30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


ŠAMANOVO DOUPĚ: Na okraj očkování

11.12.2021

Panu sousedovi umřela žena. Byl to takový milý, asi pětapadesátiletý bezdětný pár, měli se stále k sobě, a teď si ona umře. Doma, pár pater pod námi. Umřela dříve, než se můj minulý příspěvek Znak revolty a protestu? dostal na stránky Psa. Ona a její choť nám od devadesátek vždy na Vánoce posílali novoročenky a vánočenky. Elektronicky. Bydlí tedy pár pater pod námi, jak jsem psal, ale tohle posílání byla taková tradice z dob, kdy se teprve začal rozvíjel internet (tehdy Internet). A odezva na začátek devadesátek, kdy jsme já a moje Ivanka začali s kolegou sousedem podnikat. Domluva byla tehdy rychlá. Má žena měla produkt a já věděl, že pan soused je fanda do programování. Na podnikání jsme se dohodli ve výtahu. V jedoucím výtahu, šlo to fakt rychle. Jak je výhodné znát sousedy v baráku a jak je vhodné, když jsou inteligentní, empatičtí a schopní. Říkal jsem si tehdy.

Teď jsem jen věděl, že jsou doma v karanténě, oba nakaženi covidem. Co jsem nevěděl? Že nebyli očkovaní. A taky jsem nevěděl, že očkovaní být nechtěli. Programově. V rámci zachování své svobody, samostatného myšlení a hrdosti nad zaslepeností očkovaného davu. (Přitom takoví inteligentní lidé!) Nemoc je přesto krušila. Minulý pátek se odebrali na kontrolu krve. Výsledky měly být v pondělí. Podle toho se chtěli zodpovědně rozhodnout. Smrt však nečekala. V neděli k nám před barák přijela sanitka s kosmonautickou posádkou. Odvezla jen plný a duchaprázdný černý pytel. Jak to? To není možný! Vždyť ještě minulý týden jsme je oba viděli na on-line diskusi esvéjéčka! ********!

Chtěl jsem původně psát o problematice očkování šedesátiletých a výše pokročilých. Mám to sesumírovaný, takže to bude krátký. V podstatě jsem se samostatně dobral k podobnému pohledu, jako nastupující vláda:

A) Konkrétní profesní skupiny nechť jsou naočkovány. Nový ministr zdravotnictví by chtěl, aby záleželo hlavně na postoji těch skupin, jejich zástupců, odborů. Mno, tady jsem spíše pro povinné očkování i proti covidu. „I“, protože zdravotníci, vojáci, policajti, hasiči… bývají proti jiným chorobám samozřejmě očkováni. A když proti jiným nemocem, proč ne proti covidu? A když mohou být očkováni vojáci, proč ne policajti?

B) Povinné očkování pro věkovou kategorii 60+ je obludné kravininum hned z několika důvodů:

1. Před týdnem bylo v této kategorii očkováno už 83 % lidí (já taky – už třikrát). Kdyby tomu tak bylo ve všech věkových kategoriích, byli bychom za vodou. Anebo aspoň za touhle vlnou.

2. Dosud nejsou naočkováni ani všichni senioři, kteří by chtěli. Napsal jsem to už minule: Než je začnete nutit do očkování, naočkujte nejdřív těch dalších asi 7 %, kteří by se očkovat chtěli nechat, ale k vakcíně se z různých důvodů nedostanou! Zbude 10 %, což už samo o sobě je dostačující, ale jistě se pak nechá očkovat dalších 5 % lidí nad šedesát – neradi, ale z musu. Zbylých 5 % stejně nikdo ničím nepřesvědčí. Ani policie, ani pokuty.

3. České soudy už mnohokrát zrušily různá vládní nařízení. Co se stane, až zruší toto, a zavilí seniorští antivaxeři (nebo spíše jejich potomci), budou žádat zpátky nejen zaplacené pokuty – ale i milionová odškodnění?

4. Ale hlavně! Tohle očkování se už stalo další nepřátelskou hranicí položenou mezi občany, generace, sousedy, kamarády, přátele. Ideové protivníky očkování nakonec někdy nepřesvědčí ani smrt. Nemá smysl tuhle válečnou linii dále prohlubovat.

Přesto k povinnému očkování v různých zemích již dochází. V případě jinak nezvladatelné situace bych se s ním smířil. Během nouzového stavu – který potvrdí nově zvolená Sněmovna! I potom však vyslyšte

ŠAMANOVO DOPORUČENÍ k povinnému očkování proti covidu podle věkových hranic:

Buďto všichni – nebo nikdo!

Psáno, vzpomínáno a vyzýváno v Praze na Lužinách v pátek 10. prosince 2021

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.