Pondělí 3. 6. 2024Tamara polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 278
  • Poslední: 25.2. 2008 10:26
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Bláža 22.2.2008 9:37

Re: Re: A další přání

Se nepicej Bedo, já už jsem si zvykla ;-D

veram 22.2.2008 9:17

Re: A další přání

Tak všecko nejlepší, zdravíčko, pohodu a vůbec! VVVVVV A na astrofotkách je dnes krásné měsíční zatmění, tak ho posílám nejen všem slavícím, ale i těm, co ho jako já neviděli. A Pitrýsku, to tvoje zatmění je na ten foťák , cos ho fotila, a na to, že je to "z ruky",opravdu moc dobře vyfocené!

terra 22.2.2008 10:46

Re: Re: A další přání

Díky - Pitrýskovi i veram, protože já jsem viděl jen nízkou oblačnost a mlhu táhnoucí se od řeky:-D

Alena s Maxem 22.2.2008 9:22

Re: A další přání

K svátku zpětně (ten jsem prošvihla) a k narozeninám včas přeju i já štěstí, zdraví, dlouhá léta.

YGA 22.2.2008 9:48

Re: A další přání

I já se připojuju - blažené Lence všechno nejlepší k narozeninám, všem Petrům, co jich tu je, přeju ke svátku, Medvídkovi hodně zdraví a štěstí k narozeninám (pochopila jsem dobře, že ten slavný den byl včera?) a vzpomínka na Petra Kardiaka letí až tam nahoru, na obláček. Pěkně si tu dnešní slávu všichni užijte, milí moji.

EvaŽ 22.2.2008 9:56

Re: Re: A další přání

Přilípnu se, vše nejnejnejV

Myš 22.2.2008 10:54

Re: Re: A další přání

Nee, dneska má svátek, narozky má až za měsíc :-D.

Medvídek 22.2.2008 11:12

Re: Re: A další přání

Ne Yguško, mám jen svátek. narozeniny až za měsíc.:-) Ale děkuju mockrát.:-)

YGA 22.2.2008 12:45

Re: Re: Re: A další přání

Tak to nemáš inzerovat, jak by řekl klasik ;-D;-D;-D;-D - já myslela, když jsi psal, že se s Blážou střídáte, že ona měla svátek včera a dnes narozeniny, že ty naopak máš dnes svátek a včera narozeniny - to jsem to šikovně popletla - a spletla jsem i ostatní ;-D - holt všichni spolem (jako dohromady) za tím prvním volem (jako za mnou) ;-);-);-).

Jak se znám, za měsíc se zapomenu - tak si to přání k narozeninám schovej do zásoby VV.

zana 22.2.2008 19:58

Re: Re: Re: Re: A další přání

pejsek měl svátek a kočička narozeniny:-)

Li 22.2.2008 9:59

Re: A další přání

všem vše nejlepší ;-)VVVVVV;-)

P i t r ý s e k 22.2.2008 10:25

Re: A další přání

VVVVBlážo Lenko BlažolenkoVVVV všechno nejlepší k narozeninkám. Ať se Ti daří, děvčátko šikovnéR^

P i t r ý s e k 22.2.2008 1:44

Drazí přátelé,

ještě jsem Vám nepoděkovala za všechnu tu palcodržnu věnovanou mé osůbce a přání pro vyzdravění. Celý týden jsem měla PC vypnuto, tak jsem musela trochu počíst a zorientovat se v dění minulého týdne.                 Dovoluji si dodatečně popřát oslavencům, radovat se s úspěšnými, posmutnět s těmi, kterým se tolik nevedlo. A poděkovat autorům půvabného a působivého čtení a zajásat nad dalšími čarovnými obrázky  šikulky Xerxové. Lidičkové milí, moc jste mi chyběli.

A také nesmím zapomenout:  VVPetři, Péťové a PetříčciVV, Vám všem přeji krásný a příjemný svátečkový den. Pěkně si ho užijte 

A ještě posílám pár obrázků v kečupíku z procházky do "Hája", pro nezasvěcené do LVA (lednicko-valtického areálu) a pár snímků ukrývajícího se úplňku. Foceno docela obyč. tikitálkem a z ruky, tož nic moc.  Navíc mě zlobí, že při kečupíkování se mi fotky pomíchají a to už ale vůbec nemá ten glanc.    http://pitrysek13.rajce.net/unor 2008 Randesvous a uplnek

Olčava 22.2.2008 2:01

Re: Drazí přátelé,

Pitrýsku, tak jsem se chtěla trochu pokochat, jenže ten odkaz mi nějak nefunguje8-o Tak jdu zase pokračovat ve spaní... dobrou

Taky všem Petrům jen to nejVV (i když všichni Petři co znám slaví v červnu)

Judith Saebel 22.2.2008 8:26

Re: Re: Drazí přátelé,

Olčavo, zkus tenhle odkaz: http://pitrysek13.rajce.idnes.cz/unor_2008_Randesvous_a_uplnek/

Olčava 22.2.2008 20:08

Re: Re: Re: Drazí přátelé,

Díky Judith, právě jsem se pokochala:-)

Pitrýsku, krásný fotkyR^:-)

veram 22.2.2008 9:34

Re: Drazí přátelé,

Pitrýsku, na to používám malinkou fintu. Na začátek názvu fotografie dám její pořadové číslo, jinak ti Rajče seřadí obrázky podle abecedy

YGA 22.2.2008 9:43

Re: Drazí přátelé,

Hani - hezké fotky. Ani jsem nevěděla, že Randevous se už skvěje v úplné kráse - naposledy jsem tam byla loni na jaře a to měl ještě částečný lešeňový kabátek ;-D.

P i t r ý s e k 22.2.2008 10:35

Re: Re: Drazí přátelé,

Děkuji, milá Judit, že jsi mi pomohla a opravila  zase mnou udělanou chybu.. Já se v tom stále motám a motám.  Veram děkuji za dobrou radu. Teď se omlouvám a fičím na vyšetření lékařské. Čekají mě na mamografu. Snad nic nenajdou. pápá odpoledne

terra 22.2.2008 10:41

Re: Re: Re: Drazí přátelé,

Pitrýsku, ty fotky jsou moc pěkné, mám LVA rád, i když se tam často nedostanu. Kdysi tam kamarád filmař točil takový malý přírodovědný dokument, který se jmenoval "L.V.A. viděti..." a byla to zajímavá práce (pro mě nefilmaře...) Ať mamo dopadne dobře, a krásný den...

Jakub S. 22.2.2008 11:40

Držíme vše co jde, Hani!

Judith Saebel 22.2.2008 12:21

Re: Re: Re: Drazí přátelé,

Držím palce, atˇto vyšetření dopadne dobře.

P i t r ý s e k 22.2.2008 1:21

Skoro už zapomenutá vůně cukrovaru

 ohlašovala každý podzim zahájení kampaně v břeclavském cukrovaru. Jako školáčci jsme tam chodili každý rok na exkurzi. Obrovské haly s tajuplnými stroji a vyprávěním, které jsme si šeptali s hrůzou, že tam do té nádrže spadl chlap a že ho to pomlelo a uvařilo a že, kdoví v kterém pytlu s cukrem je. A na nádvoří řady koňských povozů, traktorů a náklaďáků se posunovaly rozježděným blátem a vysypávaly svůj náklad zablácené řepy do obrovských násypek a zásobníků. A z druhé strany vedla přes Dyji taková lanovka která přes Pónu ve vozíčcích vozila zbytky zpracované řepy.  A to jsme stáli kousek vedle a dívali se, jak ty vozíčky jedou přes výhybky a cvaká to a potom se vozíček převrátil a jeho obsah s žuchnutím spadl z výšky na obrovskou haldu.Póna, to pro nás dlouho znamenalo koleje, po kterých dlouhé vlaky vozily spousty uhlí potřebného pro obrovské kotle.  A  na ty exkurze jsme chodili rádi, protože jsme dostávali od ženských z provozu cukrkandl a tyčky cukru, ze kterých se sekal cukr kostkový.                                        A v ulicích bylo plno popadaných řepných bulev a ty jsme sbírali pro domácí zvířectvo a taky jsme je ohryzávali, protože byly sladké. Tak proč bychom utíkali domů pro krajíc chleba. Na ulici zvedli, opláchli na schodkách v Dyji, aby bláto moc nevrzalo mezi zuby a už byla bašta.  Teď jsou budovy bývalého Kufnerova cukrovaru zase opravené, ale už tam nevoní s pozdním podzimem vařící se melasa, ale firma Racio tam vyrábí svoje chlebíky polystyrenové . A také to tam voní.                                                                                                       

alimo 22.2.2008 8:06

Re: Skoro už zapomenutá vůně cukrovaru

Taky jsem si tu vůni znovu připoměla....v těch vozíčcích byly ulomky řepy- kořínky a zbytky bláta, kameny, které "vznikly" a odseparovaly se při praní řepy v řepné pračce...:-)

A já jako holka jsem chodila do cukrovaru na "sirup" - to byla těžká šťáva, jak jsem později zjistila, moc mi to chutnalo:-)

Hana W 22.2.2008 1:08

To bylo poctenicko

... a hned po te zabijacce:-D:-D:-D Ne, ale fakt, ja mam k cukrovarum vrely vztah. Veliky cukrovar byl v nasi hanacke visce u Olomouce. Ano, silnice kolem naseho domu (za meho detstvi jeste dlazdena - silnice na Prerov) byla na podzim desive zablacena. Obcas nejaka repa upadla a venkovsky zalozenejsi lide je sbirali a cosi z toho delali. Cukrovar byl na opacnem konci vesnice - blizko zakladni skoly a v sezonne se nad celou vesnici nesla takova sladkohorka vune. Taky jsme jako skolni ditka chodily kazdy pozdni podzim do cukrovaru na exkurse a dostavali jsme ochutnat - hlavne ten hnedy cukr. Ty krystalky si moc dobre pamatuju a bylo to moc chutne. A do takove laboratore, o ktere pises, nas vodil chemikar ze zakladni skoly.Tenhle cukrovar uz taky nefunguje a pred par lety zavreli cukrovar v Unicove, ktery byl za jednou rodinnou usedlosti a ted tam myslim misto toho stavi Tesco nebo parkoviste ci co.  Asi nejsem tak intelygentni, abych pochopila nektere aspekty globalizace sveta.

A to u nas v Holici byl jeste velky krasny pivovar - kousek od neho jsme bydleli. Vypadal jak zamek, byl tam rybnik, altan a kastanovy haj, a kdyz jsem byla jeste mala, tak i ohromne pivovarske kone. A pekne zaplivana hospoda. Pivovar uz nefunguje, zahrada je priserna. Pres silnici  od pivovaru byla prenadherna sladovna s kominama - taky vypada jak zamek/hrad a kdyz varili, tak to taky moc pekne vonelo. Uz je taky zrusena a je na prodej.

P i t r ý s e k 22.2.2008 2:03

Re: To bylo poctenicko

Ježkovy oči, Hanko,  teď si budou všichni myslet, že jsem to opsala od Tebe8-o. Ale, lidi, fakt nee.  Než jsem dopsala, Hanka to tam vlepila a už bylo.:-)

alimo 22.2.2008 8:09

Re: To bylo poctenicko

Jsem ráda, že se líbilo:-)

veram 22.2.2008 0:54

Tak tohle je pěkné

a zajímavé povídáni o věci, která zdánlivě zajímavá není. Stačí zápal o věc a znalosti a čte se to jak detektivka! A protože můj dědeček a babička žili dlouhá leta v Dačicích, vím, že právě tam byl vynalezen kostkový cukr. Předtím se lisovaly jen homole cukru a ty se musely doma roztloukat na kousky. Věřím, že to paní a dámy nebavilo!

alimo 22.2.2008 8:00

Re: Tak tohle je pěkné

Díky za pochvalu, milá veramV. Paní a dámy to nebavilo krom jiného i proto, že to nebylo nic lehkého, useknout kousek cukru z homole, protože ty úplně původní nebyly vyráběny lisováním z krystalového cukru resp. z krupice, ale nasycený roztok cukru se lil přímo do forem na homole a tam se nechaly "vyrazit" cukrové krystalky. To mělo daleko větší pevnost než lisovaná homole. Ty se začaly vyrábět daleko později, pro náš trh spíš jako reklamní záležitost a na vývoz zejména do arabského světa, pokud vím.

terra 22.2.2008 10:38

Re: Re: Tak tohle je pěkné

To tedy ano, taková homole je opravdu "materiál" - ale přes ty vybojované kousky se báječně pije super černý ruský čaj, který by v podání mé babičky porazil i vola... Přes kostky to nejde.

Lapil 22.2.2008 0:40

Copak vápno, to jsem věděl

I když samozřejmě v té verzi "aby byl bílej". Jenže - z čeho se dělá vápno? Pamatuju ten šok, když jsem měl co na práci v cukrovaru modřanském a prošel vrátnicí. Copak vlevo hora uhlí, to jsem se jen lekl, že je ho tam tolik, ale vpravo ta hora (vážně, hora!!!) kamení 8-o.