19.3.2024 | Svátek má Josef


ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak ušetřit energii. A jak neušetřit

17.8.2022

Nejdřív jak neušetřit: Ministerstvo průmyslu a obchodu šmudlá vyhlášku o snižování limitů teploty v různých prostředích. Konzultovali prej s Ministerstvem zdravotnictví. A inspirovali se „doporučeními“ WHO. V podniku či úřadu, kasárnách, věznicích a nemocnicích je za dodržování limitů zodpovědný podnikatel či stát (prostřednictvím příslušných ministerstev), doma ale za ně odpovídá bytový družstevník (jako člen bytového družstva), vlastník „bytové jednotky“ (jako člen esvéjéčka), podnájemník (pan/í domácí) či majitel domku, vytápěného plynem. Kdo odpovídá, je odpovědný a jako takový může/musí/bude platit příslušnou pokutu až do nesmyslné výše vyhlášené vyhláškou.

Rozuměli jste tomu odstavci? Snad ano, i když je psán téměř zdeúřední řečí. Jiná média se však postarala o postrašení občanů, takže víte vocogou. Rozumět by mu však měli autoři oné vyhlášky. Zatímco se tato strašidelná a strašlivá vyhláška rozeslala k připomínkovému řízení po všech ministerstvech, k připomínkovém řízení obyvatel bytů se neposílala. Zatím ji v médiích připomínkují příslušní odborníci, kteří se podivují nad tím, že odpovědnost dodržení teploty je vložena na majitele bytu s dálkovým vytápěním, ačkoliv tento majitel nemá možnost ani kontrolovat a ani účinně regulovat tuto teplotu. Teď ji tedy opřipomínkuje Šaman. A to nejdříve metodou ďáblova (dodavatele tepla) advokáta:

Říkáte, že majitel bytu, potažmo společenství vlastníků bytových jednotek či bytové družstvo nemá možnost kontrolovat (průměrnou) teplotu v bytech? Ale to víte, že má! Dozvíte se to ve Vyhlášce č. 194/2007 Sb. kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie.

Nuže slyšte: „Průměrná teplota vnitřního vzduchu ve vytápěných místnostech se měří teploměrem odstíněným vůči sálání okolních ploch a vlivu oslunění a činí jednu čtvrtinu součtu teplot vnitřního vzduchu naměřených uprostřed půdorysu místnosti ve výši 1 m nad nášlapnou vrstvou podlahy v 8.00, 12.00, 16.00 a 21.00 hod. V průběhu vytápění je v obytných místnostech a v ostatních prostorách s obdobným využíváním vybavených otopným tělesem odpovídající průměrná teplota vnitřního vzduchu naměřená teploměrem odstíněným vůči sálání okolních ploch a vlivu oslunění oproti číselné hodnotě výpočtové teploty vnitřního vzduchu stanovené projektem

a) vyšší o 1 st. C v místnosti s jednou venkovní stěnou, nebo

b) vyšší o 1,5 st. C v místnosti s dvěma venkovními stěnami, nebo

c) vyšší o 2 st. C v místnosti s třemi nebo více venkovními stěnami, nebo

d) navíc vyšší o 1 st. C v místnosti v případech, kdy plocha průsvitné výplně vnějších otvorů přesahuje polovinu celkové plochy vnějších stěn a střechy (stropu), je-li v ní otvor.“

Jasný? No jasný! Jsme SVJ s asi 100 byty, většina z nich má tři pokoje a kuchyň. A předsíň. A toalety. A koupelnu. Vlastně hajzlík a koupelnu můžeme vynechat, protože v nich nejsou radiátory. Na pražských sídlištích byly koupelny vybaveny obludnými infrazářiči. Měly výkon asi 1 kW, ohřívaly povrchy těles, ano, i povrch člověka, který přímo toho člověka pálil, avšak vzduch zůstával studený. Takže naměříme podle oné vyhlášky 100x5 hodnot a pak obyvatele bytu, kteří v některém aspektu překročí uvedené hodnoty udáme Energetickému regulačnímu úřadu. Který bude kontrolovat hříšníky hlavně na „oznámení“ (čti „udání“). Hmmm - a proč bychom to dělali??? (Bez ohledu na to, že obyvatel toho bytu vůbec nemusí do bytu naši kontrolu vpustit.) A budeme to všechno dělat - abychom museli platit pokutu? Jo, tak to určitě!

Teď přejdu k připomínce ohledně nově navržených limitů teplot. V bytech má být největší snížení teploty v koupelně, a to z 24 na 19° (v domovech důchodců na 20°). Chtěl bych se zeptat pánů průmyslníků a obchodníků, jestli někdy koupali malé dítě. To totiž zásadně potřebuje vyšší teplotu okolí, a to nejen při koupání, protože je malé a brzo prochladne. Chtěl bych se zeptat jejich ministra, jestli si myslí, že seniorům bude stačit v bytě 18°, když je jejich termoregulace nastavena tak, že potřebují setrvalé teplíčko. (No, abychom se natrénovali - ve věznicích taky zaručují jen 18°C.) Chtěl bych se zeptat zoufalého ministra zdravotnictví, jestli si myslí, že nachlazený pacient bude svlečený v ordinaci jásat nad snížením teploty z 24 na 20°, a jestli se ležící pacoši spokojí taky s dvacítkou místo dřívější dvaadvacítky.

Chtěl bych se zeptat policie, zda nejde o přípravu na všeobecné ohrožení a Ústavního soudu, jestli donucování k plnění zlovolné vyhlášky drastickými pokutami není porušením Listiny základních práv a svobod v Článku 31: „Každý má právo na ochranu zdraví.“

Avšak ministr Josef Síkela (STAN) chlácholí, že jde pouze o jakýsi „airbag“ (polštář), pro případ, že by nám Putin v zimě zavřel plynové kohoutky. Ale i tak - zejména airbag, anebo záchranná lodice by měly být pořádně vyfutrované! Jenže celá ta vyhláška je... pumprdentlich (podle tatínka Oty Pavla „vypadá krásně ale je na hovno“). Protože vyhlašuje pouze minimální hodnoty!!! To bylo i dosud. Jenže teď přichází jedno ministerské dementní „vylepšení“: Směrem nahoru by teplota tuto hranici měla přesáhnout „maximálně o jeden stupeň“. Jo? A jak to kdo dodrží? Neznám jednoduchý tepelný regulátor, který dokáže regulovat teplotu v tomto rozmezí. Vždy je tu tepelná setrvačnost, která dovolí rozmezí teplot tak kolem 3° C. A co se týče firem a jejich pracovních prostředí, zejména velkých hal: mnohde zde neexistuje něco jako „průměrná teplota“. Na jednom pracovišti Českého Telecomu, kde jsem 25 let pracoval v Energetickém provozu, byl problém s teplotou na jednom velínářském pracovišti: Na jedné stěně byla obrazovka, složená z šestnácti metrových obrazovek, která zobrazovala telekomunikační provoz. Plazmových obrazovek, nad nimiž se chvěl vzduch ohřátý na 30°. Na druhé straně foukala klimatizace šestnáct stupňů. Jo, asi tam nějaká „průměrná teplota byla“, ale „průměrný pracovník“ byl zepředu pečen a zezadu mražen.

Ano, psal jsem v dubnu o tom, že nás čeká Těžký život v zázemí strašné války na Ukrajině. Avšak proč trpět zbytečně a proč se střílet do vlastní nohy?! Pročež vám teď řeknu, jak šetřit energie hned a ne až někdy v topné sezoně. A to podle stylu španělské vlády: Od 30. září tam nebude možno klimatizaci spustit na méně než 27 stupňů. Teď brečíme, že v zimě budeme mít v kanclu jen 18°, a přitom se někde v současných třicítkách chladí na stejnou - anebo i nižší teplotu! Možná by u nás stačilo chladit na 25 stupňů. Nezapomeňte 1° = 6 % úspor energie. V mém rodném Telecomu činil v létě odběr chladicího kompresoru a následné rozvádějící vzduchotechniky jednu MWh z celkových tří. Ano - třetinu celkového odběru! Takže v zimě jsme odebírali podstatně méně elektřiny než v létě. Tenhle trend u velkých budov bude s očekávanými teplými léty pokračovat. Takže by se měly přestat stavět celoskleněné budovy bez vnějších žaluzií! Ale to je běh na dlouhou trať, ke kterému ještě nezazněl startovní výstřel...

Obrovské a okamžité výhody by přinesla jiná novela oné hovadné vyhlášky. Předestřu: Náš přirozený monopolista nám dodával vodu ohřátou na 60°, což je zcela v „normě“, protože Pravidla pro dodávku teplé vody praví: „(1) Teplá voda je dodávána celoročně tak, aby měla na výtoku u spotřebitele teplotu 45 st. C až 60 st. C.“ Výsledkem bylo, že ačkoli jsem v zimě v ložnici zcela uzavřel topení a na večer dvě hodiny větral, byla teplota u mé hlavy na polštáři třeba 17°, ale po zavření okna (nesnáším průvan) se do hodiny teplota vyšplhala na 22°. A přes den tu bylo setrvale 25°. Protože v ložnici hřály trubky!

A za to mám být penalizován?

Takže pane ministře, vykašlete se na sledování milionů bytů a soustřeďte se na několik velkododavatelů! Stačí to současné rozmezí teplot dodávané teplé vody snížit na 45 až 55°. Teoreticky by se mohlo ušetřit až 5x6= 30 % tepelné energie aneb i plynu. I lidi by ušetřili a neutíkali od monopolisty s chováním řeznického psa a nestavěli vlastní kotelny. Naznačená úspora by bohatě stačila, abychom mohli splnit požadavek Evropské komise, která navrhuje mezi letošním srpnem a příštím březnem snížit spotřebu o 15 %. (Hloupý požadavek! To totiž znamená, že budou postiženi ti, kteří už šetřili ještě před vypuknutím energetické krize. Teď už pro ně není takový pohodlný prostor na další úspory. Když Telecom privatizovali nějací soudruzi kapitalisté, žádali během roku zavést energetické úspory ráže 30 procent. Řekl jsem tehdy: „Energetik, který teď dokáže zavést během roku takové úspory, by potřeboval vyhodit - protože proč už to neudělal dávno, když je to tak snadné?)

Náš nejmenovaný velkododavatel tepla nás už dlouho štval. Ačkoli jsme si během uplynulých let pořídili plastová okna a „zateplili“ barák (tepelně izolovali - v létě zase chrání před vedrem!), zavedli dálkově odečítaná poměrová měřidla a termoregulační ventily, stejně do nás hustil nechtěné teplo a my pak platili jeho ztráty. Takže jsme si nechali postavit vlastní kotelnu, kterou po první tři roky provozuje její stavitel. Naštěstí jsme to stihli ještě vloni. Předpokládaná úspora byla maximálně 2 miliony Kč, reálně asi 1,5 mil., zálohy se spočítaly na úsporu 1 milion. Od ledna platím za teplo, údržbu atd. bytu o 40 Kč méně než vloni, a teď mi přišel doplatek 5 tisíc korun. Krát sto je skutečně půl mega. Ale za půl sezony! My jsme ušetřili peníze (na splátku úvěru na stavbu kotelny) a zároveň jsme snížil spotřebu plynu v České republice. Protože jsme utekli od zlotřilého nepřirozeného monopolisty.

V dubnu naříkali nespokojení nájemníci v bytech města Meziměstí, že jim centrální vytápění vypíná na noc teplo a teplou vodu. Nejmenovaný jednatel nejmenované pražské plynárenské firmy to v Mladé frontě DNES označil za „manažerské selhání“ místní firmy. Nezachycená komerční TV stanice to označila za „protizákonný krok“. Který ovšem není v rozporu ani se zákonem, ani s vyhláškou. Která hned v dalším odstavci praví:

„(2) Dodávka podle odstavce 1 je uskutečňována denně nejméně v době od 6.00 do 22.00 hod.“ No a po domluvě s dodavatelem tepla jsme to udělali jako v tom Meziměstí: Voda se neohřívá mezi 23. až 5. hodinou. Ještě v jednu ráno je příjemně teplá. Ani se nemuselo scházet shromáždění společenství vlastníků - je to v platné vyhlášce.

Dodavatelé naříkají, ovšemže falešně, že prý nemohou oni sami regulovat. Ale mohou, a není jich tolik, aby je vypečený Energetický regulační úřad nemohl kontrolovat. Což nečiní, nemá čas, protože teď začal znovu pracovat na tom, jak dostat z lidí peníze za elektřinu, kterou neodeberou. Prostě budeme mnohem více platit za jistič, což povede k tomu, že už tak nebude důležitá cena elektřiny. Což povede ke zbytečnému plýtvání elektrickou energií, vlastně práce. Lstivý ERÚ to už jednou zkoušel, ale tehdejší Sněmovna mu toto svinstvo hodila na hlavu. (Více o tom chci napsat za týden.)

A protože pan ministr Síkela asi nemá čas číst Neviditelného psa, tak mu tento buřičský článek pošlu.

Psáno revizorem SVJ v Praze na Lužinách v úterý 16. srpna 2022 v den, kdy jsem konečně podal odhlášku z bytového družstva