Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: O kolik opravdu podraží chleba?

diskuse (10)
Vzhledem k četným aktuálním informacím o zásadním růstu cen zemědělských komodit, zejména pak pšenice, a spekulacím o možných dopadech na ceny pekárenského zboží je možná vhodné připomenout, jak velký může být reálný vliv zdražení obilí na ceny chleba.

Ve světle údajů informujících o padesátiprocentním zdražení obilí či čtyřicetiprocentním vlivu cen surovin na spotřebitelské ceny chleba a pečiva se totiž může zdát, že za chvilku budeme kupovat bochník chleba pomalu za padesát korun. Nebudeme.

V první řadě je dobré uvědomit si, co že se to vlastně myslí surovinou k výrobě chleba. Rozpor je totiž v tom, že zatímco zemědělci myslí surovinou obilí a tvrdí, že cena suroviny má na cenu pečiva deseti-, maximálně dvacetiprocentní vliv, pekaři myslí surovinou již umletou mouku a říkají, že má onen čtyřicetiprocentní vliv. V médiích se ovšem obě informace směšují a výsledkem je spekulace o možném razantním zdražení pekárenského zboží.

Jako ilustrace vlivů nechť tedy poslouží statistická data. V současné době je cena kilogramu obilí v ČR něco přes tři koruny (údajně v jednotlivých případech 3,7 koruny), cena kilogramu mouky 8,25 koruny a průměrná spotřebitelská cena konzumního chleba 18,44 koruny. To zcela koresponduje s podílem cen skutečné suroviny (obilí) do 20 procent a polotovaru (mouky) do 40 procent. Pokud by měla cena obilí vzrůst o polovinu, jde o 50 procent z celkových necelých 20 procent, ve spotřebitelských cenách by se tak tento nárůst matematicky promítl nárůstem maximálně deseti procent. To v praxi odpovídá zdražení zhruba o dvě koruny na kilogramu chleba.

Je přitom zřejmé, že kromě růstu cen suroviny od zemědělců nejsou jinak žádné specifické důvody k růstu cen pekárenského zboží. Není také jednoznačně dáno, zdali se růst cen pšenice musí nutně v plné míře do spotřebitelských cen promítnout, protože jak mezi mlynáři, tak mezi potravináři (pekárnami), a i mezi obchodními sítěmi je v ČR vysoká konkurence, v oblasti pekárenského zboží možná vůbec největší ze všech potravinářských oborů. Obchodníci zase používají chléb a pečivo jako lákadlo na své zákazníky, takže v jejich zájmu také přiliš nebude zdražení právě tohoto druhu zboží. Ke zdražení pečiva a chleba tedy dokonce ani nemusí dojít. Zřejmě ale dojde, a přestože nikdo v současné době nemůže říci o kolik, je zřejmé, že se žádná dramata konat nebudou. Nakonec ani sklizeň ve světě není u konce, ceny sice rostou, ale zejména pod vlivem posledních požárů v Rusku.

Kupodivu, impulsy k možnému růstu cen pekárenského, ale obecně potravinářského zboží ve druhé polovině letošního roku lze hledat úplně jinde než v růstu cen obilí. V podstatě jsou tři – posilující americký dolar, globální oživení hospodářského růstu a existence zákona o významné tržní síle a jejím zneužití, který zabraňuje akčním slevám zákazem prodeje potravin za podnákladové ceny.

Na závěr možná ještě jedno srovnání. Když dosahovaly v roce 2008 ceny obilí přes 6000 korun za tunu (přes šest korun za kilogram), vzrostly ceny mouky nad hranici 14 korun za kilogram a ceny chleba nad 23 koruny za kilogram. Ani nejvíce optimističtí zemědělci či analytici ale nepředpokládají letos po sklizni růst cen obilí nad hranici 5000 korun, realita bude zřejmě v rozmezí 4000 až 4 300 korun za tunu. Z toho lze odvodit i vývoj cen v následující struktuře výroby pekárenského zboží.

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora.

Autor je agrární analytik

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz