23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč nejsi na WhatsApp?

Ona ta otázka od mého dlouholetého kamaráda v originální SMS zněla: „Proč nejsi na Whatsup?“ No, třeba právě proto. Zdá se mi totiž, že různé aplikace, jimiž se zasílají zprávy, vedou k jistým nedbalostem ve vyjadřování. A to se týká nakonec i starodávné Služby krátkých textových zpráv (Short Message Service). Ale odvětil jsem rovněž esemeskou: „Protože ho nepotřebuju.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rozbořil 10.10.2022 0:29

Jsem stará konzerva a telefon používám podobně jako Šaman. A asi se obrátím na ombudsmana, protože nemít jinou možnost, než appku v mobilu, abych mohl zaplatiti parkování, to je u mne diskriminace jak sviňa. (Su z Brna)

J. Jurax 9.10.2022 16:21

No jo no, další štěpící linie - chytrý versus hloupý mobil.

Pokud potřebujete hlavně telefonovat a posílat SMS, hloupý mobil bohatě postačí. Vydrží týden a vejde se do náprsní kapsičky. To není staromilství či nepružnost, nýbrž racionální volba. Na to ostatní máte tablet, notebook, stolní PC. Ostatně ten hloupý mobil, co jsem měl, uměl i fotit a filmovat.

Pokud nemůžete žít bez multimediálního centra přístupného 24/7, kupte si chytrý mobil. Koneckonců i s ním lze telefonovat. A navíc může posloužit i k reprezentaci, je-li dostatečně drahý.

Mám též chytrý mobil, arciť levný. Semtam - jízdní řády, mapy, mail, placení místo karty, zčásti i bankovnictví, fotografování etc. - se mi i on vyplatí. A hlavně - když musim někde čekat, mám v něm knihovnu a můžu si číst. Malý displej a minipísmena krátkozrakému nevadí - ve své věkové skupině jsem jeden z mála, kdo nemusí s mobilem tahat i brejle.

Každému co jeho jest.

P. Hák 9.10.2022 9:32

A proto jste volil ty, co tyhle kjávoviny (tj. povinnost každého sledovat x sociálních sítí) prosazují, žejo, Šamane :-)

J. Vlček 9.10.2022 8:53

Šaman se chlubí tím, že rád zůstává v technickém pokroku za opicemi. I přes všemožné naivní zdůvodňování proč tomu tak je, to není zrovna to, čím se lze chlubit.

I tak známá značka, jakou byla kdysi Nokia, se stavěla k chytrým mobilům přezíravě, až jí nakonec ujel vlak.

P. Grasgruber 9.10.2022 15:49

Chytrý mobil - to je ten krám, který musíte každý den nabíjet, jinak vám zůstane v ruce nepoužitelná cihla? Jaký je v tom pokrok? Já mám Evolveo Strongphone, který mi vydrží JEDEN MĚSÍC. Proč bych se měl vracet do technologického pravěku? Jenom proto, že ten barevný displej krásně barevně bliká?

Váš názor sdílí rovněž paní Kijonková, takže abych mohl posílat balíky, přes Zásilkovnu, koupil jsem si tablet. Výsledkem je, že mi běhá mráz po zádech z představy, že zase budu něco posílat, protože ťukat prstem na nereagující displej je fakt očistec. Když si představím, že bych měl ten váš chytrý mobil, tak bych se z něj asi dlouho neradoval, protože bych jím vzteky fláknul o zeď.

R. Toman 9.10.2022 18:26

Znám lidi kteří nemají auto, i lidi kteří nemají TV. Jsou i lidé kteří nemají žádný mobil. Ne, z finančních důvodů. Nemyslím si o nich, že jsou v technickém pokroku za opicemi. I když já auto i TV vlastním. Prostě tyto věci ke svému životu nepotřebují. A to je to zásadní, proč si pořizovat něco co nepotřebuji jenom proto, že to mají ostatní. Jo, nejsou holt in jako vy.

J. Vlček 9.10.2022 18:49

Pane Tomane, mobil vám, ani nikomu jinému nevnucuji. To by mě ani nenapadlo.

Přesně jak říkáte, když ho nepotřebují, nemají důvod si ho pořizovat. To ale není můj případ. Já ho plně využívám a nemohu si ho vynachválit. To jestli jsem, nebo nejsem IN je mi zcela ukradené.

Chytrý mobil považuji za jednu z věcí, které jsou člověku přínosem v této jinak blbé době. To, že to něco stojí je samozřejmé, ale peníze si do hrobu nevezme nikdo z nás. :-)

R. Toman 9.10.2022 19:32

To je takto v pořádku, já jenom reagoval na tu vaší hlášku, že je pan Šaman za opicema. Já zase nikomu nevnucuji tlačítkový telefon, ano podle potřeby. Já ho třeba také chytrý nemám, otázka ceny je v mém případě o ničem, jsem u T-Mobile od roku 96 (Peagas) a tak mi dost často nabízejí chytrý mobil za kačku. A i tarif bych měl jako dlouholetý zákazník osobní smluvní a výhodný, to mám i dnes. Prostě nemám tu potřebu. A tuhle dobu zase za tak blbou nepovažuji, zažil jsem daleko horší a tím nemyslím jenom režim komoušů, ale i dobu covidu. Dnes žiji v pohodě, dělám a cestuji kam chci a kdy chci, po cca dvou letech zase doba svobody, jo prachy si do hrobu také nevezmu.:-)

J. Vlček 9.10.2022 20:03

Plně s vámi souhlasím.

Co se té blbé doby týče, mám na mysli současné dění v Evropě, kdy nás naše vláda přesvědčuje, že jsme ve válce, ve které sice zatím nejsme, ale naše vláda dělá vše pro to, abychom v ní co nejdříve byli.

Nechci žádnou válku. Pokud se do konfliktu na Ukrajině zapojí NATO, bude zaděláno na třetí světovou válku, a to jadernou.

Co by to znamenalo nejen pro Evropu, ale pro celý svět, nás nevyjímaje, si každý může domyslet sám. Rozhodně by bylo po cestování a dalších kratochvílích, na které jsme si tak rádi zvykli. Pokud bychom ovšem nějakou náhodou zůstali naživu. !!!

R. Toman 9.10.2022 20:14

V tom máte sice pravdu, život mi naučil netrápit se příliš tím co v podstatě nemohu nijak ovlivnit. A to ani v ČR, natož ve světě. I proto je třeba si užívat svobodného života nebo života vůbec pokud to ještě jde. V tom jsem pragmatik, nějak to dopadne jako vždy, bez našeho vlivu. :-/

P. Szirotný 8.10.2022 19:29

Vždy se bavím dlouhými litaniemi lidí, kteří vysvětlují proč se brání pokroku, který je nadosah a ani by je v podstatě nic nestál. Kromě osvojení si pár úkonů, které by zvládla i chytřejší opice. Jen se někdy divím proč nehorují pro "starou dobrou valchu" namísto automatické pračky. WhatsApp je bezpochyby skvělá aplikace pro komunikaci. Kdo ji vyzkoušel a používá, ví to. Kdo ji nechce z nějakého svého podivného principu, nechť ji nepoužívá. Ale proč tedy používá SMS ? Vždyť ty staré, dobré "korespoňdáky" měly taky něco do sebe :-) A není to zcela jistě záležitost věku. Můj 86letý tchán a 75letá matka používají WA běžně již několik let.

P. Hák 9.10.2022 9:36

Hodně důležité informace se na nás dávaly na nástěnku. Člověk přišel do práce, mrknul, viděl, nezapomněl. Mohl jít dělat něco - cokoli.

Dneska přijdete do práce a než cokoli začnete, musíte pustit comp a prohlédnout nejmíň tři různé kanály. Plus je ještě tlak, abychom byli na WA a FB. Nebo to musíte sledovat doma. Nedělám v médiích ani v ničem podobném.

Když to musí být, tak tam vlezu,ale žere to čas. Skutečně je to výhodné? Pomáhá to efektivitě práce, psychohygieně, je to přehlednější?

P. Grasgruber 9.10.2022 15:52

A jaký je princip tohoto vašeho "pokroku"? Proč bych si měl kupovat krám, jehož baterie mi nevydrží o mnoho víc než jeden den, a jehož nudlovitý displej se nedá použít na nic jiného, než na klábosení na Facebooku a posílání duchaplných vzkazů typu "Boží!" "Super!" "Like! Like!":-P

J. Jurax 9.10.2022 16:32

Inu, SMS je výhodnější než koresponďák, když se tak inteligentně ptáte. LP

Chytrý mobil je pro toho, kdo jeho předností za ty prachy využije, resp. má důvod jich využívat. Hloupý mobil má též své přednosti - zejména výdrž a malé rozměry a váhu.

P. Urban 8.10.2022 10:05

Škoda, že autor nepoužívá mobil jako foťák. Kdyby to dělal, byli bychom na tom úplně stejně.

R. Toman 8.10.2022 11:47

Tak já na starém tlačítkovém telefonu oceňuji hlavně to, že se dá v minutě vyndat baterka, když máte nějaké obchodní jednání. Řada podnikatelů které znám ho z tohotu důvodu také používá.

F. Zrcek 8.10.2022 12:53

Mám blbý telefon a antediluviální telefon. Můžu doporučit obojí, ale zázraky nečekejte. Úplně nejúžasnější je, že obojí se dá vypnout.

F. Žůrek 8.10.2022 9:31

Můj problém je jednoduchý: jsem již hluchý (člověk). Takže stačí mně jednoduchý mobil pro SMS. Telefonovat již dobře nedokážu. Bohužel.

Je to ale také výhoda. Měl jsem třeba kdysi 10 rozhlasových přijímačů, k tomu ještě gramodesky, kazety, CDéčka, DVdéčka, atd., ale to vše je taková minulost. Sleduji občas televizi, kterou mám bez zvuku, někdy si navolím subtitulky, to mně nakonec stačí. Číst pořád dokážu.

Je to samozřejmě značně nepříjemné. Od roku 2000 ztrácím sluch, ale co se dá dělat...

Dá se tak nějak žít i popaměti... Když má člověk dosti zkušeností. (Věk: 83 let.) Zdař Bůh!

F. Navrátil 8.10.2022 8:54

Také nosím v kapse tlačítkovou "briketu", která umožňuje volání, SMS, budíček, přesný čas, datum, adresář a e-recept. Nic více není třeba.

M. Šejna 8.10.2022 8:51

Výhody WatsUpp pochopí každý, kdo ho začne používat.

1. Možnost videohovorů.

2. Volání do zahraničí včetně videohovoru zdarma

3. Možnost posílání fotografií, videí a dokumentů.

Smart mobil všechny tyto formy komunikace umožňuje, takže WhatsUpp je aplikace, která využívá možnosti smartphonů. Bránit se této aplikaci je ukázka nepochopení toho, jak lze snadno komunikovat.

P. Urban 8.10.2022 10:06

Pokud po takto snadné komunikaci toužíte.

M. Šejna 8.10.2022 16:19

Přesně tak.

Ale pokud existují lidé toužící po komplikované komunikaci, tak je to jejich volba. Mají na výběr používat tam-tamy, kouřové signály, morseovku atd. ;-)

J. Jurax 9.10.2022 16:41

A ovšem jsou i tací, co tu jednoduchou komunikaci přes WA prostě nepotřebují. Třeba já.

P. Khail 8.10.2022 16:06

Neměl byste vynechat nutnost mít internet v mobilu - placený, to je poměrně důležitá informace. Vaše 3 body jsou bez problémů dostupné na počítači (Skype a mail).:-)

M. Šejna 8.10.2022 16:16

A vy máte internet jen doma v počítaci?

Já radši internet nosím s sebou v mobilu. ;-)

P. Khail 9.10.2022 9:26

A vy ho v mobilu nosíte zadarmo? 8-o

P. Szirotný 8.10.2022 19:32

To není zcela přesné. Můj 86letý tchán se zdržuje víceméně už jen doma, kde má wifi. Takže internet v mobilu nepotřebuje (a ani ho nemá). Nicméně výhody WA využívá naplno.

P. Khail 9.10.2022 9:30

Protože WA nepoužívám, rád si přečtu jaké výhody má proti Skype a mailu. A internet v mobilu zmínil p. Šejna, já jen připojil důležitý fakt, který on, zřejmě z falešné skromnosti, opomněl. :-)

J. Jurax 9.10.2022 16:37

Ano.

Pokud máte potřebu takto komunikovat.

D. Stirsky 8.10.2022 6:22

Zbytečně rozvleklé, leč autorovi rozumím. Já dotykové displeje také rád nemám. Jenže mít vše v jednom je opravdu výhoda. A na WA lze samozřejmě psát i s diakritikou. Před týdnem jsem se vrátil z Turecka. Při představě, že bych měl mít foťák, mobil a notebook jako tři samostatné věci, mne jiná děs. Ovšem z mého iPhonu používám tak 15 % toho, co to umí. A séře mě, když mně neustále nabízí něco, co vůbec nechci.