30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


ŠAMANOVO DOUPĚ: Volební máslo a jiné kuriosity

6.10.2021

Kdo nám zdražil máslo? Tak se ptá ekonomky Hany Lipovské, kandidátky za Volný blok (pardon za velký VOLNÝ Blok), nepodepsaný psavec na komerční stránce pražské drbny Metro. Hanku právě Poslanecká sněmovna vyhodila z Rady ČT, kde chtěla setrvat až do voleb. Vyhodili ji pod průhlednou záminkou, že členství v Radě je podle zákona neslučitelné s mandátem poslance. Ale však žádný mandát ještě nemá, ne? Ale teď ho jistě získá, když nám odkryla viníky neutěšeného máslového stavu, kdy ona poživatina páčí přes 50 korun.

maslo1

Kampaň „Babišova drahota“ je od koalice SPOLU (neplést se spOL – Společně) podle Lipovské prý jen populismus. Kuriosita: Hlavní odpovědnost přitom nese Babiš, dovíme se na konci stejného odstavce. V něm ale uzříme skutečné viníky. Jsou to: Topolánkova vláda s KDU-ČSL, ANO, ČSSD, KSČM, Pirátostan, SPD, Trikolóra. Prostě všichni, pouze poslanci VOLNÉHO bloku (oba) ne. Dnešní zdražování a inflace jsou specifické tím, že dopadají zejména na mladé lidi a staré lidi. (Občané středního věku, nechť si oddechnou.) A co udělá Lipovská, až se stane poslankyní? Nic! Nic? („Slibovat nebudu nic.“) Nicméně! Řešení je nasnadě: Okamžitě sníží schodek státního rozpočtu z 376 miliard na 0. To zřejmě není slib, stačí vyhodit úředníky z ministerstev. A nebude ani potřeba spoléhat se na peníze z Unie (míněno Evropské)…

No, nevolte ji! Zejména když je pod tím článeček plakátek volného bloku (tentokrát se všemi malými), na němž poslanec Parlamentu ČR Mgr. Lubomír Volný (zvolený původně za SPD) objímá levicí mladistvou Ing. Hanu Lipovskou, Ph.D. a pravicí zakladatelku partaje, když se ještě jmenovala SUVERENITA – Blok Jany Bobošíkové (SBB). No, senátora zatím nemají, ani europoslance, i když na obě funkce kandidoval MUDr. David Rath. Vypečená společnost!

Důchodcovská poznámka: Myslíte si, že jsme tak rozhazovační, abychom si kupovali máslo za 55, když ve stejném krámě mají i za 35? A jinde třeba v akci i jen za 24 (1 ks/osoba/denně)? Ostatně máslo je nezdravé…

Pod tím trojlístkem vůdců partaje je ještě hrdě daný slib: ZAKÁŽEME EXPERIMENTY NA DĚTECH. Podle chování alfa samce tohoto stáda zřejmě plánují hned po uchopení moci zakázat očkování dětí. A že nejde o plané vyhrožování, o tom svědčí i na čtvrtek připravovaná demoška na Hradčanech, nazvaná Festival svobody, protože budou i vítané kulturní vložky. A koná se to pod heslem Tato země je naše.

No – nevolte je!

Další favorité těchto voleb, Aliance pro budoucnost, má komerční přílohu ve stejném, tedy pondělním vydání Metra. Stránka je uvedena klidným titulkem Klidná síla. Anonymní tazatel se ptá dvou výrazných tváří Aliance, Ing. Pavla Sehnala a Mgr. Petra Hanninga, jak to dělají, že preference Aliance vystoupaly na 5,3 %. „A to znamená jasný vstup do PS,“ uvádí se hned v úvodu. Před tuto větu je uvedeno ještě upřesnění: Tento zisk pochází z „jednoho z krajů“. Což ovšem pro postup do Sněmovny – jasně nestačí! A ještě – kdože dělal ten průzkum? Kuriosita: Sama Aliance pro budoucnost! Alespoň se přiznali…

Kuriosita na kuriositu: Samotná Aliance by toho asi moc nesvedla, ale její „výraznou součástí“ je (dle Sehnala) aktivní Demokratická strana zelených za práva zvířat Která je – kdo by to čekal – za práva zvířat. Ta trpí hlavně při silvestrovských petardách. Hojně jsou též zastoupeni Rozumní, jako třeba Petr Hanning. Ten říká, že „důležitou součástí“ Aliance je i hnutí Zdraví sport a prosperita. (Když je jméno hnutí uvedeno takto bez čárky, tak by to snad mělo být Zdravý sport a prosperita, ne?) A tohle asi bude jedna partaj: Strana konzervativní pravice – Řád národa. Kdo postrádá ještě včelaře, ať se neobává, jsou zastoupeni v Agrární demokratické straně. A nakonec jsou přítomni i Starostové pro kraj. Není řečeno pro který kraj, ale nejspíše ten, kde Aliance dosáhla onen fantastický výsledek 5,3 % (stejně jako ČSSD). Pokud dobře počítám, volební strana Aliance pro budoucnost sdružila šest stran a hnutí, to znamená možná i pět členů…

Jiní Starostové a nezávislí se ocitli v jedné koalici, nazvané PIRÁTI a STAROSTOVÉ, přičemž se někam ztratili nezávislí. Starosty a nezávislé bych volil, jenže k Pirátům, kteří mi jsou jinak sympatičtí, mám jisté ideové výhrady, které jsem už vyjádřil před čtyřmi měsíci ve článku Budeme volit demokratické lodyhy?

Uznal jsem sice nakonec výhrady některých čtenářů, že každá vláda bude nucena zvýšit daně, ale pouze Piráti to dopředu přiznávají. Byli jsme všichni také pod tlakem Babišovy protipirátské kampaně, která jim poněkud srazila hřebínek, nicméně pirátský neoliberalismus až příliš připomíná reálnou politiku britské Labouristické strany, a to ve všech jejích aspektech (včetně skrývaného antisemitismu pana předsedy Ivana Bartoše).

Předpokládal jsem, že Piráti budou poněkud drženi na uzdě koaličními Starosty, jenže právě jsem dostal volební lístky. Ani bych o téhle koalici nepsal, protože ta se do Sněmovny určitě dostane. Jenže zjistil jsem určitou kuriositu, že totiž volební číslo 17 nepatří koalici Pirátů a Starostů, ale tvoří ji, Piráti, Piráti a STAN. Na předních místech kandidátky jsou dva Piráti a jeden Starosta, pak tři Piráti a zase starostenský solitér. Aha, takhle vypadá kandidátka v Praze, kde mají Piráti jasnou podporu mladých a nadějných intelektuálů, kteří jezdí do práce na elektrických koloběžkách… No, tohle písání jim nejspíš neublíží. Dostal jsem od nich dneska do schránky volební leták, ačkoliv mám na ní jasně napsáno, že reklamu odmítám! Tak to máte za to.

Nakonec jsem se u stánku u metra Lužiny dověděl, že můj hlas pro Přísahu má smysl! Alespoň podle letního vydání novin občanského hnutí Přísaha Roberta Šlachty (to je jméno strany, ale pan plukovník se jmenuje Róbert). Jistě, vždyť podle květnového průzkumu agentury Median mělo 8,5 %! Tedy tolik měla Přísaha „potenciálu“! Jak se píše na stránkách Medianu:

VOLEBNÍ POTENCIÁL u každé strany ukazuje, kolik % hlasů by mohla aktuálně hypoteticky získat, pokud by ji volili všichni, kteří její volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb. Kuriósní v tomto případě jest, že co se květnového sněmovního volební modelu Mediánu tejče, Přísaha by schrastila hezká 4 procenta. Aneb, dle Šlachty: „Vzniká nová síla pro spravedlivé Česko.“ Velice neklidná síla, která se chystá zavřít všechny, kteří kupovali za covidové pandemie „předražené“ zakázky. Ale vždyť už snad nějaký audit proběhl, dokonce se prošetřovalo i trestní oznámení, a konstatovalo se, že se kupovalo za – „ceny obvyklé na trhu“, tedy v té době obvyklé ceny. V té době jsem si kupoval roušky, takže bych asi měl žalovat lékárnu, že mi je prodávala draho. Ostatně mám obavy ze strany, která se jmenuje po svém vůdci. A podvádí i své voliče. Když místo 4 % z průzkumu uvádí vice než dvojnásobek. No, není v tom sama…

Ještě jedna volební kuriosita se tu, dámy, pánové a LGBT čerstvě objevila, a to další spiknutí proti panu premiérovi. A to spiknutí bakalovského tisku, jak Andrej Babiš opětně objevil. Babiš je hlavním cílem asi 600 investigavců, kteří přišli s kopiemi dokladů, dokumentů, čísel kont a seznamem offshore fondů. Nějací francouzští a jiní premiéři, britští a jihoameričtí politikové, jordánský a jiní králové, ruští magnáti a nakonec i dalších 300 českých občanů, ti jenom dělají křoví, aby se skrylo, že jediným cílem je ubohý pan Babiš, tak dlouho už nespravedlivě vyšetřovaný ze svých zlodějen, pardon, poněkud neetického chování. Ale tohoto se dopustil, když nebyl ještě politikem.

Kéž již dále není!

Ale asi bude, protože jeho fandové a fanynky ho budou volit, i kdyby zastřelil svoji ženu.

Jo, ještě tu je česká trojka SPOLU. Ale ti se mi zatím nenarvali do poštovní schránky, nenarazil jsem na ně u metra a nečetl jsem jejich komerční přílohy. A tak mi tak nevadí, demokratické lodyhy. A vysmívaný Professore Petr Fiala získal v předvolebních hádanicích nečekaný klid a jistotu, když volební průzkumy předsunuly koalici ODS a lidovců (i s odštěpeneckou Topkou) před Pirátostan… Jinak netřeba je hanět, zejména když Babiš ucítil jejich konkurenceschopnost a už neútočí tak na Pirátostan, jako na Spolu.

No, to jsem tedy žádostiv, kdo pak nakonec bude spolu vládnout! Zase ANO s komunisty a Okamurou? Projde do Sněmovny spíše ČSSD, nebo Přísaha? Nejspíše povládne Andrej Babiš v demisi, s podporou prezidenta Zemana. Do doby, než Miloš ukončí svou funkci, ať už uplynutím druhého mandátu, anebo státním pohřbem. Avšak nebuďme morbidní. Podle paní ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nemáme mít strach, protože „pan prezident reaguje“.

To je ale kuriosita! Nebo spíše nebezpečná ústavní krize v blbé době. Však on si už Miloš Vystrčil nějak poradí…

Psáno, smáno a plakáno v Praze na Lužinách v pondělí 5. října 2021

maslo2

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.