4.3.2024 | Svátek má Stela


ŠAMANOVO DOUPĚ: Romská otázka

24.8.2011

Jak ji vyřešíte? Na odpověď máte tři minuty

Na jaře roku 1990 jsem se účastnil jednoho předvolebního mítinku v Litvínově. Občané města na něm kladli otázky zástupcům nových politických stran a občanských hnutí. Na odpověď byly jen tři minuty. Často zazněly dotazy na "řešení romské otázky", bylo vidět, že místní občany toto téma silně zajímá. V odpovědích se ozývalo často, že "musí vyrůst nová generace". Co tak asi za tři minuty lze říci!

Nová generace vyrostla a s ní přišly i nové problémy, které jsme si před těmi 21 lety nedovedli představit. Skončila éra "pečovatelského státu", ale zůstaly nepřátelské sociální úřednice typu Zubatá. Už nikdo nemá právo na byt, ale nenastoupilo "právo na právo". A to pro nikoho.

Vyrojila se velká spousta "úžerníků", kteří beztrestně obírají všechny občany, nejen příslušníky minority. Nekřesťanské úroky požadují kamenné domy v takových výškách, jaké by si nedovolil žádný pověstný židovský lichvář, jak ho známe z Harpagona. Vzniklo nové průmyslové odvětví: Jeden podvodník zadluží hloupé a důvěřivé občany, pak prodá svou "pohledávku" další "nezúčastněné straně", která ji pak předloží soudu. Někteří soudci jsou už natolik specializovaní, že se stali příslušníky tohoto ožebračovacího průmyslu. Mnozí z nich jistě nechtěně, protože musejí dodržet "literu zákona". Jen málokterý soudce dovede posoudit, nakolik je požadovaný vejvar v rámci "dobrých mravů". Jestliže se mohou nabízet půjčky s nemravnými podmínkami, těžko to sami soudci změní. Přesvědčovací metody levnozájezdových úderníků sahají málokdy k násilí, zblbnout však dokážou i zdánlivě rozumné osoby - zejména důchodce. A když se nechá zblbnout český důchodce, zblbne i romský nezaměstnaný. Na začátku ožebračování chudáků je vždy nedokonalý zákon a neslušní šibalové. Vypečené bankovní domy i soukromí lichváři. Pak už nastupují vymahatelé - zločinecké gangy a bahamské firmy. Katastrofu pro hloupého dlužníka završuje bezmocný a blbý stát - advokáti, soudci, exekutoři a policie. Na konci je "sociálně vyloučená osoba". Vinen je neschopný stát, který se tímhle fenoménem nezabývá ani ty tři litvínovské minuty...

Mezi metody, jak z nemajetných lidí vytřískat peníze, patří i mor zvaný herny. Herní mafie dokáže přesvědčit každého ministra financí, jak je výhodné ji poslechnout. Daně se z vejvaru neplatí, posílají se na "dobročinné" účely účelově propojeným firmám. Řetězec začíná českým ministrem, pokračuje českými lobbisty, českými zákonodárci a na konci příběhu stojí romská matka-hrdinka, které česká úřednice sebere sociální příspěvky.

Nejlépe se totiž okrádá chudý, který sice nemá na právníka, ale zato dostává státní peníze, jež z něj lze vysát. Do tohoto upírského kšeftu se zapojují i starostové a politici z nejvyšší bělošské vrstvy. Jako třeba bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který za ty tři minuty dokázal romskou problematiku vyřešit. Jeho návrh zněl: 10 % romských rodin by se mělo "zasadit" do majoritní společnosti. "Měla by tomu napomoci centrální vláda, eurofondy a levné bydlení, které by mělo pomoci, aby se mladí Romové mohli odtrhnout od tradiční rodiny, která je demotivuje." Co je "tradiční" romská rodina, však nevysvětlil. Zato své sociální inženýrství předvedl alespoň v rodném Vsetíně prakticky. Romy, kteří obývali zchátralý pavlačový dům přestěhoval do kontejnerových domů na okraji města. Přičemž nezáleželo na tom, jestli dotyčný cikán platil či neplatil. Pro média se ze všech stali "neplatiči". Některé rodiny pak "získaly" nové domy v obcích na Jesenicku.

Avšak "nové" domy mimo Vsetín Romové nedostali, ale koupili si je (= byli přinuceni si je koupit např. tím, že jim bylo vyhrožováno odnětím dětí a tím, že jinak zůstanou na ulici). "Fyzické osoby" nakoupily ruiny např. za kupní cenu 320 000 Kč a obratem ruky (týdne) je zhodnotily na 460 000 Kč. Jeden z těchto překupníků byl současně jednatelem realitní kanceláře. Ty domy byly přitom stejně zchátralé jako ten, ze kterého byli Romové odstěhováni (a kde své nájemné platili - akorát jim vypršela nájemní smlouva na dobu určitou a tentokrát již nebyla prodloužena). Podvodní zprostředkovatelé se tedy ve spolčení se vsetínskými radními a starostou Čunkem dostali k výnosnému kšeftu. Nuceně nakoupené ruiny budou vyhnanci ze Vsetína opravovat a splácet 20 let. Lépe řečeno - radnice jim je bude strhávat ze sociálních příspěvků. Oč lépe by se strhávalo, kdyby tak geniální místopředseda české vlády dokázal získat pro své podnikatelské záměry i "eurofondy"!

Čunkovský kšeft tak řval do nebe, že se mu věnoval i ombudsman Otakar Motejl. Podle něj bylo vystěhování romských rodin ze Vsetína chybou: "Vystěhování celý problém nevyřešilo, ale pouze jej odsunulo jinam... Pokud byl důvodem pro vystěhování osob z pavlačového domu na Smetanové nevyhovující stav domu a obava o zdraví obyvatel, pak přestěhováním do jiných nevyhovujících objektů na Jesenicku, Prostějovsku a Uherskohradišťsku tento problém vyřešen nebyl..." (Vyjádření ombudsmana jakož i plné znění příslušného dokumentu zmizelo z oficiálních stránek jeho úřadu, na kterých bylo v roce 2007 zveřejněno. Vím o něm jenom díky článku kolegy Moby Dicka Kšefty s chudobou).

Do kšeftů z chudobou zasáhli i nenasytní developeři, kteří zhruba před deseti lety začali ve velkém skupovat staré baráky po celém Česku - i s "vyloučenými osobami". Tito žraloci nakoupili barabizny od obcí, chtivých se jich zbavit, přesunuli tam Romáky ze zhodnocených lokalit, a vytvořili tak nová romská ghetta. Dnes jich je asi 400 a sídlí v nich 80 000 Romů. Žižkovští cikáni se tak zabydleli v Litvínově. Tak zní odpověď, jak vyřešit "Romskou otázku". V Praze jsme na to přišli hned po Vsetíně - nastěhujeme je k vám! A všechny vazby, které se posledních 20 let snažily různé podpůrné organizace vybudovat, byly nově rozbity.

Kafkovské přitom je, že se v rámci šetření snižují stavy na pracovním úřadě. Letos by to mělo být seškrtání o 1000 zaměstnanců. Přičemž ještě před tímto snížením byla průměrná doba mezi návštěvami na pracáku v bohaté Praze dva měsíce. Při první návštěvě obdržíte "rozhodnutí", že vás zaregistrovali, při druhé dostanete seznam nabídek zaměstnání. A při třetí vám je ukončena podpora... I kdyby úředníci (úřednice, za ty prachy si vám tam chlap nesedne - jen do ředitelského křesla) sebevíce chtěli, nemohou vám pomoci. Pracovní úřad dávno nefunguje jako pracovní agentura - a už vůbec nemá na to kontrolovat flákače či načerno pracující chytráky! Čehož zase využívají šibalští podnikatelé...

Šetření a škrtání dotací se týká rovněž policistů v první čáře dotyku. Známy jsou dřívější historky, jak na místo střelby jeli tramvají, aby ušetřili benzin. Vím o okresním městě, kde v noci slouží dva policajti. Nejvíce však úspornými opatřeními trpí občanská sdružení, která se už dvacet let zoufale snaží nahradit stát, jemuž stále chybí jednotná koncepce! Tedy koncepce by byla. Ta čuněcí, která začíná u politického krytí na úrovni partajních šéfů, pokračuje přes zubaté úřady a bezzubé koncepce, justiční mafie, bankovní lichváře, vyděračské gangy, výherní lobbyisty, nenasytné developery a hamižné starosty a končí až u závisláků na finanční pomoci (a sociální ne-pomoci), drogách a výherních automatech.

Nezaměstnatelní nezaměstnaní mají přitom tolik beztrestných příležitostí k výnosným zločinům! Výkupny barevných kovů od nich po drahná léta kupovaly kradené kabely i dopravní značky. Vykrádání auta už ani nemá cenu hlásit na policii. Hodně peněz člověk získá jako drogový dealer. Nejvýnosnější, avšak nejrizikovější, je nechat ze sebe udělat bílého koně...

Okruh se uzavírá. Ministr vnitra na rozvrkočený sever posílá osmdesát příslušníků Tvrdé roty. Premiér Nečas se vyjádřil, že "prostředky nejsou omezeny". Prostředky pro vytváření nových míst, podporu romských podnikatelů, podporu právních poraden, podporu humanitárním organizacím, podporu vymýcení zákonů, které programově zneužívají (a nejspíše i vytvářejí) zločinné "bílé límečky"? Ne, prostředky na represi v jednom regionu.

Pozorný čtenář se snad už rozhořčil, jak málo si všímám romských problémových rodin, romského (ne)smyslu pro pořádek a romského (ne)zájmu o příští den. To má svůj důvod. Před námi totiž nestojí řešení "Romské otázky".

Avšak Otázky české!!!

Psáno v Praze dne 23. srpna 2011

Šamanova poznámka a omluva (25.8.2011): Příslušné dokumenty na webu Veřejného ochránce práv (http://www.ochrance.cz) nezmizely, jenom jsou uloženy jinde:

Vyhodnocení splnění opatření k nápravě v případě vystěhování Romů ve Vsetíně (05.12.2007)

Stanovisko k vystěhování romských obyvatel ve Vsetíně (577.5 kB, MS Word dokument) (13.06.2007)
Pro zájemce uvádíme tento třetí odkaz, který má rovněž souvislost s tématem:
Stanovisko ve věci sterilizací (645.7 kB, Adobe Acrobat dokument) (29.12.2005)

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.