26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Víra.

Víra a nebo chcete-li spiritualita provází homo sapiens od jeho vzniku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 28.2.2023 19:22

Jirko, zajímavý článek. V těžkých chvílích se opírám o svoji víru, někdy je to to jediné, co v čem člověk najde útěchu a naději. I nevěrec ale "v něco věří" ,třeba jen v to, že se narodí zdravé díta, že se někdo (klidně i jeho zvíře) uzdraví, že úspěšně zvládne zkoušku, nebo třeba jen to, že mu povede nový recept na buchtu :-).Prostě věří, že vše dobře dopadne. Myslím že tyhle neškodné ne-víry jsou v životě nutné i když jsou to jen jakési mantry. Rozhodně ale nemám ráda aplikace jakékoliv škodlivé víry, jako černou magii, woodoo a podobné zahrávání si s lidským mozkem (ať už přímo, nebo na dálku).

Z. Xerxová 28.2.2023 16:30

zcela mimo téma - ale do Liberce dorazilo navzdory počasí jaro - přiletěli špačci

A. Zemanová 1.3.2023 17:21

Dík za zprávu, Jindro. Dnes jsem seděla venku a měla pocit, že slyším hvízdat špačky, ale měla jsem pocit, že je na to moc brzy. Ale když už jsou i v Liberci, tak u nás musí být také.

A. Zemanová 28.2.2023 14:41

Různé víry jsou pro mě něco jako různé cesty na jeden a tentýž kopec. Cesty klikaté, rovné, schůdné i neschůdné, ztrácející se a křižující se. Všichni směřujeme k vrcholu kopce, protože tam je podstata, která nás přitahuje. Všichni jdeme po některé z cest a tak bychom to měli respektovat. Takhle to vidím už od dob dospívání.

Když jsem pobývala před (už!) čtyřmi lety týden ve tmě, měla jsem tam úžasnou vizi. Viděla jsem, a bylo to vidění světelných bodů a proudů, jak jsme všichni propojeni a všichni jsme vším, a nejen lidé, ale vůbec všechno tady na zemi i mimo ní. Není to dost dobře popsatelné, protože když se o to pokusím, je to jako když pokouším popsat fraktál. Všechny podrobnosti jsou současně celkem.

Uvědomila jsem si časem, že ta myšlenka kopce a ta vize nás ve světě a světa v nás spolu souzní.

Ve tmě jsem měla možnost procítit, poznat, pochopit i jiné věci. Vlastně to vstřebávám doteď a považuju to za největší dar, jakého se mi kdy dostalo.

Víra je jedna věc a ideologie a náboženství je věc druhá. Nikdo by neměl mít právo to druhé zneužívat k ovládání druhých.

T. Zana 28.2.2023 11:52

Složité téma... Musím si to přečíst ještě jednou v klidu, ale ono to jednodušší nebude ani po druhém přečtení.

Každopádně díky, Georgi. A doufám, že už se ti daří lépe!

Z. Jenny 28.2.2023 11:29

Víra je..... prostě složitá. Pokud nás žádná neohrožuje je to v pořádku. Horší jsou militantní zastánci různých věrouk,kteří se snaží naplnit naplno svá poslání a to napříč všemi druhy víry. Zdá se,že všechno v přírodě a vesmíru má svůj řád a proto je nejpochopitelnější a to i pro mne.

A. Lex 28.2.2023 9:54

Od dětství mám víru v přírodu. Bohužel tento můj bůh dostává poslední desetiletí řádně na zadek.

Z. Lika 28.2.2023 9:22

S vírou nebo nevírou je to složitější, řekla bych. Sama často nevěřícně kroutím hlavou, přitom ale věřím, že všechno nakonec dopadne tak, jak má.

Z. Xerxová 28.2.2023 6:25

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

ať si každý vyznává víru, které věří. Ale ať ji nevnucuje druhým. Ať jim nechá tu jejich...

Z. Xerxová 28.2.2023 8:15

ještě doplním - ráno mínus deset - ale teď už je překrásný den - jiskřivý sníh, modré nebe a sluníčko pere... Za oknem je vedro, venku je to slabší ;-)

Z. Lika 28.2.2023 9:22

Dnes jsem konečně viděla jasný východ slunce - po několika měsících! :-)