zelený (jaderný) obdélník z horního diagramu musí být nahrazen zhruba (v létě) z 80 % fosilně a jen zhruba 20 % v tom dělají fotovoltaické krápníky. Důvodem tohoto stavovského zvěrstva je maximalizace výroby fotovoltaik (neztratit v horním diagramu žluté špičky, a to i za cenu vyšších emisí skleníkových plynů). Fotovoltaika není schopna samostatného života a musí být obalena a obsluhována fosilem, jak to ukazuje dolní diagram. Vypnout jadernou elektrárnu a nahradit její výrobu převážně fosilní produkcí je ekonomická i ekologická hrůza.

duk

Zde je podobenství: římští otroci (fosilní elektrárny) nesou patricie (fotovoltaiku).

Záměr zvyšovat emise skleníkových plynů kvůli úzkému ekonomickému a ideologickému zájmu stavovských ekologů na růstu fotovoltaické výroby je skandální a usvědčuje ekology (a spolu s nimi politické degresivisty, dříve progresivisty) z toho, že oni sami těm svým klimatickým teoriím nevěří. Naši vládní emisaři v Bruselu opět selhali, vypadá to, že trvale hrají něco jako šachovou žravku, při které vítězí ten, kdo se nejrychleji zbaví svých figurek. Přitom pozice odporu proti zvyšujícím snižovačkám (technologiím deklarovaným jako nástroje snižování emisí skleníkových plynů, které však tyto emise zvyšují) je hratelná, pokud se jí chopí odhodlaní lidé.

Pro úplnost připomenu, že jsem v minulých článcích na NP ukázal (a nedávná kniha „Elektromobilität Confidential“ od Gerharda Metzeleho to potvrdila), že

  • Elektromobily jsou zvyšující snižovačky
  • Vodík v energetice je zvyšující snižovačka
  • Výroba uhlovodíků ze vzduchu a vody je zvyšující snižovačka

Jak dlouho se ještě necháme od stavovských ekologů a degresivistických ideologů kopat do zadku?

Shrnutí

Logika ekologických odsvícenců je jednoduchá: chlapi, kopem za barák. Občasné zdroje nahoru, jádro dolů, na emise kašleme.

Na místo bezemisního jaderného obdélníku napochoduje bizarní společenství složené z osmi fosilních otroků nesoucích jednoho fotovoltaického patricie, emise jdou nahoru.

ČEPS předpokládá 10000 MW v solárech v roce 2030: fotovoltaika poslouží jako sbíječka na roztlučení elektrizační soustavy a tím národního hospodářství.