26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Sucho souvisí s bio-sluníčkáři

Kandidáti ve volbách do PS prý využívají strachu lidí k získávání voličů - např. strachu o vodu. Mají to však podloženo: dle veřejných map sucha byly Šumava a jižní Morava v září 2017 nejsuššími regiony v ČR.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šimek 17.10.2017 17:14

BIO k aktivizmu použije leda debil.

Š. Hašek 17.10.2017 16:12

Šumava si poradí.

Země si poradí. Příroda si poradí. Pithart s tou jeho "holozemí po kůrovci" ví prdlajs.

Horší to je s lidstvem/TVdiváky - a vůbec tedy s těmi, kteří se jaksi nedohodnou na tom, "co je vlhko, co je sucho, jestli jo, jestli ne a jestli vůbec má politik, který nepozná jedli", to čtyři roky řídit a vykazovat plánované ukazatele!! Mě úplně stačí sledovat, jak ze zprávy o počasí se udělala "vzdychací estráda rekordů, průšvihů, katastrof, boje, vichru, vody, tropů, ........, i sýkorky se mohou přemnožit". A potom si vyjedu na Pürstling (hádejte). Nejen tam. Kdykoliv jsem venku, tak mi to nějak neštymuje s těma politikama, zvláště s těma, co mají nějakou drahou a známou cenu za záchranu planety Země.

Šumava si poradí, i když to momentální rozhodovače o Šumavě dost štve. Jde o miliardy - jedni pláčou nad ztrátou "výnosů z překližky", ti druzí nad nepotřebností dotací "na záchranu neschopné přírody, kde by se chodilo v bělostných Adidaskách".

Myslím, že "duch šumavský" si bude dělat co chce. Jsem tomu rád. Moc rád.

Jsem nevolič Zelených, jen jsem venku - pod nebem dost často, od dětství. Děkuji tímto těm, co to dočetli až sem. Přeji příjemný pobyt venku, nebojte se brouků (voni Vám plastový sponky u batohu nesežerou) a vezměte s sebou pláštěnku i v červenci! Zkráceno.

A. Alda 17.10.2017 16:18

Šumava si vůbec nemusí poradit.

Jako si neporadily Apeniny, Libanon a Antilibanon. Když se stromy odstraní, samy už třeba nevyrostou. Voda odnese půdu a z dříve zalesněných vrcholků budou skály nebo nějaká pseudo-tundrostep.

P. Urban 17.10.2017 16:24

To je slovo biosluníčkáře

který ty stromy odstraňovat nechce?

A. Alda 17.10.2017 15:40

Empiricky je snadno zjistitelné,

že jehličnaté lesy zadrží více vody než lesy listnaté a že kde nejsou lesy, není ani voda.

P. Urban 17.10.2017 10:41

Pokud reálné myslitelství znamená

že smrková monokulturní plantáž zadrží více vody než mlází, pak jsem biosluníčkář. Kdo nevěří, ať si po pořádném dešti zajde do smrkového lesa a odhrne pár čísel jehličí.

M. Šejna 17.10.2017 10:21

pro hulváta Zingu

předpokládám, že tenhle hulvát pošle do prdele i mě, ale přesto mu sem ty roční řady dám:

data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts+dSST.txt

www.metoffice.gov.uk/hadobs/hadcrut4/data/current/time_series/HadCRUT.4.6.0.0.annual_ns_avg.txt

http://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/list/year_wld.html

https://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global

P. Zinga 17.10.2017 12:02

Re: pro hulváta Zingu

Ano, dnes pošlu, protože jste nic nedokázal: ukažte reálně naměřené teploty a ne nějaké odchylky od vyfantazírovaného "normálu"!

M. Šejna 17.10.2017 13:06

nejsem váš podřízený,

takže nejsem povinen vám sem posílat reálně naměřená data.

pokud tahle reálně naměřená data vyžadujete, napište do všech meteorologických stanic celého světa, aby vám ta raw data poskytly. Oni vám je dají ochotně, pokud za to zaplatíte.

P. Zinga 17.10.2017 19:34

Re: nejsem váš podřízený,

Pane Šejno,když nemáte reálné, ale pouze vypočtené hodnoty, tak nevíte nic. Jak mi vysvětlíte, že asi do roku 1996 byla reálná data k dispozici?Už nejsou, protože ukazují něco jiného, než je žádoucí.Referenční teplota je výmysl a navíc s ním lze manipulovat. Přepočtená dřívější reálná data jsou úmyslně adjustována směrem dolů, aby současné teploty "vynikly". Např. rok 1990 měl "globální !"teplotu 15,5 (15,7), rok 2003 měl 15,3, tak jak může být rok 2016 s 14,8°C "nejteplejší"?

Když chcete diskutovat, musíte mít argumenty a ne astroláb.

P. Rada 17.10.2017 20:43

Re: nejsem váš podřízený,

Data jsou třeba zde - jen je otázka kdo s nimi umí pracovat? Zvládne to Zinga?

http://www.nsstc.uah.edu/data/msu/v6.0beta/tlt/uahncdc_lt_6.0beta5.txt

M. Valenta 17.10.2017 9:08

Už chápu, jenom Zemanovec

může plácat nesmysly typu divoká přírodu se rovná velkoplošným suchým lesům.

P. Rada 17.10.2017 10:11

Re: Už chápu, jenom Zemanovec

Ano boreální lesy už ustupují v důsledku antropogenních vlivů k severu - nejedná se tedy už několik let zdaleka jen o problém Šumavy.

http://www.silvarium.cz/lesnictvi/podle-lesu-cr-hrozi-letos-velka-kurovcova-kalamita

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/472876/tisice-stromu-sly-k-zemi-kvuli-kurovci-tezba-je-rekordni-kalamita-pokracuje.html

http://www.klimatickazmena.cz/cs/vse-o-klimaticke-zmene/dopady-zmeny-klimatu-na-eu-a-cr-lesnictvi/

M. Šejna 17.10.2017 10:38

pane Rado

boreální lesy sice ustupují k severu, ale problém kurovce není problémem globálního oteplování. Každý lesník Vás řekne, že v monokulturách se kúrovci daří nebývale rychlé rozmnožování.

P. Rada 17.10.2017 20:52

Re: pane Rado

Souhlasím s tím, že stejnověká monokultura je daleko citlivější fenomén jak smíšený les. V této chvíli tato monokultura ale říká, že se něco děje a to něco zde nebylo po dobu co se smrky vůbec pěstují v této zemi. Růst sucha a teplot je nejpřirozenější vysvětlení.

Podobně jsou na tom ale i borovice a dokonce i jasany. Pravidelně přitom vždy jde nikoli o samotný druh dřeviny ale o narušení systému který je však citlivější jak si lidé doposud mysleli.

Analogická situace je ale v celém pásmu kde se smrky vyskytují jako bývalá přirozená součást ekosystému lesa. Také zde graduje kůrovec na úkor smrčin a to si se smrkem rozumějí už 65milionů let.

P. Rada 17.10.2017 7:43

Sucho souvisí s odparem.

Fyzika už školní děti učí, že voda má více skupenství a že se s růstem teploty více odpařuje (při stálé okolní vlhkosti). V té době kdy se toto běžně učívalo ale pan autor zřejmě jaksi "chyběl" a doposud se mu toto posdstatné poznání zákonitostí světa doplnit nepodařilo. V roli už dospělce mu zřejmě nezbývá než si vymýšlet zdůvodnění nedouků, pasát dětinské petice články a pod.

Pojem součastné situace globálního oteplování a důsledků sucha či změněné dynamiky počasí na biosféru je daleko složitější a s nepříjeměšími důsledky pro kde koho. Na druhou stranu by mohl vnést do problémů více světla jak vymýšlení si strašidel ale jen pro ty, kteří se poznání hlubších zákonitostí a většímu nadhledu dál nevyhýbají.

Konkrétněji v našich zeměpisných šířkách znamená nárůst průměrné roční teploty o jeden stupen odpar v průměru vyšší o 100mm. Při setrvalé míře srážek kolem 600mm proto celá krajina už zjevně vysychá. Do konce století dojde v důsledku skleníkového efektu k nárůstu zvláště kontinentální teploty ještě o několk stupínků a tak se naše krajina změní na více podobnou té kterou můžeme už dnes vidět v okolí Bělehradu či ve Španělsku. Tedy na v kopcích křovinatou a více stepní a relativně už bezlesou. Přitom zde nebudou klimatické změny zas až tak dramatické jako v jiných oblastech. Můžeme se tím na jednu stranu utěšovat ale na druhou se naše území stane zemí zaslíbenou pro ty, na které dopadnou důsledky daleko výrazněji. Tací pak přijdou dětsky uvažujícím naivkům které předvádí autor vysvětlt svůj pohled na situaci. Tento proces už trochu započal a zatím se maskujese i ekonomickou vychytralostí při snaze o nastolení bezpracného blahobytu. Časem nejspíše půjde spíš jen o přežití a tomu budou odpovídat nejen usychající stromy... ale i vnitrospolečenké vztahy. Lesy totiž byly nutnou podmínkou ukotvení do té doby kočujících tlup a proto počátkem civilizací. Jejich mizení naopak předznamenává civilizační konec.

P. Zinga 17.10.2017 8:14

Re: Sucho souvisí s odparem.

Pane Rado, jděte už do pr*dele s tím Vaším globálním oteplováním!

Předložte tady řadu ročních teplot např. posledních 30 let a pak se můžeme bavit.

A navíc: Vaše teorie tepla a sucha je směšná! Jak to, že v tropech je tepleji a víc tam prší? Nejsušší byla Zeměkoule v době ledové!

A ten skleníkový poklop máte nejspíše v hlavě.

Je na čase, abyste se hlouběji ponořil do zákonitostí vědy a neblábolil ideologické nesmysly!

P. Rada 17.10.2017 8:57

Re: Sucho souvisí s odparem.

Pane Zingo v afektivní situaci kdy podíláte do pr... typuji, že k věcným argumentům budete dál hluchý. Přesto teplotní data i dalším poskytnu. Např: .... http://data.giss.nasa.gov/gistemp/news/20160816/

Podotýkám, že "teorie sucha" je pojem který nepoužívám - ojasnit by jste ho měl proto Vy. Naopak za teoreticky relativně zvládnuté považuji poznání zákonitostí trojného diagramu vody a ten mi směšný nepřijde. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Trojn%C3%BD_bod)

"Skleníkový poklop" nemáme na hlavě ale nad hlavou všichni - neplést s čepicí... Způsbuje při zemském povrchu oteplení o 33C - oproti stavu se stejným albedem a pokryvu bez skleníkových plynů. Za situace astabilního stavu pak stačí malá odchylka, zpětnovazební působení přes albedo a vodní páru ... a dojde k pozorovanému jevu GW.

Souhlasím s Vámi, že v dobách ledových byla planeta co se týká vody ve stavu tekutém nejsušší - viz onen trojný diagram. Podotýkám, že úroven hladiny oceánů byla o více jak 100m níže a také to, že např Skandinávie bude v důsledku změn cirkulačního proudění srážkově vodnatější a naopak celé Středomoří daleko sušší jak relativně ustálená míra ročních srážek u nás.

Související problém ale je, že ty zimní srážky z daleko větší šásti u nás bez užitku odtečou s důsledky na vysušování krajiny právě v jarním období, nejkritičtějším pro tvorbu rostlinných pletiv a tedy s nejvyšším dopadem na úrodnost.

P. Zinga 17.10.2017 9:18

Re: Sucho souvisí s odparem.

Pane Radso, v odkazu najdete data, dokazující, že před nedávnem bylo tepleji než dnes:https://www.klimamanifest-von-heiligenroth.de/wp/wp-content/uploads/2015/04/Bundesregierung_Klimaschutz_hat_Prioritaet_20150226_DerWahreGrund_Stand20150623_15_5Grad_S1.jpg

P. Zinga 17.10.2017 9:22

Re: Sucho souvisí s odparem.

A ještě něco: nejteplejší srpen nic neříká o klimatu, to je totiž průměrem několika let (min. 30). Takže ano, počasí bylo v srpnu 2016 horké, a to vlivem El Nino. Ale ten už zase spí...

P. Zinga 17.10.2017 9:30

Re: Sucho souvisí s odparem.

Kvůli problémům s otevřením odkazu zde ještě jednou:

https://www.klimamanifest-von-heiligenroth.de/wp/wp-content/uploads/2015/04/Bundesregierung_Klimaschutz_hat_Prioritaet_20150226_DerWahreGrund_Stand20150623_15_5Grad_S1.jpg

P. Rada 17.10.2017 9:43

Re: Sucho souvisí s odparem.

Mám problém s němčinou. Dokázal by jste odkaz přeložit a shrnout?

V. Javora 17.10.2017 10:14

Re: Sucho souvisí s odparem.

Pane Rado, vy máte problém i s češtinou. Připojuji se k výzvě pana Zingy. Prosím, seberte se a jděte!

P. Rada 17.10.2017 10:49

Re: Sucho souvisí s odparem.

Ano mám problém s češtinou - jsem dislektik.

Toto netypické v zaměření mysli může ale zároven mít i některé výhody. Např na intenzivnějším vnímání věcí budoucích - a žel onu laxnost k tomu co už jsem odklepl na klávesnici.

Vykázal by jste mě stejně sebevědomě s diskuse k tématu sucha kdybych byl kulhavý? Pokud ano pak VYPADNĚTE!

