Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč nejsi na WhatsApp?

diskuse (42)

Ona ta otázka od mého dlouholetého kamaráda v originální SMS zněla: „Proč nejsi na Whatsup?“ No, třeba právě proto. Zdá se mi totiž, že různé aplikace, jimiž se zasílají zprávy, vedou k jistým nedbalostem ve vyjadřování. A to se týká nakonec i starodávné Služby krátkých textových zpráv (Short Message Service). Ale odvětil jsem rovněž esemeskou: „Protože ho nepotřebuju.“ (Když mám čas, zdržuji se diakritikou.)

A dověděl jsem se: „je to samo tvoje volba. ctěl jsem ti poslat foto z vyletu do plzne“

„Tak mi to pošli mailem,“ odtušil jsem. Ale fotku jsem nedostal. Pochopil jsem, že převést z chytrého mobilu fotku do přílohy mailu musí být nejspíš náročná činnost, možná to ani technicky nejde. Ale jistě, ta apka „umožňuje odesílat zprávy a volat přátelům a rodině. Můžete s ní telefonovat a posílat textové i hlasové zprávy, fotografie. WhatsApp je BEZPLATNÁ aplikace. Je k dispozici pro Android i další smartphony.“

Právě, právěže! A já smartíka nemám. Odmítám o svém mobilu mluvit jako o „dumb phone“. Mám plně funkční tlačítkový telefon. Nejsem staromilec, ale třeba už touchpad je pro mě zlo, natož pak dotyková obrazovka. Chyba je nejspíš ve mně, přesněji v mé odolné kůži na prstech. Dotknu se na obrazovce symbolu toho, co chci dělat, obrazovka nezareaguje. Stisknu to samé místo - ale prst se mi rozleze o půl milimetru a mobil udělá něco jiného, než chci. Trpím třeba při hledáních v mapách, kdy chci pomoci spoluturistům. Při tom mi taky displej odmítá přijmou dotyk, a když trochu přitlačím, tak se mi rozleze kůže na prstu a stroj to vyhodnotí jako roztažení dvou prstů a změní měřítko mapy, takže se dostanu mimo hledanou oblast. (Naštěstí s sebou na vejlety nosím ještě papírové mapy nebo užitečné mapové šátky.) Mám prostě vysoký odpor kůže - co jiného lze čekat od silnoproudaře, zoceleného čtvrtstoletím práce pod napětím a v blízkosti napětí. A vinou svých nikoli štíhlých prstů (nejsou tlusté, jen normální v mé ještě občas ručně pracující generaci) se nedokážu trefit do miniklávesnice na displeji...

Prostě jsem už starý muž. Na telefonování mám tlačítkový mobil, kterým krátce odpovídám i na dlouhé esemesky. Můj telefon jest uzpůsoben pro seňijory: Má velká tlačítka. Včetně jednoho SOS tlačítka na hřbetě. Neumí T9. (Naschvál, protože starší lidé nenávidí tuto jinak dobrou pomůcku. Já ji zvládl - jak mi poradil synek: „Nesmíš se dívat na displej, co píšeš.“) Je jednoduchý. Nemá rádio, záznamník ani (užitečný) foťák. Mám ho - na telefonování. Jo, divné, že, mít telefon jen na telefonování a SMS. Na poslouchání rádia mám iPod (poplatky platím - i proto, že mám autorádio). Na focení mám foťák. Na internet a maily mám písíčko s klávesnicí a velkým monitorem. Když jedu někam na delší dobu, beru si noťas (hlavně kvůli předpovědi počasí a mapám). V hotelích bývá přístupné WiFi. No a televizní pořady sleduji na chytré televizi s týdenním záznamem. (Někdy i na počítači, když potřebuju sejmout screenshot anebo najít něco staršího v i-archivu.) Ha há a děste se: Držím si dokonce pevnou linku! Samozřejmě přes internet a převáděcí set top boxík. Používám ji, když volám na pevnou (hlavně státní úřady a instituce). Není to sice úplně zadarmo, ale je to bez pevných měsíčních plateb, takže cáluju vždy 300 korun asi tak za rok. O tom, jaký tarif mám na mobilu snad někdy příště, teď jen sdělím svoji zkušenost: Neomezený tarif (těch druhých) je také zlo! (Hlavně u těch druhých - v tramvaji třeba.)

