23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Euro jako nástroj rozbíjející Unii

Jsme součástí Evropy a chceme jí být. Je v našem bytostném zájmu, aby evropské země prosperovaly, aby byly mezi nimi harmonické vztahy. K tomu však společná měna euro, založená jako politický projekt, nepřispívá, spíš naopak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 15.11.2018 20:14

Euro nepředstavuje kritický evropský problém.

Tento článek nestál mi za přečtení.

Nicméně si dovolím upřesnit tento autorův výrok "... a hlavně se slabší země nemohou bránit devalvací kurzu své měny. ..."

Já bych tu citovanou větu přeformuloval takto: ekonomové těch slabších zemí nejsou schopni prosadit (a možná ani vymyslet) způsoby jak vyřešit tuzemské ekonomické problémy bez možnosti devalvace měny.

Podstatné je toto: Ani ekonomicky silné Německo není schopné se včas dostat na světovou technologickou špičku v klíčových oborech. O čem mluvím? Například současné kvapné zavádění elektromobilů je pro Německo jen "strategií klopýtání za stádem". Rovněž v klíčovém oboru umělé inteligence se s Evropou jako významnějším konkurenceschopným hráčem nepočítá. Takže v tomto kontextu Euro nepředstavuje žádný kritický evropský problém.

J. Jurax 15.11.2018 20:04

No jo, ideologii Němce Marxe, rozvinutou Rusem (poněkud etnicky smíšeným) Uljanovem, jenž byl za německé peníze vyslán rozeštvat Rusko natolik, aby přestalo bojovat proti Německu. Tehdy se to Němcům zdálo být dobrým nápadem.

A bolševizaci výkonně dokončil po svém Gruzínec Džugašvili. Zpočátku arciť za pomoci Židů Apfelbauma, Bronštejna, Rosenfelda (známějších jako Zinověv, Trockij, Kameněv), Rusů Rykova, Tomského a Bucharina a Poláka Dzeržinského. A dalších - za třeba Maďary skóroval Béla Kun.

Ono to bylo takové internacionální ... :-)

J. Jurax 15.11.2018 19:28

Ano.

A kdo naučil pracovat Němce?

J. Jurax 15.11.2018 19:27

Návrh by byl - zrušit euro!

L. David 15.11.2018 18:36

Analýza je to dobrá, avšak kde je návrh na řešení?

Autor článku jej neuvádí z jednoduchého důvodu: ŽÁDNÉ DOBRÉ ŘEŠENÍ PRO EURO NEEXISTUJE!

Bruseli i euru dávám maximálně 3 roky, spíše roky dva.

P. Flener 15.11.2018 18:02

Je to zajímavé ten jih Evropy..........

Není to ale nic nového !!! Všechny ty jižní jmenované státy byly v moderních dějinách vždy spíše zemědělské a zaostalé - nestačily průmyslovému rozvoji. Lidé tam nikdy moc nemakali - když jdete dál na jih, tak tam už se nemaká vůbec.... My jsme měli dost štěstí, protože Čechy naučili alespoň trochu pracovat Němci.

S. Sidlichovsky 15.11.2018 17:20

Re: May kapituluje

Ale zdaleka není všem dnům konec. Ministr pro Brexit Dominic Raab (jeho otec byl Čech) na protest proti Mayové rezignoval, funkce byla nabídnuta Michaelu Goveovi (to je ten, co vrazil nůž do zad Borisi Johnsonovi v roce 2016 a tak se May stala předsedkyní vlády). Gove řekl, že funkci přijme, pokud bude moci ji znovu projednat.

Šéf Komise 1922 by měl mít v této chvílu dopisy 48 konzervativních poslanců (15 % konzervativních poslanců) vyslovujících ztrátu důvěry v Theresu May. V tomto případě je nucen vyhlásit nové volby.

Všechny ty články v Telegraphu označovaly smlouvu Mayové s EU za kapitulaci. Jiný je článek Ambrose Evanse-Pritcharda (sám jsem ho zatím nečetl, trápí mě silná dna, zimnice a levou nohu mám pouze, že to estetika žádá), Ale Ambrose je záruka nejvyšší kvality vždy.

https://www.telegraph.co.uk/business/2018/11/14/rejection-barnier-brexit-plan-would-hurl-europe-existential/

"Zamítnutí Barnierova plánu by uvrhlo Evropu do existenční krize".

J. Tachovsky 15.11.2018 13:25

Re: Dámy a pánové, vůbec věci nerozumíte !

No par tech desitek milionu mrtvych v SSSR ma na svedomi Nemecko. A neprimo vlastne vsechny. Carske Rusko rozvratil nemecky agent za nemecke penize Uljanov. Vyuzil k tomu ideologii jisteho Nemce Marxe.

P. Lenc 15.11.2018 13:24

Re: Fakta

Oni ti svazáci, ať pochodovali v rudých, hnědých nebo modrých košilách měli tu vizi takřka identickou.

M. Krátký 15.11.2018 10:40

Re: Dámy a pánové, vůbec věci nerozumíte !

chápu to tak jako vznik CCCP - tomu to vydrželo cca 70 let s desítkami milionů mrtvých a stovkami milionů ožebračených - hezký den přátelé

I. Schlägel 15.11.2018 10:31

Fakta

eurosvazáky nezajímají. Mají totiž vizi.

J. Hejna 15.11.2018 10:17

Čtvrtá říše

Čtvrtá říše přeci musí mít svou měnu.

J. Hejna 15.11.2018 10:14

Re: Dámy a pánové, vůbec věci nerozumíte !

Jděte se, pane Janyško, už konečně nechat vycpat - jste otravný.

K. Janyška 15.11.2018 9:13

Dámy a pánové, vůbec věci nerozumíte !

EU je napadením spontánního řádu lidského světa v Evropě a vy o tom víte kulový... Dzp.

S. Sidlichovsky 15.11.2018 7:24

May kapituluje

Trošku off-topic, ale snad nevadí.

Včerejší schůze 28 ministrů britské vlády schválila návrh Terezy May na dohodu s EU. 11 ministrů vyjádřilo s návrhem nesouhlas, zásadně proti byly 3 ženy. Všichni komentátoři Daily Telegraphu to dnes ráno nazývají kapitulací Theresy May. Brusel se ani nějak netajil škodolibou radostí (Weyand-zástuce Barniera). Otázkou je, může-li takový návrh "projít" v parlamentu. Zásadně proti jsou nejen stoupenci "čistého" Brexitu, ale i severoirští unionisté ("co se nepodařilo IRA, podařilo se takovéto dohodě"), ale i Labour, kteří by dali přednost 2. referendu.

Britská historie nebude k té paní vlídná. Její jméno najdete v kapitole spolu s Williamem Joycem (Lord Haw Haw), Anthony Bluntem, Kimem Philby a dalšími zrádci UK.