Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Peníze hýbou světem

To se říkalo kdysi, teď se to zmodernizovalo: o peníze jde až v první řadě. Laik by se asi neměl pouštět do odborných ekonomických problémů, ale jak jde o fotbal nebo o politiku, pak se téměř každý cítí povolaný a v obou případech jde bohužel až příliš o peníze.

Jestliže krize třicátých let minulého století vznikla snad z nadvýroby, pak se to kapitalistická společnost (chcete-li, tedy postindustriální) naučila předvídat a předcházet tomu. Dnešní krize mimo jiné vznikla z vysoké produktivity, z „nadvýroby nadhodnoty“, tedy kapitálu. Ten by neměl ležet ladem, měl by naopak pomáhat rozvoji méně vyvinutých oblastí a tím vydělávat další peníze. Zatracovat globalizaci za každou cenu je hloupost, přinesla lepší život do mnoha zemí. Jenže namyšlení monetaristé dlouho bohorovně odmítali jakoukoliv kontrolu, až je vlastní chyby dokopaly k pokornému žebrání o pomoc u toho zatracovaného státu. Jak prý to bude hrozné, když nepomůže!

O příčinách krize se v roce 1932 (devět dnů před svou tragickou smrtí 12.7.) vyjádřil už Tomáš Baťa: “To, čemu jsme si zvykli říkat krize, je jiné jméno pro morální bídu….. ta je příčina, hospodářský úpadek je následek.“ Myslím, že jeho slova platí víc pro dnešní krizi než pro tehdejší. Ta bohužel přinesla dračí setbu v podobě války, což nám dnes naštěstí nehrozí. Hádá se ve mně respekt k ekonomické vědě a ekonomům na jedné straně a selské úvahy na druhé: Když se někomu vyplatí chytračit, tak bude chytračit a co horšího, budou ho následovat další! Za chytráctví má být trest a ne pomoc.

Např. v Řecku chytráctví vlivných převládlo a nejsou schopni si to přiznat. Zlé jazyky tvrdí, že prý to mají v genech, už za dob osmanské říše bohatí obchodníci vybírali pro Turky daně po celém Balkáně a zajisté jim zůstávalo hodně za nehty. Falšování statistiky při vstupu do EU se jeví logickým pokračováním. Neodsuzujme tamní většinu, která má problémy s existencí stejně jako jinde a která kupodivu podpořila vládu v nedávných volbách a tím i její úsporná opatření. Víc protestů zřejmě pochází od státních zaměstnanců, kteří si zvykli žít nad poměry (že by podobnost s těmi našimi byla náhodná?). Nedávno se objevila zprávička: průměrný plat řeckého železničáře je asi 5500 eur. Nedivím se slovenskému ajznboňákovi, že odmítá pomáhat, když sám má asi šestkrát méně.

Nejvíc zaráží strašení řeckým bankrotem, jak prý to ohrozí celou Evropu. Při vší úctě k ekonomům laik neumí pochopit, jak desetimilionové Řecko muže zničit půlmiliardovou EU. Jak dvě procenta Řeků mohou ohrozit 98 % ostatních, když si zaboha nemůžu vzpomenout na nějaký řecký výrobek, protože jejich ekonomika stojí převážně na turistice. Logický závěr z toho je, že to strašení je dílo penězoměnců, kteří tam lehkomyslně cpali peníze a teď, když hrozí ztráty, nabádají k pomoci, aby se jim z peněz daňových plátců co nejvíc vrátilo. Snad se prý má koncem roku v EU jednat o nových pravidlech, aby i akcionáři bank nesli riziko půjček. To trvalo!

Jistě lze namítnout, že to není jen Řecko, že to bylo i Maďarsko a teď Irsko, možná Portugalsko a Španělsko, kdo bude potřebovat pomoc. Jestli to ale není řetěz: Když oni, proč ne my? A jestli by vyříznutí řeckého vřídku nezabránilo většímu zanícení. Českých luhů se to zdánlivě nedotýká, tady máme za sebou etapu, kdy za záruku rozpadlou stodolou dávaly banky milionové úvěry. Ale nacpe-li EU fůru peněz do lehkomyslně hospodařících států, pak zbude málo na pomoc pro ostatní.

Jak je podivný svět velkých peněz, může posloužit další příklad tuzemský. Po dvou letech příprav je tu konečně zpráva, že vláda vydá státní dluhopisy, kdy získá peníze na úhradu schodku státního rozpočtu od občanů. Bude to výhodné pro obě strany, navrhovaná 3% (snad) úroků jsou nižší, než by stát musel platit bankám, a jsou vyšší, než necelé 1%, které banky vyplácí k úsporám střádalům. A už se objevují „argumenty“: jak prý je úrok malý, stát prý má nižší rating než některé banky atd. Bankéři cítí, že jim to ubere něco peněz! Prý za první republiky spořitelny poskytovaly úvěry na 5% a vyplácely 4% úroků z vkladů, tedy měly zisk 1%! Naše banky to mají obráceně, 5% za úvěry, 1% za vklady, tedy 4% zisku! Ale nechám se rád vyvést z omylu, je-li to jinak.

Všude jsou politici příliš ve vleku kapitálu a vzniklé škody jsou bohužel veliké. S troškou optimizmu se dá věřit, že když se podařilo předcházet krizím z nadvýroby pomocí antimonopolních zákonů, podaří se rozumným dohledem předcházet i krizím vzniklým z toků peněz. Chybou by bylo s vaničkou vylít i dítě, už jednou jsme spadli do chudší části Evropy. Především je nutné přesně pojmenovávat příčiny a ne je nechat okecávat těmi, co z krize těží.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz