22.2.2024 | Svátek má Petr


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Apokalyptičtí Zelení

Taky patříte k těm, kdo na poslední chvíli žhaví mozkové závity a ne a ne se rozhodnout, které straně to tam zhruba za měsíc hodit? Možná jste se tak jako řada jiných rozhodli, že s velkými stranami už nechce mít nic společného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kovaříček 25.9.2017 3:39

Souhlas

Dobrý článek, jako vždy od těchto autorů. Připodotknu, že někteří zákonodárci jsou vskutku pitomci. Ovšem zase jiní pitomci je volí. Takže začarovaný kruh! Jak se jeví, když Stvořitele napadlo stvořit lidstvo byl to pitomý nápad. A tak s tím teď na této planetě musíme žít. Nu uvidíme zdali to v příštím životě bude lepší nebo ještě horší. Přeji hezký den a dbejte hesla "Nás nedostanou?"

P. Rada 25.9.2017 6:28

Re: Souhlas?

Souhlasím s Vámi, že "zákonodárci" jsou jaksi pitomci. Nikoliv však jen někteří a nikoliv jen s krátkodobého hlediska. Právě v tomto smyslu je ale i článek prostoupen dogmaty na téma, že člověk své okolí neovlivnuje a navíc bez ohledu na zákony které si za tím účelem tvoří.

Autorka např tvrdí: ... "Lidstvo první i druhou průmyslovou revoluci přežilo. Přežilo ji dokonce celkem bez úhony. Jenom se změnilo"...

Autorka právě příznačně jaksi nevidí co se s ní i okolím děje - lidově "která bije" a to i v článku kde už v nadpisu píše na téma apokalyptické.

V celé metabolismem na základě zeleného chlorofilu pojáněné biosféře totiž už začaly probíhat degradační až apokalyptické jevy jaoko na přelomech geologockých epoch a to prakticky nezávisle i na straně "Zeleni". Tyto jevy totiž začaly působit a příchodem právě průmyslové revoluce a gradují dnes kdy tato strana nemá na politiku zásadní vliv. Podstatou jevů jsou celoplanetárně zásadně odchýlené toky biogenních prvků jako je uhlík, fosfor, dusík + vznik sloučenin a dokonce prvků které se na palanetě dokonce vůbec nikdy nevyskytovaly ale dnes ovlvnují život v globálním měřítku - např freony, insekticidy, pesticidy...

Souhlasím v tom smyslu, že příčinou všech součastnách problémů je dokonce rozpor mezi zákonodárstvím lidí a přírodním. Začíná to zákonodárstvím finančním pokačuje přes majtkoprávní až třeba po zákonodárství v energetice. Člověk totiž poměřuje okolí virtuálními penězi... - ale příroda jednoznačně jouly ... Člověk si stanovil právo dědičné - v přírodě takové abstraktní výhody na celé generace při ovládání teritorií neplatí atd.

J. Lukavsky 25.9.2017 8:37

Re: Souhlas?

"v přírodě takové abstraktní výhody na celé generace při ovládání teritorií neplatí atd." no nejsem znalec etologie, ale jsem domnivatelem, že např. lví smečka ovládá určité teritorium (dík nejsilnějšímu samcovi) a i když se jednoho dne zmocní vůdčí role jeho syn tak se kvůli tomu neodstěhují jinam, ale zůstanou tam kde jsou. Takže jisté dědické právo na teritorium tam je.

J.L.

P. Rada 25.9.2017 10:23

Re: Souhlas?

To se Vám jeví nejspíše jen proto, že lidské dědické právo za jednotlivce mnohdy hájí příslušně podujatý právní aparát - nikoliv jedinec osobně či jeho mečka...Dotyčný přitom nemusí hnout prstem a hájí se např. údajnou nedotknutelností dříve třeba i naloupeného bohatství v kruhu jemu blízkých loupežníků.

S příchodem revolucí všeho typu pak vyskakují pikantní ukázky rovnosti lidí ve vztahu k právu. Dalo by se na četnosti takových případů doložit, že právě míra pokřivenosti lidského zákonodárství je nepřímo úměrná stabilitě civilizačního systému.

Přírodní ekonomické systémy naopak sami o sobě (bez vlivu člověka) pravidelně vykazují mnoha řádově vyšší stabilitu.

P. Vaňura 25.9.2017 12:57

"Člověk hranice tvoří a člověk je také mění!"

(c) Adolf Hitler.

A dokonce je to pravda, ač to napsal Hitler.

P. Vaňura 25.9.2017 13:10

Přírodní systém je ZALOŽEN vždycky na "právu silnějšího."

A ten silnější/schopnější klidně zlikvidoval jiný živočišný druh, aniž o tom vůbec nějak přemýšlel. ALE kvůli omezeným zdrojům se u mnoha druhů, zejména šelem, vyvinulo teritoriální chování, kdy si zvíře či smečka tvrdě hájí své území. A např. tygr považuje levharta za škodnou a soudí se, že na některých indonézských ostrovech tygři levharty úplně vyhubili!

A nemyslím si, že byste chtěl žít v "přírodním" stavu, kdy se spory o cokoliv řeší soubojem!

J. Kovaříček 25.9.2017 10:23

Re: Souhlas?

Cenná připomínka. Děkuji.