22.2.2024 | Svátek má Petr


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel 19.8.2009 15:28

Re: Ani jsem to celé nedočetl - snad netřeba

Je to snad jen tím, že někde je vymahatelnost zákona lepší a jinde horší?

Ano, převážně ano. U nás je vymahatelnost prakticky nulová, jinde je možné je dostat aspoň za krácení daní, když už se jimnic jinýho neprokáže.

Pavel 19.8.2009 13:47

Re: Hřebík na hlavičku

Dává zapravdu? Myslíte třeba Somálsko?

Pavel 18.8.2009 14:36

Re: pomyleny liberal - dokonceni

Jděte pryč s tím trapným antikomunismem.

Pavel 18.8.2009 14:35

Re: pomyleny liberal - dokonceni

A jak by takový svobodný trh vypadal?

Legal tender znamená prostě měna daného státu. Trh bez peněz si jde těžko představit.

Pavel 18.8.2009 13:59

Re: Stačí přejít na atom, a není co řešit. To bylo jasné už

Uranu je taky konečné množství.

Pavel 18.8.2009 13:59

Re: Zaměňujete podvodníky za podnikatele

Ale ale, oprasvdu? Kejkle?

Pavel 18.8.2009 13:58

Re: Souhlasím s autorem

Meleš nesmysly

Madoss to nedělal před žádnou autoritou, všechno tajil a ostatní mu to rádi sežrali.

zisk není ukazatelem toho, jak je něco žádané, ale ukazatelem toho jak dobře dokáže dotyčný prodat nebo i jak dokáže šidit.

Zakložit banku v USA není žádný zvláštní problém. Jenže lidi uvěřili mýtu, že velká banka prostě nemůže padnout, a tak nikomu nevadilo, že banky provozujou půjčky se sebevražedným rizikem. Dost lidí taky uvěřilo, že ceny nemovitosti porostou do nekonečna. No a krize byla jen otázkou času.

Pavel 18.8.2009 13:48

Re: 2 autor

V článku nevidím problém. Neplést liberalismus s anarchismem a podobnými ideologiemi.

Pavel 18.8.2009 13:47

Re: Žijeme na úkor příštích generací

Jediný možný zdroj do budoucna je sluneční energie, ta vystačí na pár miliard let. Vše ostatní je už z principu omezené. Samozřejmě že dřív lidi neznali zdroje který známe teď, ale těch zdrojů samozřejmě není nekonečně. Pokud ne všechny tak drtivou většinu minerálů a všeho co je v zemi známe a umíme využít. Moc dalšího toho k objevení není.

isi 28.6.2009 9:29

Je Amerika zeme hodna obdivu??

Predstavte si ,co Amerika udelala, dala Cine sve vyrobni kapacity, otevrela jim svuj domaci trh  a temer se znicila , za  vymenu  1 dite na rodinu!!!!`

Kdyby  kazda rodina v Cine by mela dneska  4 deti??? ,  byli by nase problemy mnohonasobne vetsi.  Otazka je poouze , jestli to bylo udelano  aby se Cina presunula z cisteho  komunismu do jakoby kapitalistickeho systemu, ci zachranilo se zivotni prostredi???

Rome Club ma asi docela pravdu , ale nikde  jsem nenasel socialni dusledky,   jako Huxley  New Brave World??? vi li nekdo at odpovi

isi 28.6.2009 9:13

Re: Žijeme na úkor příštích generací

Vazim si kazdeho kdo cetl  Rome Club knihy, kdyz si to clovek promitne , nejsou absolutne presne , ale maji spravny postoje ke skutecnosti.

V 26.6.2009 5:15

Re: 2 autor

to mu asi nebude nic platny, je zmatenej jak klika od dveri.

