Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Jak chápu Carlsonův rozhovor s Putinem

diskuse (2335)

Nikdo soudný nečekal, že Carlson předvede výkon podobný tomu, jak dělala rozhovory s osobnostmi světové politiky Oriana Fallaci. Přesto je až překvapující, že se nepovýšil nad úroveň Jaromíra Soukupa a jeho podlézavé nahazování míčku skutečně připomíná Soukupovy dnes už legendární „rozhovory‟ s Milošem Zemanem. Nebudu tu opakovat, co našli v dvouhodinovém rozhovoru jiní, kolik je v něm manipulace a lží. V tomto vydání najdete překlad rozhovoru a uděláte si názor sami. Zde je můj. Tucker Carlson podle mě funguje – scifisté budou vědět, o koho jde – jako Howard W. Campbell junior z románů Kurta Vonneguta: Američan ve službách nacismu.

Nicméně je dobře si klást otázku, co tohle divadlo znamená a jaký má účel. V prvním plánu jde naproti přesvědčeným: jsou zde zopakovány všechny už známé propagandistické triky, užívané teď už skoro dva roky k ospravedlnění prostého faktu, že Rusko porušilo svým útokem hranice, vpadlo na území nezávislého státu a rozpoutalo válku. Nicméně jedna novinka tu je. Na první dobrou nás v rozhovoru zaujme ten obrovitý historizující balast, přednáška avízovaná na „minutočku‟ o pofidérnosti existence Ukrajiny a o Hitlerově kolaboraci s Poláky atd. Celý ten balík žvástů má vyvolat dojem, že to cos se na Ukrajině děje, je výhradně mezi Ukrajinci a Rusy, že si Rusové jen berou své co jim bylo upřeno a o nic jiného nemají zájem. Carlson se této propagandistické linii nejen nebrání, on jí uvolňuje argumentační prostor.

Do pozadí ustupuje podstata příběhu, že jde o znovudobytí prostoru dříve ovládaného ruským (sovětským – sám Putin v rozhovoru otevřeně sem klade rovnítko ) . Putin jde stejnou cestou, jako šel jeho předchůdce Adolf Hitler, když šlo o Československo. Chce uchvátit ukrajinské území – ale hlavně chce zabránit tomu, co ještě nenastalo ale nastat by mělo, totiž masivní posilování obrany Západu. To je jeho hlavní strategický cíl. Pomáhá mu v tom pátá kolona, ať vědomá nebo nevědomá, u nás to dělá Tomio Okamura zcela otevřeně a Andrej Babiš z vypočítavé podlosti – je schopen pro pár hlasů zalovit i v žumpě, aby je urval. Podstatné je ale americké publikum. To je třeba přesvědčit, že „Ukrajina je malý stát, který nikdo nezná‟ a že válka je jen rodinná strkanice Malorusů s Velkorusy.

Vladimír Putin je absolutně nedůvěryhodná figura, ale to ví značné procento naší populace, větší procento Poláků, ale už o Němcích bych si nebyl jistý, o Španělech už vůbec ne a o Američanech totálně ne. To co je v rozhovoru z našeho hlediska groteskní, ty nekonečné historické exkurzy, to je jádro sdělení: jde o vám nepochopitelnou věc „mezi námi‟ a nepleťte se do ní, my se takhle handrkujeme už půl tisíciletí. Z Putinových žvástů Carlson upletl propagandistickou bombu, která se teď bude rozmnožovat a šířit. Cíl je prostý, ať Západ dál dříme na obláčcích pacifistických iluzí, hlavně ať nezbrojí a nepřipravuje se na obranu, ať pokračuje v politice iluzí o věčném míru nastoupené po konci studené války.

Rusové nedovedou vyrobit budík, ale propaganda, ta jim šla vždycky. Howard W. Campbell junior, pardon, spletl jsem se, Tucker Carlson si zaslouží Železný kříž s dubovými ratolestmi, pardon, spletl jsem se, Řád přátelství Ruské federace za zásluhy na přípravách k obnově impéria.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá...

Veronika Rodriguez
20. 7. 2024

Kvůli úmorným vedrům, která v posledních letech sužují Česko, už podle odborníků umírají v průměru...

Jan Adamec
20. 7. 2024

Spojenecká Operace Overlord 6. června 1944 znamenala otevření západní fronty v Normandii. Operace...

Zbyněk Petráček
20. 7. 2024

Před týdnem zažila Amerika pokus o atentát na Donalda Trumpa, dnes je 80. výročí pokusu o atentát...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, kurl Lenka Kuřilová
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz