27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pachutě z oslav TV NOVA

Bez peněz amerického miliardáře a filantropa Ronalda Laudera, jenž v roce 1994 založil na Bermudách původní CME by TV NOVA nikdy nevznikla. A bez zapáleného vizionáře Vladimíra Železného už vůbec ne!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Těhanová 8.2.2024 13:30

není dobré pěstovat v sobě staré křivdy. OF se jenom rozdělilo (všimnul jste si, že OH nikdo nechtěl) a rozdělení na dva samostatné státy si v podstatě vynutilo Slovensko. Sledovala jsem dění v té době dost pozorně.

Dost věcí jsem považovala za špatné a budoucnost ukázala, že jsem měla pravdu. Ale za viníka jsem nepovažovala Klause, byli tam i horší svou tolerancí komunistů. Hlavně to nám způsobilo nejvíc problémů.

V. Petr 7.2.2024 21:28

Takže věříte, že pár Havlových kamarádů by mohlo provozovat komerční televizi pro hrstku intelektuálů a to celé by zaplatily reklamy, které by firmy houfně zadávaly...

On se ten Železný nikdy netajil že hlavním kritériem je pro něj sledovanost.

J. Farda 7.2.2024 18:17

Milý pane, v prvopočátku to bylo - bylo - tak, jak popisuje pan Kovanic, čili "českou společnost CET 21, která nakonec získala licenci, založili režiséři Peter Kršák a Vlastimil Venclík, sociologové Fedor Gál a Jozef Alan a psychiatr Peter Hunčík. A že Vladimír Železný byl pouze přizván, aby projekt obhajoval při slyšeních před Radou pro rozhlasové a televizní vysílání."

O dalším vývoji osudu NOVY už s Vámi nepolemizuji, ovšem na naděje, v počátku garantované jmény jmenovaných zakladatelů panem Kovanicem, se sliby na skvělé pořady připravované programové řady nové TV, si ještě velmi dobře pamatuji. A také na pozdější odpovědi pana Železného reagujícího na stěžování lidí zklamaných najetím na vysílání bulváru "Vždyť to přeci ode nás chcete Vy, diváci TV Nova!" ;-)

P. Čech 7.2.2024 15:27

Moje "zášť" vůči Klausovi? Ta vychází právě z jeho rozbití OF, následného protiústavního rozbití ČSFR a posléze z jeho podpisu Lisabonské smlouvy. Stačí? Podle mne ano.

P. Čech 7.2.2024 15:24

Mluvím o Občanském fóru, ne o Občanském hnutí. OF sdružovalo velmi mnoho lidí, i ty, kteří nikdy nebyli a nechtěli být členy dosavadních politických stran. Tito lidé se po rozbití OF nestali členy ani ODS, ani OH, ani žádné jiné ze vznikajících politických stran či hnutí. Jsou to lidé, jichž není zrovna málo a kteří dnes nemají koho volit a k volbám nechodí. Je jich cca 35%.

V. Petr 7.2.2024 13:43

Máte pravdu, před vznikem TV NOVA bylo vysílání ČTV mimořádně otravné a nudné.

V. Mokrý 7.2.2024 13:35

A podobně byla privatizována i Mladá fronta - mezi privatizátory byl i Ondřej Neff/Aston.

A ti to obratem prodali Němcům !

V. Petr 7.2.2024 13:22

Co občané skutečně chtěli, se ukázalo ve volbách r.1992, kde Občanské hnutí propadlo.

M. Těhanová 7.2.2024 13:12

Tak tohle můžete říkat jen lidem, kteří to neprožili a nezajímají se o politiku. Vás ta zášť vůči |Klausovi pořád ještě nepřešla, to není dobré při posuzování tehdejší doby.

M. Těhanová 7.2.2024 13:06

Ano, byla to jen pomstychtivost neschopných, Železného zadupat do země. Vůbec jim nevadilo, že za to zaplatíme my, občané. Ale to té partě kolem Havla bylo jedno, hlavně, že ho uznávali v USA.

Já jsem Železného dost nesnášela, ale tady jsem se ho zastala. Oni si v té době amíci mysleli, že jsme právě spadli ze stromů a jsme úplně blbí. Jenže tady, český vychcánek přečural toho amerického, který si myslel, že tady lehce zbohatne. No a pak jsme mu ty peníze za nic stejně dali. On svou investici měl dávno zpátky.

P. Čech 7.2.2024 12:56

Vždyť to říkám, jen úhel pohledu je zásadně jiný. Klaus rozbil OF proto, že z něj chtěl udělat politickou stranu ODS. OF nebylo politickou stranou klasického typu Sdružovalo všedchny možné proudy, bohužel i komunisty. OF bylo volné politické sdružení, něco, na co lidé nebyli zvyklí ale chtěli to zkusit. Klaus jim rázně zatnul tipec, jeho totiž vůbec nezajímalo co chtějí lidé, pro něj občané byli jen k tomu, aby volili politickou stranu ODS a vynášeli jej nahoru.

V. Petr 7.2.2024 12:33

Je to zase jinak. V demokratických volbách byl předsedou Občanského fóra zvolen Václav Klaus proti kandidátovi Pravdy & Lásky Martinovi Paloušovi (Klaus zvítězil poměrem 115 ku 52 hlasům). Skupina kolem Kaluse chtěla tranformovat OF na politickou stranu (ODS) ale intelektuálům se to nelíbilo. Proto se odtrhli a založili si Občanské hnutí, které se ale po volbách roku 1992 nedostalo do parlamentu a následně se rozpadlo.

V. Petr 7.2.2024 12:25

Uvědomte si, že mělo jít o privatizaci ČESKOU CESTOU a na to konto ZADARMO. Celá účast Laudera v tom podniku byl PODVOD, jako cizinec tam neměl co dělat!

V. Petr 7.2.2024 12:23

Milý pane, je to jinak. Především, televizi NOVA založila partička disidentů a kamarádů Václava Havla. Vymysleli si privatizaci ČESKOU CESTOU a na to konto ZADARMO, namísto aby se tehdy první kanál české televize!! prodal nejvyšší nabídce (zájem měl třeba zahynuvší Petr Kellner). Pamatuji si, jak nad tím celým kroutil Václav Klaus v televizi hlavou. Licence byla na jméno Železného, nikoliv Laudera!

Pak do toho krkolomnou exkluzivní smlouvou namontovali Laudera, který tam jako cizinec neměl co figurovat. Celá účast Laudera spočívala na té krkolomné smlouvě se Železným o "zajišťování služeb."

Pak ale Lauder chtěl podíl prodat a v tom mu překážela právě smlouva se Železným. Tak požádal RRTV o to, aby ji mohl zrušit, v čemž mu bylo vyhověno. Dále se rozhodl Lauder zbavit Železného ale ten mu řekl "Licence je na mě, tebe nepotřebuji tak pá." Lauder si myslel, že se bez něj Železný neobejde ale to se spletl.

Jenže Pravda & Láska byla na straně Laudera, což vedlo ke sblížení Železného s ODS a Pravda & Láska přišla o svůj informační monopol. Aby se zbavila Železného, tak prostřednictvím svých agentů ve státním aparátu přímo pomohla Lauderovi arbitráž proti ČR vyhrát!

Ministr Dostál se pak pokusil Novu úplně zglajchšaltovat, což se mu, také díky statečnosti Jany Bobošíkové, úplně nepodařilo.

Sežeňte si články a diskuze z té doby, včetně PSA, tam to všechno najdete!

V. Mokrý 7.2.2024 11:38

Jo, žrali.

A když by to samé se uplatnilo na ty, co si už 30let dividendy vyvážejí do ciziny - to by bylo řevu, že !

