15.4.2024 | Svátek má Anastázie


ŠAMANOVO DOUPĚ: Brouk ministr

12.2.2022

Který ministr? Inu, ministr zdraví a jejich pojišťoven, radiodiagnostik a místopředseda Fialové vlády, Vlastimil Válek (TOP 09). A kterýže brouk? Inu - brouk Pytlík! Tedy, jak ho definuje Wiki: „V praxi obvykle selhává, neboť je to zbrklý popleta... Pytlík je líčen jako dobrosrdečná, aktivní a tvůrčí broučí osobnost..., často ale pronásledovaná smůlou a nepřejícími nepřáteli a nakonec zavržená nevděčným živočišstvem.“

brouk Pytlík

Patřím mezi to nevděčné živočistvo, a to už dříve, než se pan doktor stal ministrem. Už loňského 24. listopadu jsem tohoto „smutného muže TOP 09“ olodyhoval, „protože ten jakožto politik selhal v ministerské pozici dříve, než se na ni dostal. Tento pán neumí mluvit pro média. Tedy ani k lidu (leda k Topce). Ale on nejspíš neví, co má říci! Protože neví, co by měl v této situaci dělat... ...jakožto politik se jeví býti absolutní lodyhou... A jeho odpovědi na dotazy redaktorů? ‚Nic podstatného vám neřeknu. Ale vždyť jsem vám to už několikrát říkal!‘“

Vláda v té době ještě nebyla jmenována. Pan prezident Miloš Zeman se však už dal už slyšet, že bude tak hodnej a bude vetovat jen jednoho ministra. Straky na pavilonu pro veterány v Ústřední vojenské nemocnici si přitom štěbetaly, že půjde o pirátského ministra zahraničí. Protože však mezi Piráty by si žádného filosemitského ministra Zeman stejně nevybral, navrhoval jsem mu tehdy: „Pokud chce pan prezident překvapit, dodržet svoje slovo, neztratit tvář, a přitom se dobře pobavit, pak mu navrhuji jiné jméno a jiný post, který by měl ‚vetovat‘“. A to právě Válka. Škodaže pan lužinský soused nejspíše nečte Šamanovo doupě. A když čte, pak nedbá...

Hned v dalším článku jsem se Válkovi omluvil jako členu Pětikoalice, která v této pandemii přidala ke známým třem eR (Rozestupy, Roušky/Respirátory, Ruce) přidala ještě čtvrté – Rozum. Jenže to jsem poněkud přecenil naše milé obecenstvo a v očekávání budoucího lepšího příští jsem se sám stal optimistickým broukem Pytlíkem.

V pátek 26.11. dopoledne jsem Zemana vyzýval, že by „neměl otálet a měl by jmenovat novou vládu neprodleně a bez vopičárniček! Aby se konečně mohla začít historicky znemožňovat sama.“ Pan soused tentokrát četl nejspíše už moji Hospůdku u hřbitova a už o pět minut později vyšla zpráva, že Petra Fialu jmenuje premiérem v neděli 28. listopadu. Jenže až 17. prosince 2021, po nesmyslném kolečku budoucích ministrů v Lánech, byla nová vláda jmenována. Až 13. ledna 2022 získala důvěru. 19. ledna 2022 pak ministři zrušili povinné očkování proti covidu. „Splnil jsem to, co jsem slíbil,“ pochlubil se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Však jsem mu v tom také fandil. Částečně. Už 11. prosince, kdy jsem na okraj očkování napsal důvody, proč je povinné očkování pro věkovou kategorii 60+ obludné kravininum. (U povinného očkování konkrétních profesí jsem byl „spíše pro“ - po domluvě s příslušnými odbory.) K těm seniorům jsem uvedl: „Než je začnete nutit do očkování, naočkujte nejdřív těch dalších asi 7 %, kteří by se očkovat chtěli nechat, ale k vakcíně se z různých důvodů nedostanou! Zbude 10 %, což už samo o sobě je dostačující, ale jistě se pak nechá očkovat dalších 5 % lidí nad šedesát – neradi, ale z musu. Zbylých 5 % stejně nikdo ničím nepřesvědčí. Ani policie, ani pokuty.“ A zakončil jsem prorockou výzvou: „Buďto všichni – nebo nikdo!“ A nová vláda se rozhodla:

Tak nikdo! A dokonce se ani neobtěžovala nějak očkování propagovat. Minulá vláda vedla propagaci neúčinnou, místy hloupou, ale aspoň nějakou. Tahle vláda propagační kampaň úplně zavrhla. Jen občas slyšíme Válkovo kuňkání, že jedině očkování je ta správná ochrana proti těžkému průběhu covidu. Vím to, jsem sám už třikrát očkován a očkování propaguji. Jo, nechte se očkovat - když budete mít kde... Naštěstí se korona zomikronovala, ale nejsem si zcela jist, zda získá „sezónní průběh“ a když, tak o jakou půjde sezónu. Nejhorší nápor Omikron Mandely proběhl v prosinci - když na jihu Afriky vrcholí léto...

Zpátky do českého prosince, kdy se Pětikoalice začala konečně historicky znemožňovat:

„Nová vláda selhala hned na začátku, když nepožádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu alespoň za horizont Nového roku! Sněmovna by to schválila a bylo by vymalováno. Voliči by to hned na začátku vládního mandátu skousli. Nakonec – nouzový stav by nemusel být uplatňován ve své nejdrastičtější formě! A vláda by nemusela investovat energii a čas do ‚právnické supervize‘. Žádné takové předběžné posouzení nezaručí výsledek budoucích soudů. A hospodští a majitelé barů a klubů by už teď věděli, na čem jsou. Tragické je, že mezi řádky jasně čteme, že prodlužování nouzového stavu za spolupráce se Sněmovnou nebylo třeba, protože ho vláda může vyhlásit kdykoli!“ Dva dny před Štědrým dnem jsem to označil za Liknavost! S podtitulkem: „Neprodloužení nouzového stavu bylo rozhodnutí politické, avšak rozhodnutí blbé.“

Takže jsme se 2. února 2022 dočkali očekávatelného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které se týkalo „části aktuálně platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 29.12. 2021...: Soud zrušil ta ustanovení, která zákazníkům zakazují vstoupit do provozoven stravovacích služeb, hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték, heren a kasin a využít krátkodobých a rekreačních ubytovacích služeb, pokud nesplní podmínky, které odpůrce označuje jako tzv. bezinfekčnost... Nejvyšší správní soud již v minulosti uvedl, že Ministerstvo zdravotnictví nemá oporu pro omezování tohoto typu provozoven v tzv. pandemickém zákoně...“ (Více viz odkaz na NSS.)

Pročež se musím ptát: Jací brouci Pytlíci na MZd dělali „supervizi“ onoho opatření, či spíše proč se Válek vůbec pouštěl na tento slabý led, když přece musel/měl vědět, že NSS přesně totéž už udělal zlé minulé Babišově vládě?! Přičemž soud byl natolik laskav, že zrušení mimo/neřádného Válkova rozhodnutí posunul o týden. Přesněji: „...o 7 dní od jeho právní moci.“ A pro blbé dodal: „Pokud si oba účastníci vyzvednou rozsudek dnešního dne, pak by účinky zrušení příslušných částí mimořádného opatření nastaly k půlnoci příští středy.“ Tedy v první vteřině čtvrtka.

Hned nato jsme se dověděli, že „vláda k 9. únoru zruší povinnost prokazovat se covidovým certifikátem pro využívání služeb, pro vstup na kulturní a další akce“ (míněno hospody a swingers kluby). Později se ministři rozpomněli, že „půlnoc ze středy na čtvrtek“ je vlastně až čtvrtek, a to 10. února! NSS totiž pro úplně blbé neuvedl datum... Za tuhle chybu ale zpropadená Babišova vláda opravdu nemůže! Fialovou vládu může snad omluvit pouze to, že se tak stalo po vyčerpávajícím souboji ve Sněmovně, kde se 36 hodin téměř nepřetržitě projednávala novela špatného babišáckého pandemického zákona. Ano, to je ono „zrychlené řízení“, které jest nutno, protože by jinak přestal pandemický zákon 28. února platit. Novela byla schválena až ve středu dvě minuty po desáté hodině večer.

