13.6.2024 | Svátek má Antonín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vládík 23.1.2008 21:40

Ještě jednou dík.

Za krásné vysvětlení Klausovy (záporné) role. Role, kterou jako populista musel před volbami nutně mít. Při upozornění na neúměrné - nedávno ČSSD zopakované - zvýšení platů státních zaměstnanců snad autor neměl vynechat roli při zvyšování mezd v ČD (když už byl problém Luxem téměř odvrácen) a nárůst moci drážních odborů, kterým trpíme dodnes. Obdobně důvod přerušení komunikace mezi ČNB a vládou byl vysvětlen jemně, ale jasně. Pan docent (tuším, že tehdy docent) se opravdu, ale opravdu naštval, že možnost přejít ke směnitelné koruně nemohl slavnostně ohlásit on. Navíc ČNB (coby nezávislý orgán) svou prognózu brzského přechodu oznámila bez konzultací s geniálním ekonomem.

Konečně jasně bylo řečeno, že podstatnou část problémů byl problém bankovního sektoru. Přes "úžasný" a rychlý postup privatizace z ní byly banky vyjmuty. Záměrně - aby mohly poskytovat nesmyslné úvěry na tu "úchvatnou" privatizaci. Aby vláda měla páky, jak nesoukromé banky k půjčkám donutit. V té době se rodila nikoliv nepodstatná část současného státního dluhu (mj. potěmkinovsky ukrývaního v Konsolidační bance).

O krytí "vyrovnaného" rozpočtu zapojením příjmů z transformace v rozsahu větším než byly odpovídající náklady netřeba psát, stejně jako o přesouvání některých investic, původně hrazených státem do "privatizovaných" podniků (půjčka s vyšším úrokem pro ČD, za kterou se stát zaručil; rozpočet v daném roce vyrovnaný, dluh pro ČD nesplatitelný; odložení nákladů státu /dotace ČD/ do ruzpočtů příštích let). Obdoba komunistických TOZ.

Takže dík, popsal jste to dost objektivně.

PS: Abych ty, kdo po mě budou chtít plivnout ušetřil blamáže: nejsem volič žádné z levicových stran, nejsem emisarem ani Zemana, ani Paroubka. Děkuji za pochopení.