R. Langer 7.2.2024 11:37

Aha, takže nereálné představy. To jsem si myslel. ;-)

P. Adámek 7.2.2024 11:25

Já si pamatuji, jak Železný říkal, že když CME vložila do Novy kapitál, má nárok na zisk jako z každého podnikání, aby v momentě, kdy Lauderovi tu televizi "znárodnil", začal vykřikovat, že už si v CME nahrabali bezpracně dost a že je na čase jim zatnout tipec. Samozřejmě to říkal tak že mu divák to první i to druhé žral i s chlupama.

V. Heidlerová 7.2.2024 9:38

Pochybuji, že lid obecný bude zajímat podhoubí vzniku Novy a dalších pletich mezi televizními stanicemi. Ani po přečtení článku tomu nerozumím. K tomu měly být použity paragrafy Ústavy, Občanského zákoníku a platných předpisů. Dnes už je to jenom "to všechno vodnééés čas....

V. Mokrý 7.2.2024 9:33

Světelná šou, neumětelské kopírování těch, kteří dělali zábavu na ČT i v těch blbých dobách, laciné i podbízivé lascivní " fóry ", bohatě stačilo a stačí.

Čistota češtiny chybí, závist i nenávist podporovaná.

Ano, pár programů se tv NOVA podařilo, nebo přebrala z ciziny.

Celkově však vlastně bulvár.

V. Mokrý 7.2.2024 9:23

NE

celá.

P. Čech 7.2.2024 9:14

ČT je tragédií dodnes. Stejně jako všechno, co musí ze socanských zákonů platit občané přímo.

P. Čech 7.2.2024 9:12

"Občanského fóra, po jeho rozpadu"????

Měl byste používat ta správná slova, pane Kovanici. Občanské fórum se nerozpadlo stejně jako se o rok později nerozpadla ČSFR. Ta nebyla ani rozdělena. Občanské fórum r o z b i l svým přístupem z pozice jeho předsedy Václav Klaus, stejně jako rozbil i společný československý stát svým protiústavním postupem.Tady je ta pachuť, která provází dnešní ČR.

R. Valkovič 7.2.2024 8:41

Tak ČT v době před Novou byla skoro tragédie. Mimochodem seriál Dallas vysílala ČT. Pamatujete, jak měl každý satelit, aby se aspoň na něco mohl dívat? Teprve konkurence Novy aspoň trochu probrala Českou televizi. Nova přivedla do Česka M.A.S.H. a dokumenty National Geographic. Jestli si někdo myslel, že komerční televize nebude komerční, pak to byl idiot, a to není chyba Železného. Česko platilo arbitráž, protože politici a Rada pro vysílání nebyly schopní pochopit, co hrozí, a nepřinutili CME a Železného k nějaké dohodě - stačilo pohrozit odebráním licence a ukončením vysílání obou, a bylo by půl vyřešeno.

R. Langer 7.2.2024 7:28

Hm, a jakým způsobem tedy zlikvidoval televizní kulturu a zábavu? Mohl byste to nějak konkrétně rozvést? A co ČT, ta televizní kulturu a zábavu podporuje podle vás dostatečně? 8-o

E. Pawlica 7.2.2024 6:58

R^

E. Pawlica 7.2.2024 6:58

Beztak za to všechno může Kalousek, bo zabíjel lidi cez padáky! 🤣

I za ty Železného sobotní nenávistné chvilky poučování, Od té doby se zbytkem národa vím, že před televizní kamery se nemá co lozit v proužkované košili, bo to na obrazovkách robí "moaré" a že sněhově bílou košili kameramani též nesnášejí, bo jim to kazí spočítanou expozici ...

😂 🤪

V. Mokrý 7.2.2024 6:15

To, že Železný a spol, dostali zadarmo na stříbrném táce licenci na tv vysílání a nakonec to stálo ČR 10miliard, je nic proti tomu, že beztrestně začal vysílat úplně něco jiného, než na co dostal tu licenci a jakým způsobem zlikvidoval televizní kulturu a zábavu.

A pokračování to má v tom, že mnozí z jeho učňů/zaměstnanců, byli nebo ještě jsou zaměstnanci ČT - která podle toho vypadá !!