3.8.2021 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Ještě že středověk neznal motorovou pilu

Občas slýchávám, o kolik blíže měli naši předkové k přírodě, jak s ní žili v symbióze a především – jak tu přírodu NENIČILI. Obávám se, že jde o jeden z velkých romantizujících omylů, který utváří naše přemýšlení o světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 28.5.2021 13:04

Ano, včera jsem viděl viděl pořad, kde ukazovali obrazy a srovnávali je s krajinou. A pak ten člověk, co představoval ten projekt řekl, že krajina za tu dobu zarostla. Na obrazech byly vidět vykácené holiny, které byly v současnosti plné stromů.

P. Rada 28.5.2021 16:46

Dobré k diskusi by bylo pořad či saleson okolnosti vyspecifikovat. Pokud by jste se např. podíval na obrazy Mikuláše Alše na kterých je hra Říp - tak ta je dnes zalesněná ale za doby života tohoto malíře byla holá až na traviny a keře. Před rozvojem sklářství v čechách (o dvě staletí dříve) byla ale celá zalesněná. Vžda ale byla jaksi "zarostlá".

Co si tedy představit pod pojmem "krajina ... zarostla". Družicové záběry Země například ukazují na celkové ozelenění. Zároven s růstem plošnosti zeleně ale paradoxně platí, že poklesává celková masivnost zeleně. Přibývá totiž travin které se rychle adaptují, vzdorují dobře extrémům jako jsou sucha, požáry, povodně...

Ubývá přitom dlouho-žijících dřevin - vzrostlých lesů - které ale svou existencí doslova připravili půdu pro budoucí civilizace.

L. Novák 28.5.2021 19:31

Samozřejmě, když je zelení magoři nechávají hromadně sešrotovat na tzv. "obnovitelná biopaliva" - štěpky pro velké elektrárny a pak je ještě převáží přes půl zeměkoule... :-P