Možná by ČT24 tyhle rozpravy neměla přenášet přímo, pak by možná aktivita některých řečníků nebyla tak zběsilá. Politické body si na tom vytřískala jedině strana, propagující lidovou džamáhíríji a její přednosta, snažící se překonat soudruha Mussoliniho s plukovníkem Kaddáfím dohromady.

Když ještě ke všemu blbý zákon byl blbě novelizován. Stejně by ho Nejvyšší správní soud, anebo možná i Ústavní soud v některých bodech musel poupravit. Nakonec ho o jeden hlas shodil Senát, tedy i senátoři z vládních stran. Jedna moje technická námitka, kterou pronesl i nezachycený senátor, zněla: Uzákonit nařizování izolace a karantény pomocí SMS stojí na tenkém ledě, protože zavádí povinnost mít mobilní telefon. Tedy i povinnost platit paušál nebo kredit. Ledaže by se lidem, odmítajícím mobily nějaké telefony pořídily povinně. Což by byla zase voda na mlýn nějakého ještě zásadnějšího Tokia Omamury. To, že novela legalizovala už zavedený systém, neobstojí. Kdo byl slušný, ten se tím řídil. Kdo byl neslušný, ten se tím řídit nebude - a nebude ani nijak postihnutelný. Například v pracovním právu existuje termín „prokazatelné seznámení“, a tomu skutečně nějaká smska neodpovídá. Navíc, když tyto zprávy mohou být falešné!

A s jakým přesvědčovacím argumentem brouk Válek u senátorů neuspěl? Tentokrát už to nebylo mezi řádky, Válek to vybalil jako přímou hrozbu: „Pokud nebude pandemický zákon, abych mohl chránit seniory, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav.“ Jémináku, a co? Tak vyhlašte nouzový stav! Pod částečnou kontrolou Sněmovny, kde má koalice (místy ne)pohodlnou většinu. Nebo chcete snad podobně vyhlašovat „Povodňový zákon“, „Tornádový zákon“, „Sněhový zákon“, „Zemětřesný zákon“ nebo „Suchý zákon“? (Myslím zákon o povinnostech během dlouhotrvajícího sucha, nikoli zákaz pití alkoholu.)

Babišova vláda nechala vládě Fialové spoustu šrapnelů a nášlapných min. Úkolem vlády nové by mělo být věci zjednodušit, a ne je ještě zhoršovat různými „vylepšeními“ a broukovinami. Zdravotnictví například „popřelo“, že by dalo Krajským hygienickým stanicím pokyn k propouštění, jak je v pátek 4.2. naprášily Seznam Zprávy. Tedy že ministerstvo poslalo dopis, v němž jim oznamuje, kolik lidí mají propustit.

To jen prý „někteří zaměstnanci informace dezinterpretovali“. „Mluvčí resortu během dne (4.2.) informace o propouštění nevyvrátil, večer však rozeslal zprávu, v níž je dementoval a označil za údajnou chybu.“ Ale povinnost ředitelů krajských hygien, aby přes víkend, do pondělka 7.2. do osmi ráno nahlásili, kolik zaměstnanců je „pod zákoníkem práce a kolik pod služebním zákonem“, ta zjevně zůstala. Ó ne, o propouštění prý nepadlo slovo (rád bych viděl ten dopis). Nu, v mých minulých privatizovaných firmách se tomu říkalo „identifikování“, až poté následovalo „zeštíhlování“, „vymístění“ či dokonce „transfer“ - tedy vyhazov. Broukům na všech ministerstvech mohu jen říci: Služebnictvo nelze jen tak propustit. A když vyhodíte lidi podle zákoníku práce, tak letos nic neušetříte, protože jim budete muset platit odstupné. Krom toho zbavovat se lidí, kteří a) jsou potřební a b) mají ty nejnižší platy bylo vždy znakem tupých manažerů. Ještě ke všemu když lidem, kterým vděčíme v minulém období za mnohé životy, přímo do očí lžete.

Ne, nemůžeme poskytovat žádné dny hájení. Zejména, když v revíru řádí - brouci Pytlíci.

Psáno a zlobeno v Praze na Lužinách v pátek 11. února 2022

P.S. Minely současné vlády při tvorbě rozpočtu na letošní rok zmíním někdy příště.

Zájemce o šamaní články, týkající se dění kolem covidu-19 viz v rubrice Hospůdky u hřbitova k záložce Koronavíření.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.