Neděle 7. června 2026, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Pýcha předešla pád

diskuse (990)

Šéfpirát Ivan Bartoš už se cítil být natolik silný v kramflecích, že se vypravil na obhlídku bruselských institucí, aby se přesvědčil, jak mu to tam bude slušet, až tam začne premiérovat. Dopadlo to tak, že vlastní členové doporučují vyhodit Mikuláše Ferjenčíka od kormidla loďky předvolební propagace. Dosavadní korunu všemu nasadil Ivan Bartoš, když pohořel v duelu s ministrem Karlem Havlíčkem v pořadu Prima Partie Terezie Tománkové. 

Ten pořad si můžete pustit zde, ale zase takový trhák to není. Formální postřehy: Havlíček klidný, ruce na stole, dělal si poznámky po vzoru Václava Klause, Bartoš měl ruce pod stolem, pořád se koukal dolů a občas se usmíval, to mu asi někdo poradil, že to dobře vypadá. Havlíček mu vpálil rozvrat veřejné dopravy ve Středočeském kraji, urážlivou prezentaci Pirátů v Ústeckém kraji a samozřejmě nezapomněl na výlev poslance Profanta o bělošských páprdech s fašizujícími sklony ovládajících sněmovnu. Bartoš útočil jen obvyklými agrofertími argumenty a Havlíčkovy ataky odrážel jen chabě. Nicméně, střízlivě uváženo, výsledek nebyl pro něho tak katastrofální, aby to opravňovalo k výzvám k odchodu, jak to činí Alexandr Mitrofanov v Právu (zde). Stěží přesvědčil nepřesvědčené, ale členy fanklubu Pirátů nejspíš potěšil, jak to Havlíčkovi natřel.

Faktem ovšem zůstává, že hvězdnou hodinu má Pirstan dávno za sebou, Bartošova šance na vedení vlády je mizivá a bylo by tomu stejně, i kdyby si poslanec Profant nechal svoje řeči o bělošských páprdech od cesty.

Zde má teorie: ANO převzalo od sociální demokracie její obvyklou agendu pečovatelství ve stylu „každý dostane přidáno“. Piráti (nechme stranou STAN) se chopili praporu levicového liberalismu – chabou ručkou jím mávali i sociální demokraté, ale jeden Dienstbier liberální jaro nedělá. Zbytková sociální demokracie tedy vsadila na tradiční jistotu a spoléhá na to, že ji podrží tolik věrných, aby to vydalo na parlamentní účast.

Takže Piráti coby levicoví liberálové, jakou mají šanci v postkomunistickém Česku? Vždyť i Zelení jsou levicoví liberálové a ti zažili krátkou epizodu dokonce vládního angažmá, když je podpořily instituty pro vytváření veřejného mínění. Přirozeně jim ale náleží něco mezi dvěma a třemi procenty – kdežto v takovém Německu mají nenulovou šanci získat i vůdčí křeslo v kancléřství. Proč by tedy měli Piráti mít zásadně větší podporu, když jsou totéž v černém? Zmocnili se Prahy (vyhrála zde ODS…) a Hřibovy výsledky v roli primátora dělají Pirátům více škody, než plky poslance Profanta o bělošských páprdech.

Úplně na závěr ještě k té besedě. Krom toho, že držel ruce pod stolem a pořád koukal někam dolů, vypadal Bartoš směšně. Zjevně není na sako a kravatu zvyklý. Havlíček, ten vypadá jako autentický ministerský prďola, kdežto Bartoš v tom sáčku se kroutí a rozčiluje, jako když učedníci z druhého ročníku pošlou svého premianta do ředitelny, aby tam přednesl stížnost na kvalitu hnědé omáčky v jídelně. Ano, Piráti jdou dolů a ta dvě tři procenta by jim mohla slušet..

Jan Kovanic
6. 6. 2026

Bývaly časy, kdy každá politická strana měla svůj vlastní tiskový orgán.

Aston Ondřej Neff
6. 6. 2026

Stávka je v jistém smyslu extrémní krok.

Kateřina Lhotská
6. 6. 2026

Evropská vrchnost chce akcelerovat EU. K jejímu úpadku…

Daniela Kovářová
6. 6. 2026

Vymíráme. A přeme se, kdo za to může.

Thomas Kulidakis
7. 6. 2026

V České republice jsou i nadále tři čtvrtiny občanů proti přijetí eura. I přes přetrvávající...

Lidovky.cz, ČTK
6. 6. 2026

Ruská armáda zaútočila v černomořských ukrajinských vodách na dvě civilní pátrací a záchranné lodě,...

David Čermák
6. 6. 2026

Může je vysávat obrovské horko, na zápasy v nadmořské výšce vyšší než má Sněžka je placatý Dallas...

Lidovky.cz, ČTK
6. 6. 2026

Zoologická zahrada v hlavním městě Tchaj-wanu obdržela v sobotu z Číny pár ohrožených pand...

hock Johana Hocková, ČTK
6. 6. 2026

K mimořádné události vyjížděly v sobotu odpoledne záchranné složky na Karlovarsku. V jednom z...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz