ZDEPOKOJENÍ: Maďarsko, teď i Řecko
Tento týden v EU (83)
Komise doporučuje nastavit průběžný cíl snižování emisí k roku 2040 na 90 %. Evropský parlament už je znepokojen nad stavem právního státu i v Řecku. Chystá se další legislativní smršť.
Další legislativní smršť
Před Vánoci jsme mluvili o legislativní smršti, když vyjednavači Rady a Evropského parlamentu uzavřeli diskusi o velkém množství legislativních návrhů. Tento týden došlo k podobné situaci.
Z nejdůležitějších položek jmenujme tyto:
- návrh úpravy Nástroje pro Ukrajinu – podpůrného mechanismu s rozpočtem 50 miliard eur, z něhož půjdou v následujícím (další) finance na obnovu Ukrajiny;
- návrh tzv. Aktu o průmyslu pro nulové čisté emise – ten by měl vytvořit právní rámec pro podporu rozvoje výrobních kapacit EU v oblasti technologií pro nulové čisté emise, tedy technologií, které jsou potřebné pro zelenou transformaci, respektive pro dekarbonizaci energetického systému;
- návrh směrnice o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, která stanoví minimální pravidla pro vymezení konkrétních trestných činů a trestů v této oblasti; bohužel jde o ideologicky podmíněný předpis, který vychází z Istanbulské úmluvy a jejím určitým odvarem (pracuje mimo jiné s pojmem gender a genderově podmíněné násilí);
- návrh novelizace schengenského hraničního kodexu;
- návrh nařízení o činnostech v oblasti ESG ratingu (mimochodem ekonom Lukáš Kovanda tento týden poznamenal: „Úpadek Západu a vzestup Číny nese kódové označení ESG.“);
- návrh úpravy evropského průkazu pro osoby se zdravotním postižením a evropského parkovacího průkazu pro tyto osoby.
Jednotlivé předběžné dohody o uvedených návrzích ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušné předpisy přijmout.
Úterý 6. února
Komise představila svoje doporučení ohledně stanovení průběžného cíle snižování emisí skleníkových plynů k roku 2040. Navrhuje jej na úrovni snížení čistých emisí (tj. emisí po odečtení pohlcení) o 90 % oproti roku 1990. – EU má zatím stanoven cíl nulových čistých emisí k roku 2050 a průběžný cíl snížení čistých emisí o 55 % k roku 2030. Cíl k roku 2040 má být teprve určen. Vlastní legislativní návrh by měl být předložen až po volbách do Evropského parlamentu příští Komisí.
Komise také předložila návrh novely trestněprávní úpravy v oblasti pohlavního zneužívání a pohlavního vykořisťování dětí.
Středa 7. února
Evropský parlament už je znepokojen nad stavem právního státu dokonce i v Řecku. (Trvale má obavy o Maďarsko a Polsko, nyní nově o Slovensko. Dříve třeba také o Maltu, Slovinsko nebo Rumunsko.)