Ano, je krásné mít všechno v jednom pěkně pohromadě. Ale stačí při čůrání upustit dokonalý přístroj do hajzlu - a jste v hajzlu i vy. A dlouhodobá zkušenost mě naučila, že víceúčelové nástroje jsou sice skvělé - ale jen pro několik málo účelů. A tak, když potřebuju něco zašroubovat, tak si vezmu šroubovák na míru toho konkrétního šroubu, i když vlastním dva švýcarské kapesní nožíky - a ten dokonalejší trhá kapsy, protože váží dvacet deka.

Je dobré mít specializované nástroje. Jako jsou maily. Beru je jako dopisy; když jsem psal ty úřední, použil jsem vždy oslovení a na závěr poděkoval. To vám tvít dost dobře neumožňuje. Mimochodem - Twitter by neměli používat státníci a politici vůbec. Mail přece jen nutí vážit více slova. Je zvykem si ho nejdříve po sobě ještě jednou přečíst, než ho odešlete. A po tom přečtení některé svoje vulgární nebo ironické či rádobyvtipné vyjádření raději smažete. Je soukromý, a dívám se na něj také, jako by byl pod ochranou listovního tajemství. A je zpětně dohledatelný - a čitelný.

To se o Messengeru říci nedá. Jednak mne čílí odpovídat na miniřádečku o asi 30 písmenkách a ani mne nebaví číst takové miniatury, jednak tyto zprávy zpětně špatně hledám! Musím si nejdříve vzpomenout, kdo mi vlastně psal, kdežto v mailech se mi hledá mnohem líp.

Ano, před nějakými deseti lety jsem byl víceméně donucen používat Facebook. Skvělý nástroj; měl jsem ho první den, když mi někdo na jakési afterpárty po křtu knížky kamarádky zastrčil omylem svůj zamčený mobil do mého odloženého batohu. S problémem jsem se svěřil fejsu, a hle, po asi třiceti vteřinách jsem už znal majitele přístroje a domluvil se o předání. Já vím, nedávno jsem slyšel hlášku, že „fejsbuk je pro starý“, no, v mém případě je to skutečně pravda. Ti mladí mají už spousty jiných elektronických mediálních vymožeností.

A to je ten problém. Musíte mít chytrý mobil a v něm příslušnou apku. Důsledkem čehož se rozbila univerzalita internetu. Už vznikají nejen bubliny na jedné sociální síti, ale vznikají i jakési nadbubliny uživatelů jednotlivých sítí. Poprvé jsem se zděsil, kdy jsem v televizi zaslechl, že zastupitelstvo jednoho města, které se potápělo při povodni prohlásilo:

„Podrobné informace si najděte na Twitteru.“

Má snad někdo povinnost býti uživatelem konkrétní sociální sítě? Nemá! Zejména když tu důležitou informaci na té síti nenalezne - protože má spoustu apek a na nich stovky různých příspěvků.

Takže v tomto jsem staromilec. Jsem bit, protože nemohu získávat různé báječné slevy v superkrámech, které se poskytují právě pouze prostřednictvím chytrých telefonů. Jinak ty slevy získat nelze. Nu dobře - moje volba. Děsím se jen toho, jaké apky mi budou vnucovat státní orgány, abych se s nimi vůbec mohl bavit. Pokud by to bylo povinné - tož, rozhazovačný státe, budiž tvojí povinností dáti zdarma občanům nejen potřebné programy, ale rovněž i chytré telefony. A tarif zdarma.

Pak ale nevím, proč na jednání vlády chodí ministři se stohy papírových dokumentů...

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz