19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sudetští Palestinci

Stýkání a potýkání mezi Izraelci a palestinskými Araby (Palestinci) ve dvacátém století bývá často porovnáváno se stýkáním a potýkáním mezi Čechy a českými Němci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Hendrych 13.12.2023 15:17

...obvyklé české pseudoargumenty pana Kovaniče.

V obou případech samozřejmě (jak jinak) neuvedl začátek obou zmiňovaných situací.

Palestinci a Sudetští Němci se dostali proti své vůli na území státu, se kterým nesouhlasili a nikdo nebral zřetel na jejich názor.

V ČSR k tomu přibyli ještě Maďaři a Poláci.

V. Petr 13.12.2023 15:49

Němci na území toho státu už byli a to několik set let (většinou od třicetileté války.) České království existovalo i v rámci habsburgské monarchie.

Jenže ten stát byl součástí soustátí, kde Němci vládli. Vznikem Československa najednou byli v menšině a ztratili privilegia.

Vemte si Badeniho jazykové zákony, proti kterým demonstrovali dokonce Němci až ve Vídni. Znamenala totiž, že všichni státní úředníci v Čechách a na Moravě musí umět česky i německy...

V. Kučer 13.12.2023 21:10

V rakouském soustátí vládli Habsburkové a německý nacionalismus pro ně byl větší problém než český.

V. Petr 13.12.2023 15:52

Jinak palestinští Arabové se na území cizího státu nedostali. Prostě nenávidí Židy a už před WW1 je začali vraždit. A tak nakonec z části utekli a z části byli vyhnáni...

Viz třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/Hebronsk%C3%BD_masakr

A. Šír 13.12.2023 16:34

1) Koho míníte těmi "Palestinci"? palestinské Židy, nebo palestinské Araby? (+ další etnika, které v Palestině žijí) Připomínám rezoluci OSN 181/1947 - rozdělení Palestiny na stát Arabů a stát Židů - o žádných Palestincích pochopitelně ani vidu, ani slechu.

2) Ti vaši "Palestinci" (= patrně míníte palestinské Araby) se ocitli "proti své vůli" na "území státu" kterého? OSN rozdělilo Palestinu po válce na stát Arabů a stát Židů - proč si ti vaši "Palestinci" ten svůj stát nezaložili?! mohli mít svůj stát už... 76 let - jako Židé. (A pak ještě tu máme 1,2 milionu "Palestinců", pardon, palestinských Arabů, kteří se ocitli 14. 5. 1948 na území vzniklého státu Izrael, nijak jim to nevadí, neprotestují, nikam neutíkají, mají práva izraelských občanů a žijí tam spokojeně. Ostatně sudetští Němci - když už porovnáváte - se postupně také smířili se svým československým občanstvím - dokud je Hitler nepoštval.)

J. Farda 13.12.2023 20:33

Němci se tam nedostali, ale zůstali tam, milý pane Hendrychu, a nikdo by jim nebránil už tenkrát, v roce 1918, uskutečnit svůj cíl Heim ins Reich, ovšem ten Reich byl na rozdíl po válce zubožený. Ovšem když přišel tapecír Dolf s heslem Ein Volk, ein Reich, ein Führer, dočkali se ... dočasně. Hezký večer Vám vinšuji! :-)