Naopak pan Zinga a také Vy máte zřejmě problém NIKOLI DISLEKTICKÝ ale STUPIDNÍ - tedy s nepochopenými nekonvenčními náhledy. (https://www.youtube.com/watch?v=Cvy5lJSHE5Q)

V diskusi by přeci např. gramatika neměla zas tolik vadit. Tak se mi to jeví tak, že když už nemáte žádný argument - vymýšlíte si nějaký zástupný a drze hloupě vlastnímu zůženému pohledu na svět ho vnucujete okolí.

P. Zinga 17.10.2017 11:38

Re: Sucho souvisí s odparem.

V odkazu je dotaz na vládu SRN, proč má být financován boj proti oteplování, když v době podání dotazu (2015) je teplota nižší, než při vzniku hysterie "globálního oteplování". V dopise jsou uvedeny různé zdroje s hodnotami teplot z devadesátých let.

Ředitel PIK (potsdamský institut zkoumání důsledký klimatické změny-of. název) přiznal v roce 2003 teplotu 15,3°C.

Průměrná "globální" teplota byla v roce 2016 (14,8°C)o 0,7°C nižší než v roce 1990 (15,5°C).

Pane Rado, nedivím se, když pro opatření proti uvaření Zeměkoule podporují ti, co z toho mají prospěch, ale proč Vy?

M. Šejna 17.10.2017 13:31

nesmíte věřit lžím, hulváte Zingo

Průměrná teplota v roce 2016 byla nejvyšší v historii sledování globálních teplot (tj. od roku 1850).

Odchylka globální teploty od průměru 20.století byla v roce 1990 +0,42°C, v roce 1998 +0,62°C a v roce 2016 +0,91°C.

Kterej pitomec tvrdí, že rok 2016 byl globálně studenější než rok 1990?

P. Zinga 17.10.2017 20:17

Re: nesmíte věřit lžím, hulváte Zingo

Nevím, jestli je pitomec, prorokem alarmistů určitě:

James hansen "Global Temperatur Indices (987-1995) udává pro rok 1990 15,4°C.

Mám za to, že 15,4 je víc než 14,8. Kašlu Vám na Vaše odchylky. celé je to úchylka.

P. Urban 17.10.2017 10:53

Pane Rado, vy asi chcete tvrdit

že pro (ne)vysušování krajiny jsou důležité srážky na přelomu zimy a jara a schopnost půdy tuto vodu vázat na měsíce dopředu.

Takhle nemůžete přesvědčovat tzv. reálně myslící lidi, jejichž znalost koloběhu vody se omezuje na srážky, výpar a (možná) odtok.

K. Luboš 17.10.2017 8:57

Re: Sucho souvisí s odparem.

Pana Rado, Vy jste skvělý příklad vítězství ideologie nad zdravým rozumem. Když se slunce opře do holiny po deští, tak asi jak vyschne? Odpovím si za Vás: rychle.

No, a když jsou sluneční paprsky zadrženy korunami stromů a na zem nedopadnou, tak jak rychle nám ta půda vyschne? No, asi pomalu, že.

P. Rada 17.10.2017 10:34

Re: Sucho souvisí s odparem.

Pane Kováři jste na omylu a spíše právě sám "skvělý příklad vítězství ideologie nad zdravým rozumem".

Text by Vám snad mohl napovědět, že se vůbec nikde nevyslovuji proti existenci lesa. Naopak! ...např: .."Lesy totiž byly nutnou podmínkou ukotvení do té doby kočujících tlup a proto počátkem civilizací"...

Pokud konkrétně slunce posvítí na holinu po dešti, tak tam už voda nebude moci dlouho vysychat prostě proto, že nejspíše odtekla. Retenční schopnost území je tedy podstatnou vlastností o které nepochybuji a nepochybuji ani o tom, že se stromy právě ve svém zájmu přežití snaží udržet vodu v krajině. Když ale posléze v důsledku vytrvalejšího sucha nezvládnou regulovat vláhu - padnou. Poté nastolí nadvládu jiné dřeviny až traviny které zas usilují o své udržení a brání rozvoji lesa dokud nenastane změna klimatu.

Lesní porost - růst vyšších rostlin - je tedy velmi závislý na klimatických podmínkách jak vše živé. Maximum biologických aktivit se přitom kryje s ustáleností klimatu. Klim. podmínky se dnes začínají radikálně měnit a vedou o rozpadu relativně ustálené struktury porostů a dopadem POKLES RETENČNÍ SCHPONOSTI který spolupůsobí na místní vysušování.