23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
da.rock 10.8.2007 13:14

To se zase Machovi povedlo

Panu Machovi se povedlo kouzlo nechtěného. Mimoděk obhájil politiku minimální mzdy, která zaručuje, že mzdy neklesnou pod určitou hranici, kdy se už raději vyplatí zůstat doma. Tenhle rozený liberál to určitě tak říct nechtěl, to by si radši hubu zašil, ale je to bohužel tak. Proto Škodovka nemám problém s náborem pracovníků, zatímco TPCA má. Protože v TPCS jsou platy na úrovni 1/2, max. 3/4 těch mladoboleslavských a vyplatí se tam pracovat opravdu jen zahraničním pracovníkům, kteří mohou využít kurzových rozdílů.

petr 31.7.2007 8:01

nezaměstnanost se snižuje

Ve svém okolí pozoruji toto.Všude teď potřebují nové pracovníky.Nikdo,ale se nesnaží je nalákat o něco vyšší mzdou a tak jsou stávající zaměstnanci honěni na přesčasy až za zákonnou mez.Tak kde je ten trh-když nejsou lidi,zvedá se mzda aby se noví přilákali.Kdyby byly vyšší mzdy lidem by se vyplatilo do práce dojíždět a nezaměstnanost by zase o něco klesla.Viz Praha...

...nebo jsem tak naivní?

petr 31.7.2007 7:50

Re: tahle země neprošla důslednou transformací

No ta barva odpovídá-zelený chrchel.;-€

E.L. 30.7.2007 13:44

mzda

Již dlouho si myslím, že problém je v nízkých mzdách. Poprvé vidím přirovnání, že tam, kde jsou vyšší platy, je i méně nezaměstných - na rozdíl od oblastí, kde se mzdy od dáveko mnoho neliší .   A také, když si zaměstnavatel dokáže pohlídat využití pracovní doby, se mnohdy může projevit na mzdách.

Liberta 24.7.2007 21:24

Re: Re: Nízká nezaměstnanost není jednoznačně výhra!

Já se na vás ani na autora nezlobím :-). Váš výklad je fundovaný a já jsem líná si hledat číselné protiargumenty, ale říkáte vlastně, že "ti lepší" jsou lepší proto, že mají vyšší růst HDP, potažmo některé dílčí ukazatele (nezaměstnanost příkladně). Ale to je rozvojový argument! Aby země měla v dnešní době 44% nárůst HDP ročně (Azerbajdžán), musí se odrážet od hodně hlubokého dna!:-( Zaplaťbánbů, my ne.:-D - Pozice jakési štičky mezi novými (i starými) EU-zeměmi je lákavá, taková baťovská ;-), a jsou obory, v nichž třeba vynikneme (když vidím programátorskou omladinu, tak jsme skoro žralociR^). Ale prosím, nesrovnávejte ČR s asijskými tygry, Čínou, Indií ani s Ruskem. Přiznejme si, nejblíž je nám - už pár set let -Rakousko.:-)

Kocour Mikeš 24.7.2007 0:18

Re: Nízká nezaměstnanost není jednoznačně výhra!/II.díl

Tyto E7 zemé mají vysoký růst HDP (10%), v současnosti táhnou světovou ekonomiku. Zároveň jsou velmi lidnaté (tj. mají i výhodu velkého vnitřního trhu. Očekává se, že brzo za sebou zanechají všechny evrpské země G7 (tedy velké ekonomiky EU), Čína zřejme v HDP na hlavu (samozřejmě dle parity kupní síly) přeskočí i dosavadního lídra těchto velkých ekonomik tedy USA. Země které v součásnosti dávají zakázky nám (táhnou náš export) jako Německo atd. jsou taženy právě poptávkou v těchto E7 zemích (jinak by stará EU až na výjimky stagnovala ještě více).

Bangladeš, kterou zmiňujete může spadat do této kategorie lidnatých zemí tažených růstem v E7 (sousední Indií, Čínou...)

U Kuby bude nízká nezaměstnanost jistě dána socialistickým systémem (povinnost být zaměstnán).  Z autoritářských států je překvapivě úspěšné Bělorusko (Lukašenko se snaží být ve spotřebě nezávislý na EU), ale může to opět být dáno specifičností - vztahů s Ruskem (ruská ekonomika může nyní táhnout Běloruskou, je to tranzitní země pro suroviny, navíc je od Rusů dostává za nižší ceny než běžné).

Jenže, to bychom zde museli popsat asi 100 výjimek. Vezmu to tedy jinak. ČR je v HDP na hlavu někde okolo 40. místa. Toto místo +/- drží i v jiných ekonomických ukazatelích (růst průmyslové výroby). Jsme asi 29. na světě v ukazateli životní úrovně HDI dle OSN, což není tak špatné (Německo je 21. mimochodem, ta pravzvláštní Andorra je na tom ve všech těchto ukazatelích lépe než ČR). Takže snad jen ta relativně vyšší nezaměstnanost nám to kazí. Jistě uznáte, že pokud jsme v tomto na 70-100. místě žebříčku (ze 200 zemí), tak je co vylepšovat a kde brát inspiraci.

Souhlasím s vámi, že nula je u nás nereálná. Vždy jsou lidé, kteří pracovat nechtějí a když je k tomu bude někdo nutit, tak budou jen neštastní.  Jinak, z hlediska sociálního výkaznictví, ženy na mateřské u nás nejsou brány jako nezaměstnané (přesvědčete se třeba ve výkazech OSSZ).    

Kocour Mikeš 23.7.2007 23:47

Re: Nízká nezaměstnanost není jednoznačně výhra!

Tak už se na autora a na mě nezlobte. Rozumím mu, že Andorru zřejmě použil pro srovnání právě proto, že je v žebříčku zaměstnanosti první. Berte to inspirativně, alespoň se něco dozvíme o Andoře, a můžeme si lámat hlavu, proč se těmto "pidi" státům, většinou tradičním monarchiím tak daří. Proč je nepřeválcují sousední ekonomičtí obři. Možná je to tím, že jsou to takové štičky mezi pomalými kapříky, nebo tygříci mezi unaveným stádečkem. Mě by moc nevadilo, kdyby ČR také bylo tou štičkou. Kdysi, do konce 2.SV, byla česká ekonomika srovnatelná dejme tomu se Švýcarskem, a myslím, že se na tu úroveň jednou vrátíme,

Jinak máte pravdu, mohl nás porovnat s EU - lépe je tom třeba Rakousko, Dánsko, Holandsko,UK atd. Z nových zemí jsou nyní nejrychleji plujícími štikami pobaltské země -opět amjí menší nezaměstnanost mež my. Naopak, z EU (a G7) na tom jsou srovnetelně či hůře Německo, Francie i Itálie.Asi by to ale dramatický rozdíl rozdíl nebyl - průměr EU je 8,5%. Z nových zemí podstatně hůře než my je na tom s nezaměstaností tradičně hůř Slovensko (zase ale vykazuje ještě vyšší růst HDP) - přece jen se odráží z větší hloubky a vliv má samozřejmě i velký podíl romské populace, která je téměř bez zaměstnání, Vysokou nezaměstnanost má Polsko. Příjemně mě překvapilo i třeba Rumunsko (kdo znal jak vypadalo jejich hospodářství třeba v 80. letech, tak by tam očekával situaci horší). Zajímavá je i nízká nezaměstnanost Ukrajiny.

Azerbajdžán je hodně specifický - má rekordní růst HDP (44% ročně, vévodí světovému žebříčku). Tam je nízká nezaměstnanost dána tímto investičním boomem (do ropy). Očekává se, že do roku 2010 Azerbajdžán svůj HDP ještě 2-násobí - zde prosperita jistě poroste. Uzbekistán může být z podobného soudku (surovinové bohatství tažené celosvětovou poptávkou).

Zajímavé by bylo porovnat nás s E7 (tedy rychle rostoucími ekonomikami, které zřejmě brzo v celkovém HDP přeskočí G7) : tedy Čínou, Indií, Ruskem, Indonésií, Brazílií, Mexikem a Tureckem.

Liberta 23.7.2007 20:11

Nízká nezaměstnanost není jednoznačně výhra!

Mikeši, nesouhlasím s vámi. S něčím nás autor porovnat musí, ale čekala bych, že to bude EU(ta má ve vaší tabulce stejný průměr nezam. jako ČR). V rozpětí 6-10%, kam patříme, jsou Itálie, Německo, Finsko, Maďarsko, Belgie, ... Zatímco kromě Andory jsou na špici hlavně exoti jako ostrovní země Island, Man, Bermudy a dálná Papua.:-) Jistě mě nebudete přesvědčovat, že nezam. 1,9 - 3,5% u Kuby, Mongolska, Azerbajdžánu, Bangladeše a Uzbekistánu je symptomem nějaké prosperity ;-P - spíš důsledkem státního zásahu, který poslal občany kosit porosty, jak navrhuje František :-/. - Určitá míra nezaměstnanosti je naprosto nutná !!Je to z principu teorie systémů jeden z nástrojů řízení !!!! Pokud bude nezam. nula, nástroj (regulátor, zásah, motivace - říkejte si tomu, jak chcete) chybí a chování systému se deformuje. Můžeme diskutovat o tom, jestli ta optimální míra je 1, 2 nebo 6%, ale o nule diskutovat nebudu. Pokud se nekamarádíte s teorií řízení, stačí selský rozumR^ : v každém státě přece mezi práceschopným obyvatelstvem existuje konstantní procento notorických nemakačenků, kteří prostě pracovat nebudou, a také lidí ve speciálních situacích (ženy na mateřské v domácnosti, např.) -Nula je prostě nereálná(Y)

qwert 23.7.2007 11:14

tahle země neprošla důslednou transformací

a proto považuji stále za účelné dosáhnout minimálně 20procentní nezaměstnanosti. Dokud tady Češi nebudou chodit s tranparenty hledám práci po ulicích a žebrat o to, aby mohly zametat ulice, tak je každá míra nezaměstnanosti nízká!!!

Jan 23.7.2007 5:36

Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Ve Svycarsku neni ani degresivni, ani rovna dan.

Kocour Mikeš 23.7.2007 0:21

Re: Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Kamionová doprava je komfort pro podnikatele? Snad je to hlavně komfort pro zákaznika, ne? Pochybuji, že byste třeba nákupní  zóny nebo centra českých měst zavezl lodí nebo železnicí, Pokud byste to zkusil, tak byste teprve viděl plýtvání energií - a to všech.

Kocour Mikeš 23.7.2007 0:06

Re: Re: Re: Re: Re: Nepíšete pravdu o pracovitosti lidí

Myslím, že tímto způsobem naleznete omluvu pro jakkoli vysoké číslo české nezaměstnanosti. Každá země má jinou hospodářské dějiny - ČR zase měla komparativní výhodu v tom, že se v ní kdysi soustředilo 66% průmyslového potenciálu celého Rakouska -Uherska. Vaším úhlem pohledu by bylo možné Česko brát jako vykořisťovatele R-U.

Švýcarsko je úspěšné, protože má tradici nejdéle fungující evropské demokracie (od středověku), 5 letá epizoda jako 2.SV na tom nemůže nic změnit. Pokud vám nevyhovuje srovnání s UK, Irskem, Norskem, Andorou a ani s dalšími cca 60 státy, které mají nižší nezaměstnanost než ČR, tak si vyberte třeba Ukrajinu, Rumunsko nebo Pobaltí. 

PS. Koho drancovalo třeba  Lucembursko, země s nejvyšším HDP ? České království? Německo nebo snad Francii? Nebo rovnou celou Evropu?  

Kocour Mikeš 22.7.2007 23:52

Re: Manipulace se statistikou

Zřejmě má každá z uvedených institucí trochu odlišnou metodiku, navíc ne každá z nich má k dané zemi data zrovna z aktuálního roku. Nicméně, na podstatě článku to nic nemění. Při 8% -ní nezaměstnanosti je ČR v žebříčku cca 200 zemí zhruba na 100. místě. Při 6%-ni to stále stačí jen asi na 66. místo - je tedy kam se dívat dopředu. (Předpokládám, že naší ambicí není dostat se na chvost žebříčku). Andorra tento žebříček vede. Pokud vám to přesto pro porovnání s ČR nevyhovuje, jistě v žebříčku budete mít výběr z mnoha jiných zemí, s kterými lze českou míru nezaměstnanosti porovnat. 

Kocour Mikeš 22.7.2007 23:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Samozřejmě, ty země mají vždy proti sousedním nějakou komparativní výhodu. Třeba nižší daně a tím mohou nabídnout své produkty a služby za nižší ceny. Prostě běžná konkurence. Mohou si nižší daně dovolit, protože nepotřebují tak rozsáhlý administrativní aparát. Ostatně, jde jim o vysokou životní úroveň především ve své zemi a tak to má být. Sousední státy nemohou s nižšími daněmi přijít, protože jsou  přebyrokratizované a zvyklé živit obrovský státní aparát. V ekonomických dějinách je toto běžné- vždy se tak rozvinou zóny či izolované oblasti, které jsou v něčem pružnější: Benelux (zejména Lucembursko), bankovní a turistické státy jako Švýcarsko a Rakousko, monarchie s nízkými daněmi jako Monako, Andorra, podnikatelsky  pružné oblasti jako Hong Kong, Šanghaj, Singapúr, USA, Japonsko, Taiwan, Irsko. Nebo jsou levné a ochotné déle pracovat (Čína). Irsko udělalo v Evropě ua posledních 20 let obrovský pokrok. Podobně ho dělá Rusko - nasadilo velmi nízké daně (15%), je bohaté na suroviny (které navíc zdražují). Ďíky tomu je spolu s Čínou a Indiií tahounem světového růstu - a ekonomiky ostatních zemí z toho benefitují (jsou taženy růstem v těchto zemích). 

Co se týče nezaměstnanosti- nižší nezaměstnaností žádný rozumný zaměstnavatel nijak netrpí. Obtíže při získávání zaměstnanců jsou kompenzovány vyšším odbytem (je větší poptávka a spotřeba, pokud je celá ekonomika zaměstnaná). Opačně to nefunguje - zkuste třeba otevřít podnik v oblasti, kde je 20% nezaměstnanost, zkuste tam prodávat reality, auta či běžné spotřební zboží - budete to mít mnohem složitější, než když bude nezaměstnanost nulová. Zaměstnavatel potřebuje hlavně odbyt a ten je lepší při plné zaměstnanosti. 

baltahsar 22.7.2007 23:02

Re: Manipulace se statistikou

Myslim že jste to za pana ředitele vysvětlil dostatečně :o)

A. 22.7.2007 22:53

Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Dík za čísla pane R. Při jejich prohlížení mi přišlo nápadné, že nejvyšší nezaměstanost je zejména v bývalých Sudetech a v průmyslových aglomeracích, kam se za bolševika přesídlil lumpenproletariát.  Lidi, kteří se neumí o sebe sami postarat, vytvářet sami pracovní příležitosti. Na Jesenicku a Osoblažsku by ideálně prosperovala třeba agroturistika. Ale na její organizování je tam příliš málo podnikavých lidí. Spíše převládají Zifčáci.

A. 22.7.2007 22:46

Re: Nepíšete pravdu o pracovitosti lidí

Drahý pane Zažile. Jen jste vysvětlil, proč se těm Ukrajincům pracovat chce a Vám ne. Dost pochybuji, že jste někde v té cizině Vy osobně pracoval. Pak byste také věděl, jaké jsou v té cizině náklady na pobyt..  Že vy volíte Socdem? Nebo rovnou Komunisty?

A. 22.7.2007 22:42

Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Doporučil bych napříště trochu vic asertivity. Psát na PC nebo na stroji prostě umíte. To umí každý. Jen někdo píše deseti a někdo dvěma. Anglicky taky umíte. I když ne všechno. Ale všechno neovládají ani rodilí mluvčí. Nejhorší, co se Vám může stát, že Vás ve zkušební době zase vyrazí a třeba vás to donutí využít Vašeho nadbytku volného času k doplnění základních dovedností. A Úřad práce Vám dokáže zajistit a zaplatit i rekvalifikační kurzy třeba toho psaní na stroji;-)

Hlavě nehledejte chybu u jiných a začněte u sebe. Vaše pracovní síla je zboží jako každé jiné a je jen na Vás, zda a jak ji dokážete prodat. Pokud dáváte, vědomě nebo podvědomě najevo, že tu práci až tak moc nechcete, nedivte se, že bude personalista hledat záminku, proč Vás odmítnout. Jinak by se mohl dočkat mnoha silných slov od Vašeho budoucího nadřízeného za to, že mu tam posílají pasivní lidi, které je nutné do práce strkat.  Personalistu varuje, když člověk, který usiluje o lukrativní místo  v renomované firmě se neobtěžuje před pohovorem si o této firmě alespoň něco zjistit. V dnešní době to stojí tak 20 minut času na WEBu. Jak máte uvěřit, že takový člověk bude pro vás získávat třeba nové korporativní zákazníky a dokáže s nimi komunikovat.

Pametnik starejch dob 22.7.2007 20:42

Žvaníte, a to tak, že hodně

pletete si 17 století s dvacátým. Už před WW2 koloniální státy na své kolonie doplácely a držely si je s VOJENSKÝCH důvodů.

Británie odešla (nejen) z Indie poté, co tamní Labour Party přivedla ekonomiku do stavu, že se tam vypínal proud jako u nás za bolševika. Důsledkem tohoto odchodu byla ovšem krvavá občanská válka mezi muslimy a hinduisty a posléze rozdělení na dva (dnes už tři) státy (Indie, Pákistán a Bangladéš), spojené s etnickými čistkami.

Mimochodem, na čem vybudovalo prosperitu Švédsko a Norsko?

No 22.7.2007 20:37

Manipulace se statistikou

Pan ředitel mohl hlavně vysvětlit proč se podřídil výběru z CIA Factbook, kde ze suverénních zemí chybí Svatá stolice a závislých Farské ostrovy. Z uvedených zemí není v EU jen Island (problémy s rybolovem), Švýcarsko (rozpor mezi městy a venkovem a německými a francouzskými kantony) a Norsko (málem už bylo), další země nejsou suverénní buď úplně nebo částečně. Proč pro Spojené království používá název neplatný od roku 1880 a proč CIA udává míru nezaměstnanosti 2,9%, zatímco Eurostat 5,3% a OECD 4,8%? Menší rozpory jsou i v údajích o Švýcarsku, Norsku, Dánsku, Lucembursku, Islandu i Irsku. Ve všech případech uvádí CIA nižší míru nezaměstnanosti než ostatní instituce.

Známá Vašeho kamaráda 22.7.2007 19:53

Moby Dick Deníček

Dnes se mi dostal do ruky Váš deníček.Je to úžasné,trefné čtení,krásně napsané.Díky.A.

exulant 22.7.2007 19:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

To je ono - universalni zivotopis/prehled praxe cili CV musi byt usity na prislusnou pozici o kterou se uchazim. Rozhodne ne si vymyslet. Ale zduraznit proc se na to hodim a potlacit to proc se na to nehodim.Aby vas pozvali na pohovor. Tam uz se musite umet prodat.

František 22.7.2007 17:52

Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Podceňujete dve veci. Po prvé, nahnať nezamestnaných na kosenie trávy je logisticky podstatne náročnejšie ako sedieť v úrade a čakať na výplatu od výplaty do výplaty. Na tú logistiku potrebujete kopu ďalších ľudí, ktorí logicky pribudnú z radov nezamestnaných.

Po druhé, ostať pri praxi motorového kosenia je plytvanie energiou a zbytočné znečisťovanie životného prostredia.

Proste, zaužívaný spôsob - založený na neodôvodnenom plytvaní energie - predstavuje istý "užívateľský komfort" podobne ako kamiónová doprava tovaru predstavuje užívateľský komfort pre podnikateľov. Je to jednoduchšie ako využívať logisticky komplikovanejšiu dopravu loďou alebo železnicou. Ale z energetického hľadiska je to katastrofálne podpiľovanie si vlastného konára, na ktorom "sedí" naša civilizácia. To sa rukolapne ukáže zanedlho.

VL 22.7.2007 16:35

Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Pokud naženete na sekání trávy nezaměstnané, tak přiděláte další nezaměstnané z těch, kteří to dřív dělali jako zaměstnání. To není bohužel ta správná cesta.

R 22.7.2007 15:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Tak nějak to mohlo být. To už se asi nedovím.

Zažil 22.7.2007 15:16

Re: Re: Re: Re: Nepíšete pravdu o pracovitosti lidí

Prosím Vás,nesrovnávejte koloniální velmoci Anglii a Nozozemsko s námi Tyto země si vybudovali dnešní prosperitu na drancování přírodních surovin a otrocké práci tamních obyvatel.Jsou to největší drancovatelé a uchvatitelé cizích území v historii.Tak jako si švýcarsko vybudovalo prosperitu na kolaboraci s Hitlerem,a stalo se jeho pokladnicí naloupených věcí v evropě.za což se vyhnulo válce a devastaci svého hospodářství.

R 22.7.2007 13:58

Re: Re: Re: Re: Re: Nulová nezaměstnanost jako v Andoře?

Malá nezaměstnanost je výhodná pro zaměstnance, velká pro zaměstnavatele. Je třeba nalézt správný  kompromis.  A ten je zase určen  zákony a směrnicemi.

Co se týká těch malých států, myslím si, že jejich ekonomika nemusí být samostatná, takže ony příhodné ukazatele mohou být způsobeny tím, že nepříznivé vlivy jsou přeneseny mimo ten malý stát. Odborník v tom ale nejsem. Pokud si pamatuji, třeba jak před 10 - 15 lety nastal hospodářský boom v Irsku díky nadstavení irských daní, objevily se hlasy, že to je na úkor okolních evropských států, protože zlepšení hospodářských výsledků způsobily do určité míry firmy, které se z těch okolních států do Irska jen přestěhovaly.

R 22.7.2007 13:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přirozená míra nezaměstnanosti

Tak s tím souhlasím.

tris 22.7.2007 12:02

Re: Re: Re: Re: Re: Pane jo, to je zase blabol.

Podivejte se na ten graf, ověřte si, že v roce 1980 tam de-fakto došlo ke zrušení odborů a zkuste si na základě těchto dvou informací dát dohromady, zda tato liberální (ač pan Jan skoro tvrdí "rudá") politika vede nebo nevede ke snížení nezaměstnanosti.

Kocour Mikeš 22.7.2007 10:58

Re: Re: Re: Nepíšete pravdu o pracovitosti lidí

Máte pravdu. Holandsko je dobrý příklad, nebo Velká Británie, která umožňuje živnostenský systém. Zaměstnávat je pak jednoduché, ekonomika jde nahoru a nezaměstnanost je nízká (2,90% v případě UK). Přebyrokratizované "sociální" státy jako Francie, Belgie či Německo se naopak trápí s nezaměstnaností nad 8%.