17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nebezpečný socialistický experiment

V květnu si připomínáme jeden zvláštní milník: uplynulo už padesát let od okamžiku, kdy byl zavedený pětidenní pracovní týden. Do té doby se pracovalo i v sobotu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.5.2018 22:56

No jo, čtyřdenní pracovní týden

... a to budou žáčci i studenti chodit do školy taky jenom čtyři dny?

Když zmizí 20 procent vyučovací doby, lze čekat, že žáci i studenti budou po příslušné škole taky o pětinu míň vzdělaní a tedy i o pětinu hloupější než dnes.

Není to veselá představa - všichni přece nemůžou do politiky nebo neziskovek, někdo taky musí kvalifikovaně dělat a hlavně kvalifikovaně vymýšlet, co a jak to dělat ...

K. Janyška 21.5.2018 19:03

Pravda je taková, že s největší pravděpodobností vskutku

bude pětidenní pracovní týden nadbytečný.

Ale je nutno mít stále napaměti, že existují dva druhy lidí na trhu. Ti, kteří svoji práci prodávají a ti, kteří ji nakupují. Nejsou žádní vykořisťovatelé a jakési vykořisťované stádo. Jsou jen více úspěšní, kteří za práci platí, jako za rohlíky, a úspěšní méně, kteří obchodují se svojí prací, aby se prostě uživili.

Nic jiného pod nánosem odborářských a levičáckých koncepcí jakéhosi třídního třídění neexistuje. A tomu by měl odpovídat i obchodní zákoník a Zákoník práce by měl být zrušen.

Taková, kterou jsem podsal, je totiž skutečnost... Dzp.

P. Grigar 21.5.2018 22:26

Re: Pravda je taková, že s největší pravděpodobností vskutku

..Janyško, už zase?! Tohle mi nedělejte.

Bohužel, musím s vámi opět souhlasit.

V. Novák 21.5.2018 16:10

Proč mi připadá, jako bych slyšel nějakého toho lorda

zaměstnavatele, když s Parlamentu bouřil proti povinnému zkrácení pracovní doby ze 16 hodin denně na - považte(!) pouhých 14!

Vždyť na ten zbytek by musel najmout nějaké pomocné síly, a ti, kterým by 1/8 mzdy ubral, by přece nemohli uživit rodiny, a navíc by nevěděli co s tím enormním volným časem dělat - takže by došlo určitě ke zhroucení morálky a nárůstu alkoholismu u nejnižších tříd!

Nebo jako když ve Francii mezi válkami zavedli týden placené dovolené - no vždyť ta verbež určitě bude akorát chlastat a navíc by ji mohlo napadnout dělat revoltu! Sodoma-gomora!

A co teprve produktivita práce!

J. Dlouhy 21.5.2018 17:27

Re: Proč mi připadá, jako bych slyšel nějakého toho lorda

Vsak presne k tomu take doslo...:-))

J. Holíček 21.5.2018 16:05

Jak je to myšleno?

"A jestliže my zpomalíme a Čína poroste pořád dál? Pak nás samozřejmě ekonomicky předežene."

Úžasná věta, ta nám dává naději, že na tom nejsme tak špatně, dokonce lépe než Číňané. :-))

K. Janyška 21.5.2018 21:13

Re: Jak je to myšleno?

HDP Číny na hlavu je až kolem 80-90 místa na světě... Dzp.

J. Jurax 21.5.2018 22:40

Re: Jak je to myšleno?

Jistě.

Naše HDP na hlavu je větší, nicméně my přesto firmy v Číně neskupujeme jako Číňané u nás.

P. Urban 21.5.2018 13:16

Čím více bude robotů

tím složitější bude zbývající práce lisí. A tím těžší bude rozdělit práci jednoho člověka mezi dva lidi, i kdyby to z účetního hlediska (mzdy/teoretický výnos) nebyl takový problém.

Jinak řečeno, ti, jejichž práce se vyplatí, budou pracovat více, než dnes. Na druhou stranu vzroste počet těch, jejichž práce nezaplatí mzdové náklady, a bude tedy ztrátová. Ti rozšíří řady dlouhodobých a celoživotních nezaměstnaných.

P. Vaňura 21.5.2018 16:54

Uvědomte si, že ti hodně produktivní lidé v podstatě

pracují skoro pořád, protože jinak by se vůbec nedokázali prosadit!

J. Dlouhy 21.5.2018 12:01

Rostouci disproporce - jadro problemu

Zakladni problem lezi v tom, ze globalne narusta disproporce mezi dvema skupinami lidi.

Jedna skupina je pro lidskou spolecnost prospesna, hodnoty tvorici, konstruktivni a inovativni, k prosperite prispivajici. Tudiz potrebna.

Druha skupina neprinasi nic, jen spotrebovava a hodnoty nici. Je neschopna, k prosperite nijak neprispiva, jen parasituje. Je pro lidskou spolecnost zbytecna.

Otazka tedy zni, co s ni?

J. Schwarz 21.5.2018 15:22

Re: Rostouci disproporce - jadro problemu

Věc není tak jednoduchá. představte si, že by se společnost rozdělila na "produktivní" a neproduktivní, na schopné a pitomce a každá z těch částí se udělaly pro sebe. Už v další generaci by se mezi "produktivními" objevila část neschopných a mezi pitomci určité procento géniů, po pár generacích by se schopnosti obou skupin vyrovnaly, pokud by skupina "produktivních" nezvládla přetahovat k sobě nadané jedince z druhé skupiny a naopak vypuzovat své lemply. O něco takového se pokoušel "západ" po druhé světové válce a docela se mu to dařilo - nadějné asiaty i černochy nechal studovat na svých unicerzitách a když se osvědčili, přeplatil je aby zůstali v USA nebo v Evropě. Naopak různé pitomce exportoval do "ášramů" v Indii či do iných exotických zemí, kde mohli za pár šupů "žít v souladu s přirodou". Jenže tahle snaha produktivně využít každého schopného člověka s sebou přinesla potřebu "nikoho neurazit a neodradit", tedy politickou korektnost a "ochranu minorit". no a pak už to začalo žít vlastním, neočekávaným životem, na "západ" začali proudit vágusové všech ras a vyznání, na uznání vlastní geniality získal nárok každý blbec a máme tu dnešek - vládu šílenců a pitomců, co ale mají z blbosti doktorát.

P. Vaňura 21.5.2018 16:52

V minulosti měli ti neproduktivní v podstatě tři možnosti

1) Začali pracovat aby nechcípli hladem nebo, ještě dříve, aby je jejich majitel nedal ubičovat k smrti.

2) Chcípli hladem.

3) Skončili na šibenici.

Vyjímku tvořili, tak jako dnes, ti, kteří se byli schopni živit žvaněním. Ale počet míst pro žvanily byl mnohem menší, než dnes!

J. Kanioková 21.5.2018 16:52

:))))))))))))))))

P. Vaňura 21.5.2018 16:58

Myslím, že spojujete nesouvisející věci.

Politická korektnost nevznikla z potřeby neodradit schopné, ale nedotknout se citů těch NESCHOPNÝCH! Je to jako když dnes chtějí bojovníci za rasovou rovnoprávnost odstranit výuku matematiky jen proto, aby se černoši necítili méněcení, když jí nejsou schopni porozumnět!

Vlastně tak přijímají tezi, že černoši jsou duševně méněcenní...

V. Novák 21.5.2018 16:11

Re: Rostouci disproporce - jadro problemu

A třetí den volna se má zavést pro ty produkující nebo pro ty, kteří stejně nic nedělají, jen škodí a tedy by vůbec pracovat neměli?

Ś. Svobodová 21.5.2018 11:53

Kdo řekl, že plat bude stejný?

Možná u státních zaměstnanců. Ale v soukromé sféře? Prodavačkám nikdo nevyplácí peníze navíc, o které přišli, když jim zrušili možnost pracovat o svátcích. Proč by měl někdo platit za něco, co nedostane?

J. Jurax 21.5.2018 22:48

Re: Kdo řekl, že plat bude stejný?

Nebojte se.

V dnešní levičácké a sociální Evropě se nařídí zákonem, že se při čtyřdenním pracovním týdnu nesmějí snižovat platy ani zvyšovat ceny.

A. Hrbek 21.5.2018 10:01

Vážená paní Šichtařová

Dobré ráno. Tato problematika se probírá již dlouhou dobu, podívejte se třeba na článek z 1.5.2017 www.novinky.cz/kariera/436530-ctyrdenni-pracovni-tyden-zatim-nerealne.html. Můžete laskavě uvést, kdo v ČR bojuje za obecnou čtyřdenní pracovní týden?

Jestli jste si dosud nevšimla, tak řada odvětví v ČR má pracovní týden kratší než 5 dnů (například v nepřetržitých provozech, dopravě nebo ve zdravotnictví). Ale zato prodlouženou pracovní dobu. A zaměstnavatel má Vaši "produktivitu" dobře spočítanou.

Obecným problémem v současném době není zkracování pracovního týdne, ale zkracování pracovní doby. Pokud roste produktivita práce, tak je nasnadě rozhodování, zda je pro někoho výhodnější si při stejné mzdě zkrátit pracovní dobu nebo při stejné pracovní době požadovat vyšší plat. Nebo zda žádat delší dovolenou.

Naštěstí v současné době řada podnikatelů pochopila, že v období, kdy je nedostatek určitých profesí, je nutno jim, pokud jde o pracovní dobu, poskytnout určité výhody. A že se jim to nakonec "vyplatí".

Problematika pracovní doby není jen jednoduchou problematikou ekonomickou, ale i složitou sociální, zdravotní a nakonec i politickou. Před padesáti lety byla řada takových jako Vy, kteří před zavedením pětidenního pracovního týdne varovali a prorokovali ekonomickou katastrofu. Já jsem v té době žil a žádnou ekonomickou katastrofu jsem nezažil. Ale půlden volna navíc (pětidenní pracovní týden byl sice zaveden v roce 1968, ale již od roku 1956 měla sobota jen 6 pracovních hodin, v roce 1966 byla každá čtvrtá sobota volná a v roce 1967 každá druhá, zároveň se zkracovala pracovní doba z původních 46 na 42 1/2).

J. Schwarz 21.5.2018 15:32

Re: Vážená paní Šichtařová

Jistě si ale nemyslíte, že podnikatel v případě nedostatku pracovní síly se této "odmění" nabídkou zkrácení pracovní doby a delší dovolené. V čem by pak ten ůnedostatek pracovní síly" asi spočíval? Druhou věcí je, že nekvalifikovaným pracovníkům je možné zkrátit pracovní dobu třeba na tři dny v týdnu po pěti hodinách - na dalších pět hodin popřípadě zbylé tři dny najmu další nádeníky a snadno je zacvičím - pokud je k dispozici dost ochotných lidí. Těžko ale, pokud potřebuju vysoce kvalifikovaného specialistu minimálně na 40 hod týdně to snadno vyřeším najmutím dvou takových lidí na poloviční úvazek. Podobných odborníků nebude dost a i kdyby bylo, tak zapracování a dosažení plného výkonu třeba ve výzkumu není totéž jako zaučit chlápka s krumpáčem. Zaměstnávat dva kvalifikované namísto jednoho je mnohem nákladnější pokud jde o školení a zapracování.

P. Vaňura 21.5.2018 17:01

Jak se ale s pracovní dobou 20 hodin týdně stane

někdo špičkovým odborníkem?

A. Hrbek 21.5.2018 18:41

Re: Vážená paní Šichtařová

Máte jistě rozsáhlé zkušenosti se zaměstnáváním kvalifikovaných odborníků a s jejich udržením. Patrně však nepatříte k těm 30% zaměstnavatelů, kteří kvalifikovaným pracovníkům poskytují, pokud jde o pracovní dobu, benefity.Ti totiž vědí, že když dají skutečně kvalifikovanému pracovníkovi týden placené dovolené navíc, že se jim to bohatě vyplatí. Spočítal jste si, kolik zaměstnavatele stojí, když musí přijímat na určité, pracovně náročné místo zcela nového pracovníka?

M. Šejna 21.5.2018 9:59

no jistě madam Šichtařová

nebezpečným socialistickým experimentem je i mateřská dovolená. Co vy na to - zasloužilá matko?

P. Lenc 21.5.2018 10:01

Re: no jistě madam Šichtařová

Šejno, vy jste opravdu chudák.Ta vaše nenávist je už trapná.

M. Šejna 21.5.2018 11:51

trapnej ubožáku Lenci

zkracování pracovní doby není žádný socialistický experiment, jak si myslí modří svazáci typu Šichtařová nebo Lenc. Pokud Šichtařovou a vás učili na politickém školení modreho ptactva, že to je socialistický experiment, tak zkuste občas používat hlavu a nevěřit všemu, co do vás modří politrukové hustí.

Zkracování pracovní doby začalo na vyspělém Západě v době, kdy u nás za bolševika bylo povinné chodit do práce i v sobotu. On si ten kapitalistickéj západ mohl tento socialistickej experiment dovolit, narozdíl od zemí RVHP. Dokonce i v dobách, kdy i bolševici museli v rámci "dohánění Západu" zavést volné soboty, tak se občas u nás zaváděly pracovní "subotniky" v zájmu budování socialistických závazků.

Dnes je v Česku týdenní pracovní doba 40 hodin, ale ve vyspělejších zemích EU je to mnohdy jen i méně než 35 hodin týdně.

Ale pokud si myslíte, že nejkratší pracovní doba je v komunistické Číně a postkomunistickém Rusku, zatímco třeba v kapiutalistickém Něměcku a Británii se pracuje i v něděli, tak já vám tyhle dementní představy vyvracet nebudu.

P. Han 21.5.2018 12:21

Re: trapnej ubožáku Lenci

Paní Šichtařová o tom zkracování pracovní doby přece píše. To jen vy zase "bojujete" proti něčemu, co jste sám nalhal. Klasický komunistický manévr.

P. Lenc 21.5.2018 12:32

Re: trapnej ubožáku Lenci

Šejno, vy chudáčku, chytrá ženská to je něco, co se něčemu takovému jako jste vy musí opravdu příčit.A dokonce si dovoluje být pravicová a to se přece neodpouští, že?Vůbec takový "expert" na ekonomiku, ekologii, sociologii a jiné, prostě všeználek, musí být takovou ženskou opravdu znechucen.A půvabné je, když o mně napíšete "ubožáku".Vy musíte mít pořádný komplex.Takový opravdu levicový.A jak píše pan Han, jako vždy lžete.

J. Kombercová 21.5.2018 15:51

Re: trapnej ubožáku Lenci

A ke všemu porodila pět dětí a o všechny se stará. Jak tohle může něco jako Šejna vyčítat?

O. Uživatel 21.5.2018 12:38

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 21.5.2018 10:05

Re: no jistě madam Šichtařová

není pochyb, že mateřská je socialistický koncept. Nakolik je "nebezpečný" - to je na dlouhou debatu - jeho nebezpečnost je vyvážena přínosem pro dítě, tedy budoucího daňového poplatníka, navíc je tento koncept ve společnosti celkově socialistické (důkazem jsou daně všeho druhu) nezbytný.

A že je paní Šichtařové matka, to je zasloužilé, i kdyby měla dítko jen jedno.