3.8.2021 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Ještě že středověk neznal motorovou pilu

Občas slýchávám, o kolik blíže měli naši předkové k přírodě, jak s ní žili v symbióze a především – jak tu přírodu NENIČILI. Obávám se, že jde o jeden z velkých romantizujících omylů, který utváří naše přemýšlení o světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 28.5.2021 12:51

Ano. Navíc ekologicky začnou lidé v masivnějším měřítku uvažovat až po dosažení určité výše životní úrovně. Proto je nejčistší životní prostředí na územích obývanými lidmi pouze v ekonomicky vyspělých a bohatých státech.

P. Rada 28.5.2021 16:30

Může to zatím spíš být naopak. S růstem možností může totiž především růst destruktivnost. Myslet ekologicky je o rozumovém využívání širokých znalostí o vstazích které může vést k upřednostnování komplexnějšího nadhledu - oproti prosté emotivitě.

Zdravá emotivita přesto může být základem ba východiskem zejména pro ty, kteří se odjakživa cítí být součástí systému a nikoliv jen jeho nadstavbou - natož egoisticky pokřivenou.

I veli bohatí lidé mohou adekvátní nadhled postrádat. Patologické vývojové procesy ve společnosti popsané jako psychopatičnost, mocenská posedlost mohou vést až k celosvětové katastrofě právě tehdy když se dotyčný dostane k neobvyklé moci.

Bohatství lze totiž vědomím poměřovat vůči momentálnímu konkurentovi nebo vzhledem k předkům atd. Faktem dneška je, že zejména mnozí velmi bohatí nejextréměji zatěžují životní prostředí a také celková ekostopa tzv rozvinutých zemí je spíše mementem než vzorem:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bohata-elita-ma-podle-osn-na-svedomi-vetsi-emise-nez-polovina-lidstva/1975229