MR 26.6.2009 0:24

Re: pomyleny liberal - dokonceni

Samozřejmě máte naprostou pravdu - za 40 let našeho československého socialismu přece nebyli žádní nezaměstnaní a všichni byli šťastní tak, že občas utíkali na Západ. Hlava mi nebere proč? Zmetci si toho vůbec nevážili - střílel bych to na hranicích. A proč nikdo neutíkal sem do ráje (pokud pominu pár agentů, zločinců a blouznivců)?

janabok 25.6.2009 23:28

2 autor

sorry, pane, ale jestli vy jste liberál, tak já Vám odpřisáhnu, že jsem čínská královna krásy...

proboha, co jste to zplodil za nesmysl? ...

a chcete-li se o liberalismu opravdu něco dovědět, krátce napovím: rakouská škola...

V 25.6.2009 23:13

Re: pomyleny liberal - dokonceni

jeste jsem se podival na zbytek toho uboheho prispevku, pro tebe je dnesni Amerika, ci Evropa (anebo nektere asijske staty) svobodna ekonomika? Amerika sice nejvyspelejsi je, ale nikoli svobodna, tam prece stat leze do ekonomiky uplne stejne jako vsude jinde, co myslis ze znamena 'legal tender' co se meny tyka? Uz jen to diskvalifikuje USA jako svobodnou zemi, ci ekonomiku. Sice tam (doposavad) primo stat nepodnikal jako v te nasi polo-socialisticke Evrope, ale o to vic tam zasahoval do regulace ekonomiky tam kde se to pocita. Neni dnes na svete jedine ekonomiky ktera neco znamena a kterou by bylo mozne oznacit za svobodnou.

Nejhorsi je, ze proti svobodnemu trhu nejvic stekaji prave ti, jimz by nejvice pomohl. Kapitalismus s jeho svobodnymi obcany a tudiz se svobodnym trhem totiz hlavne a predevsim zlepsuje podminky tech vespod spolecenske pyramidy, treba H. Ford and jeho model Ford T, ci Bata, ktery se predevsim zaslouzil o obuti prave tech co dosud museli behat bosi, a to nemluvim o zamestnancich jeho tovaren, ale o modelu jeho ponikani, vyrabet levne, aby si masy obycejnych lidi mohly dovolit ty boty koupit a nechodit tak uz v botach jen v nedeli, kdyz uz vubec. Presne ten samy model jako mel H. Ford.

V 25.6.2009 23:01

Re: pomyleny liberal - dokonceni

a z ktere tresne jsi spadnul ty kdyz povazujes prvni republiku za svobodny trh atd atd.?

Ty ses jako vezen, ktery argumentuje ze slysel jak je tam venku krusno, nezamestnanost a tak dale a ze je to nakonec lepsi v tom vezeni, kde ma zarucene zivobyti i tu vezenskou praci... Holt lidsky povl se nezapre.

V 25.6.2009 22:57

Re: Dobře že článek vyšel,

tohle neni dobra argumentace, protoze nekdy opravdu muze byt to statni zrizeni lepsi, uz jen proto, ze ma za sebou dane vsech poplatniku a taky ze ve smisene ekonomice zpravidla trh nefunguje jak ma a je nezdravy a mnohokrat skutecne pak muze stat podnikat lepe. A kde pak bude s takovou argumentaci 'najdete mi jediny pripad'...

Argument pro vylucne soukrome podnikani musi spocivat na pravech cloveka na svuj majetek, stat vzdy podnika a konkuruje soukromym podnikum s nasilne odebranym majetkem a tudiz podnika s cizim a takovy trh neni svobodny. Svobodny trh znamena ze se ho ucastni majitele se svymi majetky a ne nejaky 'Janosik, ci Janosici' s nasilim privlastnenym majetkem. A kdyz nekdo bude argumentovat, ze on plati dane rad aby stat s nimi podnikal, tak at ucini zdaneni dobrovlne a uvidi se, kolik lidi bude rado se svymi penezi podnikat samo a kolik jich cast dobrovolne odevzda, aby s nimi stat podnikal dle sveho uvazeni.

MR 25.6.2009 21:36

Re: Souhlasím s autorem

Můžete nám definovat přiměřený zisk a rozdíl vůči maximálnímu zisku? Tož jsem z teho jelen....

Ta "Azie" je taky kouzelná. Nevím zda dostávají zhruba jeden dolar ale berou ho proto, že je to pro ně mnohokrát lepší než dělat nic a být na tom ještě hůře.   

Jerome 25.6.2009 21:19

Podobenství

o hřivnách, případně talentech, je v NZ motivováno vztahem služebník - Pán. Nikoliv producent a spotřebitel.  Do ekonomických zákonitostí je to prakticky nepřeveditelné.  Jedná se o garanci odpovědnostu za to, čím člověk disponuje. Pokud služebník odpovědnost nemá - hřivnu zakope,- je mu vzato i to, co má.  Hloupý sedlák, který neoře, poškodí sám sebe.  Maximalizace zisku - nastavěl jsem stodol a jsem zabezpečen - je relativizováno. Blázne, ještě této noci ... a někdo jiný to pobéře. Biblická etika pracuje s vědomím,  že člověk může být zabezpečen ještě jinak než MAMONEM. To ale nelze vpravit do ekonomických zákonů. Protestantská etika vyrůstala právě s vědomím odpovědnosti Pánu. Tedy autoritě neměnné a neovlivnitelné korupcí.  Takové vědomí se ovšem výrazně ztratilo. Kalkulace nad sobectvím, které je pozitivní a ničím nelimitované, jsou vážně relativizovány právě současnou krizí. Sociální prvek v biblické tradici je výsledkem víry, že dávám z toho, co jsem dostal. Bez této víry a samozřejmě i vděčnosti, to nefunguje. Socialisté všech věků pracují s předpokladem, že bohatství je od zlého a je třeba ho vzít a dát tomu, kdo nemá. Někdy ano - lichva, někdy ne - rozkulačení.  Stále ale platí, že " Milování peněz, příčina všeho zlého...

certik 25.6.2009 21:04

Re: Dobře že článek vyšel,

Ha, USA a volny trh? Co takhle bolsevicke vybudovani pruplavu a zeleznic statem, jako Erie Canal? Co vladni First Bank of the United States? Vzdyt tam stat vydaval penize! Taky tam dochazelo k bankovnim panikam, ktere by v dokonalem trznim systemu, ve kterem si kazda trafika vydava sve penize, rozhodne nebyly.

MR 25.6.2009 20:34

Re: Ani jsem to celé nedočetl - snad netřeba

A co tkahle kdyby náhodou souvisela míra úplatkářství/korumpovatelnosti s mírou přerozdělování? Slyšel jste o tom někdy? Nevzniká to úplatkářství náhodou tam, kde se "přerozděluje"  ze státního (dnes módně řečeno veřejného)?

Landys 25.6.2009 19:48

Re: pomyleny liberal - dokonceni

Chlapče, chlapče, kde jsi do teď žil a z které planety jsi právě spadl. A ještě k tomu tak nešťastně přímo na hlavu. Máš v tom nějaký guláš. Nemusím tady dlouho kecat a jen se můžu zeptat na pár věcí. Je ti aspoň trochu známo, kolik bylo za první republiky nezaměstnaných a jak "šťastně" si tam lidé žili ? Já  jsem své rodiče, příbuzné a známé dobře poslouchal, a mám informace poněkud méně veselé. No a nevím, kdy a za jakých okolností bude ta naše početná spodina svobodná, kdy začne mít péči o svůj trávník před domem, když nemá ani na nájemné bydlení v kurnících.  Rozhodně při stávajících platech a zamýšleném zpoplatnění všeho možného, se toho ty ani já nedožijeme. A rozhodně to nevylepší ani daňové zvýhodnění našich nejbohatších spoluobčanů. No a když za komunistů měli lidé tak pokřivené charaktery, jak se často zdůtazňuje, pak mi rozum nebere, proč největší zloději jsou zrovna v té nejvyspělejší ekonomice a nejliberálnější společnosti.

