17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Restart země

Je to neskutečné, jak je lidstvo nepoučitelné. Posledních sto let to zkoušelo znovu a znovu. Socialismus tuhle a onde, tudy a jinudy. Vždycky se spálilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 5.4.2020 18:57

Závěr: Ekonomka Šichtařová nutně dojde ke svému životnímu zklamání. Proč a kdy? Až zjistí, že člověk není jen ekonomický stroj.

Naštěstí o tom (pozitivně) svědčí dnešní doba koronavirová.

Š. Hašek 5.4.2020 19:39

Ale ona netvrdí, že člověk je ekonomický stroj.

Levičáci mají člověka za jednoho z houfu. Ti zloději pirátští tvrdí dokonce, že z digitálního houfu.

P. Staronový 5.4.2020 21:14

Bojujete udatně, ale s vaší představou o pí Šichtařové.

Mylnou představou, navíc.

Zřejmě je to vaše hobby, bojovat s mylnými představami o jiných.

M. Pivoda 6.4.2020 9:06

Pokud je ve státě uzákoněna demokracie, bude třeba respektovat názor většiny občanů.

To platí i pro Milana Prokopa, který zde bojuje se svou identitou. Podobně jako agent StB se překabátil na "Staronového".

V demokratickém státě občan má vždycky pravdu - i když se občas mýlí.

L. Novák 6.4.2020 17:57

Potíž je, že blb Pivoda pořád jenom žvaní nesmysly...

M. Pivoda 5.4.2020 17:31

Níže jsem odpověděl Z. Lapilovi. Jsem rád, že Z. Lapil reagoval. Alespoň teď lépe vím, v čem spočívá hlavní problém mojí komunikace s diskutujícími na NP.

Asi bych mohl o tom tématu napsat celý vysvětlující článek. Nicméně zde dnes alespoň krátce zareaguji.

1. Stroj bez řídící jednotky nefunguje. Průmyslová revoluce sice již nahradila hrubé lidské svaly (nikoliv zatím zručnost - dexterity), ale stále u stroje chybí mozek. Proto do bagru stále usedá člověk, jehož mozek ten stroj řídí.

2. Současná technologická revoluce (tzn. nejen Průmysl 4.0) se už snaží nahradit i mozek člověka. A to tempo technologického pokroku zrychluje! Takže ano, v první fázi půjde o posílení lidského mozku (augmentation), ale pak ten lidský mozek nahradí úplně. Postupně. Nebude to ze dne na den. --- Kapitalistu na člověkovi zajímají jeho svaly a mozek. Když nahradíte obojí, proč by měl kapitalista zaměstnávat člověka, když stroj tu práci udělá levněji? Ekonomicky to nevycházi pro člověka dobře. Hovořím o výhledu na 30., 40. a další léta.

Osobní poznámka: Věnuji se posilování/nahrazování lidského mozku od 70. let, kdy jsem pracoval jako systémový analytik u počítače IBM 370 v Královopolské strojírně v Brně. Nejsem tedy jen sečtělý teoretik. Ze své profese vidím dál, než Z. Lapil. A v tom je ten hlavní diskusní problém.

M. Pivoda 5.4.2020 18:53

Z. Lapil níže v diskuzi napsal: "Rozdíl mezi námi je v tom, že já nevěřím, že stroje dokážou dělat natolik všechno, že pro lidi nezbyde žádná činnost, kterou by mohli nabídnout ostatním."

Neargumentujte svou vírou v technologickém oboru. V principu je technologicky možné všechno, otázkou zůstává KDY.

Ano. Hnací pákou pokroku jsou ekonomické zájmy. A právě proto se například tak intenzivně dnes pracuje na sexrobotovi, i když toto není (z hlediska automatizace) ta nejsnadnější činnost.

L. Novák 5.4.2020 18:56

Bláboly komunistického agenta StB "Akát", kterého Prof. Zlatuška označil za šarlatána.

http://kelnar.aspone.cz

Pivodo, ty jsi hlavně velký žvanil, který si nedovidí ani na špičku vlastního nosu, a ekonomickou (ne)gramotností patříš k "budovatelům komunistických zítřků". Jsi tady pro smích...

M. Pivoda 5.4.2020 19:05

1. Zlatuška je informatik, ale to není umělá inteligence.

2. Zlatuška je nutně šarlatán, protože jako informatik se kategoricky vyjadřoval k ekonomickému výzkumu. Tedy k něčemu, k čemu jako informatik nebyl nikdy kvalifikován.

3. Kelnar měl možnost přijít k soudu a zvrátit soudní rozsudek. Asi Kelnar dobře věděl proč k soudu nejít. Ten soudní rozsudek totiž plati, dokud nebyl změněn. Po třiceti letech k té změně rozsudku už asi nedojde. Docela bych se těšil bych se na tu událost. Ha. Ha. Ha.

M. Pivoda 6.4.2020 10:02

Dnes jsem dostal následující vyrozumění. Jak ho interpretovat?

Congratulations on your 5th Mention! The name “M. Pivoda”

was mentioned in a paper by someone in Saint Petersburg, Russian Federation that was uploaded 21 hours ago to Academia

View your mentions with 50% off Academia Premium when you upgrade in the next 2 days.

Budu tou citací mého jména v Petrohradě zařazen do budovatelů komunistických zítřků? Ať žijí čeští Magoři, i s Jeho Magnificencí Jiřím Zlatuškou.

L. Novák 5.4.2020 9:42

Pěkně napsáno. Ale vykládejte tohle lidem, kteří nemají dostatek ekonomického vzdělání a mozek ještě vypláchnutý komunistickou ideologií totalitních dob...

R. Langer 5.4.2020 16:06

Hm, celý současný západ nemá dostatek ekonomického vzdělání a mozek ještě navíc vypláchnutý komunistickou ideologií totalitních dob...?

Znepokojivé! 8-o

P. Han 5.4.2020 16:51

Celý Západ ne. Pouze ti bolševici, maoisté a zelení magoři, kteří se natlačili do vedení.

R. Tichý 4.4.2020 21:17

Nechci znovu zazit socialiamus, ten hnus.

Babis to tu rozhodne neridi jako firmu, ale jako JZD.

K. Pavlik 5.4.2020 0:14

Ona ta JZD byla nejlepe rizenymi firmami za komousu. My (Lacrum n.p.) jsme od nich kupovali mleko takze vim o cem mluvim.

S. Sedlák 5.4.2020 7:24

To těžko. Především neplatily daně z přijmů a parazitovaly na zbytku společnosti. Nakládání s přírodou - hanba mluvit. Scény, kdy si traktorista zajel do obchodu pro sváču s traktorem ani nemluvě.

P. Han 5.4.2020 9:38

Tomu traktoristovi bych to snad ani nevyčítal. Dělají to dodnes, i když traktor je soukromý. Slyšel jste snad o JZD nebo současné farmě, krerá by zaměstnávala svačinářku, jež by objížděla všechna pole a vozila traktoristům svačiny? Nebo o kantýnách, kam by se všichni traktoristi sjeli něco si zdlábnout?

P. Staronový 5.4.2020 21:17

Třeba soudruh Pavlík nekecá. JZD byla nejlepší, protože vše ostatní bylo JEŠTĚ horší. :-P

K. Pavlik 5.4.2020 23:23

Priteli v zivote jsem nebyl komunista.

R. Tichý 5.4.2020 12:50

Tak mozna Slusovice.

Š. Hašek 5.4.2020 9:27

Jen poznamenám, pane Tichý....

Nevšiml jste si, že takový pokřivený, místy echt ošklivý socialismus opět prožíváte.

Upozorňuji, že vláda ČR pracuje dle plánů a zmocnění od voličů (myslím i poslední týdny). Také jste si asi nevšiml.

Debatu o JZD byl viděl na delší období .....

R. Tichý 5.4.2020 12:41

Ano, zijeme v pokrivenem socialismu-zadny politik nema odvahu ho definitivne pohrbit. A zhorsuje se to-Babis a jeho nabirani statnich parazitu.

M. Ejem 4.4.2020 15:52

Všichni omýlají exekutory. Přitom největší vykřisťovatelé (nechci říci zmije) jsou banky. Neumím odhadnout, ale velé množství úvěrů a dluhů splatí mnohdy dvojnásobek půjčené čaástky. A jak jsou banky solidární ukazujenázorně snaha vlády usnadnit splácení. Ale banky sice po dlouhém otálení chtěly peníze, úroky i za období odkladu. To pokládám za hyenismus vyuzžívající srabovou situaci kezvýšení svých svých zisků. Chápu, že žijeme kapitalismu. Ale množství dlužníků se dostává do neřešitelné situace. Banky ani nenapadlo, že by mohly alespoň o malý díl snížit úroky.

Š. Hašek 4.4.2020 16:27

Mým skromným odhadem je, že cca 80% dlužníků si za svoje problémy může samo. Ale mám málo dat. V mém okolí si ale 99% zadlužených strkalo hlavy do oprátky úvěrů a procent! Tak a co teď.

Zbývá těch 20% procent a s nimi i určité procento exekutorů.

Dávám si veliký pozor na politické šíbry, kteří tohle všechno dávají do jednoho pytle a zamíchají tak, že to nepůjde vyřešit ...... krom ..... oddlužení. Přímo paráda!!! Začnu také "sekat dluhy"! Ruleta je zábavná věc.

M. Ejem 4.4.2020 16:36

Naprosto souhlasím. Ale těch 20%? By si to zasloužilo. A banky by měly být schopné identifikovat. Např. Provozní úvěry. Ale to by bylo na dlouhou diskusi s potřebou znalosti dat

Š. Hašek 4.4.2020 17:13

Ano. Pokud to někdo dokáže/lze vytřídit. Pokud se to vůbec bude chtít vytřídit.

Dorovnat těm deseti procentům, po vytřídění, by asi šlo. Ne vše a nikoliv hned.

Tvrdím, že by jich víc nebylo.

Souhlas i s Vaší poslední větou.

V. Bok 4.4.2020 18:18

K tomu bych poznamenal, že právě u těch exekucí by průzkum zjistil značnou vnímavost na prpagaci zadlužení konanou peněžními ústavy. Některé skupiny obyvatel jí velmi snadno podléhají a za iluzi koupi auta, dovolené, větší televize jsou schopnizastavit i dům po rodičích. Většina z nich si ani neuměla spočítat své možnosti splácení. A i metodika bank při poskytování a správě úvěrů, však to znáte, čím větší plat, tím menší úraky a sankce. Právě ty drastické sankce jsou pak jednou z hlavních příčino problémů a nasledných exekucí.

Š. Hašek 4.4.2020 18:37

Mám soucit s vdovou, která má splácet úvěr na živobytí/střechu nad hlavou po muži úředním/v kostele - otce dvou dětí, kterého za sřízliva zavalila skála/policie/montážník z vejšky spadl ........

Ostatní beru sumárně jako ty, kteří nedávali ve škole pozor/nesledovali obálkový system rodičů ... někdy jim i není shůry dáno (těch je nejméně).

Život není slibotechna politiků, kteří by stále chtěli někoho oddlužovat. A Dubrovnik na splátky ......

Nezkráceno. Ale jo, zkráceno.

V. Bok 4.4.2020 19:05

asi tak. Ale prevence je jediná obrana těch dlužníků co z vlastní neznalosti spadnou to pasti. Zakázal bych rozhodně klamavé a drastické reklamy na snadné půjčky ... a hned osvěta. To je horší než drogy a hazard. To se taky nepropaguje. Ale naše slavná Národní banka je v těhle případech velmi zbabělá.

V. Petr 4.4.2020 19:30

Proti omezení reklam na půjčky by začaly ječet především soukromé televize....