Jakub Vandrovec 25.6.2009 19:42

Zaměňujete podvodníky za podnikatele

Samozřejmě, že je v pořádku, že někdo dělá dobrovolně za málo peněz. Chcete jim to snad rozmlouvat?

Chamtivostí krize způsobená je, ale u všech zúčastněných a navíc zde hraje hlavní roli regulace bankovního trhu. Kde třeba FED předvádí takové kejkle, že ve zdravé společnosti by jeho majitelé byli dávno na dlažbě a žebrali u kostela.

krab 25.6.2009 19:32

Re: Dobře že článek vyšel,

Ano, neexistuje. Nicmene existoval, ze vy o tom nevite je problem vaseho vzdelani. Slysel jste nekdy o takovehle krizi v 18-19. stoleti v Anglii, Skotsku nebo USA?

Vase myslenky by jiste byla zajimava, kdyby cerpala ze znalosti

tris 25.6.2009 19:23

Re: Dobře že článek vyšel,

Certiku, a ti lidi, co podporuji stat, pro zmenu porad riakji, ze to stat dela spatne, a ze oni by to umeli lip.... ona ta statni regulace, ktera DOBRE FUNGUJE, taky vlastne nikde neexistuje....

Landys 25.6.2009 19:22

Re: Souhlasím s autorem

:-/Krabe, podle délky příspěvku a argumentace je vidět, že jsi ekonomicky velmi vzdělán  a i jinak ti to pálí. Pro tebe by to asi chtělo argumenty řádově o něco vyšší. Doporučuji podívat se na přednášku německého ekonoma Andrease Clausse na téma Peníze a právo na Youtube. Jestli náhodou nebude oncelý ten systém nějaký pokřivený - to pak ale bude záležitost velmi mrzutá, a veškeré kecy jakéhokoliv typu jsou k ničemu. Jsou tam české titulky - a věru není to příjemné počtení !!

certik 25.6.2009 18:08

Re: Dobře že článek vyšel,

Cely to spociva samozrejme v tom ze svobodny trh nikde neexistuje, takze tzv. zastanci svobodneho trhu budou do aleluja blabolit, ze svobodny trh vsechno resi, a to ze to nikdo nikde nikdy nevyzkousel, tim lip, protoze tim intenzivnejc se o tom da blabolit. Navrch, protoze svobodny trh nikde nikdy nebyl a ani nebude, tak ani nemohl a nemuze zklamat.

Je to uplne stejny jako komunismus, kterej funguje naprosto a uplne dokonale a k vseobecnymu stesti, a to ze to stesti nenastalo jen byl dukaz toho, ze nemame ten doopravdovy komunismus.

krab 25.6.2009 17:34

Re: Souhlasím s autorem

Podle mnoha vyznacnych osobnosti je komunismus idealni zrizeni. Pravda se nemeri poctem vyznacnych osobnosti.

Mimochodem, prave ten Madoff delal ty podvody primo pred ocima regulujici autority, ktera ma dbat na "primereny" zisk.

Vase premysleni je totalne pomylene. Za prve nemate sanci rozhodnout, jak velky zisk je primereny. Je to deset tisic nebo deset miliard? Za druhe, ze se lidi snazi o maximalizaci zisku je velmi zadouci, protoze zisk je ukazatelem toho, jake aktivity jsou ve spolecnosti zadane. Nikdo nedokaze rict presneji co lidi chteji a co nechteji, zadne ourady ani komise nemaji sanci spocitat najednou potreby miliard lidi. Zisk to dokaze sam, automaticky.

A konecne: pokud se do trhu nemicha stat, tak ekonomicky zisk vzdy miri k nule. Pokud je vyssi, prilaka konkurenci, ta snizi ceny a zisk vyrovna. Jedinej kdo prilivu konkurence muze zabranit je stat, a taky to dela!! Chrani banky tim ze jim dava licence a novou konkurenci tam nepousti, vytvari iluzi "bezpeci vkladu" a podporuje tak, aby se lidi chovali nezodpovedne atd atd.

Soucasna krize nebyla zpusobena chamtivosti, to je totalni blbost uz jen z toho duvodu, ze chamtivi lide byli vzdy, krize nebyly vzdy. Byla zpusobena litim prazdnych penez do ekonomiky, a tim padem umelym nafouknutim zisku. A jak jsem napsal, zisk je informace o prospesnych aktivitach. Takze kdyz zisk udava spatne informace v dusledku umeleho nafouknuti statem, tak lidi zacnou investovat do techto blbosti (nemovitosti, pres 8 lety akcie NASDAQ atd). A kdyz to krachne, tak se levicaci zase hrozne divej a vymejslej jeden nesmyslnej duvod za druhym. A levicaci zase nejsou schopny uznat, ze to zase jednou doje*ali, jako vzdycky kdyz se snazej nekomu neco prikazovat a arogantne ridit.

krab 25.6.2009 17:25

Re: vubec nechapete pojem externalita

Ja to prave vim, pozitivni externalita je vec naprosto okrajova v ekonomice, vsechno to o cem mluvite nema s pozitivni externalitou nic spolecnyho.

Pozitivni externalita je napriklad kdyz si koupim psa a ten svym stekanim odhani i zlodeje od sousedova domu. Soused za to neplati, nijak se o to neprosil, ale benefituje. To je naproto vyjimecna situace.

Vsechno to o cem mluvite jsou uplne normalni ksefty. Kdyz si koupim housku, tak jak ja tak pekar mame vyssi uzitek, nez kdybych si ji nekoupil, ale neni na tom vubec nic exetrniho, ani pozitivne ani negativne.

Sorry, ale vubec nemate poneti o com je liberalismus, pletete pate pres devate a akorat slozitejma vetnejma konstrukcema dodavate zdani vedeckosti.

Ze liberalismus je zalozen na koncepci pozitivni externality - no na to se neda rict nic jinyho, ze to je totalni kravina. V jakykoliv liberalni bibli o tomhle pojmu nenajdete vic nez par radek, to je uplne okrajova vec, ktera sice existuje, to ano, ale vy jste ji nepochopil a zalozil jste si na ni svoji pateorii.

Frant. Lukeš 25.6.2009 17:16

Souhlasím s autorem

      A ještě něco dodám. Je zcela evidentní, že v současné době je cílem podnikatelů nikoliv přiměřený, ale maximální zisk -  jistě spousta liberálů se podiví, že něco takového uvádím. Ovšem to vede mimo jiné např. k podnikání, které předvedl např. p. Madoff, který okradl spoustu lidí - podle vlastního vyjádření - asi o 60 miliard dolarů. Nevěřím rovněž tomu, že by např. spousta odborníků (resp. t.zv. odborníků) nevěděla až do loňského podzimu, že velké množství bank je v krizi a její management a akcionáři přitom pobírají gigantické odměny a dividendy. Kde jsou všichni ti skvělí auditoří a odborníci ratingových institucí (vzpomeňme např. aféry ENRONu a auditorské firmy Anderson, pokud se nemýlím). Kde je korektnost a poctivost těchto firem? Jaká je morálka podnikatelů, kteří svým zaměstnacům v Azii platí zhruba 1 dolar denně kolikrát za 10 i vícehodinové směny? Podle ortodoxních liberálů je to zřejmě všechno v pořádku.

      Podle mnoha význačných osobností osobností v celém světě (včetně podnikatelů) byla současná finanční i ekonomická krize způsobena chamtivostí - a to obrovskou podle mého soudu.